Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly
|

Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly

Americkým akciím se hned ze začátku dne příliš nedařilo, srážel je další propad cen ropy. Nakonec se však dokázaly vzchopit a uzavíraly kolem nuly, když jim pomohly spekulace o možném kvantitativním uvolňování ze strany ECB. Indexy Dow a Nasdaq mírně vzrostly, širší index S&P 500 však klesl, když v minulém týdnu zaznamenal nejvyšší týdenní zisk od ledna 2013.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,07 % na 16 817,94 bodu, index S&P 500 ztratil 0,15 % na 1 961,63 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,05 % na 4 485,93 bodu.

Americké akcie 27. října 2014

Americké akciové trhy zahájily obchodování poklesem. Wall Street oslaboval energetický sektor, který se dostal pod vliv dalšího výrazného poklesu cen ropy.

Severomořská ropa Brent sestoupila pod 85 dolarů za barel a americká WTI se propadla pod 80 dolarů na minimum od června 2012. Ropný trh reagoval na prudké snížení cenových odhadů banky Goldman Sachs. Propad cen ropy srazil index energetického sektoru v rámci S&P 500 o 2,6 %. Cena americké ropy se nad 80 USD následně vrátila. Levnější ropa naopak podporuje ceny akcií dopravních společností.

Wall Street podle Arta Hogana, hlavního stratéga společnosti Wunderlich Securities, vnímá cenu americké ropy 80 USD za barel jako bod zlomu. "Pro investory je to barometr světové ekonomiky. Pokud je ropa nad 80 USD za barel, je všechno v pořádku, když je pod 80 USD, začne se všechno hroutit," říká Hogan.

Náladu na trhu podkopaly také další nepříznivé údaje z německé ekonomiky, kde index podnikatelské důvěry klesl na minimum za téměř dva roky. Vnímání Evropy tak nepřevážily ani výsledky zátěžových textů bank, které trhy přijaly pozitivně, alespoň v tom smyslu, že mezi problémovými bankami není žádná z těch největších v Evropě.

"Máme tu takový rozpor mezi silnými fundamenty v USA a oslabujícím globálním makroekonomickým prostředím," doplňuje Hogan.

Z indexu S&P 500 na tom byly nejhůře energetický sektor a odvětví základních materiálů. V plusu nakonec skončily průmyslové firmy, sektor necyklického spotřebního zboží a technologie.

Akcie farmaceutické skupiny Merck klesly o 2 %. Firma oznámila výsledky, které na úrovni zisku odhady překonaly, tržby však byly neuspokojivé. Bez zahrnutí mimořádných položek zisk na akcii činil 90 centů. Překonal tak odhady analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru zisk 88 centů na akcii. Tržby firmy klesly o čtyři procenta na 10,56 miliardy USD a zaostaly za očekáváním. Firma také zhoršila celoroční výhled hospodaření.

Nedařilo se ani akciím technologické společnosti Apple po zprávě, že řetězce Rite Aid a CVS Health přestaly přijímat platby elektronickou peněženkou Applu. Klesaly samozřejmě i ceny akcií velkých energetických firem - ExxonMobil ztratil 0,83 %, Chevron 0,77 %.

Po skončení obchodování zveřejnila údaje o hospodaření jedna z průkopnických biotechnologických firem Amgen. Společnost překonala odhady, když dosáhla zisku na akcii 2,3 USD (očekávání: 2,11 USD) a tržeb 5,03 miliardy USD (očekávání: 4,96 miliardy USD). Firma očekává zisk na akcii za celý rok v rozmezí 8,45 až 8,55 USD, trh v současnosti čeká 8,42 USD. Akcie firmy v after-marketu zpevňovaly o 2 %.

Výsledky po zavření trhů zveřejnila i sociální síť Twitter. Ta investory naopak zklamala a její akcie se v poobchodní fázi vydaly o 10 % níže. Samotné výsledky Twitteru však nebyly úplně špatné. Firma zveřejnila očištěný zisk jeden cent na akcii, což naplnilo očekávání. Bez očištění o jednorázové položky vykázal Twitter ztrátu 29 centů na akcii. Tržby 361,3 milionu dolarů překonaly očekávání 351 milionů USD. Investory však nepotěšil růst počtu nových uživatelů. Ve třetím čtvrtletí dosáhl počet aktivních uživatelů 284 milionů, což je sice oproti druhému čtvrtletí nárůst o 4,8 %, podle analytiků ale firmu čekají horší časy a pokles tempa růstu uživatelské základny. Pro 4Q2014 Twitter očekává tržby v rozmezí 440 až 450 milionů USD. Trh čeká 448 milionů USD.

Investoři teď vyhlížejí především středeční výstup ze zasedání FOMC. Slova o kvantitativním uvolňování nadále fungují, což ukázal i pondělní obrat na trhu, který odstartovala zpráva Reuters o tom, že současný program odkupů ABS a zajištěných dluhopisů Evropskou centrální bankou nebude stačit a ECB později možná přistoupí k masivnímu QE. Od Fedu se čeká ukončení programu odkupu aktiv, ale potvrzení spíše delšího období do prvního zvýšení úrokové sazby.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Cena americké ropy se nakonec udržela těsně nad 80 USD a cena ropy Brent se dostala k 85 USD za barel. Ropa je tak dále pod tlakem.

Goldman Sachs vzhledem k předpokládanému pokračování růstu těžby v zemích mimo ropný kartel OPEC a slabé poptávce snížila své odhady průměrných cen ropy pro první čtvrtletí příštího roku o 15 dolarů za barel. Banka nyní očekává, že Brent se bude v prvním čtvrtletí prodávat v průměru za 85 dolarů za barel a ve druhém čtvrtletí zlevní až na 80 dolarů.

Odhad ceny americké lehké ropy WTI snížila Goldman Sachs na 75 dolarů za barel z dříve předpokládaných 90 dolarů a v dalším kvartále čeká pokles až na 70 dolarů.

Ceny ropy se v uplynulých pěti měsících kvůli vysokému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii propadly o téměř 25 %. Ropa Brent tento měsíc poprvé za dva roky dočasně zlevnila pod 90 dolarů za barel. "Vládnou obavy z pokračující slabosti. Neexistují žádné jasné známky oživení poptávky, kdežto nabídka je rozhodně nadměrná," řekl agentuře Reuters Ken Hasegawa z firmy Newedge.

Trh sleduje postoje členů OPEC před ministerským zasedáním organizace na konci listopadu. Pro omezení produkce, které by bylo schopno zastavit trend poklesu cen, se zatím vyslovuje jen malá část členů. Saúdská Arábie jako klíčový člen dává najevo, že jí nynější nízké ceny nevadí, a podobně se vyjadřují i další země Arabského poloostrova.

Americký dolar oslaboval. Reagoval tak na nejnovější statistiku z amerického trhu s bydlením. Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekalo se +1,0 % po srpnovém propadu o procento. Meziročně se prodeje zvýšily o procento, očekával se však růst o 2,2 % po srpnovém poklesu o 4,1 %. Euro podpořily také výsledky zátěžových testů evropských bank, které byly lepší, než se čekalo, a smazaly i negativní dopad zprávy o poklesu nálady podnikatelů v Německu.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
před 13 minutami

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová
před 28 minutami

Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna
Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
11:28

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
11:19

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
11:07

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika