Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar
|

Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar

Americké akcie ve středu zahajovaly v mínusu a z červených čísel jim za celý den nepomohly ani velmi solidní výsledky výrobce letadel Boeing. Investoři totiž dali přednost slabým čtvrtletním finančním výsledkům společnosti Caterpillar, které interpretovali jako důkaz pokračujícího útlumu ekonomického růstu Číny a slabé výkonnosti globálních těžařů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,35 % na 15 413,33 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,47 % na 1 746,38 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,57 % na 3 907,07 bodu. Největší ztráty zasáhly energetické tituly a sektor základních materiálů. Na zelené nule naopak uzavřel sektor zdravotnictví.

Americké akcie (23. října 2013)

"Probíhající výsledková sezóna je jasným důkazem toho, že růst americké ekonomiky je stále spíše mírný," říká Bruce Bittles ze společnosti RW Baird. "Společnosti z některých sektorů vykazují velmi dobrou výkonnost, zatímco firmy z jiných odvětví nedokáží ani zdaleka naplnit očekávání analytiků."

Hlavní středeční události na americkém trhu:

  • Index dovozních cen za září meziročně -1 % (odhad: -1 %, srpen revidován z -0,4 % na -0,2 %) a meziměsíčně +0,2 % (odhad: +0,2 %, srpen revidován z 0,0 % na +0,2 %).
  • FHFA index cen domů za srpen vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (odhad: +0,8 %, červenec revidován z +1,0 % na +0,8 %) a meziročně o 8,5 %.
  • Výsledky Boeing ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 22,13 miliardy USD (odhad: 21,65 miliardy USD). Akcie Boeing v řádném obchodování +5,40 %.
  • Výsledky Caterpillar ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 13,42 miliardy USD (odhad: 14,47 miliardy USD). Akcie Caterpillar v řádném obchodování -5,99 %.
  • Výsledky Nasdaq OMX ve 3Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 506 milionů USD (odhad: 504 milionů USD). Akcie Nasdaq OMX v řádném obchodování +5,84 %.
  • JPMorgan je prý blízko urovnání sporu s investory kvůli hypotékám.
  • Visa zvýšila dividendu z 33 centů na 40 centů (+21 %).

Goldman Sachs předpokládá, že po slabším reportu tvorby nových pracovních míst ve Spojených státech za září bude Fed nejspíše s utlumováním svého stimulačního programu otálet až do března 2014. "Přestože prosinec stále zůstává ve hře, úterní data z trhu práce povedou Fed spíše k tomu, aby první omezení tempa nákupů nechal až na příští rok," napsali ekonomové banky v úterní zprávě.

Investor Carl Icahn na svém twitterovém účtu oznámil, že zaslal šéfovi společnosti Apple dopis, jehož obsah bude veřejnosti odhalen ve čtvrtek. Icahn se s Cookem již delší dobu snaží domluvit na spuštění masivního zpětného odkupu akcií. Akcie Apple v řádném obchodování posílily o 0,98 % na 524,96 USD.

Z indexu Dow nejvíce oslabily akcie největšího světového výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-5,99 %). Společnost svými čtvrtletními finančními výsledky zaostala za odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb. Posílily naopak cenné papíry výrobce letadel Boeing (+5,40 %), a to poté, co firma reportovala velmi solidní finanční výsledky a zároveň zlepšila odhad celoročního zisku.

Akcie biotechnologického gigantu Amgen (-0,46 %) oslabily v reakci na včerejší finanční výsledky (upravený zisk na akcii: 1,94 USD, tržby: 4,75 miliardy USD). V úterý po závěru trhů své kvartální finanční výsledky reportoval také výrobce polovodičů Broadcom (zisk na akcii: 0,76 USD, tržby: 2,15 miliardy USD), který sice naplnil očekávání analytiků, avšak snížil svůj výhled pro čtvrté čtvrtletí a současně také oznámil plán zrušit 1 150 pracovních míst. Akcie Broadcom celý den snižovaly ztráty ze včerejšího after-marketu, kde odepisovaly více než 8 %, a středeční seanci nakonec uzavřely se ztrátou 2,87 %.

Vydařenou obchodní seancí si naopak prošly akcie americké společnosti Corning (+14,20 %), která oznámila, že od Samsungu koupí jeho podíl ve společném podniku Samsung Corning Precision Materials na výrobu skla pro obrazovky z tekutých krystalů. Firma současně oznámila, že zahájí zpětný odkup akcií v objemu 2 miliard USD, a také zveřejnila předběžné finanční výsledky za třetí čtvrtletí, podle kterých její zisk na akcii klesl meziročně z 0,36 USD na 0,28 USD při růstu tržeb z 2,0 na 2,1 miliardy USD.

Po závěru trhů zveřejnily výsledky svého hospodaření například americká telekomunikační společnost AT&T, vývojář antivirových programů Symantec nebo provozovatel cestovatelského portálu TripAdvisor.com. AT&T vykázala upravený zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD) při tržbách 32,16 miliardy USD (odhad: 32,19 miliardy USD). Akcie AT&T na výsledky v after-marketu prakticky nereagovaly.

Společnost Symantec dosáhla ve třetím čtvrtletí upraveného zisku na akcii 0,50 USD (odhad: 0,44 USD) při tržbách 1,7 miliardy USD (odhad: 1,69 miliardy USD). Výhled firmy na posledním čtvrtletí letošního roku počítá se ziskem na akcii 0,41 až 0,43 USD. Analytici přitom očekávali 0,51 USD na akcii. Akcie Symantec v after-marketu v reakci na slabší výhled odepisovaly až 12 %.

I českým cestovatelům známá společnost TripAdvisor vykázala očištěný zisk na akcii 0,45 USD při tržbách 255 milionů USD. Zisk byl v souladu s odhady, tržby za nimi zaostaly o jeden milion dolarů.

Bank of America je zodpovědná za podvod související s nekvalitními hypotéčními cennými papíry, které před lety prodávala její divize Countrywide. Rozhodla o tom ve středu porota. Verdikt lze podle agentury Reuters považovat za velké vítězství americké vlády. Žaloba viní banku, že způsobila polostátním hypotéčním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac vysokou ztrátu. Podvedla je údajně prostřednictvím programu, který zahájila hypotéční banka Countrywide. Tu Bank of America koupila v roce 2008, tedy na samém začátku globální finanční krize.

Dolar stále poblíž 2letých minim. Ropa zlevňuje kvůli růstu zásob

Dolar vůči euru v první polovině středeční obchodní seance mírně posiloval, a vzdálil se tak bezmála dvouletému minimu, na kterém se vůči jednotné evropské měně ocitl v úterý. Trh tím částečně reagoval na prudký nárůst krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu v Číně. Americká měna se totiž v této souvislosti ukázala jako bezpečnější investice. Po posílení k 1,374 EUR/USD však dolar začal znovu oslabovat a kolem desáté hodiny se obchodoval zpět u 1,378 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna oslabila z 98,14 JPY na 97,36 JPY.

Úrokové sazby na peněžním trhu v Číně ve středu vystoupaly nejvýše od července. Podle analytiků za tímto vývojem mohly stát obavy, že velké čínské banky odepisují nesplácené úvěry, ale také znepokojení, že čínská centrální banka omezí přísun peněz na trhy, aby se pokusila snížit inflační riziko.

Světové ceny ropy ve středu klesaly a barel americké lehké ropy WTI se během dne obchodoval dokonce za 96,25 USD, nejníže za poslední skoro čtyři měsíce. Krátce po uzavření amerických burz se ropa WTI obchodovala za 97 USD za barel. Cenám černého zlata aktuálně neprospívají zprávy o nečekaně výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které jsou jejím největším světovým spotřebitelem.

Barel severomořské ropy Brent zlevnil dokonce o více než 2 % na 107,50 USD. Zásoby ropy se v září zvyšovaly i v Číně, která je jejím druhým největším spotřebitelem na světě. Dovoz suroviny podle oficiální tiskové agentury Nová Čína dosáhl rekordního maxima. "Dalšími faktory ukazujícími na pokles cen jsou teplý podzim na severní polokouli a libyjská ropa, která se dostává zpět na trhy," poznamenal makléř Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache, jehož citovala agentura Reuters.

Cena zlata se ve středu pohybovala v úzkém pásmu 1 330 až 1 338 USD za trojskou unci. Žlutý kov tak investorům mnoho příležitostí k obchodování nenabídl.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
CITIC Europe Holdings má nového šéfa
včera v 15:54

CITIC Europe Holdings má nového šéfa

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé...
Čína Management
Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW
včera v 14:31

Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW

Montáž vozů německého koncernu Volkswagen byla v Alžírsku pozastavena, důvodem je protikorupční vyšetřování šéfa...
Afrika Volkswagen Korupce
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
včera v 11:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
včera v 10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
včera v 09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
včera v 08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
13. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
13. 12. 2019 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
13. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
13. 12. 2019 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
13. 12. 2019 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
13. 12. 2019 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
13. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
13. 12. 2019 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
13. 12. 2019 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
13. 12. 2019 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
13. 12. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
13. 12. 2019 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod