Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule
|

Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance po třech dnech ztrát zastavily prudký pokles a slušně posilovaly. Indexy S&P 500 a Nasdaq v jednu chvíli přidávaly dokonce více než procento. Ve druhé polovině obchodování ale investoři při absenci významných kurzotvorných zpráv začali prodávat a všechny tři nejsledovanější indexy se sesunuly zpět k nule.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v úterý klesl o 0,04 % na 16 315,19 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,16 % na 1 877,70 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,32 % na 4 227,17 bodu. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, průmyslové tituly a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickým titulům a cenným papírům z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o více než 4 % na 23,65 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o 9 bazických bodů na 2,19 %.

V posledních třech dnech americké akciové trhy ztrácely zejména kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky a z šíření viru ebola. Index S&P 500 za poslední tři obchodní seance odepsal 4,8 %, což představuje nejvýraznější třídenní propad od listopadu 2011. Investoři nyní doufají, že obavy ohledně růstu globální ekonomiky zmírní solidní výsledkové zprávy od amerických firem.

Americké akcie (14. října 2014)

"Pondělní závěrečný výprodej na amerických akciových trzích hraničil s iracionalitou," řekl podle agentury Bloomberg v průběhu obchodování John Canally, stratég z LPL Financial. "Na trhu se v té době neobjevily žádné nové zprávy a objemy obchodů byly velmi malé. Nyní se ale na scéně po několika měsících ticha začínají objevovat první čísla z výsledkové sezóny za třetí kvartál, která jsou zatím poměrně solidní. To by akcie mohlo nasměrovat opět výše."

V úterý se nicméně pondělní scénář opakoval, když na americké burzy po slibném úvodu opět dorazil výprodej, za nímž nestála žádná makroekonomická data ani významné firemní zprávy.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+2,13 %), výrobce letadel Boeing (+1,53 %) a výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+1,22 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-2,13 %), energetické firmy Chevron (-2,01 %) či zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,35 %).

Akcie letecké společnosti Delta Air Lines (+6,12 %) zdražily v reakci na pokračující pokles cen ropy o více než šest procent. Společnost taktéž plánuje ve čtvrtek zveřejnit kvartální hospodářské výsledky. Odhady analytiků hovoří o zisku 1,18 USD na akcii.

Dařilo se také cenným papírům výrobce mobilní infrastruktury Crown Castle International (+2,97 %), kterého aktivistická investiční skupina Corvex Management vyzvala, aby zvýšil poměr vyplácené dividendy na 80 až 90 % zisku. Aktuálně firma akcionářům vyplácí 30 % zisku.

V zelených číslech uzavřely také cenné papíry skupiny Citigroup (+3,15 %), která před otevřením trhů oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí očištěný čistý zisk meziročně vzrostl o 13 % na 3,7 miliardy dolarů. Třetí největší banka ve Spojených státech uvedla, že jí k růstu zisku pomohly zejména lepší výsledky u problematických aktiv, která po sobě zanechala finanční krize. Společnost mimo to sdělila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví v České republice a na deseti dalších světových trzích.

Po oznámení čtvrtletních hospodářských výsledků naopak zlevnily akcie investiční banky Wells Fargo (-2,73 %). Banka sice na úrovni zisku naplnila, a na úrovni tržeb dokonce mírně překonala odhady analytiků, investoři ale její cenné papíry přesto spíše prodávali. Podobně na tom byly i cenné papíry farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-2,13 %), která vykázala zisk i tržby nad odhady.

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +2,13 %) po konci obchodování oznámil, že ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 0,66 USD na akcii. Tržby společnosti v období od července do září dosáhly 14,6 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali, že firma vykáže zisk 0,65 USD na akcii při tržbách 14,45 miliardy dolarů. Loni společnost za stejné období oznámila zisk 0,58 USD na akcii a tržby 13,5 miliardy dolarů. Akcie Intel na výsledky v after-marketu reagovaly zhruba procentním růstem.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +2,87 %) za třetí čtvrtletí vykázal zisk 0,51 USD na akcii proti zisku 0,45 USD na akcii ve stejném období loni. Tržby firmy meziročně vzrostly o 8 % na 3,2 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie CSX posilovaly až o tři procenta.

Dolar zastavil pokles k euru

Dolar v úterý na devizových trzích oživil z pondělních ztrát a k většině hlavních světových měn zpevnil. Investoři tak reagovali na znepokojivé ekonomické údaje z eurozóny a Británie, které zdůraznily relativní zdraví ekonomiky Spojených států.

K euru dolar v první polovině obchodování stagnoval kolem 1,272 EUR/USD, poté ale zabral a posílil až na hladinu 1,266 EUR/USD, kolem níž se pohyboval i krátce po uzavření amerických burz.

"Panují velké obavy o to, kam se ubírá evropská ekonomika," řekl podle agentury Reuters analytik Steven Englander ze Citigroup. "Když se po celém světě zhoršují odhady hospodářského růstu, Spojené státy nejsou ani zdaleka tou nejzranitelnější ekonomikou," dodal k důvodům oživení americké měny.

Obavy ohledně kondice světové ekonomiky, a především situace v Evropě, zastínily nervozitu, že by americká centrální banka mohla odložit očekávané zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky by americkou měnu tlačily vzhůru, protože by do USA lákaly investice.

K japonskému jenu se dolar v úvodu obchodování pohyboval kolem 107,10 USD/JPY. Po úvodním mírném růstu ale americké měně došel dech a krátce po desáté hodině se dolar s mírnými ztrátami obchodoval za 107 USD/JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, přidával krátce po 22.00 SELČ 0,35 % na 85,83 bodu.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v propadu a severomořská ropa Brent zlevnila až pod 85 USD za barel, což je nové minimum za téměř čtyři roky. Trh oslabilo zejména další snížení odhadu světové poptávky po ropě v měsíčním výhledu Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Podle posledního odhadu IEA poroste světová poptávka po ropě letos a příští rok mnohem pomaleji, než se dosud předpokládalo. Odhad růstu světové poptávky agentura pro letošek snížila o 200 tisíc barelů na 0,7 milionu barelů denně a pro příští rok jej srazila o 300 tisíc na 1,1 milionu barelů. IEA rovněž vyjádřila pochybnosti o ochotě ropného kartelu OPEC omezit dodávky, a zastavit tak pokles cen.

Cena severomořské ropy Brent klesla o více než tři dolary na 85,38 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o zhruba o jeden a půl dolaru na 82,86 USD za barel.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o 0,3 % na 1 233,50 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK, CNBC

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
01:37

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu

AKTUALIZOVÁNO. Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků....
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Politika
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
včera v 14:00

Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám

Čínská lidová banka se chystá v příštím týdnu přenastavit systém takzvané primární sazby, od které se odvozují...
Čína Centrální banky Úrokové sazby
Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei
včera v 09:35

Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti umožňuje nakupovat...
Spojené státy americké (USA) Čína Informační technologie
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
včera v 09:10

Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké ekologické plány

Neshody dvojice německých bratrů stály u zrodu výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, od jehož vzniku v roce...
Adidas Sport Evropské akcie
Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma
včera v 06:03

Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma

Německé firmy na výrobu sportovního oblečení a obuvi Adidas a Puma patří po desetiletí k lídrům a průkopníkům trhu....
Sport Adidas Evropské akcie
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
16. 8. 2019 22:00

Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát

Americké akcie zpevnily. Podpořila je zpráva o případné stimulaci ekonomické aktivity v Německu, která zmírnila obavy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla
16. 8. 2019 18:29

Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla

Německá půjčovna aut Nextmove zrušila velkou část své objednávky na 100 vozů Tesla v hodnotě pět milionů eur. Důvodem...
Tesla Americké akcie Auta
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
16. 8. 2019 18:15

Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu

Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové půjčky, aby...
Německo Rozpočet Recese
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
16. 8. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři po poklesech z předcházejících dnů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let
16. 8. 2019 17:05

Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let

Norská koruna v pátek vůči dolaru oslabila nejníže za více než sedmnáct let. Kurz měny se během obchodování v Oslu...
Norská koruna Norsko Měny
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
16. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,43 % na 1 035,46 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR
16. 8. 2019 16:16

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

Irská Komise pro ochranu dat (DPC), která má na starosti kontrolu ochrany osobních údajů, se blíží k uzavření prvního...
Irsko Facebook Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle…
16. 8. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat klesl na 92,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 92,1 bodu z 98,4 bodu v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
16. 8. 2019 15:23

Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding koupí za dvě miliardy dolarů firmu Kaola, která v Číně...
Čína Fúze a akvizice Alibaba
Ze světa investičních doporučení (16. srpna)
16. 8. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil
16. 8. 2019 14:46

Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil

Ředitel hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific Airways Rupert Hogg rezignoval na svou funkci. V pátek o tom...
Management Čína
USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo
16. 8. 2019 14:30

USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,241 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel
16. 8. 2019 14:06

Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel

Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil...
Turecko Spojené království Fúze a akvizice
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
16. 8. 2019 13:45

Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních sedm měsíců letošního roku přebytek 1,77 miliardy eur. To...
Řecko Rozpočet