Na co si dát pozor, abyste během krize nepřišli na buben
|

Na co si dát pozor, abyste během krize nepřišli na buben

Koronavirová krize byla pro investory velkou zkouškou. A nejen pro ty, kteří na trzích mají pár set tisíc. Své o tom ví třeba americký herec Robert De Niro, jehož manželka Grace Hightowerová, s níž ovšem De Niro nesdílí domácnost, požádala soudní cestou o opětovné navýšení měsíčního limitu na své platební kartě z 50 000 na 100 000 dolarů poté, co jej herecký velikán nechal snížit na polovinu.

Investování Investice Diverzifikace investic Likvidita Investiční alternativy Bohatství Ponaučení pro investory Chyby v investování

Právní zástupkyně De Nira Caroline Kraussová soudci sdělila, že její klient byl limit na platební kartě manželky nucen snížit poté, co utrpěl značný finanční zásah v souvislosti s pandemií covidu-19. Jen řetězec restaurací Nobu, v němž má De Niro podíl, zaznamenal v dubnu ztrátu 3 miliony dolarů a v květnu přišel o dalších 1,87 milionu dolarů. De Niro navíc musel podle Kraussové dalším investorům v rámci takzvaného kapitálového čerpání vyplatit 500 000 dolarů, které si ovšem musel sám půjčit, protože nedisponuje dostatkem hotovosti.

Chudák Robert De Niro. Jeho účetní a obchodní poradce tvrdí, že pokud vše půjde dobře, vydělá letos filmová star maximálně 7,5 milionu dolarů. Těžko říci, jak přesně vypadá De Nirovo investiční portfolio, přesto (nejen) pro něj máme několik dobrých rad do budoucna.

Základem strategie musí být diverzifikace

Slunečné počasí nikdy netrvá věčně. Dříve nebo později oblohu pokryjí mračna a začne pršet. Na finančních trzích platí totéž, růst vždy jednou skončí a je vystřídán poklesem. A stejně tak jako proti dešti používáme deštník, je potřeba se chránit i proti nepřízni počasí na trzích. Portfolio je nutné diverzifikovat a doplňovat o defenzivní složky, jež zmírní propad jeho tržní ceny, když zrovna nefouká příznivý vítr.

Důležitým faktorem je likvidita

V posledních letech se stále častěji v souvislosti s diverzifikací portfolií hovoří také o investičních alternativách. Mezi jejich výhody obvykle patří nízká míra korelace se standardními investičními aktivy, často ovšem bývá tato přednost vykoupena nízkou likviditou. Omezené možnosti zobchodovatelnosti investičních alternativ nejsou problémem, pokud investor nepotřebuje rychle hotovost. Pokud ale potřebuje alternativy prodat, může mít problém. A v dobách slabé výkonnosti trhů to platí dvojnásob.

Bohatství není zárukou úspěchu

Johnny Depp si jako herec přišel na honorářích na zhruba tři čtvrtě miliardy dolarů. Přesto představitel pirátského kapitána Jacka Sparrowa žije de facto od výplaty k výplatě. "Nejsem právník ani účetní, nemám dostatek vědomostí na to, abych mohl synovi pomoci s matematikou. Vždycky jsem věřil lidem ve svém okolí," řekl jednou. Dostatek peněz zkrátka z nikoho nedělá dokonalého člověka. Více prostředků na startu nahrává rychlejšímu zbohatnutí, pravděpodobnost úspěchu ovšem nezvyšuje. O milion korun lze přijít stejně snadno jako o tisícovku.

S důkladnou diverzifikací za hlupáka? (Snad) ne navždy!
Diverzifikace byla ještě docela nedávno vyzdvihována jako nezbytná součást každé investiční strategie. Ve světě, kde jedna třída aktiv mílovými kroky předbíhá všechny ostatní, jsou ovšem investoři s diverzifikovanými portfolii považováni za blázny.
Zdroj: A Wealth of Common Sense