Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly, investoři zvažují výsledky firem
Evropské akcie ve středu smazaly úvodní zisky a pohybovaly se kolem nuly. Investoři zvažují výsledky firem a čekají na zveřejnění rozhodnutí Fedu.
Britský FTSE 100 připsal 0,81 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,05 % a německý DAX zpevnil o 0,16 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na zelené nule se ziskem 0,08 %, dařilo se ropnému sektoru a automobilkám, ztrácely naopak banky a sektor základních materiálů.
Akcie automobilky Fiat Chrysler na NYSE posilovaly odpoledne o více než 13 % poté, co firma oznámila, že oddělí do samostatné společnosti divizi Ferrari. Naopak cena akcií společnosti Fugro se zřítila nejvíce od roku 1999 poté, co se firma rozhodla nevyplatit letos dividendu kvůli horším než očekávaným kvartálním výsledkům.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská komise nebude pokutovat členské země, například Itálii a Francii, které v letošním roce nesplní dohodnuté rozpočtové cíle. Podle agentury Reuters to ve středu řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrki Katainen.
- Automobilka Fiat Chrysler oznámila plánované oddělení divize vyrábějící luxusní vozy Ferrari do samostatné společnosti. Ta by měla být veřejně obchodovaná ve Spojených státech a je možné, že vstoupí i na některou z evropských burz. Automobilka podle prohlášení divizi odděluje proto, aby získala kapitál na podporu budoucího růstu.
- Hrubý domácí produkt Německa by mohl za třetí čtvrtletí vykázat nárůst o 0,1 % po poklesu o 0,2 % v předchozích třech měsících. Předpověděl to ve středu výzkumný institut DIW. Největší evropská ekonomika by se tak vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
- Jen s opatrným optimismem hodnotí eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger vyhlídky středečního jednání Ukrajiny, Ruska a EU o řešení vleklého sporu o plyn, který ohrožuje dodávku suroviny na Ukrajinu i do Evropy v zimním období. "Je to padesát na padesát," odpověděl německý politik televizi ZDF na dotaz ohledně šancí na úspěch.
- Britský úřad SFO, který vyšetřuje závažné případy podvodů a korupce, ve středu zahájil trestní vyšetřování největší britské maloobchodní společnosti Tesco, a to kvůli účetním nesrovnalostem. Firma nadhodnotila zisk za první pololetí tohoto roku o 263 milionů liber a ve Spojených státech už za to čelí žalobě investorů.
- Norský ropný koncern Statoil se v letošním třetím čtvrtletí poprvé za více než deset let propadl do ztráty, a to kvůli poklesu cen ropy a rozsáhlým odpisům. Společnost dnes oznámila, že prodělala 4,8 miliardy norských korun ve srovnání se ziskem 13,7 miliardy norských korun před rokem.
- Počet schválených hypoték ve Spojeném království v září klesl nejníže od července 2013, na 61 267, čekalo se 62 tisíc (srpen: 64 200). Úvěry podnikům klesly o 710 milionů liber po srpnovém růstu o 882 milionů liber, zatímco spotřebitelské úvěry vzrostly o 915 milionů liber po srpnovém růstu o 960 milionů liber.
- Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť za devět měsíců vzrostl o 4,4 % na 261 miliardy rublů. Hospodaření podle prohlášení společnosti podpořilo zvýšení těžby. V samotném třetím čtvrtletí však zisk firmy prudce klesl kvůli slabšímu rublu a poklesu cen ropy.
- Ruský plynárenský podnik Gazprom se nedohodl s Evropskou komisí na širším využití severoněmeckého plynovodu OPAL, který vede od baltského pobřeží na české hranice. Informovala o tom agentura Reuters. Gazprom, který je největším vývozcem zemního plynu z Ruska, chce uspořádat nové rozhovory.
- Zaměstnanci distribučního střediska amerického internetového obchodu Amazon v bavorském Grabenu prodloužili současnou stávku až do pátku. V dalších čtyřech střediscích zaměstnanci uvažují, že se k nim připojí. Ve středu o tom informoval odborový svaz Verdi. Podle vedení Amazonu protestní akce, která trvá od pondělí a ve většině středisek měla skončit ve středu, zatím nijak neovlivnila dodávky zboží zákazníkům.