Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly
|

Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly

Americkým akciím se hned ze začátku dne příliš nedařilo, srážel je další propad cen ropy. Nakonec se však dokázaly vzchopit a uzavíraly kolem nuly, když jim pomohly spekulace o možném kvantitativním uvolňování ze strany ECB. Indexy Dow a Nasdaq mírně vzrostly, širší index S&P 500 však klesl, když v minulém týdnu zaznamenal nejvyšší týdenní zisk od ledna 2013.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,07 % na 16 817,94 bodu, index S&P 500 ztratil 0,15 % na 1 961,63 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,05 % na 4 485,93 bodu.

Americké akcie 27. října 2014

Americké akciové trhy zahájily obchodování poklesem. Wall Street oslaboval energetický sektor, který se dostal pod vliv dalšího výrazného poklesu cen ropy.

Severomořská ropa Brent sestoupila pod 85 dolarů za barel a americká WTI se propadla pod 80 dolarů na minimum od června 2012. Ropný trh reagoval na prudké snížení cenových odhadů banky Goldman Sachs. Propad cen ropy srazil index energetického sektoru v rámci S&P 500 o 2,6 %. Cena americké ropy se nad 80 USD následně vrátila. Levnější ropa naopak podporuje ceny akcií dopravních společností.

Wall Street podle Arta Hogana, hlavního stratéga společnosti Wunderlich Securities, vnímá cenu americké ropy 80 USD za barel jako bod zlomu. "Pro investory je to barometr světové ekonomiky. Pokud je ropa nad 80 USD za barel, je všechno v pořádku, když je pod 80 USD, začne se všechno hroutit," říká Hogan.

Náladu na trhu podkopaly také další nepříznivé údaje z německé ekonomiky, kde index podnikatelské důvěry klesl na minimum za téměř dva roky. Vnímání Evropy tak nepřevážily ani výsledky zátěžových textů bank, které trhy přijaly pozitivně, alespoň v tom smyslu, že mezi problémovými bankami není žádná z těch největších v Evropě.

"Máme tu takový rozpor mezi silnými fundamenty v USA a oslabujícím globálním makroekonomickým prostředím," doplňuje Hogan.

Z indexu S&P 500 na tom byly nejhůře energetický sektor a odvětví základních materiálů. V plusu nakonec skončily průmyslové firmy, sektor necyklického spotřebního zboží a technologie.

Akcie farmaceutické skupiny Merck klesly o 2 %. Firma oznámila výsledky, které na úrovni zisku odhady překonaly, tržby však byly neuspokojivé. Bez zahrnutí mimořádných položek zisk na akcii činil 90 centů. Překonal tak odhady analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru zisk 88 centů na akcii. Tržby firmy klesly o čtyři procenta na 10,56 miliardy USD a zaostaly za očekáváním. Firma také zhoršila celoroční výhled hospodaření.

Nedařilo se ani akciím technologické společnosti Apple po zprávě, že řetězce Rite Aid a CVS Health přestaly přijímat platby elektronickou peněženkou Applu. Klesaly samozřejmě i ceny akcií velkých energetických firem - ExxonMobil ztratil 0,83 %, Chevron 0,77 %.

Po skončení obchodování zveřejnila údaje o hospodaření jedna z průkopnických biotechnologických firem Amgen. Společnost překonala odhady, když dosáhla zisku na akcii 2,3 USD (očekávání: 2,11 USD) a tržeb 5,03 miliardy USD (očekávání: 4,96 miliardy USD). Firma očekává zisk na akcii za celý rok v rozmezí 8,45 až 8,55 USD, trh v současnosti čeká 8,42 USD. Akcie firmy v after-marketu zpevňovaly o 2 %.

Výsledky po zavření trhů zveřejnila i sociální síť Twitter. Ta investory naopak zklamala a její akcie se v poobchodní fázi vydaly o 10 % níže. Samotné výsledky Twitteru však nebyly úplně špatné. Firma zveřejnila očištěný zisk jeden cent na akcii, což naplnilo očekávání. Bez očištění o jednorázové položky vykázal Twitter ztrátu 29 centů na akcii. Tržby 361,3 milionu dolarů překonaly očekávání 351 milionů USD. Investory však nepotěšil růst počtu nových uživatelů. Ve třetím čtvrtletí dosáhl počet aktivních uživatelů 284 milionů, což je sice oproti druhému čtvrtletí nárůst o 4,8 %, podle analytiků ale firmu čekají horší časy a pokles tempa růstu uživatelské základny. Pro 4Q2014 Twitter očekává tržby v rozmezí 440 až 450 milionů USD. Trh čeká 448 milionů USD.

Investoři teď vyhlížejí především středeční výstup ze zasedání FOMC. Slova o kvantitativním uvolňování nadále fungují, což ukázal i pondělní obrat na trhu, který odstartovala zpráva Reuters o tom, že současný program odkupů ABS a zajištěných dluhopisů Evropskou centrální bankou nebude stačit a ECB později možná přistoupí k masivnímu QE. Od Fedu se čeká ukončení programu odkupu aktiv, ale potvrzení spíše delšího období do prvního zvýšení úrokové sazby.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Cena americké ropy se nakonec udržela těsně nad 80 USD a cena ropy Brent se dostala k 85 USD za barel. Ropa je tak dále pod tlakem.

Goldman Sachs vzhledem k předpokládanému pokračování růstu těžby v zemích mimo ropný kartel OPEC a slabé poptávce snížila své odhady průměrných cen ropy pro první čtvrtletí příštího roku o 15 dolarů za barel. Banka nyní očekává, že Brent se bude v prvním čtvrtletí prodávat v průměru za 85 dolarů za barel a ve druhém čtvrtletí zlevní až na 80 dolarů.

Odhad ceny americké lehké ropy WTI snížila Goldman Sachs na 75 dolarů za barel z dříve předpokládaných 90 dolarů a v dalším kvartále čeká pokles až na 70 dolarů.

Ceny ropy se v uplynulých pěti měsících kvůli vysokému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii propadly o téměř 25 %. Ropa Brent tento měsíc poprvé za dva roky dočasně zlevnila pod 90 dolarů za barel. "Vládnou obavy z pokračující slabosti. Neexistují žádné jasné známky oživení poptávky, kdežto nabídka je rozhodně nadměrná," řekl agentuře Reuters Ken Hasegawa z firmy Newedge.

Trh sleduje postoje členů OPEC před ministerským zasedáním organizace na konci listopadu. Pro omezení produkce, které by bylo schopno zastavit trend poklesu cen, se zatím vyslovuje jen malá část členů. Saúdská Arábie jako klíčový člen dává najevo, že jí nynější nízké ceny nevadí, a podobně se vyjadřují i další země Arabského poloostrova.

Americký dolar oslaboval. Reagoval tak na nejnovější statistiku z amerického trhu s bydlením. Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekalo se +1,0 % po srpnovém propadu o procento. Meziročně se prodeje zvýšily o procento, očekával se však růst o 2,2 % po srpnovém poklesu o 4,1 %. Euro podpořily také výsledky zátěžových testů evropských bank, které byly lepší, než se čekalo, a smazaly i negativní dopad zprávy o poklesu nálady podnikatelů v Německu.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Porošenko uvedl, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi
včera v 17:29

Porošenko uvedl, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli oznámil, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi, ledaže by...
Ukrajina Blízký a Střední východ Geopolitická rizika
Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích
včera v 14:40

Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích

Německá vláda se po dlouhých debatách shodla na návrhu zpřísnění podmínek pro zahraniční investice do bezpečnostně...
Německo
Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny
včera v 12:37

Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky na svém jednání 20. prosince nechá úrokové sazby zřejmě beze změny. Vyplývá to z...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu
včera v 11:11

CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu

Státní agentura CzechTrade otevře na začátku příštího roku nové zahraniční zastoupení v čínském Kantonu. Nyní má v...
Česká republika Čína
Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá
včera v 10:23

Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá

Brexit může pro Česko znamenat zdražení přepravy zboží nebo oslabení pozice zastánců jaderné energie v Evropské unii....
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů
včera v 09:12

Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů

Vystoupení Velké Británie z EU je v současné době společně s obchodní válkou mezi USA a Čínou základním hybatelem...
Spojené království Evropská unie Politika
Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází
včera v 08:08

Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází

Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Česko je v tomto ohledu...
Pracovní trh Česká ekonomika Česká republika
Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule
15. 12. 2018 23:58

Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule

V celé Francii v sobotu demonstrovalo 66 000 takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak byly podle údajů...
Francie Politika
Respekt: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů
15. 12. 2018 22:46

Respekt: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) tři způsoby, jakými by...
Česká republika Evropská unie Politika
Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na…
15. 12. 2018 13:09

Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na platech

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden uspořádali výstražnou...
Doprava Německo Platy a osobní ohodnocení
Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst
15. 12. 2018 12:24

Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst

Polská divize francouzské banky BNP Paribas hodlá během příštích dvou let zrušit až 2 200 pracovních míst. Snaží se...
Polsko Evropské banky Finanční sektor
V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest
15. 12. 2018 11:57

V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu dopoledne k protivládním protestům sešlo asi tisíc členů tzv. hnutí...
Francie Politika
Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v…
15. 12. 2018 11:10

Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v Německu

S blížícím se termínem odchodu Británie z Evropské unie výrazně roste počet britských podniků, které se zajímají o...
Spojené království Německo Evropská unie
Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy
15. 12. 2018 10:13

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy posuzujícími jejich schopnost překonat mimořádně...
Pojišťovny Regulace Finanční sektor
Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40…
15. 12. 2018 09:22

Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40 miliard dolarů

Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson v pátek během jediného dne ztratila téměř 39,8...
Johnson & Johnson Americké akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády
15. 12. 2018 05:33

Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády

Už pátou sobotu v řadě se ve Francii mobilizují příznivci takzvaného hnutí žlutých vest, které protestuje proti...
Francie Politika
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
14. 12. 2018 22:30

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
14. 12. 2018 18:20

Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů

Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8 milionu z celkem více...
Facebook Sociální sítě Internet
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
14. 12. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech. Investoři se nadále soustředili zejména na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi
14. 12. 2018 17:32

Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v pátek neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z pokusů zničit jeho...
Bělorusko Rusko Ropa