Americké akcie ve čtvrtek navzdory pozitivní zprávě o vývoji ekonomiky USA zdražily jen mírně. Index Dow nahoru vytáhly akcie společnosti Visa
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory pozitivní zprávě o vývoji ekonomiky USA zdražily jen mírně. Index Dow nahoru vytáhly akcie společnosti Visa

Před začátkem čtvrteční obchodní seance zveřejnilo americké ministerstvo obchodu zprávu, podle které americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala 3,5% tempem. Americké akcie přesto zahajovaly smíšeně a během dne posilovaly pouze pozvolna. Údaje o vývoji ekonomiky zesílily pravděpodobnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, což v některých investorech vyvolává značné obavy. Nejvýrazněji vzrostl index Dow, kterému nahoru pomohla hvězda dne, akcie společnosti Visa, jež v reakci na velmi solidní hospodářské výsledky posílily o více než deset procent.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,30 % na 17 195,42 bodu, širší S&P 500 přidal 0,62 % na 1 994,65 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ziskem 0,37 % na 4 566,14 bodu. V zelených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotnictví, cenné papíry z odvětví služeb a finanční tituly. V mínusu skončily sektor základních materiálů a energetické odvětví. Index volatility VIX klesl přibližně o tři procenta na 14,69 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly ve čtvrtek beze změny na 2,31 %.

Americké akcie (30. října 2014)

"Náladu na trzích v současnosti určuje takřka výhradně Fed," řekl podle zpravodajské agentury Bloomberg Patrick Spencer, šéf oddělení pro obchod s americkými cennými papíry ve společnosti Robert W. Baird & Co. "Centrální banka tvrdí, že je ekonomika na dobré cestě k úplnému zotavení. To ale zároveň znamená, že se pomalu blíží začátek zvyšování úrokových sazeb, což může některé investory značně znervózňovat."

"Příznivá ekonomická data po optimistickém vyjádření Fedu některé investory skutečně přiměla k úvahám o rychlejším zvyšování sazeb, než původně očekávali," doplnil podle agentury Reuters Bruce McCain ze společnosti Key Private Bank v Clevelandu.

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí tempem 3,5 % anualizovaně, což bylo více, než se čekalo. Mezi investory to zesílilo dohady, že by americká centrální banka mohla zahájit zvyšování úroků dříve, než se dosud předpokládalo. Ve středu Fed naznačil tuto možnost nečekaně optimistickým hodnocením ekonomické situace.

Později se nálada na trhu zlepšila, zčásti díky příznivým výsledkům společností Visa a MasterCard. Akcie Visa získaly přes deset procent a k růstu indexu Dow přispěly podle výpočtu agentury Reuters plnými dvěma třetinami. Akcie MasterCard posílily o více než devět procent.

Vzestup trhu později podpořily akcie sektorů zdravotnictví a distribuce energie, které letos zaznamenávají nejsilnější nárůst. Akcie firem z těchto sektorů podle analytiků nakupují fondy, které na konci měsíce uzavírají celoroční účty. "Na konci roku fondy prodávají akcie slabých firem a pokračují v nakupování vítězů," řekl agentuře Reuters Art Hogan z newyorské firmy Wunderlich Securities.

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňoval. K růstu jeho kurzu přispěly údaje o růstu americké ekonomiky za třetí čtvrtletí a také výsledky zasedání měnového výboru centrální banky. Obojí posílilo pravděpodobnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters vzrostly příjmy ve třetím čtvrtletí o procento na 3,1 miliardy dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, které k lepšímu výsledku napomohl růst v divizi daní & účetnictví.
  • Výsledky MasterCard ve 3Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,45 miliardy USD).
  • Výsledky Kellogg ve 3Q: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,92 USD), tržby: 3,64 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD).
  • Výsledky Time Warner Cable ve 3Q: Zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 5,71 miliardy USD (odhad: 5,75 miliardy USD).
  • Výsledky LinkedIn ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 568 milionů USD (odhad: 558 milionů USD, loni: 393 milionů USD).
  • Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 280 milionů USD (odhad: 265,6 milionu USD, loni: 192,1 milionu USD).
  • Výsledky Starbucks ve 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (v souladu s odhady), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
  • Výsledky Groupon ve 3Q: Ztráta na akcii 0,03 USD (loni: 0,00 USD), upravený zisk na akcii 0,03 USD, tržby 757,054 milionu USD (loni: 595 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily cenné papíry společnosti Visa (+10,24 %) a farmaceutických firem Merck (+1,98 %) a Johnson & Johnson (+1,40 %). Oslabily naopak akcie výrobce počítačových čipů Intel (-3,95 %), softwarového obra Microsoft (-1,22 %) či ropné společnosti ExxonMobil (-0,15 %).

Akcie amerických provozovatelů platebních karet MasterCard a Visa zdražily přibližně o deset procent, a staly se tak jednoznačnými vítězi celé čtvrteční obchodní seance.

Společnost Visa (+10,24 %) ve středu po konci obchodování oznámila, že jí čistý zisk po odečtení jednorázových položek vzrostl meziročně o 14 % na 1,4 miliardy dolarů a zisk na akcii dosáhl 2,18 USD. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali v průměru zisk 2,10 USD na akcii. Výnosy firmy se zvýšily o 9 % na 3,23 miliardy USD a rovněž mírně překonaly odhady. Objem plateb kartami Visa stoupl o 11 % na 1,2 bilionu dolarů. Výrazně oživil objem přeshraničních transakcí, který v předešlém čtvrtletí oslabily sankce proti Rusku a silný kurz dolaru.

Společnost MasterCard (+9,40 %) před začátkem čtvrtečního obchodování uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,89 USD na akcii při tržbách 2,5 miliardy dolarů. Také v jejím případě byly zveřejněné výsledky lepší než odhad trhu. Analytici očekávali, že společnost vykáže zisk na akcii 0,78 USD a tržby 2,45 miliardy dolarů.

Dařilo se i cenným papírům izraelské farmaceutické společnosti Teva Pharmaceutical Industries (+3,63 %), s nimiž se v USA obchoduje na burze NYSE. Zisk společnosti ve třetím čtvrtletí vzrostl o 23 % na 876 milionů USD, především díky slušným výsledkům segmentu generických léků. Tržby podniku ve 3Q2014 zůstaly téměř beze změny na 5,06 miliardy USD. Ziskovost v segmentu generických léků stoupla o 40 % na 556 milionů USD. Společnost současně zlepšila výhled zisku na celý rok bez zahrnutí mimořádných položek na 5,0 až 5,1 USD na akcii z dřívějších 4,9 až 5,1 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekají zisk 4,97 USD na akcii.

Nedařilo se naopak akciím výrobce kosmetiky Avon Products (-9,03 %), který sice vykázal za třetí čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,23 USD nad odhadem trhu 0,16 USD, stále se ale nedokázal vymanit z negativního dopadu vývoje směnných kurzů, které jeho výsledky znatelně zatěžují. Tržby společnosti dosáhly ve třetím čtvrtletí 2,138 miliardy USD, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu, který čekal 2,146 miliardy USD.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti LinkedIn, GoPro, Groupon či Starbucks.

Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +1,70 %) ve třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,52 USD na akcii nad odhadem trhu 0,48 USD na akcii. Bez očištění výsledků společnost prodělala 0,03 USD na akcii. Tržby meziročně vzrostly z 393 milionů dolarů na 568 milionů dolarů. Analytici čekali tržby 558 milionů USD. Akcie na výsledky v after-marketu reagovaly mírným zlevňováním.

LinkedIn - hospodářské výsledky (3Q2014)

Výrobce sportovních minikamer GoPro (v řádném obchodování +0,53 %) dosáhl ve třetím kvartále čistého zisku 0,10 USD na akcii při tržbách 280 milionů dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ztrátou 0,01 USD na akcii při tržbách 192,1 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl za letošní třetí čtvrtletí 0,12 USD. Analytici čekali upravený zisk na akcii 0,08 USD a tržby 265,6 milionu dolarů. Akcie GoPro na zveřejněné výsledky v poobchodní fázi reagovaly přibližně 5% zdražováním.

