Témata a myšlenky, které budou formovat příští dekádu
|

Témata a myšlenky, které budou formovat příští dekádu

Magazín Fortune vyzpovídal několik chytrých hlav. V centru zájmu byla témata, která by mohla mít zásadní vliv na vývoj světa v dalším desetiletí, a to nejen v oblasti ekonomiky, ale také zdravotnictví, technologií nebo pracovního trhu.

Technologie Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled

Soukromý vs. veřejný sektor

Kapitálové trhy nefungují. Firmy sice dosahují zisků, ale neinvestují. Rozdíly mezi bohatými a chudými se rozšiřují a mladí lidé mají problém se uplatnit. Podle Mariany Mazzucatové, ekonomky a zakladatelky UCL Institute for Innovation and Public Purpose, je to dáno mimo jiné tím, že spolupráce veřejného a soukromého sektoru nefunguje tak, jak by měla. V minulosti nás výzkum a vývoj financované z veřejných zdrojů pomohly dostat do vesmíru a položily základy věku počítačů a internetu. Pokud toto spojení nebude opět fungovat, zpomalí podle Mazzucatové inovace, růst i zisky firem budou stále horší a nerovnost se bude zvýrazňovat.

Veřejný sektor podle ní má fungovat jako investor první instance, který může investovat do nejistých oblastí s vysokou kapitálovou náročností. V budoucnu to ale bude vyžadovat přepracování systémů správy veřejného i soukromého sektoru a jejich vztahu.

Za ideální příklad spolupráce veřejného a soukromého sektoru Mazzucatová považuje lety na Měsíc. "Apollo nebyla levicová nebo pravicová mise. Rozhodně se to týkalo veřejného i soukromého sektoru. Je to zásluha mnoha společností, jako byly Honeywell, Motorola, General Electric, ale samozřejmě s obrovskou podporou a vedením NASA a vlády. To je druh spolupráce, který potřebujeme," říká Mazzucatová.

Paul Collier, profesor ekonomie na Oxfordské univerzitě, si myslí, že je zodpovědností firemního sektoru, aby udržel funkční ekonomiku a doslova "zachránil kapitalismus". Firmy by měly plnit funkci morálních pilířů společnosti, jako to činily v minulosti. Od 70. let, kdy Milton Friedman přišel s tím, že jediným cílem firem je generování zisku pro akcionáře, se to však změnilo (zejména v západním světě). Dnes je tedy na firmách, aby změnily svou kulturu a priority, aby se šéfové společností přiblížili svým zaměstnancům a přinesli pro to hmatatelné osobní oběti.

"Neexistuje žádný automatický režim, který může zachránit společnost, musíme to udělat sami. Je to naše odpovědnost pokaždé, když sejdeme z cesty. Tentokrát to trvá dlouho, je to zdlouhavé, a když se nám to nepodaří napravit, zanecháme svým dětem společnost v opravdu špatném stavu. Je to odpovědnost nás všech. A čím jsme v systému na vyšší pozici, tím je i naše odpovědnost větší," říká Collier.

Stablecoin

Využívání blockchainu ve finančních službách sice vedlo ke vzniku měn, jako jsou bitcoin nebo ethereum, jenže jejich neefektivnost, výkyvy hodnoty, nejistota s nimi spojená nebo složité využití v běžném životě jim neumožňují nahradit klasické měny. Další fází mohla být libra od Facebooku, ale tu opustily některé firmy, které ji měly podporovat. Zlatý standard v kryptosvětě tak stále neexistuje. Klaus Schwab, zakladatel a šéf Světového ekonomického fóra, si však myslí, že příští stabilní kryptoměnu, respektive novou formu nadnárodní měny, by mohly pomoci vytvořit samotné centrální banky.

Hlavním cílem takové měny by ale mělo být zejména zapojení těch lidí do finančního systému, kteří nyní stojí mimo. "Hlavním cílem takové měny není New York, Londýn, Singapur nebo Tokio, kde má většina lidí k dispozici dostatek způsobů, jak podnikat a převádět peníze. Jde zejména o pomoc těm, kteří jsou mimo bankovní systém v zemích, jako jsou Indie, Indonésie, Etiopie nebo KLDR. Stablecoin by mohl být nástrojem, jak rozšířit finanční systém po celém světě. Představoval by novou úroveň peněz," míní Schwab.

Data a lidská práva

Osobní data a jejich bezpečnost jsou jedním z nejožehavějších témat současnosti. Richie Etwaru, zakladatel a šéf společnosti Hu-manity.co, si myslí, že 31. základním lidským právem (30 jich je zakotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN z roku 1948) by mělo být vlastnictví vlastních údajů o zdravotním stavu. Lidé často musejí poskytovat svá data, s nimiž pak mohou firmy nebo obchodníci (na základě souhlasu) manipulovat, případně obchodovat. Podle Etwarua by mělo dojít ke změně, kdy by si společnost data nekupovala (respektive nezískávala souhlasem), nýbrž jen půjčovala na omezenou dobu.

Jedním z největších problémů je následné sdílení dat společnostmi. "Problém důvěry se zhoršuje s každým dalším článkem dodavatelského řetězce. Osobní údaje se sdílejí s policií, vládou nebo zdravotní pojišťovnou, která pak modifikuje pojistné podmínky v pojistné smlouvě. Ekosystém obchodních partnerů musí být důvěryhodnější a transparentnější, aby nedocházelo k odcizení dat spotřebitelů," míní Etwaru.

Ještě dále by zašel Christopher Tonetti, ekonom a profesor na Stanford Graduate School of Business. Podle něj by měli spotřebitelé svá data nejen vlastnit, ale také mít možnost je prodávat. Na našich osobních datech se přiživují firmy jako Google nebo Facebook, a je tedy logické, že tuto možnost by měli mít samotní lidé, kterých se to týká. Tento systém by podle něj chránil soukromí a pomohl budovat inovace v obchodních vztazích, což platí zejména pro technologické giganty, jež by se musely vzdát současného výhodného postavení.

Nejde mu o to, aby firmy nemohly používat osobní data svých klientů, ale také podle něj není dobré, když si s nimi dělají, co chtějí. "Spotřebitelé, kteří vlastní svá data, dostanou to nejlepší z obou stran. Mohou chránit své soukromí, pokud se tak rozhodnou. Nebo mohou prodávat svá data mnoha firmám současně, což povede k inovacím a zlepšování kvality," říká Tonetti.

K datům se tak mohou dostat i firmy, které k nim nyní nemají přístup, což může mít pozitivní vliv na inovace ve zdravotnictví i dalších oborech. Prodej dat by mohl probíhat prostřednictvím zprostředkovatelů, se kterými by klienti mohli sdílet ta data, které jsou ochotni prodávat. Asi největší neznámou současnosti je regulace, ale také ocenění takových dat. Firmy, které je nyní mají k dispozici, je mají většinou zadarmo, takže není úplně jasné, kolik by za ně v budoucnu byly ochotné zaplatit.

Zdroj: Fortune
včera v 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy