Britští novináři s politici se přou. Nová regulace tisku by podle expertů mohla urychlit jeho pád
Poprvé po více než tři sta letech by měla být ve Spojeném království tento týden uvedena nová pravidla státní regulace tisku poté, co britská vláda zamítla návrhy novin na seberegulaci. Analytici však varují, že by tato legislativa mohla uspíšit krach tisku.
Britská ministryně kultury Maria Millerová oznámila Dolní sněmovně, že návrhy z řad žurnalistů nesplnily "základní principy" požadavků vyšetřování, které sledovalo praktiky britských novinářů a bylo nařízeno poté, co vyšlo najevo, že se novináři nabourávali do telefonů celebrit a politiků.
Strany nyní musí do pátku vytvořit upravenou verzi pravidel, která byla schválena v březnu, bez zapojení připomínek tisku. Tato regulace by měla zahrnovat i vytvoření charty, která bude tisk kontrolovat. Analytici však varují, že regulace zpečetěná právní cestou by mohla přimět noviny zvažovat otištění některých reportáží a vést tak k poklesu jejich čtenosti.
"Kdysi by se nebáli příběh otisknout, nyní budou váhat kvůli regulacím, což by mohlo ovlivnit prodejnost a následně také inzerci," říká Ian Whittaker z Liberum Capital. "Jediná věc, kterou toto nařízení způsobí, bude urychlení propadu prodejnosti tisku," dodává.
Vláda čelí tvrdé opozici ze strany žurnalistů, kteří zvažují žalobu u Evropského soudního dvora, pokud by zákon ve Spojeném království měl projít.
Podle Whittakera je také problémem regulací jejich nedostatečná orientace na webové zdroje. Pravidla se jimi totiž prakticky nezabývají. "Nárůst online zpravodajských zdrojů a blogů představuje obrovskou změnu," říká Whittaker. Podle něj současná verze regulace v podstatě neřeší, jak tyto stránky kontrolovat. "Problém, který u pokusů o regulaci tisku vidím vždycky já, je to, že jsou tak vzdálené skutečné situaci, že je to až komické," dodává Whittaker.