Americké akcie zahájily týden posílením, ačkoli čísla IBM výrazně zklamala. Po závěru obchodování oznámil dobré výsledky Apple
|

Americké akcie zahájily týden posílením, ačkoli čísla IBM výrazně zklamala. Po závěru obchodování oznámil dobré výsledky Apple

Americké akcie již během dopoledne převážně posilovaly. Dow ale držely níže neuspokojivé čtvrtletní výsledky technologické společnosti IBM. I Dow se ale nakonec vyšplhal do mírného zisku. Média si připomněla 27 let od nejhlubšího procentuálního propadu indexu Dow (22 % během takzvaného Černého pondělí).

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec získal mírných 0,12 % na 16 399,67 bodu, S&P 500 posílil potřetí v řadě na 1 904,01 bodu (+0,91 %) a Nasdaq přidal 1,35 % na 4 316,07 bodu. V plusu seanci zakončily akcie ve všech základních sektorech, nejvíce se dařilo titulům z odvětví cyklického spotřebního zboží a síťových služeb, nejmenší růst zaznamenaly akcie v sektorech jako energetika a technologie. Index volatility VIX opět výrazně klesl, konkrétně o 15 % na 18,66 bodu, výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů klesly o 2 bazické body na 2,18 %.

Americké akcie (20. října 2014)

Od holubičího komentáře Jamese Bullarda ze saintlouiského fedu (čtvrtek 16. října) jsou akcie v růstovém trendu. Index S&P 500 se vrátil ke svému 200dennímu klouzavému průměru, ale zatím ho těsně nepřekonal.

Americké akcie (16.-20. října 2014)

Excentrický moderátor Rick Santelli ze CNBC v pondělí mluvil se známým skeptikem Peterem Schiffem z Euro Pacific Capital o volatilitě na trzích a plánu Fedu ukončit kvantitativní uvolňování. Schiff vysvětlil, proč věří, že je centrální banka připravena k dalšímu kolu odkupu dluhopisů.

Akcie IBM (-7,11 %) prudce oslabily poté, co hospodářské výsledky podniku za třetí čtvrtletí výrazně zaostaly za očekáváními analytiků. Společnost navíc oznámila, že předá svou ztrátovou divizi polovodičů firmě GlobalFoundries, které za to během tří let zaplatí 1,5 miliardy dolarů.

Trhu pomáhala při absenci makrodat především důvěra v to, že výsledky Applu (v řádném obchodování +2,14 %), oznamované po skončení obchodování, budou solidní. "Apple je takový maják, indikátor spotřebitelské nálady," uvedl během obchodování Jeffrey Kleintop, globální stratég z Charles Schwab & Co. "Zklamání by naopak bylo znamením toho, že se USA se svou ekonomikou neudrží netknuté problémy na globální úrovni."

První reakce na výsledky Applu byla pozitivní. Firma ve třetím kvartálu dosáhla tržeb 42,12 miliardy USD (odhad: 39,85 miliardy USD) a zisku na akcii 1,42 USD (odhad: 1,31 USD). Pilotních mobilních telefonů iPhone se prodalo více, než se čekalo (39,3 milionu vs. 38 milionů), zvláště úspěšný byl prodej nové generace chytrých telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus, jichž si lidé koupili téměř o půldruhého milionu kusů více, než se předpokládalo. Potěšil i prodej Maců (5,52 milionu vs. 4,6 milionu), opět ale zklamaly prodeje tabletů iPad (12,3 milionu vs. 13 milionů). Potěšily také v podstatě "dosluhující" iPody (2,64 milionu vs. 2,08 milionu). Firma překvapila analytiky i mírně lepším výhledem na čtvrté čtvrtletí (odhad tržeb: 63,5-66,5 miliardy USD vs. očekávaných 63,52 miliardy USD). Akcie Applu krátce po oznámení výsledků přidávaly v after-marketu zhruba procento.

Ve fiskálním roce 2014 Apple vygeneroval provozně 59,7 miliardy USD hotovosti, z čehož 22,6 miliardy investoval. Na odkupy akcií bylo určeno celkem 45 miliard USD (ve fiskálním roce 2013 jen 22,9 miliardy).

Výsledková sezóna je podle předpokladů zatím příznivým faktorem pro růst cen akcií. Na to řada investorů spoléhala po prudkých propadech v uplynulých dvou týdnech. Přes 63 % firem oznámilo vyšší zisk na akcii, než čekali analytici, 10 % odhady naplnilo *(data z doby, kdy oznámilo 87 firem z indexu S&P 500, během pondělí).

V úterý nad ránem budou oznámena data o vývoji HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách v Číně. Ta ovlivní minimálně zahájení evropského obchodování, v případě výrazného překvapení zřejmě i toho amerického.

Vzpomínka na Černé pondělí 19. října 1987

"Zažil jsem hodně krizí. Byl jsem na trhu během pádu Lehman Brothers, Bear Stearns, během technologické bubliny, zažil jsem krizi úspor i úvěrů, ale to, co se dělo 19. října 1987, bylo nejhorší," vzpomněl si přednedávnem v radiovém vysílání agentury Bloomberg hlavní ekonom Gluskin Sheff David Rosenberg. "Lidé měli pocit, že je konec světa."

Shodou okolností šlo o první Rosenbergův den na trhu. Dnes populární a uznávaný ekonom tehdy nastoupil do Bank of Nova Scotia. "Kdyby mi tehdy někdo nabídl lístek zpátky do Kanady, kde jsem pracoval v hypoteční agentuře, asi bych si ho vzal. To, co se před 27 lety stalo, ovlivnilo mé přemýšlení o trzích na celý život."

Ropa opět níže, mírné ztráty dolaru

Světové ceny ropy v pondělí opět zamířily dolů. V průběhu obchodování klesly až o zhruba jeden dolar za barel. Například severomořská ropa Brent obnovila sestup, během kterého se minulý týden propadla nejníže za skoro čtyři roky. Ceny dolů opět sráží situace na některých klíčových trzích, kde nabídka převyšuje slabou poptávku po této strategické surovině.

Brent je pod tlakem kvůli nadměrným globálním zásobám ropy a pesimistickému výhledu ekonomiky v Evropě a v Číně. Minulý týden jeho cena klesla pod 83 dolarů za barel, tedy nejníže od roku 2010. Od červnového vrcholu je Brent levnější o více než čtvrtinu.

Ekonomové kvůli horšícímu se výhledu světové ekonomiky snížili i odhadovaný růst světové poptávky po ropě pro příští rok. Není přitom jisté, zda se Organizace zemí vyvážejících ropu rozhodne omezit těžbu ve snaze podpořit ceny ropy. Saúdská Arábie, Kuvajt a Írán se k takovému kroku zatím staví zdráhavě a analytici se shodují, že ceny ropy budou prozatím dále klesat. "(Nedávné) oživení cen ropy nebude mít pravděpodobně dlouhého trvání, dokud z OPEC nepřijde jasná zpráva, že omezí produkci," uvedl podle agentury Reuters analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. Členské státy OPEC se opět sejdou 27. listopadu.

Euro během obchodování mírně posílilo vůči americkému dolaru, a to navzdory přetrvávajícím obavám ohledně vývoje evropské ekonomiky. Investoři nyní čekají na nové hospodářské údaje z eurozóny i ze Spojených států. Německá centrální banka Bundesbank přitom v pondělí uvedla, že do konce letošního roku nepočítá s výraznějším oživením německého hospodářství z útlumu ve druhém čtvrtletí. Německo je největší ekonomikou v eurozóně.

Evropská centrální banka zahájila nákup takzvaných zajištěných dluhopisů, který je součástí jejích opatření k podpoře ekonomiky a odvrácení deflace v eurozóně.

Americký ministr financí v pondělí pro CNBC uvedl, že pozorně sleduje jednotlivé měny, které oslabují vůči americkému dolaru kvůli intervencím zahraničních centrálních bank. Slabší euro je ale podle něj i odrazem horší ekonomické výkonnosti eurozóny.

Cena zlata i stříbra v pondělí mírně vzrostla.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
před hodinou

Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění v britském parlamentu

Evropské akcie zakončily úterní obchodování v zelených číslech, seanci však uzavřely pouze s mírnými zisky. Investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
17:05

Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě

Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu...
Čína Byznys a podnikání Investice
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si připsal 0,35 % na 1 056,92 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU
16:27

Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU

Spolupráce zemí visegrádské skupiny (V4) má podle Čechů přínos hlavně ve společných politických krocích v Evropské...
Česká republika Evropská unie
USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 2,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (22. října)
15:00

Ze světa investičních doporučení (22. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %
14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,6 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku
14:21

VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku

Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory pozastavení plánů na výstavbu nové továrny v Turecku nehledá pro...
Volkswagen Turecko Evropské akcie
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
14:05

Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk

Americká společnost McDonald's vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,61 miliardy USD, což je meziroční pokles o...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
13:46

Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč

Skupina Karo, zpracovatel kůží z Boršova u Jihlavy, získala na trhu START pražské burzy za nově vydané akcie od...
Karo Invest Primární úpis akcií (IPO) Akcie ČR
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
13:10

Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD

Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble zvýšil v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o 12 procent na 3...
Procter & Gamble Americké akcie Výsledková sezóna
Harley-Davidson má kvůli clům a slabé poptávce nižší zisk
Harley-Davidson má kvůli clům a slabé poptávce nižší zisk
12:55

Harley-Davidson má kvůli clům a slabé poptávce nižší zisk

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí meziročně klesl zisk o 24 procent na 86,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna