Morningstar: Toto je 16 akcií na drsné časy
|

Morningstar: Toto je 16 akcií na drsné časy

Analytici ze společnosti Morningstar sestavili seznam 16 akcií firem, které by měly i v současných náročných podmínkách obstát. Jde o vysoce kvalitní společnosti s předvídatelným cash flow (i když co je nyní předvídatelné) a jen mírným zadlužením.

Investiční tipy Akciové tipy Světové akcie Americké akcie Evropské akcie Koronavirus

V době, kdy jsou lidé doma, děti nechodí do školy, vedle práce z domova se udržují v chodu jen nejdůležitější provozy a necestuje se ani nechodí za zábavou, je zřejmé, že ekonomiku čeká hluboký propad, jehož délku nebo míru odhadovat je velice složité a hlavně předčasné.

Podle Morningstar se ale najdou firmy, které mohou z hospodářských problémů vyjít se ctí. Jde především o společnosti s jasnou konkurenční výhodou v podobě stability byznysu, nečelí kromě samotné pandemie žádným výrazným rizikům, jsou málo zadlužené a mají za sebou solidní historii hromadění kapitálu (kvalitní vedení, chcete-li).

Anheuser-Busch InBev

Podle Morningstar má pivovarnická skupina velkou výhodu v oblasti nákladů a v mnoha zemích je největším, někdy až téměř monopolním hráčem na trhu.

zdroj: Finance Google

Clorox

Vedle toho, že firma vyrábí dezinfekce, a stala se tak jedním z vítězů uplynulých týdnů, je skladba produktů pro domácnosti ukázkou defenzivního byznysu.

zdroj: Finance Google

Coca-Cola

Stálice konzervativních portfolií se rozvíjí v segmentech vody a energetických nápojů. Silné postavení na trhu se sycenými nápoji ani není potřeba zdůrazňovat.

zdroj: Finance Google

Colgate-Palmolive

Zubní hygiena (32% podíl na trhu s pastami) je vlajkovou lodí firmy, prací prášky, čisticí prostředky doplňují mix, bez kterého si naši civilizaci už příliš neumíme představit.

zdroj: Finance Google

Diageo

Jeden z největších výrobců alkoholických nápojů má stabilní pozici na globálním trhu.

zdroj: Finance Google

Dominion Energy

Dodavatel energií čerpá stabilitu příjmů ze silně regulovaných segmentů zemního plynu a elektřiny.

zdroj: Google Finance

Johnson & Johnson

Výrobce široké škály hygienických a zdravotnických produktů je dalším příkladem defenzivního byznysu.

zdroj: Google Finance

McCormick & Co

Výrobce koření má zhruba 20% podíl na globálním trhu a v posledních letech provedl několik vhodných akvizic.

zdroj: Google Finance

Nestlé

Konkurenční výhoda v oblasti nákladů a silná pozice v mnoha velkých maloobchodních řetězcích jsou ozdobou byznysu velké potravinářské firmy.

zdroj: Google Finance

Novartis

Firma má silnou pozici v řadě segmentů výroby léčiv. Některé končící patenty budou vyváženy jinými oblastmi, v neposlední řadě i silným vývojem nových léků.

zdroj: Google Finance

PepsiCo

Kde je Coca-Cola, bývá i Pepsi. Navíc má v produktovém mixu další, pro tržby velice významné segmenty, například chipsy Lays.

zdroj: Google Finance

Pfizer

Velikost dává firmě jednu z největších konkurenčních výhod v oblasti úspor z rozsahu. Po slabších letech v oblasti nových léků navíc Pfizer završuje výzkum některých nových preparátů.

zdroj: Google Finance

Procter & Gamble

Produkty v segmentech osobní spotřeby, péče o domácnost a hygieny jsou (opět) zárukou defenzivnosti byznysu společnosti.

zdroj: Google Finance

Reckitt Benckiser Group

Potřeby pro domácnost, zdravotnické pomůcky, potraviny. Pro náročné burzovní časy ideální mix.

zdroj: Google Finance

Roche Holding

Tržní lídr v biotechnologiích i diagnostice.

zdroj: Google Finance

Unilever

kde je Procter & Gamble, bývá také Unilever, chtělo by se říci. Výhody má především v oblasti nákladů a silné pozice v maloobchodních řetězcích.

zdroj: Google Finance

Zdroj: Morningstar