Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %
|

Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci oproti listopadu o 0,4 %. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v prosinci na 1,4 % z 1,1 % v listopadu. Míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %. Průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla reálně o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů dokonce o 8,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,2 %.

Česká ekonomika Inflace Průmyslová výroba

Meziměsíční růst cen v oddílu potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnilo především zvýšení cen zeleniny o 13,7 % a ovoce o 10,6 %. Pokračoval růst ceny mléka o 3,6 %, sýrů o 2,2 %, jogurtů o 3,2 % a vajec o 2,5 %. V oddílu doprava vzrostly ceny pohonných hmot o 1,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 1,4 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v listopadu. Zrychlení cenového růstu nastalo zejména v oddílu doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly v prosinci o 2,6 % (v listopadu pokles o 1,2 %). V oddílu potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zeleniny na 22,4 % (ze 13,6 % v listopadu), mléka na 17,1 % (ze 14,7 % v listopadu), sýrů na 12,0 % (z 9,9 % v listopadu), jogurtů na 13,1 % (z 10,2 % v listopadu), másla na 14,9 % (z 11,2 % v listopadu), jedlých olejů na 3,6 % (z 1,0 % v listopadu). Ceny vajec byly nižší o 11,4 % (v listopadu o 17,5 %). V oddílu odívání a obuv vzrostly ceny obuvi o 8,6 % (z 8,1 % v listopadu). V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny osobní péče o 0,5 % (v listopadu pokles o 0,9 %).

Česká republika - index spotřebitelských cen (prosinec 2013)

Průměrná míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v roce 2013 proti průměru roku 2012 byla 1,4 %, což je o 1,9 procentního bodu méně než v roce 2012 a nejméně od roku 2009. Inflaci se svou listopadovou intervencí proti české koruně snaží zvýšit ČNB.

Míra nezaměstnanosti se přehoupla přes osm procent

Nezaměstnanost v loňském prosinci se v Česku zvýšila na 8,2 % z listopadových 7,7 %. Bez práce tak bylo ke konci roku 596 833 lidí, tedy o zhruba 31 500 více než o měsíc dříve, informoval ve čtvrtek Úřad práce ČR. Důvodem růstu nezaměstnanosti podle něj bylo hlavně postupné ukončování sezónních prací na venkově a v menších obcích. Výsledek odpovídá odhadům analytiků.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 583 081 lidí v prosinci schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se ale proti listopadu snížil o 2 323 na 35 178. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 17 uchazečů, uvedl pracovní úřad. Podle něj nejvíce lidí se uchází o jedno místo na Karvinsku, a to téměř 81. Více než 50 lidí připadá na jedno místo i v okresech Bruntál, Brno - město a Hodonín.

Volná místa podle pracovních úřadů nabízeli zaměstnavatelé nejčastěji ve službách, obchodu, pohostinství, ostraze nebo administrativě. Zájem byl ale i o organizátory konferencí a uchazeče s technickým vzděláním jako svářeče, soustružníky nebo zámečníky. Poptávka byla i po řidičích a uklízečích.

Do evidence úřadů se v poslední měsíc roku nově nahlásilo 59 633 lidí bez práce. V porovnání s listopadem jich bylo o 8 798 více. Novou práci získalo 12 661 lidí, přičemž téměř dva tisíce z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů.

Česká republika - vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst

"Za růstem nezaměstnanosti, který je na sklonku roku tradiční, jsou opět především končící sezónní práce. Na druhou stranu se ale dá říci, že v prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší," říká Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.

"Zásadnějšímu strukturálnímu zlepšení by pomohlo, kdyby se podpořila zaměstnanost snížením nejistoty pro podniky a firmy. Dejme jim možnost najmout na práci ty, kteří ze své svobodné vůle netrvají na své vysoké ochraně jako zaměstnance a jsou ochotni přijmout nabízenou práci s vědomím, že to nemusí být na dlouho. Výsledek? Počet nezaměstnaných klesne a zvýší se kupní síla obyvatelstva. Stát ušetří na dávkách v nezaměstnanosti a na platbách na sociální a zdravotní pojištění, které za tyto pojištěnce odvádí. To je přece to, o čem stále mluvíme - potřebujeme zvýšit kupní sílu a snížit výdaje státu," dodává Piovarcsy.

"Zaměstnanost se sice zlepšuje, ale jen velmi mírně. Tímto tempem bychom se na předkrizových pět procent dostali možná někdy v roce 2018," upozorňuje Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.

"Nezaměstnanost je stále poměrně vysoká. Ekonomika sice jeví drobné známky oživení, ale neočekáváme, že by letos pracovní trh přinesl výrazné snížení počtu lidí bez práce. Podle nás se nezaměstnanost v letních měsících dostane k 6,5 %. Výrazné zlepšení trhu práce očekávejme spíše v roce 2015," komentuje situaci na českém trhu práce Marek Šperlich, ředitel pro strategii BBI.

Růst průmyslové výroby zrychluje

Průmyslová produkce v listopadu 2013 meziročně reálně vzrostla o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 8,8 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den méně. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 1,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví jako výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,3 procentního bodu, růst o 13,7 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +1,0 bodu, růst o 7,6 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,8 bodu, růst o 8,9 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžby a dobývání (příspěvek -0,4 procentního bodu, pokles o 8,2 %), výroby potravinářských výrobků (příspěvek -0,1 bodu, pokles o 2,2 %) a výroby oděvů (příspěvek -0,02 bodu, pokles o 3,4 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v listopadu 2013 meziročně vzrostly o 5,6 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 10,8 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 0,3 %.

Hodnota nových zakázek v listopadu 2013 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 12,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,3 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +6,5 procentního bodu, růst o 19,1 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,9 bodu, růst o 14,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,3 bodu, růst o 12,9 %). Nové zakázky klesly pouze v odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,01 procentního bodu, pokles o 0,1 %).

Česká republika - průmyslová produkce (listopad 2013)

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,4 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 5,8 %. Bylo zahájeno meziročně o 32,0 % staveb bytů více. Dokončeno bylo o 16,5 % bytů méně.

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se ale snížila jen o 8,3 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v listopadu 2013 meziměsíčně nižší o 5,6 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 10,8 % (příspěvek -6,9 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 6,7 % (příspěvek -2,4 bodu). Stavební produkce od počátku roku do konce listopadu 2013 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 25,9 %.

Zdroj: ČSÚ, ČTK, Bloomberg

Studie: Česko se může obejít bez uhelných elektráren
před 11 minutami

Studie: Česko se může obejít bez uhelných elektráren

Zahraniční studie spojená s modelováním možného budoucího vývoje ukázala, že Česko se v roce 2030 může zcela obejít...
Česká republika Energetika Solární energie
Spotřeba elektřiny v ČR loni vzrostla na rekordních 73,8 TWh
před 32 minutami

Spotřeba elektřiny v ČR loni vzrostla na rekordních 73,8 TWh

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně vzrostla o 1,9 procenta na 73,8 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší...
Elektřina Česká republika
Facebook se nechystá odškodnit Evropany za zneužití jejich dat
před 44 minutami

Facebook se nechystá odškodnit Evropany za zneužití jejich dat

Americká internetová společnost Facebook pravděpodobně neodškodní zhruba 2,7 milionu svých evropských uživatelů,...
Facebook Evropa
Výrobce počítačů Lenovo vykázal nejvyšší ztrátu za devět let
před hodinou

Výrobce počítačů Lenovo vykázal nejvyšší ztrátu za devět let

Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo se v uplynulém finančním roce propadl do ztráty 189 milionů dolarů. To je...
Čína Asijské akcie Výsledková sezóna
Británie: Maloobchodní tržby překonaly očekávání
10:30

Británie: Maloobchodní tržby překonaly očekávání

Tržby britských maloobchodníků byly v dubnu o 1,6 procenta vyšší než v březnu, kdy meziměsíčně o 1,1 procenta...
Spojené království Maloobchod
Ruská centrální banka nechce kvůli růstu obětovat stabilitu
10:22

Ruská centrální banka nechce kvůli růstu obětovat stabilitu

Ruský prezident Vladimir Putin stanovil ambiciózní cíle pro růst ekonomiky, země však ve snaze o jejich splnění nesmí...
Rusko Centrální banky
Asijské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, obavy z obchodních…
Asijské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, obavy z obchodních…
10:00

Asijské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, obavy z obchodních konfliktů se vrátily

Asijské akciové trhy uzavřely ve čtvrtek většinou se ztrátami, když investoři byli obezřetní vůči novému vývoji...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Rusko letos dodá do Číny deset stíhacích letounů Su-35
09:55

Rusko letos dodá do Číny deset stíhacích letounů Su-35

Ruská strojírenská a zbrojní společnost Rostech v průběhu letošního roku dodá do Číny deset víceúčelových stíhacích...
Čína Rusko
Důvěra v českou ekonomiku v květnu klesla na 99,2 bodu
09:48

Důvěra v českou ekonomiku v květnu klesla na 99,2 bodu

Celková důvěra v českou ekonomiku po dubnovém růstu v květnu klesla o 0,9 bodu na 99,2 bodu. V porovnání se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Žebříček konkurenceschopnosti vedou USA, ČR klesla na 29. místo
09:28

Žebříček konkurenceschopnosti vedou USA, ČR klesla na 29. místo

V aktuálním žebříčku ekonomické konkurenceschopnosti se na první místo po loňském zklamání vrátily Spojené státy...
Světová ekonomika
Růst německé ekonomiky zpomalil na 0,3 procenta
09:09

Růst německé ekonomiky zpomalil na 0,3 procenta

Růst německé ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 0,3 procenta z 0,6 procenta v závěru loňského roku....
Německo HDP
Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu…
Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu zpevnily

Americké akcie měly ve středu tendenci oslabovat pod vlivem komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa, který zchladil...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Američané podle Fedu nemyslí na zadní kolečka
Američané podle Fedu nemyslí na zadní kolečka
včera v 22:13

Američané podle Fedu nemyslí na zadní kolečka

Přestože většina obyvatel Spojených států je finančně zabezpečena lépe než před pěti lety, valná část z nich se...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Macron přijal šéfy technologických firem, nabádá je k solidaritě
včera v 22:03

Macron přijal šéfy technologických firem, nabádá je k solidaritě

Šéfy Facebooku, Microsoftu či IBM a desítek dalších technologických firem ve středu v Paříži přijal francouzský...
Francie Technologie Americké akcie
Těžařská AngloGold propustí v JAR téměř čtvrtinu zaměstnanců
včera v 21:24

Těžařská AngloGold propustí v JAR téměř čtvrtinu zaměstnanců

Těžařská společnost AngloGold Ashanti, která je třetím největším producentem zlata na světě, propustí v Jihoafrické...
Jihoafrická republika Těžba Komodity
Zápis z květnového zasedání Fedu potvrzuje záměr centrální banky dále…
Zápis z květnového zasedání Fedu potvrzuje záměr centrální banky dále…
včera v 21:19

Zápis z květnového zasedání Fedu potvrzuje záměr centrální banky dále zvyšovat úrokové sazby

Většina představitelů centrální banky USA se domnívá, že pokud se nezmění výhled americké ekonomiky, budou úrokové...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Centrální banky
E15: Broker CYRRUS dostal od ČNB milionovou pokutu
včera v 20:38

E15: Broker CYRRUS dostal od ČNB milionovou pokutu

Česká brokerská společnost CYRRUS dostala od České národní banky pokutu milion korun za to, že bez vědomí klientů...
ČNB Regulace