Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule
|

Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance po třech dnech ztrát zastavily prudký pokles a slušně posilovaly. Indexy S&P 500 a Nasdaq v jednu chvíli přidávaly dokonce více než procento. Ve druhé polovině obchodování ale investoři při absenci významných kurzotvorných zpráv začali prodávat a všechny tři nejsledovanější indexy se sesunuly zpět k nule.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v úterý klesl o 0,04 % na 16 315,19 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,16 % na 1 877,70 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,32 % na 4 227,17 bodu. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, průmyslové tituly a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickým titulům a cenným papírům z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o více než 4 % na 23,65 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o 9 bazických bodů na 2,19 %.

V posledních třech dnech americké akciové trhy ztrácely zejména kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky a z šíření viru ebola. Index S&P 500 za poslední tři obchodní seance odepsal 4,8 %, což představuje nejvýraznější třídenní propad od listopadu 2011. Investoři nyní doufají, že obavy ohledně růstu globální ekonomiky zmírní solidní výsledkové zprávy od amerických firem.

Americké akcie (14. října 2014)

"Pondělní závěrečný výprodej na amerických akciových trzích hraničil s iracionalitou," řekl podle agentury Bloomberg v průběhu obchodování John Canally, stratég z LPL Financial. "Na trhu se v té době neobjevily žádné nové zprávy a objemy obchodů byly velmi malé. Nyní se ale na scéně po několika měsících ticha začínají objevovat první čísla z výsledkové sezóny za třetí kvartál, která jsou zatím poměrně solidní. To by akcie mohlo nasměrovat opět výše."

V úterý se nicméně pondělní scénář opakoval, když na americké burzy po slibném úvodu opět dorazil výprodej, za nímž nestála žádná makroekonomická data ani významné firemní zprávy.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+2,13 %), výrobce letadel Boeing (+1,53 %) a výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+1,22 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-2,13 %), energetické firmy Chevron (-2,01 %) či zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,35 %).

Akcie letecké společnosti Delta Air Lines (+6,12 %) zdražily v reakci na pokračující pokles cen ropy o více než šest procent. Společnost taktéž plánuje ve čtvrtek zveřejnit kvartální hospodářské výsledky. Odhady analytiků hovoří o zisku 1,18 USD na akcii.

Dařilo se také cenným papírům výrobce mobilní infrastruktury Crown Castle International (+2,97 %), kterého aktivistická investiční skupina Corvex Management vyzvala, aby zvýšil poměr vyplácené dividendy na 80 až 90 % zisku. Aktuálně firma akcionářům vyplácí 30 % zisku.

V zelených číslech uzavřely také cenné papíry skupiny Citigroup (+3,15 %), která před otevřením trhů oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí očištěný čistý zisk meziročně vzrostl o 13 % na 3,7 miliardy dolarů. Třetí největší banka ve Spojených státech uvedla, že jí k růstu zisku pomohly zejména lepší výsledky u problematických aktiv, která po sobě zanechala finanční krize. Společnost mimo to sdělila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví v České republice a na deseti dalších světových trzích.

Po oznámení čtvrtletních hospodářských výsledků naopak zlevnily akcie investiční banky Wells Fargo (-2,73 %). Banka sice na úrovni zisku naplnila, a na úrovni tržeb dokonce mírně překonala odhady analytiků, investoři ale její cenné papíry přesto spíše prodávali. Podobně na tom byly i cenné papíry farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-2,13 %), která vykázala zisk i tržby nad odhady.

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +2,13 %) po konci obchodování oznámil, že ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 0,66 USD na akcii. Tržby společnosti v období od července do září dosáhly 14,6 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali, že firma vykáže zisk 0,65 USD na akcii při tržbách 14,45 miliardy dolarů. Loni společnost za stejné období oznámila zisk 0,58 USD na akcii a tržby 13,5 miliardy dolarů. Akcie Intel na výsledky v after-marketu reagovaly zhruba procentním růstem.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +2,87 %) za třetí čtvrtletí vykázal zisk 0,51 USD na akcii proti zisku 0,45 USD na akcii ve stejném období loni. Tržby firmy meziročně vzrostly o 8 % na 3,2 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie CSX posilovaly až o tři procenta.

