Akcie: Největší jsou zároveň nejúspěšnější. Ale na jak dlouho?
|

Akcie: Největší jsou zároveň nejúspěšnější. Ale na jak dlouho?

Růst jakéhokoli akciového indexu vypadá na první pohled hezky. Horší je skutečnost, když za růstem stojí jen pár společností, kterým se výjimečně daří, přičemž ostatní tituly jsou na tom výkonnostně spíše podprůměrně. Nebo to snad tak špatné není?

Americké akcie Indexy S&P 500 Microsoft Apple Alphabet (Google) Amazon Facebook General Electric Bank of America Citigroup

Zejména letos je to poměrně zvláštní, když největší zhodnocení zaznamenávají největší tituly, jako jsou Apple, Facebook, Amazon, Microsoft nebo Alphabet. Průměrný výnos deseti největších titulů v indexu S&P 500 byl k 20. červenci bezmála 19 %, přičemž výnos celého indexu byl okolo 11 %.

Přestože není neobvyklé, že velkou část zisků celého indexu zajišťuje vybraná skupina titulů, je nezvyklé, aby tuto skupinu tvořily největší společnosti na trhu. Podle Ned Davis Research činil celkový výnos indexu S&P 500 od roku 1972 do roku 2013 téměř 5 000 %, ale kdyby investor vlastnil každý rok pouze největší tituly, jeho zisk by dosáhl jen asi 400 %.

Současná výjimečná situace nebude trvat věčně, protože platí, že největších zisků společnost dosahuje cestou na vrchol, ne v době, kdy již na vrcholu je. Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management se v této souvislosti zaměřil na to, jak se měnila sestava deseti největších titulů v pětiletých obdobích od roku 1980.

Následně z těchto dat vyvodil několik závěrů:

  • Obměna deseti největších titulů na trhu je poměrně zdravá. Každých pět let přibude v průměru 4-5 nových společností. "Považuji to za dobrý příklad fungujícího kapitalismu," říká Carlson.
  • Největších deset firem má v indexu poměrně stabilní váhu, většinou okolo 20 %.
  • Společnosti General Electric se jako jediné podařilo být v desítce největších v obdobích od roku 1980 až do roku 2015. Nic však netrvá věčně, dnes již do TOP 10 nepatří.
  • Pět společností z desítky největších je v současnosti z technologického sektoru. A i když takové jednostranné vyznění (jakkoli tyto firmy mají celkem rozdílná zaměření) některé investory znervózňuje, v roce 1980 seznamu dominovaly firmy z energetického sektoru, což je mnohem cykličtější sektor než technologie.
  • V letech 2000 a 2005 se v seznamu nacházely Citigroup a AIG, které se významně podílely na propadu (a téměř úplném zničení) finančního sektoru. Od konce roku 2005 Citi ztratila 85 % a AIG 96 % tržní hodnoty.
  • Mezi další firmy, které byly dříve v desítce největších, ale jejich sláva je dávno minulostí, se řadí Sears, Eastman Kodak, General Motors, Ford Motor, America Online a Bank of America.
  • Zajímavá je i současná pětice největších. Microsoft v roce 1997 zachránil společnost Apple, zatímco Google vznikl až o rok později. Amazon píše svou historii od roku 1994, Facebook dokonce ještě o deset let méně. Na první pohled se může zdát, že je jejich pozice neohrozitelná a že je ze seznamu jen tak něco nevystrnadí. Historie ale říká něco jiného.
Zdroj: A Wealth of Common Sense