Evropské akcie týden zakončily silným růstem, za celý měsíc ale zlevnily
|

Evropské akcie týden zakončily silným růstem, za celý měsíc ale zlevnily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo výrazně v plusu. Náladu investorů podpořilo zejména rozhodnutí japonské centrální banky dále uvolnit svoji měnovou politiku a také velmi solidní hospodářské výsledky velkých evropských bank.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 posílil o 1,28 %, německý DAX vzrostl o 2,33 % a francouzský CAC 40 přidal 2,22 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 2,55 % na 3 113,32 bodu. Nad nulou uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce se dařilo akciím bank, finančním titulům a cenným papírům z technologického odvětví.

Evropské akcie (31. října 2014)

Japonská centrální banka (BoJ) v pátek ohlásila dodatečná stimulační opatření, kterými chce podpořit oživování domácí ekonomiky. Banka oznámila, že již nyní mimořádně rozsáhlý program nákupů dluhopisů a dalších aktiv rozšíří o dalších deset až dvacet bilionů jenů. Ročně tak plánuje napumpovat do třetí největší světové ekonomiky zhruba 80 bilionů jenů. Rozhodnutí banky podpořilo nejen japonské, ale i evropské a americké investory.

Na trzích starého kontinentu v pátek zdražily například akcie největší francouzské banky BNP Paribas (+3,46 %), která oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy eur. Podle vyjádření banky její hospodaření podpořily zejména výsledky divize investičního bankovnictví.

Více než šest procent připsaly akcie britské banky Royal Bank of Scotland (+6,21 %), která se v letošním třetím čtvrtletí vrátila do černých čísel. Banka oznámila, že ve 3Q2014 hospodařila se ziskem před zdaněním 1,27 miliardy liber. Na úrovni čistého zisku banka dosáhla výsledku 896 milionů liber po ztrátě 828 milionů liber ve stejném období v loňském roce. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali, že banka vykáže čistý zisk 582 milionů liber.

Týden byl pro evropské burzy růstový, říjen ale znamenal ztráty

Za celý obchodní týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 2,15 % na 6 546,47 bodu, německý DAX zpevnil o 3,77 % na 9 326,87 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,46 % na 4 233,09 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,74 %.

V horizontu měsíce nicméně akcie zlevnily. Britský FTSE 100 za celý říjen klesl o 1,46 %, německý DAX oslabil o 1,56 %, francouzský CAC 40 odepsal 4,21 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 klesl o 3,49 %.

Evropské akcie (1.-31. října 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Meziroční tempo inflace ve společenství zemí platících eurem v říjnu podle předběžných údajů vzrostlo oproti předchozímu měsíci v souladu s odhady o desetinu procentního bodu na 0,4 %. Vyplývá to z pátečního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Jádrová inflace naopak o desetinu procentního bodu klesla a dosáhla 0,7 %. Čekala se stagnace na 0,8 %.
 • Situace na trhu práce se v září ve společenství zemí platících eurem příliš nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti podle evropského statistického úřadu Eurostat stagnovala na 11,5 %. Trh stagnaci očekával. Minulý rok v září celková míra nezaměstnanosti v eurozóně dosahovala 12 %. V celé Evropské unii v září celková míra nezaměstnanosti stagnovala na 10,1 %, v meziročním srovnání se ale snížila z 10,8 %.
 • Tržby německých maloobchodníků v září meziročně vzrostly o 2,3 %. Čekal se výrazně slabší růst o 1,2 % po poklesu o 0,7 % v srpnu (revidováno z +0,1 %). Meziměsíčně se ale v září tržby německých maloobchodníků snížily o 3,2 %, což je největší pokles za více než sedm let. Oznámil to v pátek spolkový statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se čekal pokles o 0,9 % po srpnovém růstu o 1,5 % (revidováno z +2,5 %).
 • Spotřebitelské ceny se v Itálii podle předběžných údajů v říjnu vrátily k růstu a v meziročním srovnání stouply o 0,2 %. V září se italský index spotřebitelských cen harmonizovaný s metodikou výpočtů EU propadl poprvé po 55 letech pod nulu a spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,1 %. V meziměsíčním srovnání se ceny v říjnu zvýšily o 0,3 % po růstu o 1,9 % v září. Čekal se meziročně pokles o 0,1 % a meziměsíční růst o 0,1 %.
 • Situace na italském trhu v práce se v září mírně zhoršila. Celková míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 12,6 %. Čekalo se, že celková míra nezaměstnanosti dosáhne 12,4 %. Údaj za srpen byl na 12,5 % revidován z 12,3 %.
 • Italský index výrobních cen v září v meziročním srovnání klesl o 1,7 %. Meziměsíčně se nezměnil. Čekal se pokles o 2 % meziročně a o 0,2 % meziměsíčně. Také v srpnu se index výrobních cen meziročně snížil o 1,7 % a meziměsíčně stagnoval.
 • Výdaje francouzských spotřebitelů v září meziměsíčně klesly o 0,8 %. Čekal se pokles o 0,3 % po růstu o 0,9 % v srpnu (revidováno z +0,7 %).
 • Francouzský index výrobních cen v září meziměsíčně vzrostl o 0,5 %. Čekal se naopak pokles o 0,1 po poklesu o 0,3 % v srpnu.
 • Španělsko: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 1,29 miliardy eur (červenec: +1,4 miliardy eur).
 • Ruská centrální banka v pátek zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 150 bazických bodů na 9,5 %, podstatně více, než se čekalo. Banka mezi důvody tohoto kroku uvedla obavy z vysoké inflace. Světoví analytici se shodovali, že bude případné zvýšení sazeb poměrně výrazné, nárůst základní úrokové sazby o 1,5 procentního bodu však čekal málokdo.
 • Dodávky ruského plynu Ukrajině budou obnoveny do 48 hodin od zaplacení 1,45 miliardy dolarů jako první části dluhu Kyjeva a jako platby předem za surovinu do konce roku. Podle agentury TASS to prohlásil šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller v souvislosti se čtvrteční třístrannou plynovou dohodou Ruska, Ukrajiny a Evropské unie.
 • Druhá největší ruská banka VTB Bank požaduje od státu finanční podporu až 200 miliard rublů na posílení kapitálu. S odvoláním na vládní zdroj a zdroj v bance to v pátek napsal ruský list Vedomosti. VTB Bank se letos v létě stala terčem západních sankcí za roli Ruska v ukrajinské krizi. Kvůli restrikcím má podobně jako jiné ruské státní banky omezený přístup k zahraničnímu kapitálu. Banka se ke zprávě odmítla vyjádřit.
 • Německý automobilový koncern Daimler koupí čtvrtinový podíl v italském výrobci motocyklů MV Agusta. Finanční podmínky transakce firma podle agentury Reuters nezveřejnila. Převzetí podílu je součástí dohody o dlouhodobé spolupráci mezi oběma podniky.
 • Britské maloobchodní společnosti Tesco by mohl klesnout rating do neinvestiční kategorie, tzv. "junk", pokud firma nepřijde s plány na snížení zadlužení a zvýšení tržeb. Uvedla to v pátek ratingová agentura Moody's. Zhoršení ratingu by této největší maloobchodní společnosti v Británii patrně zvýšilo náklady na financování.
 • Maďarsko prozatím odložilo plán na zavedení daně z přenosu dat na internetu, kterou chtělo začít vybírat už příští rok. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Kvůli záměru kabinetu Viktora Orbána od minulého týdne vyšly několikrát do ulic desetitisíce lidí, naposledy v úterý se na demonstraci v Budapešti sešlo na 100 tisíc odpůrců nové daňové povinnosti.
 • Čistý zisk největší francouzské banky BNP Paribas ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 11 % na 1,5 miliardy eur. Trh čekal 1,35 miliardy eur. Také tržby banky 9,54 miliardy eur byly nad odhadem trhu 9,18 miliardy eur. Podle vyjádření banky její hospodaření podpořily zejména výsledky divize investičního bankovnictví.
 • Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev stoupl hrubý provozní zisk ve třetím čtvrtletí o 1,3 % na 4,75 miliardy eur, méně, než se čekalo. Oznámila to v pátek firma. Obchodníci na jejím největším trhu, ve Spojených státech, snižovali zásoby a trh v Brazílii po fotbalovém mistrovství světa stagnoval. Na prodejích se projevila i horší situace na Ukrajině a v Rusku.
 • Britská banka Royal Bank of Scotland (RBS) oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem před zdaněním 1,27 miliardy liber. Na úrovni čistého zisku banka dosáhla výsledku 896 milionů liber po ztrátě 828 milionů liber ve stejném období v loňském roce. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali, že banka vykáže čistý zisk 582 milionů liber. Tržby RBS dosáhly 4,359 miliardy GBP, trh čekal 4,542 miliardy GBP. Banka v rámci výsledků dále oznámila, že si bokem vyhrazuje 400 milionů liber na urovnání sporů ohledně neoprávněných měnových manipulací.
 • Výsledky Banco Popular Español ve 3Q: Čistý zisk 102,6 milionu eur (odhad: 78 milionů eur), čistý zisk z úroků 630,9 milionu eur (odhad: 624 milionů eur).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC
RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH
18:20

RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH

Německá energetická skupina RWE koupila od dceřiné společnosti innogy podíl 49 procent ve slovenském dodavateli...
Německo RWE Fúze a akvizice
Evropské akcie ve středu zdražily, nejvíce stoupl automobilový sektor
Evropské akcie ve středu zdražily, nejvíce stoupl automobilový sektor
18:00

Evropské akcie ve středu zdražily, nejvíce stoupl automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu, když investoři čekali na zveřejnění zápisu z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
17:08

Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na...
Facebook Americké akcie Kryptoměny
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o necelá 2 %

Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, index PX stoupl o 0,41 % na 1 037,98 bodu. Nejvíce se dařilo akciím výrobce...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci podle očekávání meziměsíčně stouply o 2,5 % na celoročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. srpna)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. srpna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %
14:30

Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v červenci meziročně vzrostly o 2 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím...
Kanada Inflace
Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví…
14:00

Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví později

Výroba automobilů v Česku zatím nadále roste, zpomalování světové ekonomiky je však pro výrobce varováním. V případě...
Auta Česká ekonomika Průmysl
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
13:50

Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem

Německá vláda ve středu v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich za 824...
Německo Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
13:28

Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku

Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair v Portugalsku ve středu vstoupil do pětidenní stávky....
Portugalsko Doprava Odbory
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % …
13:10

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % (předchozí týden: +21,7 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 16. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu...
Spojené státy americké (USA) Hypotéky Americký realitní trh
Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců
12:58

Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců

Německá vláda schválila návrh zákona, který osvobodí většinu poplatníků od takzvané solidární daně. Ta byla zavedena...
Německo Daně
Babiš: Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard korun
12:30

Babiš: Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard korun

Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše zůstat 40 miliard korun. Nevidí důvod k...
Česká republika Rozpočet Politika
Walmart žaluje Teslu kvůli požárům způsobeným solárními panely
Walmart žaluje Teslu kvůli požárům způsobeným solárními panely
12:10

Walmart žaluje Teslu kvůli požárům způsobeným solárními panely

Největší americká maloobchodní společnost Walmart žaluje firmu Tesla kvůli požárům způsobeným solárními panely Tesly...
Wal-Mart Tesla Americké akcie
Estonský rival Uberu Bolt vstupuje na trh rozvozu jídel
11:49

Estonský rival Uberu Bolt vstupuje na trh rozvozu jídel

Estonská alternativní taxislužba Bolt, která se dříve nazývala Taxify, vstupuje na trh rozvozu jídel. Rival americké...
Estonsko