Americké akcie v pátek dále posilovaly. Indexy Dow a S&P 500 dokonce sedmým týdnem v řadě
|

Americké akcie v pátek dále posilovaly. Indexy Dow a S&P 500 dokonce sedmým týdnem v řadě

Americké akcie v pátek zahajovaly smíšeně. Pozitivní nálada investorů však krátce po otevření trhů všechny tři nejvýznamnější akciové indexy sjednotila a poslala je nad nulu. Poslední obchodní den týdne tak zajistil, že indexy Dow a S&P 500 vzrostly již sedmým týdnem v řadě.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,34 % a již počtyřicáté letos uzavřel na novém historickém maximu, tentokrát na 16 064,77 bodu, širší S&P 500 přidal 0,50 % a poprvé v historii uzavřel nad 1 800 body na historickém maximu 1 804,76 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,57 % na 3 991,65 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví a titulům ze sektoru průmyslu. Pouze kolem desetiny procenta si naopak připsaly sektor základních materiálů a technologický sektor.

Americké akcie (22. listopadu 2013)

"Nedomnívám se, že by byl trh extrémně překoupený," říká Art Hogan ze společnosti Lazard Capital Markets. "Přesto musím přiznat, že v některých ohledech lze hovořit o rostoucím riziku vzniku akciové bubliny. Mám na mysli zejména sociální média, cloud computing a biotechnologické tituly," dodává.

Z indexu Dow v pátek nejvíce posílily akcie výrobce letadel Boeing (+2,29 %), pojišťovny Travelers (+1,46 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,20 %). Výrazně naopak ztrácel výrobce počítačových čipů Intel (-5,39 %), který ve svém výhledu pro příští rok oznámil, že na úrovni tržeb neočekává růst. Analytici přitom odhadovali, že se v roce 2014 tržby firmy zvýší o 1,4 %.

Z indexu S&P 500 se dařilo například akciím výrobce potravinových doplňků Herbalife (+4,72 %). K zdražování cenných papírů společnosti přispělo prohlášení investora Billa Ackmana, který přiznal, že v rámci své spekulace na pokles ceny akcií Herbalife aktuálně ztrácí kolem 400 až 500 milionů dolarů. Ackman, který společnost Herbalife dlouhodobě označuje za "obrovskou pyramidu", ke své krátké pozici v akciích firmy dodal, že ji bude držet "klidně až do konce světa". Dařilo se také cenným papírům farmaceutické společnosti Biogen (+13,15 %), která oznámila, že získala 10letou exkluzivitu na produkci léku Tecfidera pro pacienty trpící roztroušenou sklerózou.

Po spekulacích o blížící se akvizici ze strany společnosti Charter Communications posílily akcie poskytovatele kabelové televize Time Warner Cable (+9,98 %). Charter Communications již podle informací The Wall Street Journal zahájila s minimálně čtyřmi bankami jednání o možnostech financování akvizice. Tržní kapitalizace Time Warner Cable se pohybuje kolem 35 miliard USD.

Příliš se naopak nedařilo akciím americké oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (-2,34 %), která již ve čtvrtek zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření, podle nichž se ve třetím kvartálu dostala do ztráty 0,20 USD na akcii (loni: zisk 1,02 USD na akcii) při tržbách 1,03 miliardy USD (odhad: 1,07 miliardy USD, meziročně -12 %). Podle upravených výsledků nicméně firma dosáhla zisku 0,52 USD na akcii (dřívější odhad společnosti: 0,40 až 0,45 USD na akcii).

Po čtvrtletních finančních výsledcích se nedařilo ani cenným papírům provozovatele obchodních domů Ross Stores (-5,72 %). Firma ve čtvrtek po závěru trhů vykázala zisk 0,80 USD na akcii (odhad společnosti: 0,75 až 0,78 USD na akcii, loni: 0,72 USD na akcii) při tržbách 2,4 miliardy USD (odhad: 2,43 miliardy USD, meziročně +6 %). Za poslední čtvrtletí letošního roku firma očekává zisk na akcii 0,97 až 1,01 USD pod odhadem analytiků 1,09 USD na akcii.

Dolar v závěru týdne po německých makrodatech oslabil vůči euru

Dolar v pátek po příznivých údajích z německé ekonomiky oslaboval. Jednotné evropské měně pomohlo také vyjádření šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který prohlásil, že ECB je "technicky připravena" i na zápornou depozitní sazbu. Eurodolar zahajoval na hladině 1,347 a před víkendem uzavřel o 0,53 % silnější na 1,355.

Vůči japonskému jenu americká měna setrvala poblíž čtvrtečních maxim, když se v pátek většinu dne obchodovala v pásmu 100,95 až 101,30 USD/JPY.

Cena severomořské ropy Brent v pátek dále rostla a po zahájení obchodování na 109,90 USD za barel během dne překročila dokonce 111 USD za barel. Kolem desáté hodiny večer se barel ropy Brent prodával za 110,90 USD. Severoamerická lehká ropa WTI naopak mírně oslabila a spolu s americkými burzami uzavřela přibližně o 0,40 % níže na 94,80 USD za barel.

Komoditní trh se nadále soustředí na vývoj situace kolem Íránu, který se na společném setkání se šesti velmocemi od středy snaží vyřešit sporné body v jednáních o jeho jaderném programu. Západní diplomaté však v rámci jednání projevili pochybnosti o možnosti bezprostředního průlomu v nynějších rozhovorech, jejichž předešlé kolo se před dvěma týdny přiblížilo na dosah úspěchu. Sankce vůči Íránu drží mimo světový trh asi milion barelů ropy denně. Případná dohoda s Teheránem by je však mohla vrátit na trh, což by mohlo vyvinout tlak na světové ceny ropy.

Cena zlata se v pátek pohybovala v poměrně úzkém pásmu 1 240 až 1 250 USD za trojskou unci, nejníže od začátku července. Zlato se na svém lokálním maximu kolem 1 416 USD za trojskou unci obchodovalo na konci srpna. Ani tříměsíční pokles o přibližně 170 dolarů však podle Goldman Sachs nemusí být konečný. Investiční banka očekává, že se cena zlata v příštím roce propadne alespoň o 15 % až k hladině 1 057 USD za trojskou unci, na níž se žlutý kov naposledy obchodoval v roce 2010.

Další rekordní týden pro Dow a S&P 500

Dow za celý týden od 18. do 22. listopadu přidal 0,65 % a prodloužil svoji růstovou sérii na sedm týdnů v řadě. Širší index S&P 500 si za celý týden připsal 0,37 % a také prodloužil svoji růstovou sérii na sedm týdnů. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,14 %. Dow navíc již ve čtvrtek uzavřel poprvé v historii nad psychologickou hranicí 16 000 bodů (16 009,99 bodu). S&P 500 pak nad psychologickou hranicí 1 800 bodů uzavřel poprvé v historii v pátek (1 804,76 bodu).

Americké akcie (18. až 22. listopadu 2013)

Podle čtvrtečních údajů z amerického trhu práce klesl týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 323 tisíc, což podle mnohých ekonomů zvyšuje pravděpodobnost, že americká centrální banka k omezování prorůstových opatření tamní ekonomiky přikročí ve velmi blízké době.

Spekulacím o blížícím se utahování kohoutů levných peněz předcházelo již ve středu zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, podle něhož by americká centrální banka v případě pokračování pozitivního vývoje ekonomiky skutečně mohla zahájit ústup od krajně uvolněné měnové politiky v nejbližších měsících.

Se zcela opačným názorem však na začátku týdne přišla Janet Yellenová, jejíž nominaci na post šéfky Fedu ve čtvrtek odhlasoval bankovní výbor amerického Senátu. Podle ní bude americká centrální banka ve velmi uvolněné měnové politice pokračovat asi ještě dlouho po tom, co bude splněn některý ze dvou cílů, které Fed sleduje, tedy stanovená míra nezaměstnanosti nebo inflace.

Hlavní události uplynulého týdne na americkém trhu:

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Reuters

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
6. 12. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra