Morgan Stanley: Vrchol cyklu je tady, je čas na defenzivu
|

Morgan Stanley: Vrchol cyklu je tady, je čas na defenzivu

Americká banka Morgan Stanley používá indikátor kombinující ekonomické a tržní trendy. Ten má za sebou bezprecedentní sérii pozitivních výsledků, která znamená, že jak americké akcie, tak dluhopisy čekají ztráty. A jak to tak u velkých bank z Wall Street bývá, Morgan Stanley má hned po ruce tři doporučení pro investory, kteří se budou chtít vyhnout dopadům nevyhnutelného hospodářského zpomalení či poklesu.

Americké akcie Investiční portfolio Alokace investic Americké státní dluhopisy Investiční tipy Ekonomické a tržní indikátory

Příliš mnoho dobrého najednou může být na škodu. Tak stratégové z Morgan Stanley hodnotí vývoj indikátoru, který jim pomáhá sledovat dění v ekonomice a na trzích a chápat, co to znamená pro jednotlivé typy aktiv. Ukazatel sestává z 10 složek, například z míry nezaměstnanosti, spreadu mezi 10letými a 2letými dluhopisy vlády USA, aktivitou na trhu fúzí a akvizic nebo dat z trhu s úvěry na bydlení.

Aktuálně indikátor na první pohled říká, že je vše v pohodě. A právě to přimělo stratégy z americké banky vyhlížet zhoršení. Od dubna 2010 nenastalo období alespoň šesti měsíců, kdy by většina složek ukazatele naznačovala zhoršování podmínek. Tak dlouhé období bez výskytu takového varovného signálu je přitom nejdelší za dobu, kdy Morgan Stanley indikátor sestavuje a sleduje.

"Historicky tak solidní úrovně některých složek ukazatele (například míry nezaměstnanosti či spotřebitelské důvěry) výrazně zvyšovaly pravděpodobnost konce růstové fáze cyklu v příštích 12 měsících. Co dlouho roste, musí nakonec klesnout," vzkázala banka klientům.

Konec růstové fáze cyklu je podle Morgan Stanley velice blízko (aktuálně během následujícího roku čekají pokles aktivity s pravděpodobností 70 %) a investoři by měli zaujmout ve svých portfoliích defenzivnější pozice. Nemusí hned přijít recese, výnosy na kreditním a akciovém trhu se ale podle stratégů banky výrazně zhorší.

Kdyby navíc vývoj indikátoru třeba i nechápali správně, a ekonomiku by žádné výrazné zpomalení nečekalo, neznamená to podle nich, že se dluhopisům a akciím bude dařit výrazně lépe. Investoři by zkrátka podle Morgan Stanley měli svá portfolia připravovat na horší časy. Například americké akcie prý mívají tendenci překonávat cenné papíry z ostatních vyspělých trhů na začátku a uprostřed cyklu, v jeho závěru však spíše zaostávají. Americké státní dluhopisy v takovém prostředí naopak dokáží ztráty omezovat, je ale dobré se vyhnout firemním bondům.

Co tedy například podniknout s portfoliem?

  • Omezit akciové riziko, především v USA.
  • Omezit pozice ve vysokovýnosových firemních dluhopisech v USA maximálně na úroveň "podvážit".
  • Preferovat delší splatnosti, zvýšit podíl hotovosti.

Zdroj: Morgan Stanley