Americké akcie v úterý uzavřely kolem nuly, během dne na tom byly výrazně hůře
|

Americké akcie v úterý uzavřely kolem nuly, během dne na tom byly výrazně hůře

Americké akcie v úterý zahajovaly výrazně v mínusu. Přibližně půl hodiny po otevření burz však všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy začaly ztráty mazat a již v polovině obchodní seance se pohybovaly kolem nuly, kde nakonec i uzavřely. Z makrodat investory příjemně překvapil nečekaný růst indexu nákupních manažerů ve službách.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,13 % na 15 618,22 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,28 % na 1 762,97 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,08 % na 3 939,86 bodu. Nejvíce odepisovaly telekomunikační tituly a energetický sektor. Na červené nule naopak uzavřel sektor cyklického spotřebního zboží a pouze mírnou ztrátu zaznamenaly také technologické tituly.

Americké akcie (5. listopadu 2013)

"Navzdory rostoucí nervozitě investorů ohledně udržitelnosti silného býčího trendu jsou dle mého názoru akcie stále v dobré kondici," říká Peter Cardillo ze společnosti Rockwell Global Capital. "Domnívám se, že se býci ještě nějakou dobu nedají medvědy vytlačit a že budeme nadále svědky pouze intradenních poklesů."

Nejvýznamnější úterní události na americkém trhu:

  • ISM index nákupních manažerů ve službách v říjnu nečekaně vyskočil na 55,4 bodu (odhad: 54 bodů, září: 54,4 bodu).
  • Akcie internetové společnosti Twitter míří na burzu. Veřejné obchodování na NYSE začne ve čtvrtek.
  • Výsledky NYSE Euronext ve 3Q2013: Upravený zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 574 milionů USD. Akcie NYSE Euronext v řádném obchodování +1,65 %.
  • Výsledky CVS Caremark ve 3Q2013: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (odhad společnosti: 1,00 až 1,03 USD, loni: 0,85 USD), tržby 32 miliard USD (odhad: 31,53 miliardy USD, meziročně +5,8 %). Akcie CVS Caremark v řádném obchodování +2,00 %.
  • Výsledky DIRECTV ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,008 USD), tržby 7,88 miliardy USD (odhad: 7,842 miliardy USD). Akcie DIRECTV v řádném obchodování -1,30 %.

Z indexu Dow nejvíce posílily akcie společnosti Cisco Systems (+2,15 %) a cenné papíry Microsoft (+1,95 %). Nejvíce naopak oslabily cenné papíry mobilních operátorů Verizon (-1,92 %) a AT&T (-2,52 %).

Akcie internetového rádia Pandora posílily o 8,61 % poté, co společnost uvedla, že si její posluchači v říjnu přehráli celkem 1,47 miliardy hodin hudby a audio pořadů (meziročně +18 %). Firma dále uvedla, že její tržní podíl v říjnu dosáhl 8,1 % (loni ve stejném období: 6,6 %). Počet aktivních posluchačů rádia vzrostl v říjnu meziročně z 59,2 milionu na 71 milionů.

Dařilo se také cenným papírům poskytovatele internetových služeb AOL (+8,52 %). Společnost vykázala čtvrtletní zisk na akcii 0,02 USD (loni: 0,22 USD) při tržbách 561,3 milionu USD (odhad: 548,8 milionu USD, loni: 531,7 milionu USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,55 USD (odhad: 0,49 USD).

Nevydařenou obchodní seancí si naopak prošly cenné papíry cestovní agentury Orbitz Worldwide (-19,73 %), která svými kvartálními finančními výsledky zaostala na úrovni zisku za odhady analytiků. Firma dosáhla čtvrtletního zisku 0,11 USD na akcii (odhad: 0,13 USD, loni: 0,14 USD) a tržeb 220,9 milionu USD (loni: 198,3 milionu USD).

Výsledková sezóna: Tesla investory nepřesvědčila

Po závěru trhů reportovaly čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Tesla Motors a 21st Century Fox.

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vykázal čtvrtletní ztrátu 38,5 milionu USD, tedy 0,32 USD na akcii (loni: ztráta 1,05 USD na akcii) při tržbách 431,3 milionu USD (loni: 50,1 milionu USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,12 USD (odhad: 0,11 USD) při upravených tržbách 602,6 milionu USD. Výsledky stáhly dolů náklady na otevření nových autosalonů a vysoké investice do dobíjecích stanic v USA a Evropě. Společnost v komentáři k výsledkům uvedla, že ve třetím čtvrtletí vyrobila 6 500 a prodala více než 5 500 vozů Model S. Craig Irwin, analytik ze společnosti Wedbush, nicméně upozorňuje, že očekávání trhu byla pro uplynulý kvartál nastavena až na 5 850 prodaných automobilů, a skutečný počet je proto pro investory mírným zklamáním. Tesla dále uvedla, že rozdíl mezi vyrobenými a prodanými vozy tvoří zásoby vytvářené pro dodávky na evropský trh.

Ve čtvrtém čtvrtletí firma plánuje prodat téměř 6 tisíc vozů Model S, což posouvá odhady celoročních prodejů na 21 500 vozů. Generální ředitel společnosti Elon Musk zároveň uvedl, že výrobu brzdí dodávky baterií. To by se však mělo v příštím roce změnit díky dohodě s firmou Panasonic. Automobilce také výrazně vzrostly náklady na vývoj, protože se chystá v příštím roce začít prodávat svůj další model, crossover Model X. Musk dodal, že počet autosalonů a servisních center ve třetím čtvrtletí stoupl o 20 % na více než 100. Firma také zvýšila počet svých dobíjecích stanic Supercharger, které jsou pro majitele vozů zdarma. V Severní Americe má nyní 31 těchto stanic. Akcie Tesla Motors v řádném obchodování posílily o 0,92 % na 176,81 USD, v after-marketu však v reakci na výsledky oslabovaly o více než 12 %.

Výsledky Tesla Motors ve 3Q2013

Zábavní společnost 21st Century Fox dosáhla ve třetím čtvrtletí zisku 1,26 miliardy USD, tedy 0,54 USD na akcii (loni: 0,94 USD na akcii) při tržbách 7,06 miliardy USD (loni: 6 miliard USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,33 USD na akcii (odhad: 0,34 USD na akcii). Akcie 21st Century Fox v after-marketu po zveřejnění výsledků oslabovaly o 2 %.

Výsledky 21st Century Fox ve 3Q2013

Dolar posílil vůči euru, stagnoval k jenu

Dolar v úterý podpořily příznivé údaje z amerického sektoru služeb, který podle zprávy institutu ISM v říjnu překvapivě zrychlil růst. Tyto údaje by mohly být dalším argumentem pro to, aby americká centrální banka začala svou uvolněnou měnovou politiku omezovat již v tomto roce. Jednotnou evropskou měnu naopak oslabovaly spekulace, že by Evropská centrální banka mohla již tento týden naznačit další uvolňování měnové politiky, možná dokonce snížit úrokové sazby na nové minimum.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,352 a své intradenní minimum stanovil až u 1,345. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,3475 EUR/USD. Vůči japonskému jenu americká měna v první polovině úterní obchodní seance výrazně oslabovala. Poté se však odrazila od hladiny 98,15 USD a posílila zpět k 98,55 JPY.

Světové ceny ropy v úterý zamířily dolů, když severomořská ropa Brent zlevnila zhruba o 0,7 % na 105,30 USD za barel a znovu se dostala na své čtyřměsíční minimum. Na novou nejnižší hodnotu za čtyři měsíce se propadla i cena severoamerické lehké ropy WTI, která klesla přibližně o procento na 93,40 USD za barel.

Ceny ropy aktuálně ovlivňují především rostoucí zásoby této komodity ve Spojených státech, které jsou jejím největším spotřebitelem na světě. Analytici před zveřejněním zpráv organizace API a úřadu EIA o zásobách ropy očekávají, že se rezervy minulý týden zvýšily o zhruba 1,8 milionu barelů.

Zlato se v úvodu úterní obchodní seance prodávalo za 1 315 USD za trojskou unci a v průběhu dne se pohybovalo v pásmu 1 306 až 1 320 USD za trojskou unci. Krátce po uzavření amerických burz žlutý kov osciloval kolem 1 311 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii