Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule
|

Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance po třech dnech ztrát zastavily prudký pokles a slušně posilovaly. Indexy S&P 500 a Nasdaq v jednu chvíli přidávaly dokonce více než procento. Ve druhé polovině obchodování ale investoři při absenci významných kurzotvorných zpráv začali prodávat a všechny tři nejsledovanější indexy se sesunuly zpět k nule.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v úterý klesl o 0,04 % na 16 315,19 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,16 % na 1 877,70 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,32 % na 4 227,17 bodu. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, průmyslové tituly a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickým titulům a cenným papírům z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o více než 4 % na 23,65 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o 9 bazických bodů na 2,19 %.

V posledních třech dnech americké akciové trhy ztrácely zejména kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky a z šíření viru ebola. Index S&P 500 za poslední tři obchodní seance odepsal 4,8 %, což představuje nejvýraznější třídenní propad od listopadu 2011. Investoři nyní doufají, že obavy ohledně růstu globální ekonomiky zmírní solidní výsledkové zprávy od amerických firem.

Americké akcie (14. října 2014)

"Pondělní závěrečný výprodej na amerických akciových trzích hraničil s iracionalitou," řekl podle agentury Bloomberg v průběhu obchodování John Canally, stratég z LPL Financial. "Na trhu se v té době neobjevily žádné nové zprávy a objemy obchodů byly velmi malé. Nyní se ale na scéně po několika měsících ticha začínají objevovat první čísla z výsledkové sezóny za třetí kvartál, která jsou zatím poměrně solidní. To by akcie mohlo nasměrovat opět výše."

V úterý se nicméně pondělní scénář opakoval, když na americké burzy po slibném úvodu opět dorazil výprodej, za nímž nestála žádná makroekonomická data ani významné firemní zprávy.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+2,13 %), výrobce letadel Boeing (+1,53 %) a výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+1,22 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-2,13 %), energetické firmy Chevron (-2,01 %) či zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,35 %).

Akcie letecké společnosti Delta Air Lines (+6,12 %) zdražily v reakci na pokračující pokles cen ropy o více než šest procent. Společnost taktéž plánuje ve čtvrtek zveřejnit kvartální hospodářské výsledky. Odhady analytiků hovoří o zisku 1,18 USD na akcii.

Dařilo se také cenným papírům výrobce mobilní infrastruktury Crown Castle International (+2,97 %), kterého aktivistická investiční skupina Corvex Management vyzvala, aby zvýšil poměr vyplácené dividendy na 80 až 90 % zisku. Aktuálně firma akcionářům vyplácí 30 % zisku.

V zelených číslech uzavřely také cenné papíry skupiny Citigroup (+3,15 %), která před otevřením trhů oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí očištěný čistý zisk meziročně vzrostl o 13 % na 3,7 miliardy dolarů. Třetí největší banka ve Spojených státech uvedla, že jí k růstu zisku pomohly zejména lepší výsledky u problematických aktiv, která po sobě zanechala finanční krize. Společnost mimo to sdělila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví v České republice a na deseti dalších světových trzích.

Po oznámení čtvrtletních hospodářských výsledků naopak zlevnily akcie investiční banky Wells Fargo (-2,73 %). Banka sice na úrovni zisku naplnila, a na úrovni tržeb dokonce mírně překonala odhady analytiků, investoři ale její cenné papíry přesto spíše prodávali. Podobně na tom byly i cenné papíry farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-2,13 %), která vykázala zisk i tržby nad odhady.

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +2,13 %) po konci obchodování oznámil, že ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 0,66 USD na akcii. Tržby společnosti v období od července do září dosáhly 14,6 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali, že firma vykáže zisk 0,65 USD na akcii při tržbách 14,45 miliardy dolarů. Loni společnost za stejné období oznámila zisk 0,58 USD na akcii a tržby 13,5 miliardy dolarů. Akcie Intel na výsledky v after-marketu reagovaly zhruba procentním růstem.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +2,87 %) za třetí čtvrtletí vykázal zisk 0,51 USD na akcii proti zisku 0,45 USD na akcii ve stejném období loni. Tržby firmy meziročně vzrostly o 8 % na 3,2 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie CSX posilovaly až o tři procenta.

Dolar zastavil pokles k euru

Dolar v úterý na devizových trzích oživil z pondělních ztrát a k většině hlavních světových měn zpevnil. Investoři tak reagovali na znepokojivé ekonomické údaje z eurozóny a Británie, které zdůraznily relativní zdraví ekonomiky Spojených států.

K euru dolar v první polovině obchodování stagnoval kolem 1,272 EUR/USD, poté ale zabral a posílil až na hladinu 1,266 EUR/USD, kolem níž se pohyboval i krátce po uzavření amerických burz.

"Panují velké obavy o to, kam se ubírá evropská ekonomika," řekl podle agentury Reuters analytik Steven Englander ze Citigroup. "Když se po celém světě zhoršují odhady hospodářského růstu, Spojené státy nejsou ani zdaleka tou nejzranitelnější ekonomikou," dodal k důvodům oživení americké měny.

Obavy ohledně kondice světové ekonomiky, a především situace v Evropě, zastínily nervozitu, že by americká centrální banka mohla odložit očekávané zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky by americkou měnu tlačily vzhůru, protože by do USA lákaly investice.

K japonskému jenu se dolar v úvodu obchodování pohyboval kolem 107,10 USD/JPY. Po úvodním mírném růstu ale americké měně došel dech a krátce po desáté hodině se dolar s mírnými ztrátami obchodoval za 107 USD/JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, přidával krátce po 22.00 SELČ 0,35 % na 85,83 bodu.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v propadu a severomořská ropa Brent zlevnila až pod 85 USD za barel, což je nové minimum za téměř čtyři roky. Trh oslabilo zejména další snížení odhadu světové poptávky po ropě v měsíčním výhledu Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Podle posledního odhadu IEA poroste světová poptávka po ropě letos a příští rok mnohem pomaleji, než se dosud předpokládalo. Odhad růstu světové poptávky agentura pro letošek snížila o 200 tisíc barelů na 0,7 milionu barelů denně a pro příští rok jej srazila o 300 tisíc na 1,1 milionu barelů. IEA rovněž vyjádřila pochybnosti o ochotě ropného kartelu OPEC omezit dodávky, a zastavit tak pokles cen.

Cena severomořské ropy Brent klesla o více než tři dolary na 85,38 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o zhruba o jeden a půl dolaru na 82,86 USD za barel.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o 0,3 % na 1 233,50 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK, CNBC

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24
za 9 minut

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24

Americká technologická společnost Apple podepsala několikaletou smlouvu se studiem A24, které stojí za oskarovými...
Apple Zábava a zábavní průmysl Filmy
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie