Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly
|

Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly

Americkým akciím se hned ze začátku dne příliš nedařilo, srážel je další propad cen ropy. Nakonec se však dokázaly vzchopit a uzavíraly kolem nuly, když jim pomohly spekulace o možném kvantitativním uvolňování ze strany ECB. Indexy Dow a Nasdaq mírně vzrostly, širší index S&P 500 však klesl, když v minulém týdnu zaznamenal nejvyšší týdenní zisk od ledna 2013.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,07 % na 16 817,94 bodu, index S&P 500 ztratil 0,15 % na 1 961,63 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,05 % na 4 485,93 bodu.

Americké akcie 27. října 2014

Americké akciové trhy zahájily obchodování poklesem. Wall Street oslaboval energetický sektor, který se dostal pod vliv dalšího výrazného poklesu cen ropy.

Severomořská ropa Brent sestoupila pod 85 dolarů za barel a americká WTI se propadla pod 80 dolarů na minimum od června 2012. Ropný trh reagoval na prudké snížení cenových odhadů banky Goldman Sachs. Propad cen ropy srazil index energetického sektoru v rámci S&P 500 o 2,6 %. Cena americké ropy se nad 80 USD následně vrátila. Levnější ropa naopak podporuje ceny akcií dopravních společností.

Wall Street podle Arta Hogana, hlavního stratéga společnosti Wunderlich Securities, vnímá cenu americké ropy 80 USD za barel jako bod zlomu. "Pro investory je to barometr světové ekonomiky. Pokud je ropa nad 80 USD za barel, je všechno v pořádku, když je pod 80 USD, začne se všechno hroutit," říká Hogan.

Náladu na trhu podkopaly také další nepříznivé údaje z německé ekonomiky, kde index podnikatelské důvěry klesl na minimum za téměř dva roky. Vnímání Evropy tak nepřevážily ani výsledky zátěžových textů bank, které trhy přijaly pozitivně, alespoň v tom smyslu, že mezi problémovými bankami není žádná z těch největších v Evropě.

"Máme tu takový rozpor mezi silnými fundamenty v USA a oslabujícím globálním makroekonomickým prostředím," doplňuje Hogan.

Z indexu S&P 500 na tom byly nejhůře energetický sektor a odvětví základních materiálů. V plusu nakonec skončily průmyslové firmy, sektor necyklického spotřebního zboží a technologie.

Akcie farmaceutické skupiny Merck klesly o 2 %. Firma oznámila výsledky, které na úrovni zisku odhady překonaly, tržby však byly neuspokojivé. Bez zahrnutí mimořádných položek zisk na akcii činil 90 centů. Překonal tak odhady analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru zisk 88 centů na akcii. Tržby firmy klesly o čtyři procenta na 10,56 miliardy USD a zaostaly za očekáváním. Firma také zhoršila celoroční výhled hospodaření.

Nedařilo se ani akciím technologické společnosti Apple po zprávě, že řetězce Rite Aid a CVS Health přestaly přijímat platby elektronickou peněženkou Applu. Klesaly samozřejmě i ceny akcií velkých energetických firem - ExxonMobil ztratil 0,83 %, Chevron 0,77 %.

Po skončení obchodování zveřejnila údaje o hospodaření jedna z průkopnických biotechnologických firem Amgen. Společnost překonala odhady, když dosáhla zisku na akcii 2,3 USD (očekávání: 2,11 USD) a tržeb 5,03 miliardy USD (očekávání: 4,96 miliardy USD). Firma očekává zisk na akcii za celý rok v rozmezí 8,45 až 8,55 USD, trh v současnosti čeká 8,42 USD. Akcie firmy v after-marketu zpevňovaly o 2 %.

Výsledky po zavření trhů zveřejnila i sociální síť Twitter. Ta investory naopak zklamala a její akcie se v poobchodní fázi vydaly o 10 % níže. Samotné výsledky Twitteru však nebyly úplně špatné. Firma zveřejnila očištěný zisk jeden cent na akcii, což naplnilo očekávání. Bez očištění o jednorázové položky vykázal Twitter ztrátu 29 centů na akcii. Tržby 361,3 milionu dolarů překonaly očekávání 351 milionů USD. Investory však nepotěšil růst počtu nových uživatelů. Ve třetím čtvrtletí dosáhl počet aktivních uživatelů 284 milionů, což je sice oproti druhému čtvrtletí nárůst o 4,8 %, podle analytiků ale firmu čekají horší časy a pokles tempa růstu uživatelské základny. Pro 4Q2014 Twitter očekává tržby v rozmezí 440 až 450 milionů USD. Trh čeká 448 milionů USD.

Investoři teď vyhlížejí především středeční výstup ze zasedání FOMC. Slova o kvantitativním uvolňování nadále fungují, což ukázal i pondělní obrat na trhu, který odstartovala zpráva Reuters o tom, že současný program odkupů ABS a zajištěných dluhopisů Evropskou centrální bankou nebude stačit a ECB později možná přistoupí k masivnímu QE. Od Fedu se čeká ukončení programu odkupu aktiv, ale potvrzení spíše delšího období do prvního zvýšení úrokové sazby.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Cena americké ropy se nakonec udržela těsně nad 80 USD a cena ropy Brent se dostala k 85 USD za barel. Ropa je tak dále pod tlakem.

Goldman Sachs vzhledem k předpokládanému pokračování růstu těžby v zemích mimo ropný kartel OPEC a slabé poptávce snížila své odhady průměrných cen ropy pro první čtvrtletí příštího roku o 15 dolarů za barel. Banka nyní očekává, že Brent se bude v prvním čtvrtletí prodávat v průměru za 85 dolarů za barel a ve druhém čtvrtletí zlevní až na 80 dolarů.

Odhad ceny americké lehké ropy WTI snížila Goldman Sachs na 75 dolarů za barel z dříve předpokládaných 90 dolarů a v dalším kvartále čeká pokles až na 70 dolarů.

Ceny ropy se v uplynulých pěti měsících kvůli vysokému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii propadly o téměř 25 %. Ropa Brent tento měsíc poprvé za dva roky dočasně zlevnila pod 90 dolarů za barel. "Vládnou obavy z pokračující slabosti. Neexistují žádné jasné známky oživení poptávky, kdežto nabídka je rozhodně nadměrná," řekl agentuře Reuters Ken Hasegawa z firmy Newedge.

Trh sleduje postoje členů OPEC před ministerským zasedáním organizace na konci listopadu. Pro omezení produkce, které by bylo schopno zastavit trend poklesu cen, se zatím vyslovuje jen malá část členů. Saúdská Arábie jako klíčový člen dává najevo, že jí nynější nízké ceny nevadí, a podobně se vyjadřují i další země Arabského poloostrova.

Americký dolar oslaboval. Reagoval tak na nejnovější statistiku z amerického trhu s bydlením. Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekalo se +1,0 % po srpnovém propadu o procento. Meziročně se prodeje zvýšily o procento, očekával se však růst o 2,2 % po srpnovém poklesu o 4,1 %. Euro podpořily také výsledky zátěžových testů evropských bank, které byly lepší, než se čekalo, a smazaly i negativní dopad zprávy o poklesu nálady podnikatelů v Německu.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
včera v 15:15

Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější

Globální hospodářský růst zůstává robustní a nezaměstnanost je nejnižší v poslední dekádě. Růst je ale méně...
Hospodářský růst Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
včera v 12:45

CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD

Americká softwarová společnost Microsoft tento týden zveřejnila výsledky hospodaření, které ukázaly, že firmě se daří...
Microsoft Americké akcie Technologie
Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší
včera v 11:15

Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší

České stavebnictví bylo v prvním čtvrtletí s meziročním růstem o 13,1 procenta v porovnání se zeměmi EU na sedmém...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu
včera v 10:35

Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o deset procent na 99400 korun za metr...
Česká republika Bydlení Developerské firmy
Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH
včera v 10:15

Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH

Vláda v úterý zřejmě vysloví nesouhlas s návrhem poslanců Pirátů, aby byla povinnost elektronické evidence tržeb...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně
včera v 09:48

Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně

Finanční úřady vybraly v prvním pololetí na dani z přidané hodnoty zhruba 194,5 miliardy Kč, což je meziroční růst o...
Česká republika Česká ekonomika Daně
USA nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu
včera v 09:15

USA nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu

Spojené státy se v sobotu na setkání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město
včera v 08:58

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč...
Jihoafrická republika Voda
Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA
Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA
včera v 02:57

Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA

Již uvalená a zvažovaná americká dovozní cla se obrátí proti samotným Spojeným státům, varují před schůzkou šéfa...
Evropská ekonomika Evropská unie Mezinárodní obchod
Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou
21. 7. 2018 22:50

Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou

Spojené státy by měly dostat rozum a respektovat globální pravidla a své spojence. V Buenos Aires to na ministerské...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
21. 7. 2018 19:06

Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley

Generální ředitel automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne (66) ze zdravotních důvodů odstoupil...
Evropské akcie Americké akcie Auta
Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš
21. 7. 2018 15:57

Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš

Prezident Zeman se shodl s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou (oba ANO), že návrh odborů na růst...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu
21. 7. 2018 15:11

Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu pohrozil zablokováním vývozu ropy z Perského zálivu, pokud...
Írán Ropa Komodity
Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí
21. 7. 2018 14:56

Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí

Česká filmová komise zaregistrovala pro letošní rok tři desítky žádostí zahraničních produkcí na filmové pobídky při...
Filmy Česká republika
USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny
21. 7. 2018 08:59

USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny

Spojené státy monitorují nedávné oslabení čínské měny jüan a budou přezkoumávat, zda s měnou nebylo manipulováno....
Forex (FX) Čínský jüan Spojené státy americké (USA)
S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní
21. 7. 2018 04:55

S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka ze stabilního...
Řecko Rating PIIGS
Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
21. 7. 2018 01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
20. 7. 2018 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
20. 7. 2018 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs…
20. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzavíraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě