Může propad na akciovém trhu vyvolat recesi?
|

Může propad na akciovém trhu vyvolat recesi?

Pokud se naplní vyhlídky pesimistů, promítne se propad cen amerických akcií a rostoucí výnosy dluhopisů negativně i do spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Výsledkem by mohl být i pokles výdajů spotřebitelů, které v případě Spojených států tvoří více než dvě třetiny hrubého domácího produktu.

Americké akcie Korekce na trzích Recese Americká ekonomika

Ekonomiku a akciový trh nelze zaměňovat, je ale pravda, že burzy mají na ekonomickou situaci velký vliv. Většině recesí předcházel propad na akciových trzích, téměř 20% pád indexu S&P 500 na přelomu roku je tedy varovně zdviženým prstem.

"Hodnota finančních aktiv amerických domácností je v poměru k velikosti ekonomiky rekordní. To lze za určitých okolností přeložit tak, že budoucí vývoj americké ekonomiky ještě nikdy v historii nebyl tak výrazně odkázaný na finanční trhy," říká ekonom Joseph LaVorgna. "Kolísání cen na trzích vytváří značný tlak mimo jiné na americkou centrální banku, která musí při rozhodování o nastavení měnové politiky brát v potaz i tento faktor."

Riziko recese ve Spojených státech je značné, a pokud by situaci na trzích Fed ignoroval, byly by podle LaVorgny vyhlídky ještě násobně horší.

Zdroj: Natixis