Americké akcie v úterý v reakci na solidní firemní výsledky zdražily. Dow se vrátil nad 17 000 bodů
|

Americké akcie v úterý v reakci na solidní firemní výsledky zdražily. Dow se vrátil nad 17 000 bodů

Americké akcie si v dopolední části úterní obchodní seance připisovaly zhruba půlprocentní zisk. K jejich posilování přispívaly dobré výsledky některých podniků a překvapivě příznivá zpráva o říjnovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Ve druhé polovině obchodování investoři tempo nákupů ještě zvýšili a všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely s více než procentním ziskem. Technologický index Nasdaq posílil dokonce o téměř dvě procenta.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,12 % a poprvé od 6. října uzavřel nad 17 000 body na 17 005,75 bodu. Širší S&P 500 přidal 1,19 % na 1 985,05 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,75 % na 4 564,29 bodu. V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory. Nejvíce se dařilo akciím energetických firem, průmyslovým titulům a cenným papírům z telekomunikačního odvětví. Index volatility VIX spadl téměř o 10 % na 14,5 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o 3 bazické body na 2,29 %.

Americké akcie (28. října 2014)

"Očekávání dalšího vývoje americké ekonomiky jsou nastavená na solidní růst," řekl podle agentury Bloomberg Geoffrey Pazzanese ze společnosti Federated Investors. "Při pohledu na stav celosvětového hospodářství jsou USA jasně zářícím bodem, který přitahuje pozornost investorů. Zaměstnanost roste, podmínky v soukromém sektoru se nadále zlepšují a Fed navzdory omezování podpory ekonomiky drží sazby nízko."

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v říjnu nečekaně zlepšila a stoupla na sedmileté maximum. Index spotřebitelské důvěry vyskočil na 94,5 bodu. Vyplývá to z údajů organizace Conference Board. Trh očekával, že index v říjnu dosáhne jen úrovně 87,5 bodu. Údaj za září byl revidován na 89 bodů z 86 bodů.
 • Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly v souladu s odhady o 5,6 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,4 %, červenec: +0,6 %), po sezónním očištění ale o 0,1 % klesly (odhad: +0,1 %, červenec -0,5 %).
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září meziměsíčně klesly o 1,3 %. Čekal se růst o 0,3 %. Srpnový pokles o 18,2 % byl revidován na pokles o 18,3 %. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby mimo vojenské zboží a letadla klesly o 1,7 %, což je největší pokles od ledna. Srpnové objednávky byly revidovány na +0,3 % místo +0,4 %. V celkovém čísle se o velké výkyvy postaraly právě objednávky letadel.
 • Index aktivity richmondského Fedu v říjnu vzrostl na 20 bodů ze 14 bodů v září. Čekal se naopak pokles indexu na 10 bodů.
 • Podle posledního průzkumu televize CNBC mezi investory trhy čekají, že kvůli negativním zprávám, jako jsou šíření eboly nebo zpomalování evropské ekonomiky, posečká Fed se zvyšováním úrokových sazeb.
 • Technologičtí giganti Apple a Alibaba by mohli být brzy partnery. Firmy spolu totiž začaly vyjednávat o spolupráci v segmentu platebních systémů. Akcie Alibaby se poprvé obchodovaly nad 100 USD za kus.
 • HBO, dceřiná firma mediálního obra Time Warner, prý plánuje propustit až 7 % svých zaměstnanců.
 • Americký mobilní operátor T-Mobile US očekává, že za celý letošní rok získá 4,3 až 4,7 milionu nových zákazníků. Dosud firma předpovídala, že letos počet jejích zákazníků vzroste jen o 3 až 3,5 milionu. Firma ke zvýšení výhledu přistoupila poté, co ve třetím čtvrtletí získala výrazně více nových zákazníků, než se čekalo.
 • Dick Costolo (šéf Twitteru): Získávání nových uživatelů je naší prioritou.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Whirlpool ve 3Q: Zisk na akcii meziročně roste na 2,88 USD z 2,42 USD, tržby rostou na 4,82 miliardy USD z 4,68 miliardy USD.
 • Výsledky DuPont ve 3Q: Zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 7,87 miliardy USD (odhad: 7,95 miliardy USD).
 • Výsledky Pfizer ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 12,36 miliardy USD (odhad: 12,24 miliardy USD).
 • Výsledky Noble Energy ve 3Q: Zisk na akcii 1,12 USD (3Q2013: 0,56 USD), upravený zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,29 miliardy USD).
 • Výsledky Facebook ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,12 miliardy USD).
 • Výsledky Electronic Arts ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,22 miliardy USD (loni: 1,16 miliardy USD).
 • Výsledky Gilead Sciences ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 6,04 miliardy USD (odhad: 5,99 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+2,66 %), technologické společnosti United Technologies (+2,00 %) a energetické společnosti Chevron (+1,83 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Merck (-1,06 %), světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,49 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,31 %).

"Měli jsme tu smíšený balík údajů, firemní zisky jsou však velmi příznivé," uvedl analytik King Lip ze společnosti Baker Avenue Asset Management. "Výsledky hospodaření amerických podniků nadále překvapují, což znamená vítr do plachet oživení akciového trhu," dodal.

Výrazně v úterý zdražily například akcie automobilky Tesla Motors (+9,52 %), která během víkendu představila novou dohodu ohledně leasingového financování sedanu Model S. Nyní získá každý nový majitel, který si Model S koupí na leasing, právo vůz do tří měsíců vrátit. Podle listu WSJ se Tesla tímto krokem snaží zastavit pokles svých prodejů ve Spojených státech amerických. Šéf automobilky Elon Musk nicméně takové tvrzení popírá a investory ujišťuje, že poklesu prodejů v USA Tesla nečelí.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejněné před začátkem obchodování posílily i akcie největšího výrobce domácích spotřebičů na světě Whirlpool (+6,77 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 2,88 USD při tržbách 4,82 miliardy USD. Výsledky sice na úrovni zisku i tržeb zaostaly za odhady analytiků, investoři na akcie Whirlpool ale přesto seslali sérii nákupních objednávek. Loni společnost za stejné období vykázala zisk na akcii 2,42 USD a tržby 4,68 miliardy USD.

Po sérii čtyř poklesů se do zelených čísel vrátily akcie výrobce sportovních minikamer GoPro (+6,76 %). Cenné papíry společnosti se ve druhé polovině minulého týdne dostaly pod tlak poté, co je začali pokrývat analytici ze společnosti Oppenheimer s doporučením "sell".

Akcie technologické společnosti Apple (+1,55 %) v úterý posílily přibližně o procento a půl a skončily na novém zavíracím a zároveň i historickém maximu 106,74 USD.

Téměř o desetinu naopak zlevnily akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-9,84 %), která v pondělí po konci obchodování oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí dosáhla očištěného zisku na akcii 0,01 USD při tržbách 361,3 milionu USD. Firma na úrovni očištěného zisku i tržeb překonala odhady trhu, investory však nepotěšilo tempo růstu počtu nových uživatelů. Ve třetím čtvrtletí dosáhl počet aktivních uživatelů 284 milionů, což je sice oproti druhému čtvrtletí nárůst o 4,8 %, podle analytiků ale Twitter čekají horší časy a pokles tempa růstu uživatelské základny.

Příliš se nedařilo ani cenným papírům maloobchodního řetězce Kohl's (-6,64 %). Firma investory upozornila, že se její celoroční hospodářské výsledky zřejmě budou pohybovat na dolní hranici výhledu. Řetězec ve svém posledním výhledu uvedl, že očekává celoroční zisk mezi 4,05 a 4,45 USD na akcii.

Po skončení úterního obchodování na trh poslaly čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Facebook, Electronic Arts či Gilead Sciences.

Sociální síť Facebook (v řádném obchodování +0,61 %) oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 0,30 USD. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,43 USD a mírně překonal odhady analytiků, kteří čekali 0,40 USD na akcii. Tržby společnosti ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly z 2 miliard dolarů na 3,2 miliardy dolarů. Trh čekal 3,12 miliardy USD. Akcie Facebook na výsledky v poobchodní fázi reagují mírným zlevňováním.

Facebook - hospodářské výsledky (3Q2014)

Vývojář videoher a počítačových her Electronic Arts (v řádném obchodování +1,65 %) hospodařil ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku s čistým ziskem 0,01 USD na akcii při upravených tržbách 1,22 miliardy dolarů (odhad trhu: 1,16 miliardy USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,73 USD a překonal odhady analytiků, kteří čekali 0,53 USD. Loni firma ve stejném období dosáhla čisté ztráty 0,89 USD na akcii. Akcie Electronic Arts na výsledky v poobchodní fázi reagovaly posilováním o více než pět procent.

Electronic Arts - hospodářské výsledky (2QFY2015)

Farmaceutická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování +0,76 %) vykázala za třetí čtvrtletí upravený zisk na akcii 1,84 USD při tržbách 6,04 miliardy dolarů. Analytici čekali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 1,92 USD při tržbách 5,99 miliardy dolarů. Akcie Gilead Sciences na výsledky v after-marketu reagují více než 3,6% zlevňováním.

Gilead Sciences - hospodářské výsledky (3Q2014)

Dolar po slabších datech oslabil k euru

Dolar v úterý kvůli neuspokojivým údajům o vývoji cen domů a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech oslaboval. Pozornost investorů se nyní nicméně soustředí hlavně na probíhající zasedání americké centrální banky, které skončí ve středu.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterní obchodní seance pohyboval kolem 1,270 a dopoledne převážně stagnoval. Odpoledne ale americká měna v reakci na zveřejněná makrodata oslabila až nad 1,275 EUR/USD. Krátce po deváté hodině se dolar obchodoval za 1,274 EUR/USD.

Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši šesti hlavních světových měn, se snížil o 0,12 % na 85,40 bodu.

"Americká data rozhodně zaostala za očekáváním, trh nicméně stále přešlapuje na místě a čeká na konec zasedání měnového výboru Fedu," uvedl analytik David Rodriguez ze společnosti DailyFX.

K japonskému jenu ale dolar naopak posílil z 107,77 USD/JPY na 108,14 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý mírně stouply, a zastavily tak pokles z předchozích dvou obchodních seancí. Poptávku po komoditách podpořil slabší kurz amerického dolaru, výraznějšímu zdražení ropy však zabránily obavy z růstu zásob suroviny ve Spojených státech.

Severomořská ropa Brent v úterý zdražila o 57 centů na 85,95 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 60 centů na 81,28 USD za barel.

Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby stouply o 3,5 milionu barelů.

Zlato v úterý zdražilo o 2,75 dolaru na 1 228,75 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál
před 24 minutami

ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál

Evropská centrální banka zamítla janovské Banca Carige její nejnovější kapitálový plán. Požádala ji, aby přijala...
ECB Centrální banky Banky
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
před 43 minutami

Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank zpevnily o více než 1,5 %

Pražská burza v pondělí navázala na závěr minulého týdne, když index PX vzrostl o 0,25 % na 1 087,73 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %
před hodinou

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
15:20

Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci prvního čtvrtletí 360 679 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Stavebnictví Česká republika
Ze světa investičních doporučení (23. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje
14:16

Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel...
Amazon Evropská unie Spojené království
Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC
14:00

Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC

Kryptoměnová burza Coinbase minulý týden oznámila, že získala povolení od americké komise pro cenné papíry (SEC) a...
Kryptoměny Bitcoin Regulace
Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku…
13:41

Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku skončila v přebytku

Přebytek bilance běžného účtu Řecka v květnu činil 0,191 miliardy eur, jde o první přebytek od října 2017. V...
Řecko Mezinárodní obchod
PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz
13:17

PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz

Internetový platební portál PayU, který je součástí skupiny Naspers, se dohodl na převzetí izraelského poskytovatele...
Internet Fúze a akvizice Izrael
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
12:46

Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání

Americkému výrobci hraček Hasbro klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 11 procent na 60,3 milionu USD. Nižší byly i...
Americké akcie Výsledková sezóna
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
12:03

Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst

Britský bankovní ústav Barclays plánuje vytvořit 2 500 pracovních míst ve svém novém centru ve skotském Glasgowě....
Barclays Banky Spojené království
Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč
11:41

Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 600 miliard korun. Informovala o...
Česká republika
Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá
11:23

Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá

Trh s kryptoměnami se v pondělí až na výjimky pohybuje v pozitivním pásmu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin...
Kryptoměny Bitcoin
Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu
11:05

Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu

Akcie společností Fiat Chrysler a Ferrari zahájily pondělní obchodování propadem o více než pět procent. Reagují tak...
Itálie Auta Evropské akcie
Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank
10:47

Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank

Pobočka francouzské platební společnosti Worldline, společnost equensWorldline, uzavřela strategické partnerství pro...
Francie Commerzbank Německo
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
10:30

Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské akcie

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, přičemž výrazně oslabily japonské akcie, které byly pod...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii