Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly
|

Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly

Americkým akciím se hned ze začátku dne příliš nedařilo, srážel je další propad cen ropy. Nakonec se však dokázaly vzchopit a uzavíraly kolem nuly, když jim pomohly spekulace o možném kvantitativním uvolňování ze strany ECB. Indexy Dow a Nasdaq mírně vzrostly, širší index S&P 500 však klesl, když v minulém týdnu zaznamenal nejvyšší týdenní zisk od ledna 2013.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,07 % na 16 817,94 bodu, index S&P 500 ztratil 0,15 % na 1 961,63 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,05 % na 4 485,93 bodu.

Americké akcie 27. října 2014

Americké akciové trhy zahájily obchodování poklesem. Wall Street oslaboval energetický sektor, který se dostal pod vliv dalšího výrazného poklesu cen ropy.

Severomořská ropa Brent sestoupila pod 85 dolarů za barel a americká WTI se propadla pod 80 dolarů na minimum od června 2012. Ropný trh reagoval na prudké snížení cenových odhadů banky Goldman Sachs. Propad cen ropy srazil index energetického sektoru v rámci S&P 500 o 2,6 %. Cena americké ropy se nad 80 USD následně vrátila. Levnější ropa naopak podporuje ceny akcií dopravních společností.

Wall Street podle Arta Hogana, hlavního stratéga společnosti Wunderlich Securities, vnímá cenu americké ropy 80 USD za barel jako bod zlomu. "Pro investory je to barometr světové ekonomiky. Pokud je ropa nad 80 USD za barel, je všechno v pořádku, když je pod 80 USD, začne se všechno hroutit," říká Hogan.

Náladu na trhu podkopaly také další nepříznivé údaje z německé ekonomiky, kde index podnikatelské důvěry klesl na minimum za téměř dva roky. Vnímání Evropy tak nepřevážily ani výsledky zátěžových textů bank, které trhy přijaly pozitivně, alespoň v tom smyslu, že mezi problémovými bankami není žádná z těch největších v Evropě.

"Máme tu takový rozpor mezi silnými fundamenty v USA a oslabujícím globálním makroekonomickým prostředím," doplňuje Hogan.

Z indexu S&P 500 na tom byly nejhůře energetický sektor a odvětví základních materiálů. V plusu nakonec skončily průmyslové firmy, sektor necyklického spotřebního zboží a technologie.

Akcie farmaceutické skupiny Merck klesly o 2 %. Firma oznámila výsledky, které na úrovni zisku odhady překonaly, tržby však byly neuspokojivé. Bez zahrnutí mimořádných položek zisk na akcii činil 90 centů. Překonal tak odhady analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru zisk 88 centů na akcii. Tržby firmy klesly o čtyři procenta na 10,56 miliardy USD a zaostaly za očekáváním. Firma také zhoršila celoroční výhled hospodaření.

Nedařilo se ani akciím technologické společnosti Apple po zprávě, že řetězce Rite Aid a CVS Health přestaly přijímat platby elektronickou peněženkou Applu. Klesaly samozřejmě i ceny akcií velkých energetických firem - ExxonMobil ztratil 0,83 %, Chevron 0,77 %.

Po skončení obchodování zveřejnila údaje o hospodaření jedna z průkopnických biotechnologických firem Amgen. Společnost překonala odhady, když dosáhla zisku na akcii 2,3 USD (očekávání: 2,11 USD) a tržeb 5,03 miliardy USD (očekávání: 4,96 miliardy USD). Firma očekává zisk na akcii za celý rok v rozmezí 8,45 až 8,55 USD, trh v současnosti čeká 8,42 USD. Akcie firmy v after-marketu zpevňovaly o 2 %.

Výsledky po zavření trhů zveřejnila i sociální síť Twitter. Ta investory naopak zklamala a její akcie se v poobchodní fázi vydaly o 10 % níže. Samotné výsledky Twitteru však nebyly úplně špatné. Firma zveřejnila očištěný zisk jeden cent na akcii, což naplnilo očekávání. Bez očištění o jednorázové položky vykázal Twitter ztrátu 29 centů na akcii. Tržby 361,3 milionu dolarů překonaly očekávání 351 milionů USD. Investory však nepotěšil růst počtu nových uživatelů. Ve třetím čtvrtletí dosáhl počet aktivních uživatelů 284 milionů, což je sice oproti druhému čtvrtletí nárůst o 4,8 %, podle analytiků ale firmu čekají horší časy a pokles tempa růstu uživatelské základny. Pro 4Q2014 Twitter očekává tržby v rozmezí 440 až 450 milionů USD. Trh čeká 448 milionů USD.

Investoři teď vyhlížejí především středeční výstup ze zasedání FOMC. Slova o kvantitativním uvolňování nadále fungují, což ukázal i pondělní obrat na trhu, který odstartovala zpráva Reuters o tom, že současný program odkupů ABS a zajištěných dluhopisů Evropskou centrální bankou nebude stačit a ECB později možná přistoupí k masivnímu QE. Od Fedu se čeká ukončení programu odkupu aktiv, ale potvrzení spíše delšího období do prvního zvýšení úrokové sazby.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Cena americké ropy se nakonec udržela těsně nad 80 USD a cena ropy Brent se dostala k 85 USD za barel. Ropa je tak dále pod tlakem.

Goldman Sachs vzhledem k předpokládanému pokračování růstu těžby v zemích mimo ropný kartel OPEC a slabé poptávce snížila své odhady průměrných cen ropy pro první čtvrtletí příštího roku o 15 dolarů za barel. Banka nyní očekává, že Brent se bude v prvním čtvrtletí prodávat v průměru za 85 dolarů za barel a ve druhém čtvrtletí zlevní až na 80 dolarů.

Odhad ceny americké lehké ropy WTI snížila Goldman Sachs na 75 dolarů za barel z dříve předpokládaných 90 dolarů a v dalším kvartále čeká pokles až na 70 dolarů.

Ceny ropy se v uplynulých pěti měsících kvůli vysokému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii propadly o téměř 25 %. Ropa Brent tento měsíc poprvé za dva roky dočasně zlevnila pod 90 dolarů za barel. "Vládnou obavy z pokračující slabosti. Neexistují žádné jasné známky oživení poptávky, kdežto nabídka je rozhodně nadměrná," řekl agentuře Reuters Ken Hasegawa z firmy Newedge.

Trh sleduje postoje členů OPEC před ministerským zasedáním organizace na konci listopadu. Pro omezení produkce, které by bylo schopno zastavit trend poklesu cen, se zatím vyslovuje jen malá část členů. Saúdská Arábie jako klíčový člen dává najevo, že jí nynější nízké ceny nevadí, a podobně se vyjadřují i další země Arabského poloostrova.

Americký dolar oslaboval. Reagoval tak na nejnovější statistiku z amerického trhu s bydlením. Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekalo se +1,0 % po srpnovém propadu o procento. Meziročně se prodeje zvýšily o procento, očekával se však růst o 2,2 % po srpnovém poklesu o 4,1 %. Euro podpořily také výsledky zátěžových testů evropských bank, které byly lepší, než se čekalo, a smazaly i negativní dopad zprávy o poklesu nálady podnikatelů v Německu.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
01:37

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z...
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Politika
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
včera v 14:00

Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám

Čínská lidová banka se chystá v příštím týdnu přenastavit systém takzvané primární sazby, od které se odvozují...
Čína Centrální banky Úrokové sazby
Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei
včera v 09:35

Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti umožňuje nakupovat...
Spojené státy americké (USA) Čína Informační technologie
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
včera v 09:10

Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké ekologické plány

Neshody dvojice německých bratrů stály u zrodu výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, od jehož vzniku v roce...
Adidas Sport Evropské akcie
Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma
včera v 06:03

Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma

Německé firmy na výrobu sportovního oblečení a obuvi Adidas a Puma patří po desetiletí k lídrům a průkopníkům trhu....
Sport Adidas Evropské akcie
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
16. 8. 2019 22:00

Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát

Americké akcie zpevnily. Podpořila je zpráva o případné stimulaci ekonomické aktivity v Německu, která zmírnila obavy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla
16. 8. 2019 18:29

Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla

Německá půjčovna aut Nextmove zrušila velkou část své objednávky na 100 vozů Tesla v hodnotě pět milionů eur. Důvodem...
Tesla Americké akcie Auta
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
16. 8. 2019 18:15

Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu

Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové půjčky, aby...
Německo Rozpočet Recese
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
16. 8. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři po poklesech z předcházejících dnů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let
16. 8. 2019 17:05

Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let

Norská koruna v pátek vůči dolaru oslabila nejníže za více než sedmnáct let. Kurz měny se během obchodování v Oslu...
Norská koruna Norsko Měny
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
16. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,43 % na 1 035,46 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR
16. 8. 2019 16:16

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

Irská Komise pro ochranu dat (DPC), která má na starosti kontrolu ochrany osobních údajů, se blíží k uzavření prvního...
Irsko Facebook Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle…
16. 8. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat klesl na 92,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 92,1 bodu z 98,4 bodu v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
16. 8. 2019 15:23

Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding koupí za dvě miliardy dolarů firmu Kaola, která v Číně...
Čína Fúze a akvizice Alibaba
Ze světa investičních doporučení (16. srpna)
16. 8. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil
16. 8. 2019 14:46

Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil

Ředitel hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific Airways Rupert Hogg rezignoval na svou funkci. V pátek o tom...
Management Čína
USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo
16. 8. 2019 14:30

USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,241 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel
16. 8. 2019 14:06

Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel

Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil...
Turecko Spojené království Fúze a akvizice
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
16. 8. 2019 13:45

Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních sedm měsíců letošního roku přebytek 1,77 miliardy eur. To...
Řecko Rozpočet