Americké akcie v úterý v reakci na solidní firemní výsledky zdražily. Dow se vrátil nad 17 000 bodů
|

Americké akcie v úterý v reakci na solidní firemní výsledky zdražily. Dow se vrátil nad 17 000 bodů

Americké akcie si v dopolední části úterní obchodní seance připisovaly zhruba půlprocentní zisk. K jejich posilování přispívaly dobré výsledky některých podniků a překvapivě příznivá zpráva o říjnovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Ve druhé polovině obchodování investoři tempo nákupů ještě zvýšili a všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely s více než procentním ziskem. Technologický index Nasdaq posílil dokonce o téměř dvě procenta.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,12 % a poprvé od 6. října uzavřel nad 17 000 body na 17 005,75 bodu. Širší S&P 500 přidal 1,19 % na 1 985,05 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,75 % na 4 564,29 bodu. V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory. Nejvíce se dařilo akciím energetických firem, průmyslovým titulům a cenným papírům z telekomunikačního odvětví. Index volatility VIX spadl téměř o 10 % na 14,5 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o 3 bazické body na 2,29 %.

Americké akcie (28. října 2014)

"Očekávání dalšího vývoje americké ekonomiky jsou nastavená na solidní růst," řekl podle agentury Bloomberg Geoffrey Pazzanese ze společnosti Federated Investors. "Při pohledu na stav celosvětového hospodářství jsou USA jasně zářícím bodem, který přitahuje pozornost investorů. Zaměstnanost roste, podmínky v soukromém sektoru se nadále zlepšují a Fed navzdory omezování podpory ekonomiky drží sazby nízko."

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v říjnu nečekaně zlepšila a stoupla na sedmileté maximum. Index spotřebitelské důvěry vyskočil na 94,5 bodu. Vyplývá to z údajů organizace Conference Board. Trh očekával, že index v říjnu dosáhne jen úrovně 87,5 bodu. Údaj za září byl revidován na 89 bodů z 86 bodů.
 • Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly v souladu s odhady o 5,6 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,4 %, červenec: +0,6 %), po sezónním očištění ale o 0,1 % klesly (odhad: +0,1 %, červenec -0,5 %).
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září meziměsíčně klesly o 1,3 %. Čekal se růst o 0,3 %. Srpnový pokles o 18,2 % byl revidován na pokles o 18,3 %. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby mimo vojenské zboží a letadla klesly o 1,7 %, což je největší pokles od ledna. Srpnové objednávky byly revidovány na +0,3 % místo +0,4 %. V celkovém čísle se o velké výkyvy postaraly právě objednávky letadel.
 • Index aktivity richmondského Fedu v říjnu vzrostl na 20 bodů ze 14 bodů v září. Čekal se naopak pokles indexu na 10 bodů.
 • Podle posledního průzkumu televize CNBC mezi investory trhy čekají, že kvůli negativním zprávám, jako jsou šíření eboly nebo zpomalování evropské ekonomiky, posečká Fed se zvyšováním úrokových sazeb.
 • Technologičtí giganti Apple a Alibaba by mohli být brzy partnery. Firmy spolu totiž začaly vyjednávat o spolupráci v segmentu platebních systémů. Akcie Alibaby se poprvé obchodovaly nad 100 USD za kus.
 • HBO, dceřiná firma mediálního obra Time Warner, prý plánuje propustit až 7 % svých zaměstnanců.
 • Americký mobilní operátor T-Mobile US očekává, že za celý letošní rok získá 4,3 až 4,7 milionu nových zákazníků. Dosud firma předpovídala, že letos počet jejích zákazníků vzroste jen o 3 až 3,5 milionu. Firma ke zvýšení výhledu přistoupila poté, co ve třetím čtvrtletí získala výrazně více nových zákazníků, než se čekalo.
 • Dick Costolo (šéf Twitteru): Získávání nových uživatelů je naší prioritou.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Whirlpool ve 3Q: Zisk na akcii meziročně roste na 2,88 USD z 2,42 USD, tržby rostou na 4,82 miliardy USD z 4,68 miliardy USD.
 • Výsledky DuPont ve 3Q: Zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 7,87 miliardy USD (odhad: 7,95 miliardy USD).
 • Výsledky Pfizer ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 12,36 miliardy USD (odhad: 12,24 miliardy USD).
 • Výsledky Noble Energy ve 3Q: Zisk na akcii 1,12 USD (3Q2013: 0,56 USD), upravený zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,29 miliardy USD).
 • Výsledky Facebook ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,12 miliardy USD).
 • Výsledky Electronic Arts ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,22 miliardy USD (loni: 1,16 miliardy USD).
 • Výsledky Gilead Sciences ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 6,04 miliardy USD (odhad: 5,99 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+2,66 %), technologické společnosti United Technologies (+2,00 %) a energetické společnosti Chevron (+1,83 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Merck (-1,06 %), světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,49 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,31 %).

