Několik lekcí pro investory od Jima O'Shaughnessyho (1. část)
|

Několik lekcí pro investory od Jima O'Shaughnessyho (1. část)

Jim O'Shaughnessy není pouze známý investor a průkopník kvantitativního přístupu v investování, ale je známý také svými často neotřelými, ale výstižnými názory na tržní dění. Vedle toho je autorem čtyř knih o investování, z nichž vybíráme několik ukázek, které mohou být pro investory užitečné.

Investiční guru Chyby v investování Psychologie Warren Buffett Americké akcie Ponaučení pro investory Investování

Tren Griffin, který v minulosti pracoval pro private equity společnost Eagle River a dnes píše knihy o investicích a známých investorech, na svém blogu probral několik tvrzení Jima O'Shaughnessyho a pokusil se je vysvětlit či okomentovat.

"Mandelbrot v zásadě dokazuje, že normálem na trzích není logika, ale chaos. Vrcholy jsou mnohem větší a propady jsou mnohem výraznější."

O’Shaughnessy se v tomto tvrzení odvolává na knihu Benoita Mandelbrota a Richarda Hudsona The Misbehavior of Markets. V rozhovoru pro web GuruFocus v lednu 2018 zase uvedl: "Jsme ve své podstatě stvoření, která mají ráda příběhy, jež si vytváříme k pochopení toho, co se děje kolem nás, ale které jsou zároveň často mylné. Z našeho pohledu je tak snaha o vytvoření krátkodobé prognózy prakticky nemožná, protože v blízkém horizontu je na trhu spousta šumu. Lidé tento šum ale často zaměňují se signály, vytvoří si k tomu příběh, jenž je sice na první pohled uvěřitelný, ale většinou špatný. Nedělám prognózy ohledně toho, co se bude na trhu dít v krátkodobém horizontu, protože to zkrátka nevím. A kdyby byli ostatní upřímní, přiznali by, že to také nevědí. Předpovědi opravdu dlouhodobé ale stanovuji."

V květnu letošního roku O'Shaughnessy na Twitteru napsal: "Nevím, jak výkonné letos trhy budou. Nevím ani to, jak se jim bude dařit příští rok. Nevím, zda akcie budou za pět let výše, nebo níže. A ačkoli existuje pravděpodobnost pozitivního výsledku, nevím ani to, zda budou akcie výše za deset let."

Co si z toho vzít? Asi nejlepším řešením je nesoustředit se na trh jako celek, ale na jednotlivé společnosti, respektive odvětví. "Mikro je to, co děláme, a makro to, s čím se musíme smířit," řekl kdysi Charlie Munger, pravá ruka Warrena Buffetta. Investor by se měl soustředit na odvětví, společnosti a akcie, o kterých se může dozvědět co nejvíce, a získat tak případnou výhodu. Makrodata jsou možná zajímavá, ale soustředění se na jednotlivé firmy poskytne potřebné údaje o jejich fungování a ocenění akcií.

Mnoho investorů se soustředí na výsledek, ale neřeší samotný investiční proces. Je to pochopitelné, protože na výsledku záleží. Právě správný investiční proces ale vede k dobrým výsledkům, chyby naopak vedou ke ztrátám. Investoři jako Munger, Buffett nebo O'Shaughnessy se soustředí na dlouhodobé šance uspět, a díky tomu nemusí řešit krátkodobou volatilitu a další faktory.

Výhodou pro investory je to, že neexistuje jen jeden správný způsob nebo styl investování vedoucí k dobrým výsledkům. Každý si může vybrat, co mu vyhovuje, ale základem úspěchu by měla být ochota věnovat dostatek času výběru investiční strategie a správných nástrojů společně s dlouhodobým uvažováním.

"Myslím si, že je jedno, kolikrát dokážete, že lidé podléhají behaviorálním předsudkům, jež dělají z úspěšného investování sázky proti pravděpodobnosti. Stále bude dost lidí tvrdit, že tomu rozumí, byť budou svázáni těmito předsudky."

Lidský "hardware" se nedokáže (dostatečně rychle) přizpůsobovat měnícímu se světu. Před 50 tisíci lety možná byl dobrý nápad utéct, když člověk vycítil nebezpečí v buši, dnes takové chování nemusí být k užitku. Behaviorální předsudky vedou k opakování chyb právě v činnostech, jako je investování. Pochopení těchto chyb by mělo investorům pomoci si uvědomit, že nesmějí přeceňovat svou schopnost předvídat dění na trhu. Vyhýbání se těmto předsudkům je ale velice těžké. Jedna věc je naučit se chyby a předsudky definovat, druhá věc je se jich zbavit.

"Myslím si, že většina investorů na akciovém trhu, a to jak profesionálních, tak retailových, tajně věří, že chyby, které komplikují investování ostatním, se jich netýkají."

Přílišné sebevědomí je pro investory typické. Lidé sice mohou vědět, že jen minimum investorů dokáže dlouhodobě překonávat trh, ale budou si myslet, že to té úzké skupiny patří právě oni.

Jedním ze způsobů, jak se podobného omylu vyvarovat, může být zapisování si výsledků investování (včetně poplatků a dalších nákladů) a konfrontace dat s trhem. Investoři, kteří to nedělají, mají tendenci zapomínat na své nezdary a přeceňovat své úspěchy.

"Zdá se, že jedinou věcí, která se nemění, je to, že lidé silně reagují na krátkodobé změny a tyto své reakce udržují po dlouhou dobu."

Lidé často dávají velkou váhu nejnovějším informacím nebo událostem před událostmi z blízké nebo vzdálenější minulosti (recency bias). Paměť lidí, a pro investory to možná platí dvojnásob, je velice krátká. V průběhu býčího trendu investoři zapomenou na poslední medvědí trh. Investoři tak po určité době s radostí nakupují drahé akcie, nemyslí na diverzifikaci a růst rizik. Když pak zaútočí medvěd, jsou překvapeni, protože jejich portfolia na propad nejsou připravena, takže jejich ztráty rychle rostou. Když už je pozdě, s velkou ztrátou prodávají, a následně se medvěda bojí i v době, kdy již ceny dlouhou dobu rostou.


Příště se podíváme mimo jiné na to, co si O'Shaughnessy myslí o psychologii, emocích a jejich vlivu na chování investorů.

Zdroj: 25iq.com