Šéfka odborů přesvědčuje politiky, aby hlasovali pro sociální EU
Přesvědčit české politiky, aby na summitu o budoucnosti evropské hospodářské a měnové unie hlasovali pro posílení sociální politiky v sedmadvacítce, se dnes v Praze snaží šéfka evropských odborů Bernadette Ségolová. Evropská odborová konfederace (EOK) kritizuje škrty a prosazuje mimo jiné to, aby EU do oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti investovala až dvě procenta svého HDP, měla jednotnou daň z příjmu pro firmy ve výši 25 procent a ve všech zemích i minimální mzdu. Ségolová to dnes před jednáním s prezidentem a premiérem řekla novinářům.
"Slýcháme vždy odpověď, že sociální otázky se řeší na národní úrovni. Tento argument vede k osekávání veřejných služeb, snižování platů a zhoršování pracovních podmínek. Česká vláda obhajuje EU jako prostor volného trhu, sociální rozměr prý představuje zátěž. Tento pohled je neudržitelný," uvedla Ségolová. Podle evropských odborů by se EU bez "sociální dimenze" mohla rozpadnout. Generální tajemnice EOK dodala, že politikům připomíná, že to by ohrozilo i jejich postavení.
Ségolová dnes řekla, že si nemyslí, že by předsedu české vlády přesvědčila. Česko by podle ní mělo skončit se škrty a mělo by investovat do zaměstnanosti. Vláda před nedávnem představila program na podporu ekonomického růstu. Má i sedmibodový plán ke snížení počtu lidí bez práce, je na něj několik miliard.
Evropské odbory žádají mimo jiné to, aby ve všech unijních státech byl zajištěn minimální příjem. Měl by být vyšší než částka, s kterou se dá žít na hranici chudoby. V jednotlivých státech by se tak lišil.
Stejná by ale měla podle EOK být daň z příjmu firem, a to ve výši 25 procent. "Viděli jsme v EU stěhování podniků za nižšími daněmi. Společnost si řekne: Půjdu tam, kde jsou daně nižší o tři procenta. A zavře továrnu. Potřebujeme rovnou soutěž," míní Ségolová. Podle ní "neprůhledný a komplikovaný" daňový systém umožňuje vyhýbat se daním, takže prý evropská ekonomika ročně přichází o bilion eur.
EOK navrhuje program pro oživení. Na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti by v něm mělo být procento až dvě evropského HDP. Se svými návrhy evropské odbory podle Ségolové zatím neuspěly. "Vidíme ale, že jsou tu změny v přístupu politiků. Mnozí si uvědomují, že škrty selhaly, takže zvažují jinou cestu," uvedla odborářka.