Nesnažte se stát druhým Buffettem. Úspěch na trzích je o něčem jiném
|

Nesnažte se stát druhým Buffettem. Úspěch na trzích je o něčem jiném

Nesrovnávejte se s Warrenem Buffettem či Jimem Simonsem. Pocit, že kdo není dokonalý, nemůže na finančních trzích uspět, je mylný.

Nejbohatší investoři a byznysmeni Ponaučení pro investory Investiční strategie Investování Úspěch

Kdo by nechtěl být jako Jim Simons, tedy dosahovat ročních výnosů 40 % a vybudovat společnost s aktivy ve správě v hodnotě přes sto miliard dolarů. Nebo jako Warren Buffett, proinvestovat se až na (aktuálně) páté místo v žebříčku nejbohatších lidí světa. Pěkná představa, že?

Ale klidně na to rovnou zapomeňte. Jednak je to, že se stanete druhým Simonsem či Buffettem, ještě méně pravděpodobné, než že ve sportce vyhrajete 100 milionů, jednak je stanovování si podobného cíle docela nebezpečné. Třeba proto, že každý ohromující úspěch je vyvážen tisíci fatálními neúspěchy. Zkuste si vzpomenout na ty, kdo sázeli na hyperinflaci po roce 2010, další raketový růst bitcoinu či růst cen ropy zpět ke 100 USD za barel. Ti všichni pohořeli, někteří přišli o všechno.

Investoři mají tendenci považovat za své vzory ty nejlepší z nejlepších. Když ne Simonse nebo Buffetta, tak alespoň Billa Ackmana, Howarda Markse nebo třeba Carla Icahna. Nevnímají ovšem, že vystavování se přílišnému riziku může vyústit v přesně opačný výsledek.

Klíčovou otázkou, na kterou si každý investor musí odpovědět, je ta, proč vlastně investuje. Proto, aby se zapsal do historie jako jeden z nejlepších? Nebo proto, aby se zajistil na stáří a třeba usnadnil vlet do života svým dětem?

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Zdroj: Ritholtz.com