Evropské akcie ztrácely čtvrtý den v řadě kvůli americkým makrodatům
Evropské akcie ztrácejí čtyři dny za sebou, což je nejdelší ztrátová řada za posledních pět měsíců. Lepší než očekávaná data z amerického trhu práce investory znovu znepokojila ohledně budoucího vývoje politiky Fedu.
Britský FTSE 100 odepsal 0,34 %, francouzský CAC 40 0,57 % a německý DAX 0,90 %. Sektor základních materiálů, cestovního ruchu a technologický sektor mírně posílily, kolem jednoho procenta naopak ztrácely banky, chemický sektor a síťová odvětví.
Soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu podle ADP vytvořil 215 tisíc pracovních míst, očekávalo se pouze 170 tisíc. Říjnová data byla revidována na 184 tisíc z původně hlášených 130 tisíc. Investory pozitivní data příliš nepotěšila, protože se začali znovu obávat toho, že Fed omezí nákupy dluhopisů spíše dříve než později.
- Oživení v eurozóně, které trvá už pátý měsíc v řadě, zpomaluje, stojí za tím horší vývoj ve Francii a Itálii, jejichž PMI signalizují návrat sektoru ke kontrakci. Finální kompozitní index i přes lepší číslo oproti předběžnému odhadu poukazuje na další zvolnění tempa expanze. Index nákupních manažerů ve službách v listopadu spadl na 51,2 bodu (FLASH: 50,9 bodu, předchozí: 51,6 bodu), kompozitní na 51,7 bodu (FLASH: 51,5 bodu, předchozí: 51,9 bodu).
- Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii klesly v říjnu druhý měsíc po sobě. Středeční údaje evropského statistického úřadu Eurostat potvrzují, že spotřebitelská poptávka, která je významným motorem ekonomiky, zůstává slabá i na počátku posledního čtvrtletí roku. Obrat maloobchodu v zemích eura se proti předešlému měsíci snížil o 0,2 % po propadu o 0,6 % v září. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadli, že tržby zůstanou na zářijové úrovni. V celé EU se tržby snížily o 0,4 %, tedy stejně jako v září.
- Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zpomalila růst. Statistický úřad Eurostat potvrdil listopadový odhad, podle něhož hrubý domácí produkt eurozóny v mezičtvrtletním srovnání stoupl o 0,1 % a v EU se zvýšil o 0,2 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika rostla v obou případech o 0,3 %, čímž ukončila rok a půl dlouhou recesi.