Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %
|

Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci oproti listopadu o 0,4 %. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v prosinci na 1,4 % z 1,1 % v listopadu. Míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %. Průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla reálně o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů dokonce o 8,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,2 %.

Česká ekonomika Inflace Průmyslová výroba

Meziměsíční růst cen v oddílu potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnilo především zvýšení cen zeleniny o 13,7 % a ovoce o 10,6 %. Pokračoval růst ceny mléka o 3,6 %, sýrů o 2,2 %, jogurtů o 3,2 % a vajec o 2,5 %. V oddílu doprava vzrostly ceny pohonných hmot o 1,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 1,4 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v listopadu. Zrychlení cenového růstu nastalo zejména v oddílu doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly v prosinci o 2,6 % (v listopadu pokles o 1,2 %). V oddílu potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zeleniny na 22,4 % (ze 13,6 % v listopadu), mléka na 17,1 % (ze 14,7 % v listopadu), sýrů na 12,0 % (z 9,9 % v listopadu), jogurtů na 13,1 % (z 10,2 % v listopadu), másla na 14,9 % (z 11,2 % v listopadu), jedlých olejů na 3,6 % (z 1,0 % v listopadu). Ceny vajec byly nižší o 11,4 % (v listopadu o 17,5 %). V oddílu odívání a obuv vzrostly ceny obuvi o 8,6 % (z 8,1 % v listopadu). V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny osobní péče o 0,5 % (v listopadu pokles o 0,9 %).

Česká republika - index spotřebitelských cen (prosinec 2013)

Průměrná míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v roce 2013 proti průměru roku 2012 byla 1,4 %, což je o 1,9 procentního bodu méně než v roce 2012 a nejméně od roku 2009. Inflaci se svou listopadovou intervencí proti české koruně snaží zvýšit ČNB.

Míra nezaměstnanosti se přehoupla přes osm procent

Nezaměstnanost v loňském prosinci se v Česku zvýšila na 8,2 % z listopadových 7,7 %. Bez práce tak bylo ke konci roku 596 833 lidí, tedy o zhruba 31 500 více než o měsíc dříve, informoval ve čtvrtek Úřad práce ČR. Důvodem růstu nezaměstnanosti podle něj bylo hlavně postupné ukončování sezónních prací na venkově a v menších obcích. Výsledek odpovídá odhadům analytiků.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 583 081 lidí v prosinci schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se ale proti listopadu snížil o 2 323 na 35 178. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 17 uchazečů, uvedl pracovní úřad. Podle něj nejvíce lidí se uchází o jedno místo na Karvinsku, a to téměř 81. Více než 50 lidí připadá na jedno místo i v okresech Bruntál, Brno - město a Hodonín.

Volná místa podle pracovních úřadů nabízeli zaměstnavatelé nejčastěji ve službách, obchodu, pohostinství, ostraze nebo administrativě. Zájem byl ale i o organizátory konferencí a uchazeče s technickým vzděláním jako svářeče, soustružníky nebo zámečníky. Poptávka byla i po řidičích a uklízečích.

Do evidence úřadů se v poslední měsíc roku nově nahlásilo 59 633 lidí bez práce. V porovnání s listopadem jich bylo o 8 798 více. Novou práci získalo 12 661 lidí, přičemž téměř dva tisíce z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů.

Česká republika - vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst

"Za růstem nezaměstnanosti, který je na sklonku roku tradiční, jsou opět především končící sezónní práce. Na druhou stranu se ale dá říci, že v prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší," říká Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.

"Zásadnějšímu strukturálnímu zlepšení by pomohlo, kdyby se podpořila zaměstnanost snížením nejistoty pro podniky a firmy. Dejme jim možnost najmout na práci ty, kteří ze své svobodné vůle netrvají na své vysoké ochraně jako zaměstnance a jsou ochotni přijmout nabízenou práci s vědomím, že to nemusí být na dlouho. Výsledek? Počet nezaměstnaných klesne a zvýší se kupní síla obyvatelstva. Stát ušetří na dávkách v nezaměstnanosti a na platbách na sociální a zdravotní pojištění, které za tyto pojištěnce odvádí. To je přece to, o čem stále mluvíme - potřebujeme zvýšit kupní sílu a snížit výdaje státu," dodává Piovarcsy.

"Zaměstnanost se sice zlepšuje, ale jen velmi mírně. Tímto tempem bychom se na předkrizových pět procent dostali možná někdy v roce 2018," upozorňuje Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.

"Nezaměstnanost je stále poměrně vysoká. Ekonomika sice jeví drobné známky oživení, ale neočekáváme, že by letos pracovní trh přinesl výrazné snížení počtu lidí bez práce. Podle nás se nezaměstnanost v letních měsících dostane k 6,5 %. Výrazné zlepšení trhu práce očekávejme spíše v roce 2015," komentuje situaci na českém trhu práce Marek Šperlich, ředitel pro strategii BBI.

Růst průmyslové výroby zrychluje

Průmyslová produkce v listopadu 2013 meziročně reálně vzrostla o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 8,8 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den méně. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 1,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví jako výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,3 procentního bodu, růst o 13,7 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +1,0 bodu, růst o 7,6 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,8 bodu, růst o 8,9 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžby a dobývání (příspěvek -0,4 procentního bodu, pokles o 8,2 %), výroby potravinářských výrobků (příspěvek -0,1 bodu, pokles o 2,2 %) a výroby oděvů (příspěvek -0,02 bodu, pokles o 3,4 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v listopadu 2013 meziročně vzrostly o 5,6 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 10,8 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 0,3 %.

Hodnota nových zakázek v listopadu 2013 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 12,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,3 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +6,5 procentního bodu, růst o 19,1 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,9 bodu, růst o 14,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,3 bodu, růst o 12,9 %). Nové zakázky klesly pouze v odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,01 procentního bodu, pokles o 0,1 %).

Česká republika - průmyslová produkce (listopad 2013)

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,4 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 5,8 %. Bylo zahájeno meziročně o 32,0 % staveb bytů více. Dokončeno bylo o 16,5 % bytů méně.

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se ale snížila jen o 8,3 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v listopadu 2013 meziměsíčně nižší o 5,6 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 10,8 % (příspěvek -6,9 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 6,7 % (příspěvek -2,4 bodu). Stavební produkce od počátku roku do konce listopadu 2013 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 25,9 %.

Zdroj: ČSÚ, ČTK, Bloomberg

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize
Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci
11:55

Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci

Německo chce být připraveno očkovat proti koronaviru ještě v prosinci. V pondělí to během návštěvy sasko-anhaltského...
Německo Koronavirus
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
11:30

Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí si dvě třetiny Čechů

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří by chtěli bydlet ve vlastním, si myslí, že kvůli koronavirové epidemii a jejím dopadům...
Česká republika Česká ekonomika Realitní trh
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pondělí skončilo v plusu. Pod nulou uzavřely jenom japonské...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
S&P zvýšila dluhový rating Avastu na BB+
10:04

S&P zvýšila dluhový rating Avastu na BB+

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zvýšila dluhové hodnocení vývojáře antivirového softwaru Avast...
Avast Rating