Na které americké akcie sázet? Hledejte firmy s nízkými náklady na práci, zní z Goldman Sachs
|

Na které americké akcie sázet? Hledejte firmy s nízkými náklady na práci, zní z Goldman Sachs

Na americkém akciovém trhu již nějakou dobu funguje (vedle nákupu širokého indexu, ale to ponechme stranou) preference firem, které dokáží držet své náklady na zaměstnance na nízké úrovni. A podle Goldman Sachs to bude fungovat nadále.

Americké akcie Akciové tipy Investiční tipy

Skupina akcií firem, které vynakládají nejméně peněz na své pracovníky, za uplynulý rok svým výkonem o 13 procentních bodů překonala skupinu akcií firem, které naopak mají vysoké náklady na práci. Jde o největší rozdíl od roku 2010.

Samo o sobě to nezní překvapivě – investoři celkem logicky preferují firmy, které drží náklady na uzdě, tedy i ty na zaměstnance a jejich platy. Uvedený velký rozdíl ve výkonnosti akcií ale ukazuje i na širší téma, a sice že trh očekává relativně brzký nárůst inflace a přizpůsobuje tomu pozice. Při rostoucí inflaci lze totiž očekávat i růst nákladů na práci.

Proto investoři vybírají akcie firem, kterým se již nyní, v době nejnižší míry nezaměstnanosti za mnoho let, dokáží na zaměstnancích "ušetřit".

Podle Goldman Sachs mezi pět firem s relativně nejvyššími náklady na práci (v poměru k tržbám) patří Darden Restaurants, Fiserv, Automatic Data Processing, CSRA a Stericycle, naopak nejatraktivněji ze srovnání vycházejí Molson Coors Brewing, Qualcomm, Skyworks Solutions, Host Hotels & Resorts a Welltower.

Zdroj: Goldman Sachs