"Měli jsme tu smíšený balík údajů, firemní zisky jsou však velmi příznivé," uvedl analytik King Lip ze společnosti Baker Avenue Asset Management. "Výsledky hospodaření amerických podniků nadále překvapují, což znamená vítr do plachet oživení akciového trhu," dodal.

Výrazně v úterý zdražily například akcie automobilky Tesla Motors (+9,52 %), která během víkendu představila novou dohodu ohledně leasingového financování sedanu Model S. Nyní získá každý nový majitel, který si Model S koupí na leasing, právo vůz do tří měsíců vrátit. Podle listu WSJ se Tesla tímto krokem snaží zastavit pokles svých prodejů ve Spojených státech amerických. Šéf automobilky Elon Musk nicméně takové tvrzení popírá a investory ujišťuje, že poklesu prodejů v USA Tesla nečelí.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejněné před začátkem obchodování posílily i akcie největšího výrobce domácích spotřebičů na světě Whirlpool (+6,77 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 2,88 USD při tržbách 4,82 miliardy USD. Výsledky sice na úrovni zisku i tržeb zaostaly za odhady analytiků, investoři na akcie Whirlpool ale přesto seslali sérii nákupních objednávek. Loni společnost za stejné období vykázala zisk na akcii 2,42 USD a tržby 4,68 miliardy USD.

Po sérii čtyř poklesů se do zelených čísel vrátily akcie výrobce sportovních minikamer GoPro (+6,76 %). Cenné papíry společnosti se ve druhé polovině minulého týdne dostaly pod tlak poté, co je začali pokrývat analytici ze společnosti Oppenheimer s doporučením "sell".

Akcie technologické společnosti Apple (+1,55 %) v úterý posílily přibližně o procento a půl a skončily na novém zavíracím a zároveň i historickém maximu 106,74 USD.

Téměř o desetinu naopak zlevnily akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-9,84 %), která v pondělí po konci obchodování oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí dosáhla očištěného zisku na akcii 0,01 USD při tržbách 361,3 milionu USD. Firma na úrovni očištěného zisku i tržeb překonala odhady trhu, investory však nepotěšilo tempo růstu počtu nových uživatelů. Ve třetím čtvrtletí dosáhl počet aktivních uživatelů 284 milionů, což je sice oproti druhému čtvrtletí nárůst o 4,8 %, podle analytiků ale Twitter čekají horší časy a pokles tempa růstu uživatelské základny.

Příliš se nedařilo ani cenným papírům maloobchodního řetězce Kohl's (-6,64 %). Firma investory upozornila, že se její celoroční hospodářské výsledky zřejmě budou pohybovat na dolní hranici výhledu. Řetězec ve svém posledním výhledu uvedl, že očekává celoroční zisk mezi 4,05 a 4,45 USD na akcii.

Po skončení úterního obchodování na trh poslaly čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Facebook, Electronic Arts či Gilead Sciences.

Sociální síť Facebook (v řádném obchodování +0,61 %) oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 0,30 USD. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,43 USD a mírně překonal odhady analytiků, kteří čekali 0,40 USD na akcii. Tržby společnosti ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly z 2 miliard dolarů na 3,2 miliardy dolarů. Trh čekal 3,12 miliardy USD. Akcie Facebook na výsledky v poobchodní fázi reagují mírným zlevňováním.

Facebook - hospodářské výsledky (3Q2014)

Vývojář videoher a počítačových her Electronic Arts (v řádném obchodování +1,65 %) hospodařil ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku s čistým ziskem 0,01 USD na akcii při upravených tržbách 1,22 miliardy dolarů (odhad trhu: 1,16 miliardy USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,73 USD a překonal odhady analytiků, kteří čekali 0,53 USD. Loni firma ve stejném období dosáhla čisté ztráty 0,89 USD na akcii. Akcie Electronic Arts na výsledky v poobchodní fázi reagovaly posilováním o více než pět procent.

Electronic Arts - hospodářské výsledky (2QFY2015)

Farmaceutická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování +0,76 %) vykázala za třetí čtvrtletí upravený zisk na akcii 1,84 USD při tržbách 6,04 miliardy dolarů. Analytici čekali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 1,92 USD při tržbách 5,99 miliardy dolarů. Akcie Gilead Sciences na výsledky v after-marketu reagují více než 3,6% zlevňováním.

