Evropské akcie týden zakončily silným růstem, za celý měsíc ale zlevnily
|

Evropské akcie týden zakončily silným růstem, za celý měsíc ale zlevnily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo výrazně v plusu. Náladu investorů podpořilo zejména rozhodnutí japonské centrální banky dále uvolnit svoji měnovou politiku a také velmi solidní hospodářské výsledky velkých evropských bank.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 posílil o 1,28 %, německý DAX vzrostl o 2,33 % a francouzský CAC 40 přidal 2,22 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 2,55 % na 3 113,32 bodu. Nad nulou uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce se dařilo akciím bank, finančním titulům a cenným papírům z technologického odvětví.

Evropské akcie (31. října 2014)

Japonská centrální banka (BoJ) v pátek ohlásila dodatečná stimulační opatření, kterými chce podpořit oživování domácí ekonomiky. Banka oznámila, že již nyní mimořádně rozsáhlý program nákupů dluhopisů a dalších aktiv rozšíří o dalších deset až dvacet bilionů jenů. Ročně tak plánuje napumpovat do třetí největší světové ekonomiky zhruba 80 bilionů jenů. Rozhodnutí banky podpořilo nejen japonské, ale i evropské a americké investory.

Na trzích starého kontinentu v pátek zdražily například akcie největší francouzské banky BNP Paribas (+3,46 %), která oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy eur. Podle vyjádření banky její hospodaření podpořily zejména výsledky divize investičního bankovnictví.

Více než šest procent připsaly akcie britské banky Royal Bank of Scotland (+6,21 %), která se v letošním třetím čtvrtletí vrátila do černých čísel. Banka oznámila, že ve 3Q2014 hospodařila se ziskem před zdaněním 1,27 miliardy liber. Na úrovni čistého zisku banka dosáhla výsledku 896 milionů liber po ztrátě 828 milionů liber ve stejném období v loňském roce. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali, že banka vykáže čistý zisk 582 milionů liber.

Týden byl pro evropské burzy růstový, říjen ale znamenal ztráty

Za celý obchodní týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 2,15 % na 6 546,47 bodu, německý DAX zpevnil o 3,77 % na 9 326,87 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,46 % na 4 233,09 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,74 %.

V horizontu měsíce nicméně akcie zlevnily. Britský FTSE 100 za celý říjen klesl o 1,46 %, německý DAX oslabil o 1,56 %, francouzský CAC 40 odepsal 4,21 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 klesl o 3,49 %.

