Na Wall Street opět rezonuje ďábelská mantra. Je to konečně tentokrát jiné?
|

Na Wall Street opět rezonuje ďábelská mantra. Je to konečně tentokrát jiné?

Tentokrát je to jiné. Kdyby se konala soutěž, ze které by měla vzejít nejnebezpečnější věta ve světě investic, tato čtyři slova by aspirovala na vítězství. Věděl to i sir John Marks Templeton. Jenže chybami se hodně lidí neučí, a tak se s touto ďábelskou mantrou setkáváme stále znovu.

Americké akcie Ocenění P/E Ponaučení pro investory Akciový trh

Stačí se podívat na to, co se na Wall Street odehrávalo v 20. a 90. letech 20. století a později v roce 2008. A co se možná opět děje právě teď. Shillerovo P/E amerického akciového indexu S&P 500 je aktuálně při vyloučení období 90. let nejvýše od roku 1929 a v rámci všech zahrnutých titulů je medián ocenění nejvyšší v historii.

Shillerovo P/E indexu S&P 500 zdroj: multpl.com

Můžeme spekulovat o tom, co stojí za současným růstem valuací amerických akcií. Uvolněná měnová politika centrálních bank? Příliv peněz do pasivních fondů? Pocit neohroženosti investorů? Odpověď znají jen ti, kdo umí číst z křišťálové koule. Pravděpodobně jde ale o kombinaci všech těchto faktorů.

Ti, kdo tvrdí, že tentokrát je to opravdu jiné, argumentují tím, že investoři si musejí zvyknout na nový normál. Z jiného a neobvyklého se totiž podle nich stalo normální. Podle nich na trzích došlo k otřesu, po němž již nic není a nikdy nebude jako dříve. Jenže právě tento argument doprovází tvrzení, že historie se již na trzích opakovat nebude, prakticky pokaždé. A prakticky pokaždé se nakonec ukáže jako mylný.

Není těžké tvrdit, že tentokrát je to jiné. Důvodů, proč by tomu tak mělo být, je nespočet. Jenže také není těžké najít důvody, proč nic jako nový normál na trzích neexistuje. Záleží pouze na úhlu pohledu.

Zdroj: thefelderreport.com