Gilead Sciences - hospodářské výsledky (3Q2014)

Dolar po slabších datech oslabil k euru

Dolar v úterý kvůli neuspokojivým údajům o vývoji cen domů a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech oslaboval. Pozornost investorů se nyní nicméně soustředí hlavně na probíhající zasedání americké centrální banky, které skončí ve středu.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterní obchodní seance pohyboval kolem 1,270 a dopoledne převážně stagnoval. Odpoledne ale americká měna v reakci na zveřejněná makrodata oslabila až nad 1,275 EUR/USD. Krátce po deváté hodině se dolar obchodoval za 1,274 EUR/USD.

Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši šesti hlavních světových měn, se snížil o 0,12 % na 85,40 bodu.

"Americká data rozhodně zaostala za očekáváním, trh nicméně stále přešlapuje na místě a čeká na konec zasedání měnového výboru Fedu," uvedl analytik David Rodriguez ze společnosti DailyFX.

K japonskému jenu ale dolar naopak posílil z 107,77 USD/JPY na 108,14 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý mírně stouply, a zastavily tak pokles z předchozích dvou obchodních seancí. Poptávku po komoditách podpořil slabší kurz amerického dolaru, výraznějšímu zdražení ropy však zabránily obavy z růstu zásob suroviny ve Spojených státech.

Severomořská ropa Brent v úterý zdražila o 57 centů na 85,95 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 60 centů na 81,28 USD za barel.

Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby stouply o 3,5 milionu barelů.

Zlato v úterý zdražilo o 2,75 dolaru na 1 228,75 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky firemním výsledkům a…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky firemním výsledkům a…
před 22 minutami

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky firemním výsledkům a brexitové dohodě

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek mírně zpevnily. Náladu investorů podpořily dobré hospodářské výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Renault zhoršil výhled na letošní rok, tržby klesnou výrazněji
Renault zhoršil výhled na letošní rok, tržby klesnou výrazněji
21:06

Renault zhoršil výhled na letošní rok, tržby klesnou výrazněji

Automobilka Renault snížila odhad tržeb a zisku na letošní rok. Už v červenci se vzdala naděje na růst prodeje a teď...
Francie Auta Evropské akcie
Analytici: Johnsonova dohoda je ekonomicky horší než ta od Mayové
19:49

Analytici: Johnsonova dohoda je ekonomicky horší než ta od Mayové

Nová dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie sjednaná premiérem Borisem Johnsonem je podle analytiků pro...
Spojené království Evropská unie Mezinárodní obchod
Příští summit G7 bude v Trumpově rezortu, potvrdil Bílý dům
Příští summit G7 bude v Trumpově rezortu, potvrdil Bílý dům
19:38

Příští summit G7 bude v Trumpově rezortu, potvrdil Bílý dům

Příští summit skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G7 bude hostit americký prezident Donald Trump v jednom ze svých...
Světová ekonomika Politika
Evropské akcie po bouřlivém dnu mírně ztrácely
Evropské akcie po bouřlivém dnu mírně ztrácely
18:00

Evropské akcie po bouřlivém dnu mírně ztrácely

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy prožily den jako na příslovečné houpačce, když investoři střídali úlevu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa
17:47

Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa

Zadlužené letecké společnosti Alitalia svitla naděje na záchranu - podle zdrojů agentury Reuters v ní chce získat...
Evropské akcie Deutsche Lufthansa Doprava
USA: Zásoby ropy i zemního plynu zbytněly, benzínu ubylo
17:31

USA: Zásoby ropy i zemního plynu zbytněly, benzínu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 11. října stoupl o 9,281 milionu barelů. Po přírůstku 2,927...
Americká ekonomika Zemní plyn Ropa
Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance
Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance
16:30

Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,71 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1034,3...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průmyslová výroba v USA v září poklesla o téměř půl procenta
15:22

Průmyslová výroba v USA v září poklesla o téměř půl procenta

Objem průmyslové výroby ve Spojených státech v září poklesl ve srovnání se srpnem o 0,4 procenta. Po srpnovém...
Americká ekonomika Průmysl
USA: Index filadelfského Fedu v říjnu prudce poklesl
15:14

USA: Index filadelfského Fedu v říjnu prudce poklesl

Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v říjnu propadl na 5,6 bodu ze 12 bodů v září;...
Americká ekonomika Fed
Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10
15:07

Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10

Jihokorejská společnost Samsung Electronics brzy vydá softwarovou záplatu, která vyřeší problém se snímáním otisku...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
14:46

Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok

Německá vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procenta z dosavadních 1,5 procenta....
Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu vzrostl na 214 tisíc
14:37

USA: Týdenní počet žádostí o podporu vzrostl na 214 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. října 214 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Počet stavebních povolení v září klesl, snížila se i zahájená…
14:30

USA: Počet stavebních povolení v září klesl, snížila se i zahájená výstavba

Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v září o 2,7 procenta méně než v srpnu. Tehdy naopak...
Americká ekonomika Bydlení Stavebnictví