Evropské akcie (1.-31. října 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Meziroční tempo inflace ve společenství zemí platících eurem v říjnu podle předběžných údajů vzrostlo oproti předchozímu měsíci v souladu s odhady o desetinu procentního bodu na 0,4 %. Vyplývá to z pátečního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Jádrová inflace naopak o desetinu procentního bodu klesla a dosáhla 0,7 %. Čekala se stagnace na 0,8 %.
 • Situace na trhu práce se v září ve společenství zemí platících eurem příliš nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti podle evropského statistického úřadu Eurostat stagnovala na 11,5 %. Trh stagnaci očekával. Minulý rok v září celková míra nezaměstnanosti v eurozóně dosahovala 12 %. V celé Evropské unii v září celková míra nezaměstnanosti stagnovala na 10,1 %, v meziročním srovnání se ale snížila z 10,8 %.
 • Tržby německých maloobchodníků v září meziročně vzrostly o 2,3 %. Čekal se výrazně slabší růst o 1,2 % po poklesu o 0,7 % v srpnu (revidováno z +0,1 %). Meziměsíčně se ale v září tržby německých maloobchodníků snížily o 3,2 %, což je největší pokles za více než sedm let. Oznámil to v pátek spolkový statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se čekal pokles o 0,9 % po srpnovém růstu o 1,5 % (revidováno z +2,5 %).
 • Spotřebitelské ceny se v Itálii podle předběžných údajů v říjnu vrátily k růstu a v meziročním srovnání stouply o 0,2 %. V září se italský index spotřebitelských cen harmonizovaný s metodikou výpočtů EU propadl poprvé po 55 letech pod nulu a spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,1 %. V meziměsíčním srovnání se ceny v říjnu zvýšily o 0,3 % po růstu o 1,9 % v září. Čekal se meziročně pokles o 0,1 % a meziměsíční růst o 0,1 %.
 • Situace na italském trhu v práce se v září mírně zhoršila. Celková míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 12,6 %. Čekalo se, že celková míra nezaměstnanosti dosáhne 12,4 %. Údaj za srpen byl na 12,5 % revidován z 12,3 %.
 • Italský index výrobních cen v září v meziročním srovnání klesl o 1,7 %. Meziměsíčně se nezměnil. Čekal se pokles o 2 % meziročně a o 0,2 % meziměsíčně. Také v srpnu se index výrobních cen meziročně snížil o 1,7 % a meziměsíčně stagnoval.
 • Výdaje francouzských spotřebitelů v září meziměsíčně klesly o 0,8 %. Čekal se pokles o 0,3 % po růstu o 0,9 % v srpnu (revidováno z +0,7 %).
 • Francouzský index výrobních cen v září meziměsíčně vzrostl o 0,5 %. Čekal se naopak pokles o 0,1 po poklesu o 0,3 % v srpnu.
 • Španělsko: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 1,29 miliardy eur (červenec: +1,4 miliardy eur).
 • Ruská centrální banka v pátek zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 150 bazických bodů na 9,5 %, podstatně více, než se čekalo. Banka mezi důvody tohoto kroku uvedla obavy z vysoké inflace. Světoví analytici se shodovali, že bude případné zvýšení sazeb poměrně výrazné, nárůst základní úrokové sazby o 1,5 procentního bodu však čekal málokdo.
 • Dodávky ruského plynu Ukrajině budou obnoveny do 48 hodin od zaplacení 1,45 miliardy dolarů jako první části dluhu Kyjeva a jako platby předem za surovinu do konce roku. Podle agentury TASS to prohlásil šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller v souvislosti se čtvrteční třístrannou plynovou dohodou Ruska, Ukrajiny a Evropské unie.
 • Druhá největší ruská banka VTB Bank požaduje od státu finanční podporu až 200 miliard rublů na posílení kapitálu. S odvoláním na vládní zdroj a zdroj v bance to v pátek napsal ruský list Vedomosti. VTB Bank se letos v létě stala terčem západních sankcí za roli Ruska v ukrajinské krizi. Kvůli restrikcím má podobně jako jiné ruské státní banky omezený přístup k zahraničnímu kapitálu. Banka se ke zprávě odmítla vyjádřit.
 • Německý automobilový koncern Daimler koupí čtvrtinový podíl v italském výrobci motocyklů MV Agusta. Finanční podmínky transakce firma podle agentury Reuters nezveřejnila. Převzetí podílu je součástí dohody o dlouhodobé spolupráci mezi oběma podniky.
 • Britské maloobchodní společnosti Tesco by mohl klesnout rating do neinvestiční kategorie, tzv. "junk", pokud firma nepřijde s plány na snížení zadlužení a zvýšení tržeb. Uvedla to v pátek ratingová agentura Moody's. Zhoršení ratingu by této největší maloobchodní společnosti v Británii patrně zvýšilo náklady na financování.
 • Maďarsko prozatím odložilo plán na zavedení daně z přenosu dat na internetu, kterou chtělo začít vybírat už příští rok. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Kvůli záměru kabinetu Viktora Orbána od minulého týdne vyšly několikrát do ulic desetitisíce lidí, naposledy v úterý se na demonstraci v Budapešti sešlo na 100 tisíc odpůrců nové daňové povinnosti.
 • Čistý zisk největší francouzské banky BNP Paribas ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 11 % na 1,5 miliardy eur. Trh čekal 1,35 miliardy eur. Také tržby banky 9,54 miliardy eur byly nad odhadem trhu 9,18 miliardy eur. Podle vyjádření banky její hospodaření podpořily zejména výsledky divize investičního bankovnictví.
 • Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev stoupl hrubý provozní zisk ve třetím čtvrtletí o 1,3 % na 4,75 miliardy eur, méně, než se čekalo. Oznámila to v pátek firma. Obchodníci na jejím největším trhu, ve Spojených státech, snižovali zásoby a trh v Brazílii po fotbalovém mistrovství světa stagnoval. Na prodejích se projevila i horší situace na Ukrajině a v Rusku.
 • Britská banka Royal Bank of Scotland (RBS) oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem před zdaněním 1,27 miliardy liber. Na úrovni čistého zisku banka dosáhla výsledku 896 milionů liber po ztrátě 828 milionů liber ve stejném období v loňském roce. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali, že banka vykáže čistý zisk 582 milionů liber. Tržby RBS dosáhly 4,359 miliardy GBP, trh čekal 4,542 miliardy GBP. Banka v rámci výsledků dále oznámila, že si bokem vyhrazuje 400 milionů liber na urovnání sporů ohledně neoprávněných měnových manipulací.
 • Výsledky Banco Popular Español ve 3Q: Čistý zisk 102,6 milionu eur (odhad: 78 milionů eur), čistý zisk z úroků 630,9 milionu eur (odhad: 624 milionů eur).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC
Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
včera v 15:15

Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější

Globální hospodářský růst zůstává robustní a nezaměstnanost je nejnižší v poslední dekádě. Růst je ale méně...
Hospodářský růst Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
včera v 12:45

CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD

Americká softwarová společnost Microsoft tento týden zveřejnila výsledky hospodaření, které ukázaly, že firmě se daří...
Microsoft Americké akcie Technologie
Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší
včera v 11:15

Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší

České stavebnictví bylo v prvním čtvrtletí s meziročním růstem o 13,1 procenta v porovnání se zeměmi EU na sedmém...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu
včera v 10:35

Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o deset procent na 99400 korun za metr...
Česká republika Bydlení Developerské firmy
Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH
včera v 10:15

Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH

Vláda v úterý zřejmě vysloví nesouhlas s návrhem poslanců Pirátů, aby byla povinnost elektronické evidence tržeb...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně
včera v 09:48

Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně

Finanční úřady vybraly v prvním pololetí na dani z přidané hodnoty zhruba 194,5 miliardy Kč, což je meziroční růst o...
Česká republika Česká ekonomika Daně
USA nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu
včera v 09:15

USA nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu

Spojené státy se v sobotu na setkání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město
včera v 08:58

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč...
Jihoafrická republika Voda
Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA
Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA
včera v 02:57

Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA

Již uvalená a zvažovaná americká dovozní cla se obrátí proti samotným Spojeným státům, varují před schůzkou šéfa...
Evropská ekonomika Evropská unie Mezinárodní obchod
Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou
21. 7. 2018 22:50

Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou

Spojené státy by měly dostat rozum a respektovat globální pravidla a své spojence. V Buenos Aires to na ministerské...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
21. 7. 2018 19:06

Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley

Generální ředitel automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne (66) ze zdravotních důvodů odstoupil...
Evropské akcie Americké akcie Auta
Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš
21. 7. 2018 15:57

Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš

Prezident Zeman se shodl s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou (oba ANO), že návrh odborů na růst...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu
21. 7. 2018 15:11

Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu pohrozil zablokováním vývozu ropy z Perského zálivu, pokud...
Írán Ropa Komodity
Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí
21. 7. 2018 14:56

Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí

Česká filmová komise zaregistrovala pro letošní rok tři desítky žádostí zahraničních produkcí na filmové pobídky při...
Filmy Česká republika
USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny
21. 7. 2018 08:59

USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny

Spojené státy monitorují nedávné oslabení čínské měny jüan a budou přezkoumávat, zda s měnou nebylo manipulováno....
Forex (FX) Čínský jüan Spojené státy americké (USA)
S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní
21. 7. 2018 04:55

S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka ze stabilního...
Řecko Rating PIIGS
Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
21. 7. 2018 01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
20. 7. 2018 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
20. 7. 2018 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs…
20. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzavíraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě