Evropské akcie týden zakončily silným růstem, za celý měsíc ale zlevnily
|

Evropské akcie týden zakončily silným růstem, za celý měsíc ale zlevnily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo výrazně v plusu. Náladu investorů podpořilo zejména rozhodnutí japonské centrální banky dále uvolnit svoji měnovou politiku a také velmi solidní hospodářské výsledky velkých evropských bank.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 posílil o 1,28 %, německý DAX vzrostl o 2,33 % a francouzský CAC 40 přidal 2,22 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 2,55 % na 3 113,32 bodu. Nad nulou uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce se dařilo akciím bank, finančním titulům a cenným papírům z technologického odvětví.

Evropské akcie (31. října 2014)

Japonská centrální banka (BoJ) v pátek ohlásila dodatečná stimulační opatření, kterými chce podpořit oživování domácí ekonomiky. Banka oznámila, že již nyní mimořádně rozsáhlý program nákupů dluhopisů a dalších aktiv rozšíří o dalších deset až dvacet bilionů jenů. Ročně tak plánuje napumpovat do třetí největší světové ekonomiky zhruba 80 bilionů jenů. Rozhodnutí banky podpořilo nejen japonské, ale i evropské a americké investory.

Na trzích starého kontinentu v pátek zdražily například akcie největší francouzské banky BNP Paribas (+3,46 %), která oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy eur. Podle vyjádření banky její hospodaření podpořily zejména výsledky divize investičního bankovnictví.

Více než šest procent připsaly akcie britské banky Royal Bank of Scotland (+6,21 %), která se v letošním třetím čtvrtletí vrátila do černých čísel. Banka oznámila, že ve 3Q2014 hospodařila se ziskem před zdaněním 1,27 miliardy liber. Na úrovni čistého zisku banka dosáhla výsledku 896 milionů liber po ztrátě 828 milionů liber ve stejném období v loňském roce. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali, že banka vykáže čistý zisk 582 milionů liber.

Týden byl pro evropské burzy růstový, říjen ale znamenal ztráty

Za celý obchodní týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 2,15 % na 6 546,47 bodu, německý DAX zpevnil o 3,77 % na 9 326,87 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,46 % na 4 233,09 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,74 %.

V horizontu měsíce nicméně akcie zlevnily. Britský FTSE 100 za celý říjen klesl o 1,46 %, německý DAX oslabil o 1,56 %, francouzský CAC 40 odepsal 4,21 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 klesl o 3,49 %.

Evropské akcie (1.-31. října 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Meziroční tempo inflace ve společenství zemí platících eurem v říjnu podle předběžných údajů vzrostlo oproti předchozímu měsíci v souladu s odhady o desetinu procentního bodu na 0,4 %. Vyplývá to z pátečního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Jádrová inflace naopak o desetinu procentního bodu klesla a dosáhla 0,7 %. Čekala se stagnace na 0,8 %.
 • Situace na trhu práce se v září ve společenství zemí platících eurem příliš nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti podle evropského statistického úřadu Eurostat stagnovala na 11,5 %. Trh stagnaci očekával. Minulý rok v září celková míra nezaměstnanosti v eurozóně dosahovala 12 %. V celé Evropské unii v září celková míra nezaměstnanosti stagnovala na 10,1 %, v meziročním srovnání se ale snížila z 10,8 %.
 • Tržby německých maloobchodníků v září meziročně vzrostly o 2,3 %. Čekal se výrazně slabší růst o 1,2 % po poklesu o 0,7 % v srpnu (revidováno z +0,1 %). Meziměsíčně se ale v září tržby německých maloobchodníků snížily o 3,2 %, což je největší pokles za více než sedm let. Oznámil to v pátek spolkový statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se čekal pokles o 0,9 % po srpnovém růstu o 1,5 % (revidováno z +2,5 %).
 • Spotřebitelské ceny se v Itálii podle předběžných údajů v říjnu vrátily k růstu a v meziročním srovnání stouply o 0,2 %. V září se italský index spotřebitelských cen harmonizovaný s metodikou výpočtů EU propadl poprvé po 55 letech pod nulu a spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,1 %. V meziměsíčním srovnání se ceny v říjnu zvýšily o 0,3 % po růstu o 1,9 % v září. Čekal se meziročně pokles o 0,1 % a meziměsíční růst o 0,1 %.
 • Situace na italském trhu v práce se v září mírně zhoršila. Celková míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 12,6 %. Čekalo se, že celková míra nezaměstnanosti dosáhne 12,4 %. Údaj za srpen byl na 12,5 % revidován z 12,3 %.
 • Italský index výrobních cen v září v meziročním srovnání klesl o 1,7 %. Meziměsíčně se nezměnil. Čekal se pokles o 2 % meziročně a o 0,2 % meziměsíčně. Také v srpnu se index výrobních cen meziročně snížil o 1,7 % a meziměsíčně stagnoval.
 • Výdaje francouzských spotřebitelů v září meziměsíčně klesly o 0,8 %. Čekal se pokles o 0,3 % po růstu o 0,9 % v srpnu (revidováno z +0,7 %).
 • Francouzský index výrobních cen v září meziměsíčně vzrostl o 0,5 %. Čekal se naopak pokles o 0,1 po poklesu o 0,3 % v srpnu.
 • Španělsko: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 1,29 miliardy eur (červenec: +1,4 miliardy eur).
 • Ruská centrální banka v pátek zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 150 bazických bodů na 9,5 %, podstatně více, než se čekalo. Banka mezi důvody tohoto kroku uvedla obavy z vysoké inflace. Světoví analytici se shodovali, že bude případné zvýšení sazeb poměrně výrazné, nárůst základní úrokové sazby o 1,5 procentního bodu však čekal málokdo.
 • Dodávky ruského plynu Ukrajině budou obnoveny do 48 hodin od zaplacení 1,45 miliardy dolarů jako první části dluhu Kyjeva a jako platby předem za surovinu do konce roku. Podle agentury TASS to prohlásil šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller v souvislosti se čtvrteční třístrannou plynovou dohodou Ruska, Ukrajiny a Evropské unie.
 • Druhá největší ruská banka VTB Bank požaduje od státu finanční podporu až 200 miliard rublů na posílení kapitálu. S odvoláním na vládní zdroj a zdroj v bance to v pátek napsal ruský list Vedomosti. VTB Bank se letos v létě stala terčem západních sankcí za roli Ruska v ukrajinské krizi. Kvůli restrikcím má podobně jako jiné ruské státní banky omezený přístup k zahraničnímu kapitálu. Banka se ke zprávě odmítla vyjádřit.
 • Německý automobilový koncern Daimler koupí čtvrtinový podíl v italském výrobci motocyklů MV Agusta. Finanční podmínky transakce firma podle agentury Reuters nezveřejnila. Převzetí podílu je součástí dohody o dlouhodobé spolupráci mezi oběma podniky.
 • Britské maloobchodní společnosti Tesco by mohl klesnout rating do neinvestiční kategorie, tzv. "junk", pokud firma nepřijde s plány na snížení zadlužení a zvýšení tržeb. Uvedla to v pátek ratingová agentura Moody's. Zhoršení ratingu by této největší maloobchodní společnosti v Británii patrně zvýšilo náklady na financování.
 • Maďarsko prozatím odložilo plán na zavedení daně z přenosu dat na internetu, kterou chtělo začít vybírat už příští rok. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Kvůli záměru kabinetu Viktora Orbána od minulého týdne vyšly několikrát do ulic desetitisíce lidí, naposledy v úterý se na demonstraci v Budapešti sešlo na 100 tisíc odpůrců nové daňové povinnosti.
 • Čistý zisk největší francouzské banky BNP Paribas ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 11 % na 1,5 miliardy eur. Trh čekal 1,35 miliardy eur. Také tržby banky 9,54 miliardy eur byly nad odhadem trhu 9,18 miliardy eur. Podle vyjádření banky její hospodaření podpořily zejména výsledky divize investičního bankovnictví.
 • Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev stoupl hrubý provozní zisk ve třetím čtvrtletí o 1,3 % na 4,75 miliardy eur, méně, než se čekalo. Oznámila to v pátek firma. Obchodníci na jejím největším trhu, ve Spojených státech, snižovali zásoby a trh v Brazílii po fotbalovém mistrovství světa stagnoval. Na prodejích se projevila i horší situace na Ukrajině a v Rusku.
 • Britská banka Royal Bank of Scotland (RBS) oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem před zdaněním 1,27 miliardy liber. Na úrovni čistého zisku banka dosáhla výsledku 896 milionů liber po ztrátě 828 milionů liber ve stejném období v loňském roce. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali, že banka vykáže čistý zisk 582 milionů liber. Tržby RBS dosáhly 4,359 miliardy GBP, trh čekal 4,542 miliardy GBP. Banka v rámci výsledků dále oznámila, že si bokem vyhrazuje 400 milionů liber na urovnání sporů ohledně neoprávněných měnových manipulací.
 • Výsledky Banco Popular Español ve 3Q: Čistý zisk 102,6 milionu eur (odhad: 78 milionů eur), čistý zisk z úroků 630,9 milionu eur (odhad: 624 milionů eur).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC
Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
včera v 22:30

Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu, investoři čekají na výsledek zasedání Fedu

Americké akcie se v úterý po prudkém pondělním propadu zotavily, většinu zisků ale postupně odevzdaly. Nahoru je táhl...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve…
včera v 21:44

Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve středu

Itálie se s Evropskou komisí (EK) dohodla na sporném rozpočtu na rok 2019. Uvedla to v úterý mluvčí italského...
Itálie Evropská unie Rozpočet
Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů
včera v 20:48

Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů

Německá strojírenská společnost IAV zaplatí v USA pokutu 35 milionů dolarů, protože tam pomáhala automobilce...
Německo Spojené království Životní prostředí
USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe
včera v 20:32

USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe

Spojené státy přislíbily 5,8 miliardy dolarů na podporu ekonomického rozvoje a lepší zvládání nelegální migrace ve...
Spojené státy americké (USA) Mexiko Politika
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
včera v 18:45

Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku

Francouzský statistický úřad INSEE v úterý kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře zhoršil odhad...
Francie HDP
Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci
včera v 18:16

Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci

Nizozemská energetická společnost Eneco bude v příštím roce privatizována prostřednictvím aukčního prodeje. Dohoda...
Nizozemsko
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního plynu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v minusu. Důvodem jsou obavy investorů z nedostatečného pokroku v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
včera v 17:46

BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese

Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to v...
Spojené království HDP Hospodářský růst
Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval
včera v 17:23

Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci třetího čtvrtletí 374 104 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Česká republika Pracovní trh Stavebnictví
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů
včera v 17:05

ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů

ČEZ postaví teplovod, který přivede teplo z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Stavba za stovky milionů...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza v úterý prohloubila mírnou ztrátu z pondělního obchodování, když index PX odepsal 0,12 % na 1 026,64...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
včera v 16:35

EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly

Primární veřejné úpisy akcií (IPO) v letošním roce vynesly svým emitentům více než loni. Od začátku roku bylo...
Primární úpis akcií (IPO) Světové akcie
Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do…
včera v 16:18

Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do akcií

Index Liv-ex 100, který sleduje cenové pohyby 100 nejsledovanějších vín na trhu, si v roce 2018 dokázal udržet...
Víno Investice Světové akcie
NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí
včera v 15:58

NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí

Společnosti 02 Czech Republic se nepodařilo zpochybnit pokutu 4,5 milionu korun, kterou dostala za automatické a...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
včera v 15:21

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejpesimističtěji za posledních deset let. Vyplývá to z prosincového...
Světová ekonomika Výhled na rok 2019
Ze světa investičních doporučení (18. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
včera v 14:42

Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby...
Mobilní telefony Čína Spojené státy americké (USA)
USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i…
včera v 14:30

USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i zahájená výstavba

Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v listopadu o 5 procent více než v říjnu. Tehdy...
Spojené státy americké (USA) Stavebnictví Nemovitosti
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
včera v 14:23

Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok

Slovenská centrální banka (NBS) zvýšila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 procenta z dosavadních čtyř...
Slovensko HDP Hospodářský růst