Dolar zastavil pokles k euru

Dolar v úterý na devizových trzích oživil z pondělních ztrát a k většině hlavních světových měn zpevnil. Investoři tak reagovali na znepokojivé ekonomické údaje z eurozóny a Británie, které zdůraznily relativní zdraví ekonomiky Spojených států.

K euru dolar v první polovině obchodování stagnoval kolem 1,272 EUR/USD, poté ale zabral a posílil až na hladinu 1,266 EUR/USD, kolem níž se pohyboval i krátce po uzavření amerických burz.

"Panují velké obavy o to, kam se ubírá evropská ekonomika," řekl podle agentury Reuters analytik Steven Englander ze Citigroup. "Když se po celém světě zhoršují odhady hospodářského růstu, Spojené státy nejsou ani zdaleka tou nejzranitelnější ekonomikou," dodal k důvodům oživení americké měny.

Obavy ohledně kondice světové ekonomiky, a především situace v Evropě, zastínily nervozitu, že by americká centrální banka mohla odložit očekávané zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky by americkou měnu tlačily vzhůru, protože by do USA lákaly investice.

K japonskému jenu se dolar v úvodu obchodování pohyboval kolem 107,10 USD/JPY. Po úvodním mírném růstu ale americké měně došel dech a krátce po desáté hodině se dolar s mírnými ztrátami obchodoval za 107 USD/JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, přidával krátce po 22.00 SELČ 0,35 % na 85,83 bodu.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v propadu a severomořská ropa Brent zlevnila až pod 85 USD za barel, což je nové minimum za téměř čtyři roky. Trh oslabilo zejména další snížení odhadu světové poptávky po ropě v měsíčním výhledu Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Podle posledního odhadu IEA poroste světová poptávka po ropě letos a příští rok mnohem pomaleji, než se dosud předpokládalo. Odhad růstu světové poptávky agentura pro letošek snížila o 200 tisíc barelů na 0,7 milionu barelů denně a pro příští rok jej srazila o 300 tisíc na 1,1 milionu barelů. IEA rovněž vyjádřila pochybnosti o ochotě ropného kartelu OPEC omezit dodávky, a zastavit tak pokles cen.

Cena severomořské ropy Brent klesla o více než tři dolary na 85,38 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o zhruba o jeden a půl dolaru na 82,86 USD za barel.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o 0,3 % na 1 233,50 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK, CNBC

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
včera v 22:00

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky Bank of America

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Bankovní společnosti posilovaly díky výsledkům hospodaření Bank of...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel
včera v 21:26

E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99% podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu koupila od...
Turismus a cestovní ruch Česká republika Čína
Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
včera v 20:25

Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku
včera v 19:33

Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší...
Amazon Americké akcie Německo
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
včera v 18:34

Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 617 milionů eur. To je vysoko...
Řecko Rozpočet
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání prezidentů USA a Ruska

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
včera v 17:23

TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč

Televize Nova loni zvýšila čistý zisk o polovinu na 451 milionů korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 4,836...
CME (CETV) Média Výsledková sezóna
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
včera v 17:05

MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně

Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta z...
Eurozóna Evropská ekonomika HDP
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,32 % na 1 088,24 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
včera v 16:21

Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU

Z případné další eskalace obchodního sporu se Spojenými státy a ze zavedení nových cel by měl prospěch rozpočet...
Evropská unie Rozpočet Mezinárodní obchod
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
včera v 15:21

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za...
Čína Evropa Investice
Ze světa investičních doporučení (16. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %
včera v 14:32

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, jak se očekávalo. Květen byl revidován z +0,8 % na +1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
včera v 14:16

Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v uplynulém měsíci zákazníkům dodala 116 500 vozů, meziročně tak jde o 10,8%...
Volkswagen Auta Česká republika
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
včera v 14:02

OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje letošní růst české ekonomiky na 3,8 procenta. Příští...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
včera v 13:46

Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu

Druhá největší americká banka Bank of America zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o třetinu na 6,8...
Bank of America Americké akcie Výsledková sezóna
Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %
včera v 13:28

Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %

Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo v Česku dokončeno celkem 170 300 metrů čtverečních skladových ploch, a to v...
Česká republika Stavebnictví