Našel trh bezpečný měnový přístav?
|

Našel trh bezpečný měnový přístav?

Americkému dolaru se letos nedaří, od začátku roku prakticky stále ztrácí. Vůči nejvýznamnějším světovým měnám již letos ztratil přes 10 % a jeho index je na nejnižší úrovni od začátku roku 2015.

Kanadský dolar Americký dolar Forex FX Bezpečné investice

Jak to, že americký dolar, mezi obchodníky dlouhodobě vnímaný jako bezpečný přístav, svou roli v posledních týdnech neplní? Zdá se, že eskalující krize na Korejském poloostrově americkou měnu spíše potápí. Obchodníci se obávají, že politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, která je pro ně hodně nečitelná, zatáhne do konfliktu přímo Spojené státy.

Možná trochu paradoxně se jako bezpečná měna profiluje euro. Evropa se drží od horkých geopolitických témat dále, euru navíc nahrává i nejlepší kondice evropské ekonomiky za poslední téměř dekádu. HDP v USA sice letos poroste zhruba stejně rychle jako ten evropský, nicméně očekávání byla před půl rokem mnohem optimističtější.

Na rychlé zvyšování dolarových sazeb to také nevypadá. Zlepšující se kondice zemí v mnoha oblastech globální ekonomiky může naopak znamenat utahování měnových politik jinde než v USA a tlaky na odliv kapitálu z USA.

Stačí se podívat například do Kanady. Tamní centrální banka minulý týden již podruhé za poslední dva měsíce zvýšila sazby. Kanadský dolar si tak proti svému americkému protějšku polepšil na dvouleté maximum. A Bank of Canada možná ještě neskončila.

Autorem textu pro Hospodářské noviny z 8. září 2017 je Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Zdroj: Hospodářské noviny