Americké akcie v úterý po třech dnech poklesů posilovaly
|

Americké akcie v úterý po třech dnech poklesů posilovaly

Americké akciové trhy se v úterý zotavovaly ze série třídenního novoročního oslabování. Investory k obnovení nákupů povzbudily příznivé ekonomické údaje ze Spojených států a také pokles počtu nezaměstnaných v největší evropské ekonomice. Nejnovějším důkazem zlepšující se kondice americké ekonomiky byly údaje o poklesu obchodního deficitu USA za listopad na čtyřleté minimum a nárůst vývozu na nový rekord.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,64 % na 16 530,94 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 1 837,88 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,96 % na 4 153,18 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektorů zdravotnictví a technologií, v červených číslech naopak uzavřel sektor základních materiálů.

Americké akcie (7. ledna 2014)

"Trhy po sérii tří poklesů konečně ukázaly, že optimismus investorů nevyprchal s koncem minulého roku," říká hlavní akciový stratég S&P Capital IQ Sam Stovall. "Pokud navíc vezmeme v potaz lednový efekt, byl pro akciové investory úterek opravdu velkou nadějí."

Gina Martin Adamsová z Wells Fargo, která patřila k nejpesimističtějším stratégům, pokud šlo o vývoj cen amerických akcií v roce 2013, udržuje spíše medvědí tón svého výhledu. Pro index S&P 500 letos počítá se závěrečnou cenou 1 850. "Nebyla bych ale překvapena, kdyby se index během roku objevil okolo hladin 2 100 i 1 500 bodů," uvedla ke svému aktuálnímu doporučení.

Nejdůležitější úterní události na americkém trhu:

Z indexu Dow si v úterý největší zisky připsaly akcie UnitedHealth Group (+3,06 %), Johnson & Johnson (+2,12 %) a IBM (+1,99 %). Se ztrátou kolem procenta naopak uzavřely cenné papíry JPMorgan Chase (-1,15 %) a DuPont (-1,00 %).

Akcie největší americké banky JPMorgan Chase (-1,15 %) zasáhla zpráva, podle které banka souhlasí se zaplacením 1,7 miliardy USD americké vládě za svou pasivní roli v podvodech finančníka Bernarda Madoffa. Banka s americkými úřady uzavřela dohodu, v jejímž rámci přizná svá pochybení v ochraně před praním špinavých peněz, a vyhne se tak trestnímu stíhání. Společnost uvedla, že se výdaje na platbu této částky negativně projeví v jejích čtvrtletních finančních výsledcích, a to až v objemu 850 milionů dolarů.

Nedařilo se ani cenným papírům společnosti Netflix (-5,58 %), které oslabily poté, co na ně analytici z Morgan Stanley snížili doporučení na "underweight" z "equalweight". Banka se obává, že by se do hospodaření poskytovatele streamovaných videí mohl v budoucnosti negativně promítnout růst tržního podílu konkurenčních služeb od firem Amazon.com, Hulu nebo HBO. Spolu se snížením doporučení banka snížila i cílovou cenu na 310 USD z 333 USD.

Zvýšení investičního doporučení na "buy" z "hold" naopak podpořilo akcie společnosti Unitedhealth Group (+3,06 %), které se staly premiantem indexu Dow. V sektoru zdravotnictví posilovaly také akcie provozovatele zdravotnických zařízení Tenet Healthcare (+4,89 %) nebo cenné papíry výrobce potravinových doplňků Herbalife (+3,00 %).

Výrazně posílily také akcie cestovatelského portálu TripAdvisor (+5,64 %). Cenné papíru serveru dobře známého mezi turisty v úterý korigovaly předchozí ztráty, které titul zaznamenal v rámci několikadenního volatilního obchodování při absenci výrazných kurzotvorných zpráv. Ztráty v úterý korigoval i výrobce solárních panelů First Solar (+2,40 %), a to poté, co akcie společnosti v pondělí výrazně oslabily v reakci na snížení cílové ceny od analytiků z Goldman Sachs na 45 USD z 61 USD a zhoršení investičního doporučení na "sell" z "buy".

Silné výprodeje v úterý pokračovaly u akcií sociální sítě Twitter (-7,29 %), které od 3. ledna, kdy se odrazily od hranice 70 dolarů, odepsaly již více než 12 %. Podle analytiků stojí za poklesem ceny akcií Twitteru očekávání některých investorů, že firma přijde na úkor konkurenčního Facebooku o část tržeb a zisků. Tržby z reklam se v případě Twitteru na celkovém objemu tržeb všech sociálních sítí podílely pouze 6 %, zatímco tržby Facebooku plnými 66 %. Akcie Facebooku naopak druhým dnem v řadě posilovaly a uzavřely se ziskem 1,26 % na 57,92 USD.

Velkou pozornost na sebe dále upoutaly akcie internetového gigantu Google, které přepisovaly rekordy. Cenné papíry firmy v průběhu dne posunuly své historické maximum na 1 140 USD a obchodování uzavřely se ziskem 1,93 % na zavíracím maximu 1 138,86 USD. Akcie Googlu těžily mimo jiné z vyjádření Deutsche Bank, která titul nazvala "must own stock" (akcie, kterou musíte vlastnit – pozn. red.) a stanovila pro něj cílovou cenu 1 220 USD. K obdobnému kroku přikročili také analytici z JPMorgan, kteří zvýšili cílovou cenu pro Google na 1 305 USD z 1 100 USD.

Po závěru trhů představil čtvrtletní výsledky svého hospodaření výrobce čipů Micron Technology (v řádném obchodování +5,13 %). Společnost vykázala za první čtvrtletí svého fiskálního roku zisk 358 milionů USD (loni: ztráta 275 milionů USD) neboli 0,30 USD na akcii (loni: ztráta 0,27 USD na akcii) při tržbách 4,04 miliardy USD (odhad: 3,7 miliardy USD, loni: 1,83 miliardy USD). Po zohlednění jednorázových položek dosáhl zisk firmy dokonce 0,77 USD na akcii (odhad: 0,44 USD na akcii). Akcie Micron Technolgy v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o více než 6 %.

Dolar posílil vůči euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích mírně zpevňoval vůči euru i japonskému jenu. Americkou měnu podpořily nejnovější údaje o zahraničním obchodu, které naznačují, že americká ekonomika možná ve čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než se nyní čeká. Dean Maki z Barclays v úterý zvýšil odhad růstu amerického HDP ve čtvrtém kvartálu na 3 % z původních 1,5 %.

Část investorů spekuluje, že by případný silnější ekonomický růst mohl americkou centrální banku přimět k urychlení snižování nákupů dluhopisů. Většina analytiků se však stále domnívá, že Fed bude nákupy dluhopisů omezovat velmi pomalu.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,363. Kolem 09.30 SEČ americká měna nejdříve rychle oslabila k 1,365 EUR/USD, poté naopak posílila až pod 1,360 EUR/USD. Kolem desáté hodiny se eurodolar pohyboval kolem 1,3615.

Vůči japonskému jenu dolar otevřel na 104,20 a po uzavření amerických burz se pohyboval poblíž hladiny 104,55 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý mírně rostly, a oživovaly tak z pěti dnů poklesu, kdy je srážely zprávy o obnovování těžby v Libyi. Ropný trh má aktuálně obavy z bojů v Iráku a rovněž z dopadů vlny mrazivého počasí ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent přidala přibližně 0,3 % na 107,40 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 0,13 % na 93,85 USD za barel.

Libyi se o víkendu podařilo obnovit těžbu na velkém ropném poli na jihu země, kde demonstranti ukončili blokádu. Plné obnovení těžby na tomto poli by zdvojnásobilo aktuální libyjskou produkci, která v létě v důsledku blokád a demonstrací klesla na zhruba 250 tisíc barelů proti obvyklému objemu 1,4 milionu barelů denně. Vzhledem k pokračujícím střetům mezi vládou a rebely, kteří obsadili klíčové ropné přístavy, jsou ale vyhlídky na další zvyšování těžby a vývozu nejisté.

Obavy o dodávky z Blízkého východu nově vyvolávají boje v Iráku. Tamní armáda před několika dny oznámila, že připravuje ofenzivu ve městech Fallúdža a Ramádí, která ovládli teroristé z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě. Růst ceny severoamerické ropy podporují také polární mrazy na americkém Středozápadě, které by mohly ohrozit tamní těžbu.

Zlato v úterý po předcházející růstové sérii a pondělní stagnaci mírně oslabovalo. Dopoledne se žlutý kov obchodoval za 1 240 USD za trojskou unci, krátce po poledni ale začal mírně oslabovat a v průběhu odpoledne ztráty dále prohluboval. Kolem desáté hodiny se trojská unce zlata prodávala za 1 232 USD.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Reuters, MarketWatch

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky