Americké akcie zahájily týden posílením, ačkoli čísla IBM výrazně zklamala. Po závěru obchodování oznámil dobré výsledky Apple
|

Americké akcie zahájily týden posílením, ačkoli čísla IBM výrazně zklamala. Po závěru obchodování oznámil dobré výsledky Apple

Americké akcie již během dopoledne převážně posilovaly. Dow ale držely níže neuspokojivé čtvrtletní výsledky technologické společnosti IBM. I Dow se ale nakonec vyšplhal do mírného zisku. Média si připomněla 27 let od nejhlubšího procentuálního propadu indexu Dow (22 % během takzvaného Černého pondělí).

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec získal mírných 0,12 % na 16 399,67 bodu, S&P 500 posílil potřetí v řadě na 1 904,01 bodu (+0,91 %) a Nasdaq přidal 1,35 % na 4 316,07 bodu. V plusu seanci zakončily akcie ve všech základních sektorech, nejvíce se dařilo titulům z odvětví cyklického spotřebního zboží a síťových služeb, nejmenší růst zaznamenaly akcie v sektorech jako energetika a technologie. Index volatility VIX opět výrazně klesl, konkrétně o 15 % na 18,66 bodu, výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů klesly o 2 bazické body na 2,18 %.

Americké akcie (20. října 2014)

Od holubičího komentáře Jamese Bullarda ze saintlouiského fedu (čtvrtek 16. října) jsou akcie v růstovém trendu. Index S&P 500 se vrátil ke svému 200dennímu klouzavému průměru, ale zatím ho těsně nepřekonal.

Americké akcie (16.-20. října 2014)

Excentrický moderátor Rick Santelli ze CNBC v pondělí mluvil se známým skeptikem Peterem Schiffem z Euro Pacific Capital o volatilitě na trzích a plánu Fedu ukončit kvantitativní uvolňování. Schiff vysvětlil, proč věří, že je centrální banka připravena k dalšímu kolu odkupu dluhopisů.

Akcie IBM (-7,11 %) prudce oslabily poté, co hospodářské výsledky podniku za třetí čtvrtletí výrazně zaostaly za očekáváními analytiků. Společnost navíc oznámila, že předá svou ztrátovou divizi polovodičů firmě GlobalFoundries, které za to během tří let zaplatí 1,5 miliardy dolarů.

Trhu pomáhala při absenci makrodat především důvěra v to, že výsledky Applu (v řádném obchodování +2,14 %), oznamované po skončení obchodování, budou solidní. "Apple je takový maják, indikátor spotřebitelské nálady," uvedl během obchodování Jeffrey Kleintop, globální stratég z Charles Schwab & Co. "Zklamání by naopak bylo znamením toho, že se USA se svou ekonomikou neudrží netknuté problémy na globální úrovni."

První reakce na výsledky Applu byla pozitivní. Firma ve třetím kvartálu dosáhla tržeb 42,12 miliardy USD (odhad: 39,85 miliardy USD) a zisku na akcii 1,42 USD (odhad: 1,31 USD). Pilotních mobilních telefonů iPhone se prodalo více, než se čekalo (39,3 milionu vs. 38 milionů), zvláště úspěšný byl prodej nové generace chytrých telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus, jichž si lidé koupili téměř o půldruhého milionu kusů více, než se předpokládalo. Potěšil i prodej Maců (5,52 milionu vs. 4,6 milionu), opět ale zklamaly prodeje tabletů iPad (12,3 milionu vs. 13 milionů). Potěšily také v podstatě "dosluhující" iPody (2,64 milionu vs. 2,08 milionu). Firma překvapila analytiky i mírně lepším výhledem na čtvrté čtvrtletí (odhad tržeb: 63,5-66,5 miliardy USD vs. očekávaných 63,52 miliardy USD). Akcie Applu krátce po oznámení výsledků přidávaly v after-marketu zhruba procento.

Ve fiskálním roce 2014 Apple vygeneroval provozně 59,7 miliardy USD hotovosti, z čehož 22,6 miliardy investoval. Na odkupy akcií bylo určeno celkem 45 miliard USD (ve fiskálním roce 2013 jen 22,9 miliardy).

Výsledková sezóna je podle předpokladů zatím příznivým faktorem pro růst cen akcií. Na to řada investorů spoléhala po prudkých propadech v uplynulých dvou týdnech. Přes 63 % firem oznámilo vyšší zisk na akcii, než čekali analytici, 10 % odhady naplnilo *(data z doby, kdy oznámilo 87 firem z indexu S&P 500, během pondělí).

V úterý nad ránem budou oznámena data o vývoji HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách v Číně. Ta ovlivní minimálně zahájení evropského obchodování, v případě výrazného překvapení zřejmě i toho amerického.

Vzpomínka na Černé pondělí 19. října 1987

"Zažil jsem hodně krizí. Byl jsem na trhu během pádu Lehman Brothers, Bear Stearns, během technologické bubliny, zažil jsem krizi úspor i úvěrů, ale to, co se dělo 19. října 1987, bylo nejhorší," vzpomněl si přednedávnem v radiovém vysílání agentury Bloomberg hlavní ekonom Gluskin Sheff David Rosenberg. "Lidé měli pocit, že je konec světa."

Shodou okolností šlo o první Rosenbergův den na trhu. Dnes populární a uznávaný ekonom tehdy nastoupil do Bank of Nova Scotia. "Kdyby mi tehdy někdo nabídl lístek zpátky do Kanady, kde jsem pracoval v hypoteční agentuře, asi bych si ho vzal. To, co se před 27 lety stalo, ovlivnilo mé přemýšlení o trzích na celý život."

Ropa opět níže, mírné ztráty dolaru

Světové ceny ropy v pondělí opět zamířily dolů. V průběhu obchodování klesly až o zhruba jeden dolar za barel. Například severomořská ropa Brent obnovila sestup, během kterého se minulý týden propadla nejníže za skoro čtyři roky. Ceny dolů opět sráží situace na některých klíčových trzích, kde nabídka převyšuje slabou poptávku po této strategické surovině.

Brent je pod tlakem kvůli nadměrným globálním zásobám ropy a pesimistickému výhledu ekonomiky v Evropě a v Číně. Minulý týden jeho cena klesla pod 83 dolarů za barel, tedy nejníže od roku 2010. Od červnového vrcholu je Brent levnější o více než čtvrtinu.

Ekonomové kvůli horšícímu se výhledu světové ekonomiky snížili i odhadovaný růst světové poptávky po ropě pro příští rok. Není přitom jisté, zda se Organizace zemí vyvážejících ropu rozhodne omezit těžbu ve snaze podpořit ceny ropy. Saúdská Arábie, Kuvajt a Írán se k takovému kroku zatím staví zdráhavě a analytici se shodují, že ceny ropy budou prozatím dále klesat. "(Nedávné) oživení cen ropy nebude mít pravděpodobně dlouhého trvání, dokud z OPEC nepřijde jasná zpráva, že omezí produkci," uvedl podle agentury Reuters analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. Členské státy OPEC se opět sejdou 27. listopadu.

Euro během obchodování mírně posílilo vůči americkému dolaru, a to navzdory přetrvávajícím obavám ohledně vývoje evropské ekonomiky. Investoři nyní čekají na nové hospodářské údaje z eurozóny i ze Spojených států. Německá centrální banka Bundesbank přitom v pondělí uvedla, že do konce letošního roku nepočítá s výraznějším oživením německého hospodářství z útlumu ve druhém čtvrtletí. Německo je největší ekonomikou v eurozóně.

Evropská centrální banka zahájila nákup takzvaných zajištěných dluhopisů, který je součástí jejích opatření k podpoře ekonomiky a odvrácení deflace v eurozóně.

Americký ministr financí v pondělí pro CNBC uvedl, že pozorně sleduje jednotlivé měny, které oslabují vůči americkému dolaru kvůli intervencím zahraničních centrálních bank. Slabší euro je ale podle něj i odrazem horší ekonomické výkonnosti eurozóny.

Cena zlata i stříbra v pondělí mírně vzrostla.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Novým generálním ředitelem společnosti Telecom Italia je manažer…
včera v 21:44

Novým generálním ředitelem společnosti Telecom Italia je manažer Gubitosi

Správní rada největší italské telekomunikační skupiny Telecom Italia (TIM) jmenovala novým generálním ředitelem...
Itálie Telekomunikace Management
Babiš: Minimální mzda by za tři roky mohla být 15 200 Kč
včera v 20:44

Babiš: Minimální mzda by za tři roky mohla být 15 200 Kč

Minimální mzda by v roce 2021 mohla být 15 200 Kč. Na Facebooku to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO)....
Platy a osobní ohodnocení Pracovní trh Zaměstnání
Brexit má podle místopředsedy EK pedagogický efekt na Evropany
včera v 17:14

Brexit má podle místopředsedy EK pedagogický efekt na Evropany

Podle prvního místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse má brexit pedagogický efekt na Evropany a v Británii...
Spojené království Evropská unie Politika
Mayová bude v Bruselu dále jednat o vztazích Británie s EU po brexitu
včera v 16:06

Mayová bude v Bruselu dále jednat o vztazích Británie s EU po brexitu

Následující týden bude pro budoucnost Británie klíčový, řekla v neděli v rozhovoru s televizí Sky News britská...
Spojené království Evropská unie Politika
Summit APEC kvůli sporům USA a Číny skončil bez komuniké
včera v 15:23

Summit APEC kvůli sporům USA a Číny skončil bez komuniké

Summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) skončil v Papui-Nové Guinei bez závěrečného...
Politika Čína Spojené státy americké (USA)
Čtveřici největších českých bank klesl v prvních třech čtvrtletích…
včera v 14:49

Čtveřici největších českých bank klesl v prvních třech čtvrtletích roku souhrnný zisk o 700 milionů Kč

Čtveřice největších bank v Česku za první tři letošní čtvrtletí vydělala 41,2 miliardy Kč, což je meziročně o 700...
Banky Česká republika Finanční sektor
Interpol obnovil zatykač na šéfa MOL Hernádiho
včera v 14:02

Interpol obnovil zatykač na šéfa MOL Hernádiho

Mezinárodní policejní organizace Interpol se rozhodla obnovit zatykač na generálního ředitele maďarského ropného...
MOL Právo Maďarsko
ČEZ: Tržby z komplexních služeb stouply v prvních třech čtvrtletích…
ČEZ: Tržby z komplexních služeb stouply v prvních třech čtvrtletích…
včera v 12:41

ČEZ: Tržby z komplexních služeb stouply v prvních třech čtvrtletích roku ze 3 na 9,4 miliardy Kč

Tržby energetické skupiny ČEZ v segmentu komplexních energetických služeb (ESCO) stouply v prvních devíti měsících...
ČEZ Energetika Akcie ČR
NKÚ: Investice státu vázly i v letošním prvním pololetí
včera v 11:36

NKÚ: Investice státu vázly i v letošním prvním pololetí

Investice ze státního rozpočtu vázy i v letošním prvním pololetí. Ze schváleného státního rozpočtu se do pololetí...
Česká republika Rozpočet
USA a spojenci pomohou s rozvojem energetiky Papui-Nové Guineji
včera v 10:28

USA a spojenci pomohou s rozvojem energetiky Papui-Nové Guineji

Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko budou spolupracovat s Papuou-Novou Guineou, aby do roku 2030...
Energetika Spojené státy americké (USA)
Šéf VW Diess: Ve vývoji samořízených vozů jsme dva roky za firmou…
včera v 09:12

Šéf VW Diess: Ve vývoji samořízených vozů jsme dva roky za firmou Waymo

Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo ze skupiny...
Volkswagen Auta Technologie
BBC: Na Mayovou tlačí euroskeptici, aby změnila brexitovou dohodu
17. 11. 2018 15:47

BBC: Na Mayovou tlačí euroskeptici, aby změnila brexitovou dohodu

Na britskou premiérku Theresu Mayovou tlačí euroskeptická pětice kabinetu, aby změnila návrh brexitové dohody....
Spojené království Evropská unie Politika
Čínský prezident chce podle Soulu příští rok navštívit KLDR
17. 11. 2018 14:37

Čínský prezident chce podle Soulu příští rok navštívit KLDR

Čínský prezident Si Ťin-pching chce příští rok navštívit Severní Koreu. Pozval ho tam vůdce KLDR Kim Čong-un. V...
Čína Severní Korea (KLDR) Politika
Ruský Yandex nabídne v Izraeli internetovou taxislužbu Yango
17. 11. 2018 11:11

Ruský Yandex nabídne v Izraeli internetovou taxislužbu Yango

Ruský Yandex nabídne v Izraeli on-line taxislužbu. Pod značkou Yango ji plánuje provozovat v Tel Avivu a blízkém...
Izrael Doprava Rusko
Na summitu APEC vystoupily do popředí čínsko-americké spory
17. 11. 2018 09:17

Na summitu APEC vystoupily do popředí čínsko-americké spory

Na letošním summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) vystoupily do popředí čínsko...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v…
Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v…
16. 11. 2018 22:30

Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu hlavní indexy klesly

Americké akcie uzavřely volatilní týden smíšeně, především kvůli pokračující nejistotě v mezinárodním obchodu. V...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CNBC: Tržby Airbnb v třetím čtvrtletí přesáhly miliardu dolarů
16. 11. 2018 21:17

CNBC: Tržby Airbnb v třetím čtvrtletí přesáhly miliardu dolarů

Tržby zprostředkovatele ubytování Airbnb v třetím čtvrtletí letošního roku spolehlivě přesáhly jednu miliardu dolarů....
Turismus a cestovní ruch Výsledková sezóna
DPA: Německo a Francie se shodly na návrhu rozpočtu eurozóny
16. 11. 2018 20:38

DPA: Německo a Francie se shodly na návrhu rozpočtu eurozóny

Německo a Francie se po dlouhých jednáních shodly na návrhu společného rozpočtu eurozóny, který by byl součástí...
Německo Francie Eurozóna
Americká centrální banka by podle šéfa chicagského Fedu mohla v…
16. 11. 2018 19:51

Americká centrální banka by podle šéfa chicagského Fedu mohla v příštím roce zvýšit úrokové sazby až čtyřikrát

Šéf chicagské pobočky americké centrální banky Charles Evans během vystoupení v Chicagu řekl, že by byl ochotný...
Fed Úrokové sazby Centrální banky
Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
16. 11. 2018 19:19

Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou

Britští politici ve čtvrtek měli možnost zjistit, jaké turbulence se na trzích mohou spustit, pokud neschválí dohodu...
Britská libra Spojené království Forex (FX)