Americké akcie v pátek zlevnily, za týden to byl nejhorší propad od června
Americké akcie v pátek ztrácely a zaznamenaly největší týdenní propad od června letošního roku. Investoři se obávají jednání Fedu a zářijové zasedání, na němž by Fed podle všeho měl rozhodnout o snížení tempa nákupu dluhopisů, se blíží mílovými kroky.
Index Dow se v pátek propadl o 0,47 %, S&P 500 ztratil 0,36 % a Nasdaq klesl o 0,25 %
Akcie společnosti Gap ztratily 3,12 % poté, co firma oznámila, že červencové prodeje v obchodech rostly pomaleji, než očekávali analytici. Propadlíkem dne byl obchodní řetězec J.C. Penney, jehož akcie klesly o 5,78 %. Největší akcionář firmy William Ackman volá po změně ve vedení firmy.
Dařilo se naopak těžařům. Akcie Cliffs Natural Resources vystřelily o 10,63 % díky růstu cen kovů.
Týdenní pokles, ale žádné drama
Uplynulý týden byl pro akcie horší než týdny předchozí. Index Dow oslabil nakonec o 1,49 %, S&P 500 o 1,07 % a Nasdaq o 0,8 %. Indexy tak klesly ze svých rekordních maxim, kterých dosáhly o týden předtím.
"Jedná se o kombinaci blížícího se omezení nákupů dluhopisů ze strany Fedu a obyčejné snahy strávit nové rekordy," říká Chris Bouffard, investiční ředitel Mutual Fund Store. "Tento týden byl na zprávy poměrně nezajímavý. Je to součást normálního trávícího procesu. Lidé se snaží přizpůsobit tomu, jak rychle a jak daleko jsme se dostali."
Důležité události týdne
- Banka JPMorgan Chase čelí trestnímu stíhání kvůli prodeji obligací krytých špatnými hypotékami.
- Glencore Xstrata a JPMorgan čelí obvinění z umělého navyšování cen hliníku.
- Schodek obchodní bilance se v červnu snížil o 22,4 %.
- Jeff Bezos koupil list The Washington Post.
- Velmi příznivé zprávy přinesl sektor služeb ve Spojených státech. Index nákupních manažerů nečekaně vyskočil na 56 bodů, čímž naznačil silnou expanzi odvětví, především díky zlepšení v oblasti nových zakázek. Zaměstnanost v sektoru se naopak mírně zhoršila, stále se však všechny složky udržují nad padesátibodovou hranicí.
- Opustí společnost BlackBerry burzu?
Za poslední týden vybrali investoři z amerických akciových fondů 1,20 miliardy USD. V červenci přitom do fondů přiteklo 32 miliard USD, nejvíce od roku 2008.
Čtyřicet akcií z indexu S&P 500 zavíralo na maximech za posledních 52 týdnů. V polovině května to bylo 193 firem. Před zmenšujícím se počtem akcií, které dosahují maxim, varoval investor Marc Faber. Podle něj je to známka blížícího se propadu trhu.
Marc Faber: Trh se letos propadne o 20 %
Investory znervózňují spekulace ohledně ukončení programu na podporu ekonomiky americkou centrální bankou Fed. Tento týden mluvilo k měnové politice hned několik členů Fedu, kteří svorně naznačili, že není vyloučeno ukončování podpory ekonomiky již v září.
S takovým prohlášením přišel v úterý večer šéf chicagského Fedu Charles Evans. Navázal tak na své kolegy prezidenta dallaského Fedu Richarda Fishera a šéfa Fedu v Atlantě Dennise Lockharta. Fisher řekl, že by preferoval přestat s odkupy dluhopisů příští měsíc. Lockhart uvedl, že Fed může začít ukončovat podporu ekonomiky v září, ale případně i později podle vývoje ekonomiky.
Šéfka Fedu v Clevelandu Sandra Pianalto potom prohlásila, že vidí významné zlepšení na pracovním trhu. Pokud by měl pracovní trh dále sílit, bylo by podle ní žádoucí s ukončováním odkupů dluhopisů začít.