Nedaří se vám v investování? Možná jste v tom docela nevinně
|

Nedaří se vám v investování? Možná jste v tom docela nevinně

Máte pocit, že vaše investorské úspěchy neodpovídají vynaloženému úsilí? Pokud jste udělali pár evidentních chyb, nemá smysl brečet nad rozlitým mlékem, raději se z přešlapů poučte. Jestli se ale vašemu portfoliu nedaří dlouhodobě, možná byste se měli zamyslet nad tím, zda není chyba někde jinde.

Pravidla a doporučení pro investování Investiční strategie Investování Diverzifikace investic Ponaučení pro investory

Můžete být sebezkušenější investoři, dokonale ovládat fundamentální i technickou analýzu a dodržovat všechna pravidla a doporučení na světě, když ale nejste ve správný čas na správném místě, respektive když se ve špatný čas ocitnete na špatném místě, jsou vám všechny zkušenosti i znalosti k ničemu. A nejde jen o stockpickery (ty, kdo vybírají jednotlivé tituly do portfolia).

Následující graf ukazuje, jak by se v průběhu dvaceti let vyvíjela hodnota vašeho investičního portfolia, kdybyste vložili na začátku jednotlivých desetiletí 20. století peníze do amerického akciového benchmarku S&P 500.

Vývoj hodnoty investice do indexu S&P 500 v různých 20letých horizontech

Je evidentní, že i u pasivního investování má okamžik vstupu na trh nesmírný význam. Ti, kdo by peníze do S&P 500 vložili na začátku 20. století, by po dvaceti letech byli zhruba na svém, zatímco ti, kdo by na burzu přišli až na začátku 80. let, by se během dvou dekád dostali téměř na desetinásobek vstupní investice. Problémem je, že ve vývoji cen akcií v průběhu jednotlivých desetiletí nelze dohledat žádnou pravidelnost. A hlavně, člověk si nemůže vybrat, kdy se narodí.

Někdo by mohl namítnout, že 20 let je v investování relativně krátká doba a že se v delším horizontu rozdíly stírají. Není tomu tak. I když je pravda, že čím delší investiční horizont je, tím menší je šance na to, že konečná hodnota portfolia bude nižší než hodnota vstupní investice. To potvrzuje obdobný graf pro 40letý investiční horizont.

Vývoj hodnoty investice do indexu S&P 500 v různých 40letých horizontech

Investovat lze samozřejmě i do jiných aktiv než jen do rizikových a značně volatilních akcií. Jenže ani diverzifikace portfolia nedokáže faktor štěstí docela vyloučit ze hry. Při alokaci poloviny peněz do 10letých amerických vládních dluhopisů jsou stále rozdíly ve zhodnocení portfolia značné, a to při délce investičního horizontu 20 i 40 let.

Vývoj hodnoty investice do S&P 500 (50 %) a 10letých vládních dluhopisů USA (50 %) v různých 20letých a 40letých horizontech

Faktory štěstí a náhody při investování úplně odstranit nelze, je ale možné je významně utlumit. Jak je patrné z uvedených grafů, vždy je potřeba portfolio diverzifikovat pomocí různých tříd aktiv, je vhodné volit delší investiční horizont a je více než žádoucí investovat pravidelně.

Zdroj: Of Dollars And Data