Americké akcie ve čtvrtek navzdory pozitivní zprávě o vývoji ekonomiky USA zdražily jen mírně. Index Dow nahoru vytáhly akcie společnosti Visa
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory pozitivní zprávě o vývoji ekonomiky USA zdražily jen mírně. Index Dow nahoru vytáhly akcie společnosti Visa

Před začátkem čtvrteční obchodní seance zveřejnilo americké ministerstvo obchodu zprávu, podle které americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala 3,5% tempem. Americké akcie přesto zahajovaly smíšeně a během dne posilovaly pouze pozvolna. Údaje o vývoji ekonomiky zesílily pravděpodobnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, což v některých investorech vyvolává značné obavy. Nejvýrazněji vzrostl index Dow, kterému nahoru pomohla hvězda dne, akcie společnosti Visa, jež v reakci na velmi solidní hospodářské výsledky posílily o více než deset procent.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,30 % na 17 195,42 bodu, širší S&P 500 přidal 0,62 % na 1 994,65 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ziskem 0,37 % na 4 566,14 bodu. V zelených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotnictví, cenné papíry z odvětví služeb a finanční tituly. V mínusu skončily sektor základních materiálů a energetické odvětví. Index volatility VIX klesl přibližně o tři procenta na 14,69 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly ve čtvrtek beze změny na 2,31 %.

Americké akcie (30. října 2014)

"Náladu na trzích v současnosti určuje takřka výhradně Fed," řekl podle zpravodajské agentury Bloomberg Patrick Spencer, šéf oddělení pro obchod s americkými cennými papíry ve společnosti Robert W. Baird & Co. "Centrální banka tvrdí, že je ekonomika na dobré cestě k úplnému zotavení. To ale zároveň znamená, že se pomalu blíží začátek zvyšování úrokových sazeb, což může některé investory značně znervózňovat."

"Příznivá ekonomická data po optimistickém vyjádření Fedu některé investory skutečně přiměla k úvahám o rychlejším zvyšování sazeb, než původně očekávali," doplnil podle agentury Reuters Bruce McCain ze společnosti Key Private Bank v Clevelandu.

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí tempem 3,5 % anualizovaně, což bylo více, než se čekalo. Mezi investory to zesílilo dohady, že by americká centrální banka mohla zahájit zvyšování úroků dříve, než se dosud předpokládalo. Ve středu Fed naznačil tuto možnost nečekaně optimistickým hodnocením ekonomické situace.

Později se nálada na trhu zlepšila, zčásti díky příznivým výsledkům společností Visa a MasterCard. Akcie Visa získaly přes deset procent a k růstu indexu Dow přispěly podle výpočtu agentury Reuters plnými dvěma třetinami. Akcie MasterCard posílily o více než devět procent.

Vzestup trhu později podpořily akcie sektorů zdravotnictví a distribuce energie, které letos zaznamenávají nejsilnější nárůst. Akcie firem z těchto sektorů podle analytiků nakupují fondy, které na konci měsíce uzavírají celoroční účty. "Na konci roku fondy prodávají akcie slabých firem a pokračují v nakupování vítězů," řekl agentuře Reuters Art Hogan z newyorské firmy Wunderlich Securities.

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňoval. K růstu jeho kurzu přispěly údaje o růstu americké ekonomiky za třetí čtvrtletí a také výsledky zasedání měnového výboru centrální banky. Obojí posílilo pravděpodobnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters vzrostly příjmy ve třetím čtvrtletí o procento na 3,1 miliardy dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, které k lepšímu výsledku napomohl růst v divizi daní & účetnictví.
  • Výsledky MasterCard ve 3Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,45 miliardy USD).
  • Výsledky Kellogg ve 3Q: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,92 USD), tržby: 3,64 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD).
  • Výsledky Time Warner Cable ve 3Q: Zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 5,71 miliardy USD (odhad: 5,75 miliardy USD).
  • Výsledky LinkedIn ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 568 milionů USD (odhad: 558 milionů USD, loni: 393 milionů USD).
  • Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 280 milionů USD (odhad: 265,6 milionu USD, loni: 192,1 milionu USD).
  • Výsledky Starbucks ve 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (v souladu s odhady), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
  • Výsledky Groupon ve 3Q: Ztráta na akcii 0,03 USD (loni: 0,00 USD), upravený zisk na akcii 0,03 USD, tržby 757,054 milionu USD (loni: 595 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily cenné papíry společnosti Visa (+10,24 %) a farmaceutických firem Merck (+1,98 %) a Johnson & Johnson (+1,40 %). Oslabily naopak akcie výrobce počítačových čipů Intel (-3,95 %), softwarového obra Microsoft (-1,22 %) či ropné společnosti ExxonMobil (-0,15 %).

Akcie amerických provozovatelů platebních karet MasterCard a Visa zdražily přibližně o deset procent, a staly se tak jednoznačnými vítězi celé čtvrteční obchodní seance.

Společnost Visa (+10,24 %) ve středu po konci obchodování oznámila, že jí čistý zisk po odečtení jednorázových položek vzrostl meziročně o 14 % na 1,4 miliardy dolarů a zisk na akcii dosáhl 2,18 USD. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali v průměru zisk 2,10 USD na akcii. Výnosy firmy se zvýšily o 9 % na 3,23 miliardy USD a rovněž mírně překonaly odhady. Objem plateb kartami Visa stoupl o 11 % na 1,2 bilionu dolarů. Výrazně oživil objem přeshraničních transakcí, který v předešlém čtvrtletí oslabily sankce proti Rusku a silný kurz dolaru.

Společnost MasterCard (+9,40 %) před začátkem čtvrtečního obchodování uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,89 USD na akcii při tržbách 2,5 miliardy dolarů. Také v jejím případě byly zveřejněné výsledky lepší než odhad trhu. Analytici očekávali, že společnost vykáže zisk na akcii 0,78 USD a tržby 2,45 miliardy dolarů.

Dařilo se i cenným papírům izraelské farmaceutické společnosti Teva Pharmaceutical Industries (+3,63 %), s nimiž se v USA obchoduje na burze NYSE. Zisk společnosti ve třetím čtvrtletí vzrostl o 23 % na 876 milionů USD, především díky slušným výsledkům segmentu generických léků. Tržby podniku ve 3Q2014 zůstaly téměř beze změny na 5,06 miliardy USD. Ziskovost v segmentu generických léků stoupla o 40 % na 556 milionů USD. Společnost současně zlepšila výhled zisku na celý rok bez zahrnutí mimořádných položek na 5,0 až 5,1 USD na akcii z dřívějších 4,9 až 5,1 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekají zisk 4,97 USD na akcii.

Nedařilo se naopak akciím výrobce kosmetiky Avon Products (-9,03 %), který sice vykázal za třetí čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,23 USD nad odhadem trhu 0,16 USD, stále se ale nedokázal vymanit z negativního dopadu vývoje směnných kurzů, které jeho výsledky znatelně zatěžují. Tržby společnosti dosáhly ve třetím čtvrtletí 2,138 miliardy USD, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu, který čekal 2,146 miliardy USD.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti LinkedIn, GoPro, Groupon či Starbucks.

Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +1,70 %) ve třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,52 USD na akcii nad odhadem trhu 0,48 USD na akcii. Bez očištění výsledků společnost prodělala 0,03 USD na akcii. Tržby meziročně vzrostly z 393 milionů dolarů na 568 milionů dolarů. Analytici čekali tržby 558 milionů USD. Akcie na výsledky v after-marketu reagovaly mírným zlevňováním.

LinkedIn - hospodářské výsledky (3Q2014)

Výrobce sportovních minikamer GoPro (v řádném obchodování +0,53 %) dosáhl ve třetím kvartále čistého zisku 0,10 USD na akcii při tržbách 280 milionů dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ztrátou 0,01 USD na akcii při tržbách 192,1 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl za letošní třetí čtvrtletí 0,12 USD. Analytici čekali upravený zisk na akcii 0,08 USD a tržby 265,6 milionu dolarů. Akcie GoPro na zveřejněné výsledky v poobchodní fázi reagovaly přibližně 5% zdražováním.

GoPro - hospodářské výsledky (3Q2014)

Řetězec kaváren Starbucks (v řádném obchodování +1,06 %) uvedl, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhl v souladu s odhady trhu upraveného zisku na akcii 0,74 USD. Loni společnost za stejné období vykázala upravený zisk na akcii 0,63 USD. Tržby společnosti meziročně vzrostly z 3,79 miliardy dolarů na 4,18 miliardy dolarů. Trh čekal tržby na úrovni 4,23 miliardy dolarů. Akcie v poobchodní fázi zlevňovaly o více než pět procent.

Starbucks - hospodářské výsledky (4QFY2014)

Slevový portál Groupon (v řádném obchodování +3,45 %) vykázal za třetí čtvrtletí ztrátu na akcii 0,03 USD při tržbách 757,1 milionu USD. Loni firma za stejné období vykázala na úrovni zisku nulový výsledek při tržbách 595,1 milionu dolarů. Po očištění výsledků se firma přehoupla do zisku 0,03 USD na akcii. Cenné papíry Groupon v poobchodní fázi v reakci na výsledky mírně zlevňovaly.

Groupon - hospodářské výsledky (3Q2014)

Silný růst americké ekonomiky podpořil kurz dolaru

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval. K růstu jeho kurzu přispěly nečekaně příznivé údaje o růstu americké ekonomiky za třetí čtvrtletí a výsledky zasedání měnového výboru americké centrální banky. FOMC ve středu předložil nečekaně optimistické hodnocení situace americké ekonomiky a vyvolal dohady, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud čekalo.

K jednotné evropské měně se dolar v úvodu čtvrteční obchodní seance pohyboval kolem 1,264 EUR/USD a během dne posílil až k 1,256 EUR/USD. Odpoledne ale americká měna část zisků odevzdala a krátce po deváté hodině se obchodovala poblíž 1,261 EUR/USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši dalších šesti hlavních světových měn, vystoupil na 86,14 bodu, což je maximum za tři a půl týdne.

K japonskému jenu dolar posílil z 108,87 USD/JPY na 109,27 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek obnovily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila zpět k 86 dolarům za barel. Trh srazilo výrazné posílení kurzu dolaru v reakci na zprávu o nečekaně silném růstu americké ekonomiky.

Barel severomořského Brentu zlevnil přibližně o procento na 86,05 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla o jeden dolar na 81 USD za barel.

Rychlejší růst největší světové ekonomiky sice posílí poptávku po ropě, na komodity obchodované v dolarech má ale krátkodobě větší vliv pohyb kurzu americké měny. Silný dolar totiž zdražuje investorům v jiných měnách nákupy těchto komodit.

"Očekávání dřívějšího zvýšení úroků v USA budou příznivá pro dolar a silnější dolar bude všeobecně negativní pro komodity," řekl agentuře Reuters analytik ze švýcarské konzultační společnosti Petromatrix Olivier Jakob.

Cena Brentu se od června kvůli dostatečnému zásobování trhu, rostoucím zásobám a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a v Asii propadla o více než 25 %. V polovině října sestoupila až na 82,60 USD, nejnižší úroveň za téměř čtyři roky. Ropu poslední měsíc sráží i neochota klíčových zemí ropného kartelu OPEC zasáhnout proti poklesu cen.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelé procento na 1 201 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie…
Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie…
18:00

Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie automobilek

Evropské akcie trhy v úvodu týdne uzavřely v mínusu. Náladu na trzích určovalo zejména dění v Británii, kde premiérka...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Ferrero má zájem o část aktivit firmy Campbell Soup
17:22

Reuters: Ferrero má zájem o část aktivit firmy Campbell Soup

Italský výrobce cukrovinek Ferrero má zájem o koupi mezinárodních aktivit americké potravinářské společnosti Campbell...
Itálie Fúze a akvizice
Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone
Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone
17:05

Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone

Čínský soud na žádost výrobce čipů Qualcomm zakázal dovoz i prodej některých telefonů iPhone od společnosti Apple. Ta...
Čína Apple Mobilní telefony
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %
16:45

Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %

Pražská burza začala nový týden negativně, když index PX ztratil 1,08 % na 1 029,11 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny
16:21

Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny

Do roku 2030 by Česká republika mohla z obnovitelných zdrojů energie vyrábět více než dvojnásobek elektřiny proti...
Česká republika Energetika Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (10. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (10. prosince)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje
Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje
14:43

Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje

Britská ekonomika s blížícím se termínem odchodu země z Evropské unie ztrácí tempo. Britský statistický úřad v...
Spojené království HDP
Macron se radí s partnery, žluté vesty pokračují v blokádách
14:28

Macron se radí s partnery, žluté vesty pokračují v blokádách

Zatímco prezident Emmanuel Macron v Elysejském paláci jedná s politickými a sociálními partnery před svým večerním...
Francie Politika
Pokles inflace je podle analytiků pouze přechodný
14:10

Pokles inflace je podle analytiků pouze přechodný

Pokles meziroční inflace je podle analytiků krátkodobou záležitostí, na počátku příštího roku inflace stoupne kvůli...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v 1. čtvrtletí klesne
13:53

Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v 1. čtvrtletí klesne

Čeští zaměstnavatelé plánují i v prvním čtvrtletí příštího roku nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu náboru...
Česká republika Pracovní trh
Podíl ztrátových firem v Česku byl loni nejnižší za deset let
13:35

Podíl ztrátových firem v Česku byl loni nejnižší za deset let

Podíl ztrátových firem mezi společnostmi, které v posledních deseti letech vykázaly tržby a zveřejnily finanční...
Byznys a podnikání Česká republika
Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil
Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil
13:18

Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil

Meziroční tempo růstu ekonomiky Turecka v letošním třetím čtvrtletí prudce zpomalilo a dosáhlo 1,6 procenta proti...
Turecko HDP Hospodářský růst
Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB
Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB
13:01

Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB

Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní...
ČNB Centrální banky Inflace
ČEZ ESCO vybaví dealery koncernu VW dobíjecími stanicemi
12:40

ČEZ ESCO vybaví dealery koncernu VW dobíjecími stanicemi

Energetická firma ČEZ ESCO vybaví elektromobilními dobíjecími stanicemi a kompletním elektromobilním zázemím prodejce...
ČEZ Akcie ČR Volkswagen
Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst
Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst
12:22

Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst

Protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí...
Francie HDP Hospodářský růst
Trh práce podle analytiků zůstává beze změny, tedy napjatý
11:58

Trh práce podle analytiků zůstává beze změny, tedy napjatý

Listopadová data o nezaměstnanosti ukazují, že trh práce zůstává bez výraznějších změn. Firmy mají stále nedostatek...
Pracovní trh Nezaměstnanost Česká republika
Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii
11:36

Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii

Kreml v pondělí odmítl jako osočující tvrzení, že Rusko se mohlo podílet na rozdmýchání protestů hnutí takzvaných...
Rusko Francie Politika
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky
11:20

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Důvodem jsou obavy z...
Eurozóna Evropská ekonomika