Nerovnováha v indexu S&P 500 roste. Máme se bát?
|

Nerovnováha v indexu S&P 500 roste. Máme se bát?

O růstu ekonomické nerovnosti se hovoří často, stejně jako v ekonomice ale roste nerovnost také na akciovém trhu. Konkrétně jde o zastoupení jednotlivých sektorů v americkém indexu indexu S&P 500.

Americké akcie S&P 500 Sektory Tržní kapitalizace Indexy

V rámci indexu S&P 500 došlo v posledních 20 letech k poměrně velkému rozkolu mezi sektory, a to jak v oblasti tržní kapitalizace, tak v oblasti příjmů, respektive zisků, jimiž jednotlivá odvětví přispívají celému benchmarku.

K podobnému extrému jako v době technologické bubliny je sice ještě daleko, ale rozdíly se zvětšují a trh se dostává do podobného stavu, v jakém byl před poslední finanční krizí. Na grafu je patrný rostoucí rozdíl v kapitalizaci a výnosech sektorů v nejlepším a nejhorším kvartilu. Tento trend se v posledních letech rychle zvýrazňuje.

Motorem trhu je technologický sektor, který se postupně dostává na vrchol jak v oblasti tržní kapitalizace, tak v podílu na zisku.

Nemusí se to zdát jako zásadní problém, ale investoři by měli mít přehled o tom, co nejvíce ovlivňuje výkonnost akciového trhu. Zejména dnes, kdy se pasivní investování stává stále populárnějším díky neschopnosti aktivních správců dosahovat zajímavých nadvýnosů a boji proti vysokým poplatkům, které jsou s aktivní správou spojené. Stále koncentrovanější index může v budoucnu být tím, co zničí iluze mnoha investorů o jednoduchém způsobu dosahování vysokých zisků.

Zdroj: TOPDOWN CHARTS