Akcie a nadprůměrné výnosy? Ani ne!
|

Akcie a nadprůměrné výnosy? Ani ne!

Akciím se v posledním roce po určitém oddechovém čase daří opět nadmíru dobře. Měřit výkonnost trhů mezi minimem a maximem sice vypadá dobře na papíře nebo na obrazovce monitoru, ale málokdo dokáže tuto výkonnost díky správnému načasování obchodů zaznamenat i na svém obchodním účtu. Z hlediska roční výkonnosti v delších časových horizontech se výnosy z držení akcií v posledních letech nejeví až tak výjimečně.

Americké akcie Výnosy S&P 500 Ponaučení pro investory

V roce 2017 se akciím (zejména těm americkým) daří velice dobře. Pokud bychom se podívali na výkonnost od prezidentských voleb v USA, případně od minim z února 2016, byla by výkonnost ještě impozantnější. Málokomu (pokud vůbec někomu) se ale podařilo nakoupit přesně v době, kdy ceny akcií začaly růst.

Díky zmíněnému vydařenému období v posledních měsících je roční výkonnost amerických akcií výrazně nad průměrem. Platí to i pro pětiletý investiční horizont, ovšem výkyvy na trzích ve druhé polovině roku 2015 a na začátku roku 2016 již měly poměrně negativní vliv na dvouletou výkonnost. V delších investičních horizontech je jasně patrné, že aktuální desetileté a dvacetileté období je hluboko pod průměrem. Dva hluboké medvědí trendy v letech 2000-2009 jsou cítit.

Jinak jsou uvedené časové úseky znázorněny v grafu relativní výkonnosti indexu S&P 500 vůči historickým datům od roku 1920.

Přestože za poslední rok posílily americké akcie o zhruba 18 %, tento výsledek je pouze v 62. percentilu historických ročních skóre. Nejlépe je na tom současný pětiletý horizont, v němž akcie zpevnily o 14,6 % ročně (67. percentil). Dvouletý, desetiletý a dvacetiletý investiční horizont jsou na tom historicky velice slabě, ve dvacetiletém horizontu se dokonce nevyskytlo mnoho období, ve kterých by americké akcie zaznamenaly horší výsledky než za posledních 20 let.

Zdroj: Bespoke Investment Group