Může koronavirová akciová rally pokračovat?
|

Může koronavirová akciová rally pokračovat?

Americký akciový index S&P 500 po dramatických propadech ožil a za 15 dnů posílil o více než 27 %, v tak krátké dob nejvíce od roku 1933. Jde o důkaz víry investorů v lepší zítřky, nebo jen o takzvaný odraz mrtvé kočky?

Americké akcie Korekce na trzích Indexy Koronavirus Technologie Amazon Netflix Microsoft

Při pohledu na americký akciový trh je potřeba si uvědomit, které tituly jeho vývoj nejvýrazněji ovlivňují. Index Russell 3000, který nabízí asi nejlepší obrázek amerického trhu jako celku, zahrnuje cenné papíry více než 2 800 veřejně obchodovaných podniků, jejichž tržní kapitalizace přesahuje 30 bilionů dolarů. Z toho ovšem zhruba 12 bilionů přidá na 30 největších společností.

Podíl tržní kapitalizace 30 největších podniků na kapitalizaci indexu Russell 3000 dosahuje 39 %. A není překvapením, že mezi tyto obry patří firmy jako Microsoft, Amazon, Apple, Netflix, NVIDIA nebo Intel a Oracle, které jsou od začátku roku v plusu, v některých případech dokonce na historických maximech, zatímco celý Russell 3000 ztrácí přes 12 %.

Amazon, Netflix nebo Microsoft těží z restriktivních opatření a růstu počtu lidí, kteří pracují z domova. Nelze samozřejmě odhadovat, zda si jejich akcie růstové momentum udrží dlouhodobě. Skutečnost, že velkou část trhu reprezentují právě velké růstové tituly, ale mimo jiné znamená, že aby se celý trh propadl třeba o 40 % při propadu cen akcií největších technologických firem o 24 %, musel by zbytek trhu spadnout o více než 50 %.

"Aby se americký akciový trh zřítil na úrovně, které predikují ti největší pesimisté, musely by tvrdý zásah dostat také obří technologické firmy. Právě těm ale v řadě případů současná situace vyhovuje a koronavirus je pro ně de facto pozitivním faktorem. Zatrvzelí medvědi se tak mohou spálit. Ačkoli ekonomika bezpochyby zažije hlubokou recesi, akciový trh v USA může pokračovat v (opatrné) cestě vzhůru," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Zdroj: A Wealth of Common Sense