GoPro - hospodářské výsledky (3Q2014)

Řetězec kaváren Starbucks (v řádném obchodování +1,06 %) uvedl, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhl v souladu s odhady trhu upraveného zisku na akcii 0,74 USD. Loni společnost za stejné období vykázala upravený zisk na akcii 0,63 USD. Tržby společnosti meziročně vzrostly z 3,79 miliardy dolarů na 4,18 miliardy dolarů. Trh čekal tržby na úrovni 4,23 miliardy dolarů. Akcie v poobchodní fázi zlevňovaly o více než pět procent.

Starbucks - hospodářské výsledky (4QFY2014)

Slevový portál Groupon (v řádném obchodování +3,45 %) vykázal za třetí čtvrtletí ztrátu na akcii 0,03 USD při tržbách 757,1 milionu USD. Loni firma za stejné období vykázala na úrovni zisku nulový výsledek při tržbách 595,1 milionu dolarů. Po očištění výsledků se firma přehoupla do zisku 0,03 USD na akcii. Cenné papíry Groupon v poobchodní fázi v reakci na výsledky mírně zlevňovaly.

Groupon - hospodářské výsledky (3Q2014)

Silný růst americké ekonomiky podpořil kurz dolaru

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval. K růstu jeho kurzu přispěly nečekaně příznivé údaje o růstu americké ekonomiky za třetí čtvrtletí a výsledky zasedání měnového výboru americké centrální banky. FOMC ve středu předložil nečekaně optimistické hodnocení situace americké ekonomiky a vyvolal dohady, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud čekalo.

K jednotné evropské měně se dolar v úvodu čtvrteční obchodní seance pohyboval kolem 1,264 EUR/USD a během dne posílil až k 1,256 EUR/USD. Odpoledne ale americká měna část zisků odevzdala a krátce po deváté hodině se obchodovala poblíž 1,261 EUR/USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši dalších šesti hlavních světových měn, vystoupil na 86,14 bodu, což je maximum za tři a půl týdne.

K japonskému jenu dolar posílil z 108,87 USD/JPY na 109,27 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek obnovily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila zpět k 86 dolarům za barel. Trh srazilo výrazné posílení kurzu dolaru v reakci na zprávu o nečekaně silném růstu americké ekonomiky.

Barel severomořského Brentu zlevnil přibližně o procento na 86,05 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla o jeden dolar na 81 USD za barel.

Rychlejší růst největší světové ekonomiky sice posílí poptávku po ropě, na komodity obchodované v dolarech má ale krátkodobě větší vliv pohyb kurzu americké měny. Silný dolar totiž zdražuje investorům v jiných měnách nákupy těchto komodit.

"Očekávání dřívějšího zvýšení úroků v USA budou příznivá pro dolar a silnější dolar bude všeobecně negativní pro komodity," řekl agentuře Reuters analytik ze švýcarské konzultační společnosti Petromatrix Olivier Jakob.

Cena Brentu se od června kvůli dostatečnému zásobování trhu, rostoucím zásobám a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a v Asii propadla o více než 25 %. V polovině října sestoupila až na 82,60 USD, nejnižší úroveň za téměř čtyři roky. Ropu poslední měsíc sráží i neochota klíčových zemí ropného kartelu OPEC zasáhnout proti poklesu cen.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelé procento na 1 201 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
včera v 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
včera v 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
včera v 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
včera v 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
včera v 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
včera v 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
včera v 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
23. 8. 2019 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
23. 8. 2019 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
23. 8. 2019 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
23. 8. 2019 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
23. 8. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
23. 8. 2019 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
23. 8. 2019 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
23. 8. 2019 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
23. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
23. 8. 2019 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
23. 8. 2019 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti