Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar
|

Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar

Americké akcie ve středu zahajovaly v mínusu a z červených čísel jim za celý den nepomohly ani velmi solidní výsledky výrobce letadel Boeing. Investoři totiž dali přednost slabým čtvrtletním finančním výsledkům společnosti Caterpillar, které interpretovali jako důkaz pokračujícího útlumu ekonomického růstu Číny a slabé výkonnosti globálních těžařů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,35 % na 15 413,33 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,47 % na 1 746,38 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,57 % na 3 907,07 bodu. Největší ztráty zasáhly energetické tituly a sektor základních materiálů. Na zelené nule naopak uzavřel sektor zdravotnictví.

Americké akcie (23. října 2013)

"Probíhající výsledková sezóna je jasným důkazem toho, že růst americké ekonomiky je stále spíše mírný," říká Bruce Bittles ze společnosti RW Baird. "Společnosti z některých sektorů vykazují velmi dobrou výkonnost, zatímco firmy z jiných odvětví nedokáží ani zdaleka naplnit očekávání analytiků."

Hlavní středeční události na americkém trhu:

  • Index dovozních cen za září meziročně -1 % (odhad: -1 %, srpen revidován z -0,4 % na -0,2 %) a meziměsíčně +0,2 % (odhad: +0,2 %, srpen revidován z 0,0 % na +0,2 %).
  • FHFA index cen domů za srpen vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (odhad: +0,8 %, červenec revidován z +1,0 % na +0,8 %) a meziročně o 8,5 %.
  • Výsledky Boeing ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 22,13 miliardy USD (odhad: 21,65 miliardy USD). Akcie Boeing v řádném obchodování +5,40 %.
  • Výsledky Caterpillar ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 13,42 miliardy USD (odhad: 14,47 miliardy USD). Akcie Caterpillar v řádném obchodování -5,99 %.
  • Výsledky Nasdaq OMX ve 3Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 506 milionů USD (odhad: 504 milionů USD). Akcie Nasdaq OMX v řádném obchodování +5,84 %.
  • JPMorgan je prý blízko urovnání sporu s investory kvůli hypotékám.
  • Visa zvýšila dividendu z 33 centů na 40 centů (+21 %).

Goldman Sachs předpokládá, že po slabším reportu tvorby nových pracovních míst ve Spojených státech za září bude Fed nejspíše s utlumováním svého stimulačního programu otálet až do března 2014. "Přestože prosinec stále zůstává ve hře, úterní data z trhu práce povedou Fed spíše k tomu, aby první omezení tempa nákupů nechal až na příští rok," napsali ekonomové banky v úterní zprávě.

Investor Carl Icahn na svém twitterovém účtu oznámil, že zaslal šéfovi společnosti Apple dopis, jehož obsah bude veřejnosti odhalen ve čtvrtek. Icahn se s Cookem již delší dobu snaží domluvit na spuštění masivního zpětného odkupu akcií. Akcie Apple v řádném obchodování posílily o 0,98 % na 524,96 USD.

Z indexu Dow nejvíce oslabily akcie největšího světového výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-5,99 %). Společnost svými čtvrtletními finančními výsledky zaostala za odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb. Posílily naopak cenné papíry výrobce letadel Boeing (+5,40 %), a to poté, co firma reportovala velmi solidní finanční výsledky a zároveň zlepšila odhad celoročního zisku.

Akcie biotechnologického gigantu Amgen (-0,46 %) oslabily v reakci na včerejší finanční výsledky (upravený zisk na akcii: 1,94 USD, tržby: 4,75 miliardy USD). V úterý po závěru trhů své kvartální finanční výsledky reportoval také výrobce polovodičů Broadcom (zisk na akcii: 0,76 USD, tržby: 2,15 miliardy USD), který sice naplnil očekávání analytiků, avšak snížil svůj výhled pro čtvrté čtvrtletí a současně také oznámil plán zrušit 1 150 pracovních míst. Akcie Broadcom celý den snižovaly ztráty ze včerejšího after-marketu, kde odepisovaly více než 8 %, a středeční seanci nakonec uzavřely se ztrátou 2,87 %.

Vydařenou obchodní seancí si naopak prošly akcie americké společnosti Corning (+14,20 %), která oznámila, že od Samsungu koupí jeho podíl ve společném podniku Samsung Corning Precision Materials na výrobu skla pro obrazovky z tekutých krystalů. Firma současně oznámila, že zahájí zpětný odkup akcií v objemu 2 miliard USD, a také zveřejnila předběžné finanční výsledky za třetí čtvrtletí, podle kterých její zisk na akcii klesl meziročně z 0,36 USD na 0,28 USD při růstu tržeb z 2,0 na 2,1 miliardy USD.

Po závěru trhů zveřejnily výsledky svého hospodaření například americká telekomunikační společnost AT&T, vývojář antivirových programů Symantec nebo provozovatel cestovatelského portálu TripAdvisor.com. AT&T vykázala upravený zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD) při tržbách 32,16 miliardy USD (odhad: 32,19 miliardy USD). Akcie AT&T na výsledky v after-marketu prakticky nereagovaly.

Společnost Symantec dosáhla ve třetím čtvrtletí upraveného zisku na akcii 0,50 USD (odhad: 0,44 USD) při tržbách 1,7 miliardy USD (odhad: 1,69 miliardy USD). Výhled firmy na posledním čtvrtletí letošního roku počítá se ziskem na akcii 0,41 až 0,43 USD. Analytici přitom očekávali 0,51 USD na akcii. Akcie Symantec v after-marketu v reakci na slabší výhled odepisovaly až 12 %.

I českým cestovatelům známá společnost TripAdvisor vykázala očištěný zisk na akcii 0,45 USD při tržbách 255 milionů USD. Zisk byl v souladu s odhady, tržby za nimi zaostaly o jeden milion dolarů.

Bank of America je zodpovědná za podvod související s nekvalitními hypotéčními cennými papíry, které před lety prodávala její divize Countrywide. Rozhodla o tom ve středu porota. Verdikt lze podle agentury Reuters považovat za velké vítězství americké vlády. Žaloba viní banku, že způsobila polostátním hypotéčním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac vysokou ztrátu. Podvedla je údajně prostřednictvím programu, který zahájila hypotéční banka Countrywide. Tu Bank of America koupila v roce 2008, tedy na samém začátku globální finanční krize.

Dolar stále poblíž 2letých minim. Ropa zlevňuje kvůli růstu zásob

Dolar vůči euru v první polovině středeční obchodní seance mírně posiloval, a vzdálil se tak bezmála dvouletému minimu, na kterém se vůči jednotné evropské měně ocitl v úterý. Trh tím částečně reagoval na prudký nárůst krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu v Číně. Americká měna se totiž v této souvislosti ukázala jako bezpečnější investice. Po posílení k 1,374 EUR/USD však dolar začal znovu oslabovat a kolem desáté hodiny se obchodoval zpět u 1,378 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna oslabila z 98,14 JPY na 97,36 JPY.

Úrokové sazby na peněžním trhu v Číně ve středu vystoupaly nejvýše od července. Podle analytiků za tímto vývojem mohly stát obavy, že velké čínské banky odepisují nesplácené úvěry, ale také znepokojení, že čínská centrální banka omezí přísun peněz na trhy, aby se pokusila snížit inflační riziko.

Světové ceny ropy ve středu klesaly a barel americké lehké ropy WTI se během dne obchodoval dokonce za 96,25 USD, nejníže za poslední skoro čtyři měsíce. Krátce po uzavření amerických burz se ropa WTI obchodovala za 97 USD za barel. Cenám černého zlata aktuálně neprospívají zprávy o nečekaně výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které jsou jejím největším světovým spotřebitelem.

Barel severomořské ropy Brent zlevnil dokonce o více než 2 % na 107,50 USD. Zásoby ropy se v září zvyšovaly i v Číně, která je jejím druhým největším spotřebitelem na světě. Dovoz suroviny podle oficiální tiskové agentury Nová Čína dosáhl rekordního maxima. "Dalšími faktory ukazujícími na pokles cen jsou teplý podzim na severní polokouli a libyjská ropa, která se dostává zpět na trhy," poznamenal makléř Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache, jehož citovala agentura Reuters.

Cena zlata se ve středu pohybovala v úzkém pásmu 1 330 až 1 338 USD za trojskou unci. Žlutý kov tak investorům mnoho příležitostí k obchodování nenabídl.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril
včera v 18:11

Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril

Japonský premiér Šinzó Abe se v sobotu shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je třeba urychlit společné...
Japonsko Rusko Politika
Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený
včera v 17:48

Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený

Premiér v demisi Andrej Babiš v sobotu na festivalu Re:publika v Brně uvedl, že český vstup do eurozóny, a tedy...
Česká republika Česká koruna Eurozóna
RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou…
včera v 11:08

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou cenu?

Poté, co byl Donald Trump zvolen v roce 2016 prezidentem USA díky slibu, že Americe opět vrátí její velikost a oživí...
Ocelářské firmy Spojené státy americké (USA) Průmysl
Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl
včera v 09:16

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně klesl. Antimonopolní úřad...
Fúze a akvizice Česká republika Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
25. 5. 2018 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
25. 5. 2018 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
25. 5. 2018 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
25. 5. 2018 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
25. 5. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
25. 5. 2018 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
25. 5. 2018 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
25. 5. 2018 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
25. 5. 2018 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
25. 5. 2018 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
25. 5. 2018 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
25. 5. 2018 16:15

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
25. 5. 2018 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
25. 5. 2018 15:51

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
25. 5. 2018 15:20

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna