Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu omezit QE o 10 miliard zdražily na historická maxima
|

Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu omezit QE o 10 miliard zdražily na historická maxima

Americké akcie po dopoledním vyčkávání na rozhodnutí FOMC vystřelily prudce vzhůru poté, co se investoři dozvěděli, že Fed omezí podporu ekonomiky pomocí nákupu dluhopisů o 10 miliard měsíčně. Dow i S&P 500 si připsaly historicky nejvyšší zavírací hodnoty.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Fed předpokládá v roce 2014 další zlepšování zaměstnanosti a v současnosti předpokládá, že podobně mírně jako na prosincovém zasedání bude omezovat podporu ekonomiky pomocí odkupů státních dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Základní úrokovou sazbu chce ale ponechat na historickém minimu ještě dlouhou dobu. Poprvé nakoupí centrální banka "jen" za 75 miliard USD v lednu 2014.

Pro omezení programu odkupu dluhopisů hlasovalo devět členů FOMC, proti byl pouze šéf bostonského Fedu Eric Rosengren s argumentem, že je inflace stále nízká a nezaměstnanost relativně vysoká.

"Investoři se dívají na horizont za taperingem a vidí silnější ekonomiku, kterou je potřeba z rozhodnutí FOMC vypíchnout," uvedl Chris Gaffney, stratég z EverBank. "Fed to tentokrát odkomunikoval velice dobře. Akcie se pohnuly opačným směrem, než by mnozí po zahájení omezování kvantitativního uvolňování očekávali." Změnu objemu QE na prosincovém zasedání v aktuálním průzkumu agentury Bloomberg očekávalo 34 % analytiků, dvakrát více než v listopadu.

"Hlavním tématem se pro investory nyní stávají úrokové sazby. A ty podle vyjádření Fedu nyní zůstanou minimální po několik dalších let," upozorňuje Dan Greenhaus z BTIG. "Středeční data z realitního trhu zapadají do obrázku oživující ekonomiky." Fed přitom prozatím ponechal v platnosti 6,5% míru nezaměstnanosti a 2,5% míru inflace jako orientační hodnoty pro případnou změnu sazeb, ale uvedl, že "bude pravděpodobně vhodné 6,5% nezaměstnanost nebrat jako startovní výstřel pro zvyšování sazeb, obzvlášť pokud inflace bude stále hluboko pod 2,5 %".

Index Dow tak nakonec ve středu posílil o 293 bodů na 16 168,29 bodu (+1,85 %), širší S&P 500 posunul svůj rekord na 1 810,70 bodu a technologický Nasdaq přidal 1,15 % na 4 070,06 bodu a je nejvýše za 13 let. Nejvíce se dařilo sektorům zdravotní péče a financí, relativně nejhůře technologiím, které ale i tak jako sektor posílily o 0,78 %.

Americké akcie (18. prosince 2013)

Komentátoři dění na americkém akciovém trhu upozorňují na to, že 10miliardové omezení QE je vlastně spíše takovým testem. Fed se podívá, jak to zahýbe s trhem s akciemi, s americkým dolarem, případně s dluhopisy. Rick Santelli ze CNBC například uvedl, že "jde zatím jen o t, ne o tapering". Investoři totiž v posledních dnech nastavovali své pozice i na horší scénář, tedy větší omezení odkupů cenných papírů ze strany Fedu. Bylo to vidět na cenách akcií i na růstu volatility měřené indexem VIX. Úleva na trhu byla jasně patrná okamžitě po oznámení výsledků zasedání FOMC.

Bilance Fedu

Ben Bernanke se tedy na svém předposledním zasedání v pozici předsedy Fedu odhodlal ke snížení programu na podporu ekonomiky, který dosud zvýšil bilanci centrální banky na 3,99 bilionu USD (v srpnu 2007 pouze 869 miliard USD). Základní úroková sazba je na minimu od prosince 2008.

Podle Bernankeho program QE mimo jiné zabránil výrazně většímu zpomalení americké ekonomiky v letošním roce. Janet Yellenová, která Bernankeho v únoru vystřídá, podle dnešního vyjádření plně souhlasí s rozhodnutím FOMC.

Hlavní středeční události na americkém trhu:

  • Fed na prosincovém zasedání rozhodl o omezení tempa nákupů dluhopisů ze 45 na 40 miliard USD měsíčně a hypotéčních zástavních listů (MBS) ze 40 na 35 miliard USD měsíčně. Většina trhu očekávala ponechání programu kvantitativního uvolňování beze změny, silná data z trhu práce za listopad ale zvýšila očekávání omezení QE již na prosincovém zasedání FOMC. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho po zasedání jsme sledovali živě. Mimo jiné na ní prohlásil, že podobně mírné kroky budou provedeny v roce 2014, záleží však na vývoji ekonomiky.
  • Fed snížil odhad míry nezaměstnanosti v USA na konci roku 2014 na 6,3 až 6,6 %. Ještě v září předpokládal úroveň mezi 6,4 a 6,8 %. HDP by měl růst o 2,8 až 3,2 %.
  • 12 ze 17 členů FOMC předpokládá, že k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby dojde v roce 2015.
  • Zahájená výstavba podle ve středu zveřejněných dat vzrostla v listopadu nejprudčeji od ledna 1990 na nejvyšší hladinu od února 2008. Trh s nemovitostmi se tak zdánlivě otřepává z krize i přes rostoucí hypotéční sazby.
  • Aktivita v americkém podnikatelském sektoru si tento měsíc udržela tempo růstu, dále se přitom zlepšovaly podmínky v sektoru služeb. Podnikům přibývalo zakázek, a tempo přijímání nových pracovníků se tak dostalo na nejvyšší úroveň za čtyři roky. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které ve středu zveřejnila organizace Markit.
  • Ford očekává v Severní Americe v roce 2014 slabší zisk než v roce 2013. Akcie automobilky v řádném obchodování odepsaly 6,32 %.
  • Výsledky FedEx ve 2Q: Zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,64 USD), tržby: 11,4 miliardy USD (odhad: 11,435 miliardy USD). Firemní akcie zahajovaly po zprávě výrazně níže, ale nakonec díky dobrému výhledu růstu americké ekonomiky a všeobecně lepší náladě na trhu přidaly 0,45 %.
  • Výsledky General Mills ve 3Q2013: Zisk na akcii 0,830 USD (odhad: 0,874 USD).
  • Výsledky Lennar ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,160 USD (odhad: 0,624 USD), tržby 1,915 miliardy USD (odhad: 1,880 miliardy USD). Akcie firmy prudce posílily o 6,34 %.
  • Po závěru obchodování oznámila výsledky za své druhé fiskální čtvrtletí společnost Oracle. Prodej nového softwaru a on-line registrací (sledovaný investory kvůli vysokým maržím a zajištění budoucích zisků) klesl o 1 %, i tak ale zisk na akcii dosáhl po očištění 0,69 USD při tržbách 9,28 miliardy USD. Analytici očekávali 0,67 USD na akcii při tržbách 9,2 miliardy USD. Akcie s označením ORCL v after-marketu přidávaly přes půl procenta, když přes den zdražily o 2,88 %.

Americký dolar na zprávy z Fedu nereagoval úplně jednoznačně. Po několika prudkých výkyvech ale okolo 21.30 SEČ začal vůči euru posilovat. Ropa i zlato na futures trhu mírně zdražily.

Zdroj: CNBC, ČTK, Fed, Bloomberg, Reuters

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
před 20 minutami

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
před 43 minutami

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
Pražská burza přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky
Pražská burza přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky
před hodinou

Pražská burza přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1083,94...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
před hodinou

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 30. listopadu 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
14:30

Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti

Inovativní investiční platforma Portu české finanční skupiny WOOD & Company pokračuje v představování revolučních...
Investování Investiční strategie Děti
Kanadský hráč v F1 chce podíl v automobilce Aston Martin
14:03

Kanadský hráč v F1 chce podíl v automobilce Aston Martin

Kanadský miliardář Lawrence Stroll, který je majitelem stáje formule 1 Racing Point, připravuje nabídku na převzetí...
Evropské akcie Auta
Ministryně: Italská vláda se vloží do propouštění v UniCredit
13:36

Ministryně: Italská vláda se vloží do propouštění v UniCredit

Italská vláda se vloží do plánů na rušení míst v největší italské bance UniCredit. Chystané personální škrty a...
Itálie UniCredit Evropské banky
Centeno: Země eurozóny se v principu shodly na reformě ESM
12:10

Centeno: Země eurozóny se v principu shodly na reformě ESM

Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Po...
ESM Evropská unie
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu klesly o 0,6 %
11:36

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu klesly o 0,6 %

Objem tržeb maloobchodníků v zemích eurozóny byl v říjnu o 0,6 % nižší než v září. Po zářijovém poklesu o 0,2 % ...
Evropská ekonomika Eurozóna Maloobchod