Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %
|

Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci oproti listopadu o 0,4 %. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v prosinci na 1,4 % z 1,1 % v listopadu. Míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %. Průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla reálně o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů dokonce o 8,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,2 %.

Česká ekonomika Inflace Průmyslová výroba

Meziměsíční růst cen v oddílu potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnilo především zvýšení cen zeleniny o 13,7 % a ovoce o 10,6 %. Pokračoval růst ceny mléka o 3,6 %, sýrů o 2,2 %, jogurtů o 3,2 % a vajec o 2,5 %. V oddílu doprava vzrostly ceny pohonných hmot o 1,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 1,4 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v listopadu. Zrychlení cenového růstu nastalo zejména v oddílu doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly v prosinci o 2,6 % (v listopadu pokles o 1,2 %). V oddílu potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zeleniny na 22,4 % (ze 13,6 % v listopadu), mléka na 17,1 % (ze 14,7 % v listopadu), sýrů na 12,0 % (z 9,9 % v listopadu), jogurtů na 13,1 % (z 10,2 % v listopadu), másla na 14,9 % (z 11,2 % v listopadu), jedlých olejů na 3,6 % (z 1,0 % v listopadu). Ceny vajec byly nižší o 11,4 % (v listopadu o 17,5 %). V oddílu odívání a obuv vzrostly ceny obuvi o 8,6 % (z 8,1 % v listopadu). V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny osobní péče o 0,5 % (v listopadu pokles o 0,9 %).

Česká republika - index spotřebitelských cen (prosinec 2013)

Průměrná míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v roce 2013 proti průměru roku 2012 byla 1,4 %, což je o 1,9 procentního bodu méně než v roce 2012 a nejméně od roku 2009. Inflaci se svou listopadovou intervencí proti české koruně snaží zvýšit ČNB.

Míra nezaměstnanosti se přehoupla přes osm procent

Nezaměstnanost v loňském prosinci se v Česku zvýšila na 8,2 % z listopadových 7,7 %. Bez práce tak bylo ke konci roku 596 833 lidí, tedy o zhruba 31 500 více než o měsíc dříve, informoval ve čtvrtek Úřad práce ČR. Důvodem růstu nezaměstnanosti podle něj bylo hlavně postupné ukončování sezónních prací na venkově a v menších obcích. Výsledek odpovídá odhadům analytiků.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 583 081 lidí v prosinci schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se ale proti listopadu snížil o 2 323 na 35 178. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 17 uchazečů, uvedl pracovní úřad. Podle něj nejvíce lidí se uchází o jedno místo na Karvinsku, a to téměř 81. Více než 50 lidí připadá na jedno místo i v okresech Bruntál, Brno - město a Hodonín.

Volná místa podle pracovních úřadů nabízeli zaměstnavatelé nejčastěji ve službách, obchodu, pohostinství, ostraze nebo administrativě. Zájem byl ale i o organizátory konferencí a uchazeče s technickým vzděláním jako svářeče, soustružníky nebo zámečníky. Poptávka byla i po řidičích a uklízečích.

Do evidence úřadů se v poslední měsíc roku nově nahlásilo 59 633 lidí bez práce. V porovnání s listopadem jich bylo o 8 798 více. Novou práci získalo 12 661 lidí, přičemž téměř dva tisíce z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů.

Česká republika - vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst

"Za růstem nezaměstnanosti, který je na sklonku roku tradiční, jsou opět především končící sezónní práce. Na druhou stranu se ale dá říci, že v prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší," říká Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.

"Zásadnějšímu strukturálnímu zlepšení by pomohlo, kdyby se podpořila zaměstnanost snížením nejistoty pro podniky a firmy. Dejme jim možnost najmout na práci ty, kteří ze své svobodné vůle netrvají na své vysoké ochraně jako zaměstnance a jsou ochotni přijmout nabízenou práci s vědomím, že to nemusí být na dlouho. Výsledek? Počet nezaměstnaných klesne a zvýší se kupní síla obyvatelstva. Stát ušetří na dávkách v nezaměstnanosti a na platbách na sociální a zdravotní pojištění, které za tyto pojištěnce odvádí. To je přece to, o čem stále mluvíme - potřebujeme zvýšit kupní sílu a snížit výdaje státu," dodává Piovarcsy.

"Zaměstnanost se sice zlepšuje, ale jen velmi mírně. Tímto tempem bychom se na předkrizových pět procent dostali možná někdy v roce 2018," upozorňuje Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.

"Nezaměstnanost je stále poměrně vysoká. Ekonomika sice jeví drobné známky oživení, ale neočekáváme, že by letos pracovní trh přinesl výrazné snížení počtu lidí bez práce. Podle nás se nezaměstnanost v letních měsících dostane k 6,5 %. Výrazné zlepšení trhu práce očekávejme spíše v roce 2015," komentuje situaci na českém trhu práce Marek Šperlich, ředitel pro strategii BBI.

Růst průmyslové výroby zrychluje

Průmyslová produkce v listopadu 2013 meziročně reálně vzrostla o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 8,8 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den méně. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 1,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví jako výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,3 procentního bodu, růst o 13,7 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +1,0 bodu, růst o 7,6 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,8 bodu, růst o 8,9 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžby a dobývání (příspěvek -0,4 procentního bodu, pokles o 8,2 %), výroby potravinářských výrobků (příspěvek -0,1 bodu, pokles o 2,2 %) a výroby oděvů (příspěvek -0,02 bodu, pokles o 3,4 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v listopadu 2013 meziročně vzrostly o 5,6 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 10,8 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 0,3 %.

Hodnota nových zakázek v listopadu 2013 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 12,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,3 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +6,5 procentního bodu, růst o 19,1 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,9 bodu, růst o 14,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,3 bodu, růst o 12,9 %). Nové zakázky klesly pouze v odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,01 procentního bodu, pokles o 0,1 %).

Česká republika - průmyslová produkce (listopad 2013)

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,4 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 5,8 %. Bylo zahájeno meziročně o 32,0 % staveb bytů více. Dokončeno bylo o 16,5 % bytů méně.

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se ale snížila jen o 8,3 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v listopadu 2013 meziměsíčně nižší o 5,6 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 10,8 % (příspěvek -6,9 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 6,7 % (příspěvek -2,4 bodu). Stavební produkce od počátku roku do konce listopadu 2013 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 25,9 %.

Zdroj: ČSÚ, ČTK, Bloomberg

ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny
13:16

ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na zasedání ve středu 18. prosince úrokové sazby beze změny, shodují se...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Madridská konference skončila bez výsledku, diskuse byla odložena
12:38

Madridská konference skončila bez výsledku, diskuse byla odložena

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože...
Ekologie a životní prostředí Politika
Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka
11:11

Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka

V ČR přibývají firmy rychleji než obyvatelé. V loňském roce na každých 1 000 obyvatel připadalo 46,6 firmy, aktuálně...
Byznys a podnikání Česká republika
ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny
10:02

ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny

Odchod Velké Británie z Evropské unie podle společnosti ČEZ oslabí jaderný blok, tedy skupinu států v unii, které...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst
08:24

Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst

Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic a pracovních míst v...
Auta Volkswagen Spojené království
Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem…
07:21

Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem rostl

Čeští exportéři letos své obchody do Británie navzdory odkládání brexitu posílili. Export se sice vyvíjel...
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
CITIC Europe Holdings má nového šéfa
včera v 15:54

CITIC Europe Holdings má nového šéfa

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé...
Čína Management
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
včera v 14:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW
včera v 14:31

Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW

Montáž vozů německého koncernu Volkswagen byla v Alžírsku pozastavena, důvodem je protikorupční vyšetřování šéfa...
Afrika Volkswagen Korupce
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
včera v 10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
včera v 09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
včera v 08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
13. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
13. 12. 2019 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
13. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
13. 12. 2019 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
13. 12. 2019 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
13. 12. 2019 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
13. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
13. 12. 2019 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika