Americké akcie ve čtvrtek obnovily mírný růst a opět přepisovaly historii
|

Americké akcie ve čtvrtek obnovily mírný růst a opět přepisovaly historii

Americké akciové trhy ve čtvrtek po jednodenní pauze obnovily mírný růst a jejich hlavní indexy vystoupily na nová maxima. Wall Street posílily firemní zprávy v čele s výsledky maloobchodního gigantu Wal-Mart, které překonaly odhady analytiků. Výraznějšímu růstu trhů však bránil pokračující propad cen ropy a zlevňování na tuto surovinu navázaných cenných papírů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow během dne vystoupil na historické maximum 17 705,48 bodu a nakonec posílil o 0,23 % na 17 652,79 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 046,18 bodu a seanci uzavřel se ziskem 0,05 % na 2 039,33 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,11 % na 4 680,14 bodu.

Nejvíce zdražily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, telekomunikačního odvětví a technologického sektoru. Klesly naopak energetický sektor, odvětví základních materiálů či sektor služeb. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 13,64 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,34 %.

Americké akcie (13. listopadu 2014)

"Výsledková sezóna, která se pomalu chýlí ke konci, dopadla skvěle. Je opravdu těžké být ohledně dosud zveřejněných hospodářských výsledků negativní," řekl podle zpravodajské agentury Bloomberg Tom Sudyka, šéf společnosti Lawson Kroeker Investment Management. "Investory navíc v poslední době příjemně překvapilo hned několik zpráv z oblasti firemních fúzí a akvizic. Další růst cen akcií je tak nejlepším směrem, kterým se nyní trhy mohou vydat," dodal.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v září 4,735 milionu (odhad: 4,8 milionu, srpen 4,853 milionu). Více než 2 miliony lidí odešly z práce s důvěrou, že seženou lepší, což podle Deutsche Bank naznačuje, že se stav trhu práce zlepšuje, zlepšuje se důvěra, a to vše dohromady umožní Fedu zahájit zvyšování sazeb pohodlně během roku 2015.
  • Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley tvrdí, že na zvyšování sazeb je ještě příliš brzy, protože inflace je stále pod cílem Fedu. Naopak se domnívá, že by ekonomika mohla dokonce těžit z toho, když se bude chvíli "lehce přehřívat". Rizika plynoucí z toho, že by Fed sazby zvýšil příliš brzy, jsou podle něj mnohem větší, než to, co by mohlo nastat, kdyby je zvýšil o příliš pozdě.
  • Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme od společnosti Procter & Gamble (P&G) divizi výroby baterií Duracell. P&G v rámci dohody získá své akcie v hodnotě kolem 4,7 miliardy dolarů, které nyní vlastní Berkshire. Ta uvedla, že před uskutečněním transakce přispěje částkou zhruba 1,8 miliardy dolarů na rekapitalizaci divize.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 8. listopadu vzrostl o 12 tisíc na 290 tisíc. Čekal se růst na 280 tisíc z 278 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 1. listopadu na 2,392 milionu z 2,356 milionu (revidováno z 2,348 milionu). Očekávalo se 2,349 milionu pokračujících žádostí.
  • Zisk americké maloobchodní společnosti Wal-Mart Stores ve třetím firemním čtvrtletí mírně klesl, výsledky ale překonaly odhady. Tržby největšího maloobchodního řetězce světa se na americkém trhu přitom poprvé za téměř dva roky zvýšily, sdělila ve čtvrtek firma.
  • Představitelé Indie a Spojených států vyřešili neshody v oblasti potravinové politiky, a otevřeli tak cestu k dokončení globální dohody o liberalizaci obchodu. Informovaly o tom ve čtvrtek úřady obou zemí.
  • Americký výrobce hraček Hasbro jedná o koupi filmového studia DreamWorks Animation. S odvoláním na nejmenované zdroje to v noci na čtvrtek napsal americký deník The New York Times. Podle současných podmínek navrhované transakce by Hasbro za hollywoodské studio zaplatilo hotově a v akciích. Přesná cena ale prý zatím určena nebyla. Mluvčí obou společností uvedli, že jejich firmy se ke spekulacím nevyjadřují.
  • Spojené státy hospodařily v prvním měsíci nového fiskálního roku 2015 s rozpočtovým deficitem 122 miliard dolarů, o 34 % vyšším než v říjnu loňského roku. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo financí USA. Byl to nejvyšší říjnový deficit od roku 2011, podle ministerstva ale k jeho růstu přispěly jednorázové faktory spojené s kalendářem.
  • Americká ratingová agentura Standard & Poor's ve čtvrtek přidělila dluhopisům mikroblogovací sociální sítě Twitter hodnocení BB-, které je zařadilo do spekulativního pásma (junk).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart (+4,72 %), technologické společnosti Cisco Systems (+2,27 %) a výrobce letadel Boeing (+2,11 %). Zlevnily naopak cenné papíry výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-1,83 %), energetické společnosti Chevron (-1,02 %) či výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,98 %).

Cena akcií filmového studia DreamWorks Animation (+14,08 %) vystřelila v reakci na zprávu, že o jeho převzetí údajně projevil zájem výrobce hraček Hasbro. Informaci o možném spojení firem napsal v noci na čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje americký deník The New York Times. Podle současných podmínek navrhované transakce by prý Hasbro za hollywoodské studio zaplatilo v hotovosti a vlastních akciích. Přesná cena prý ale zatím určena nebyla.

Téměř pět procent připsaly cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (+4,72 %). Ten ve čtvrtek před začátkem obchodování zveřejnil hospodářské výsledky, které na úrovni zisku i tržeb překonaly odhady trhu. Firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 1,15 USD na akcii při tržbách 19 miliard dolarů. Analytici odhadovali, že zisk dosáhne 1,12 USD na akcii.

Neúspěšnou obchodní seanci za sebou naopak mají akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-5,88 %), jejíž dluhopisy ve čtvrtek ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zařadila do spekulativního pásma (junk), když jim přidělila hodnocení BB-. Agentura uvedla, že hodnocení odpovídá rizikovému profilu společnosti, výhled ovšem S&P ponechala na stupni "stabilní", což znamená, že by se rating Twitteru v nejbližší době neměl dále měnit.

Téměř desetinu hodnoty ztratily cenné papíry maloobchodního řetězce J.C. Penney (-8,51 %). Společnost již ve středu po konci obchodování zveřejnila hospodářské výsledky, podle nichž v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 188 milionů dolarů neboli 0,62 USD na akcii při tržbách 2,76 miliardy dolarů. Analytici odhadovali, že firma vykáže ztrátu na akcii 0,81 USD a tržby 2,81 miliardy dolarů. Prodeje v obchodech firmy se meziročně nezměnily, i když se čekal růst o 2,2 %. Pro čtvrtý kvartál firma očekává meziroční růst prodejů o 2 až 4 %.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky zlevnily i akcie maloobchodního řetězce Kohl's (-3,18 %). Společnost ve čtvrtek uvedla, že ve třetím čtvrtletí dosáhla čistého zisku 142 milionů dolarů neboli 0,70 USD na akcii oproti zisku 0,81 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Analytici odhadovali, že za 3Q2014 firma vykáže zisk 0,74 USD na akcii. Tržby meziročně klesly ze 4,44 miliardy dolarů na 4,37 miliardy dolarů, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu, který byl nastaven na 4,4 miliardy dolarů.

Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí například společnosti Applied Materials a Nordstrom.

Největší světový dodavatel příslušenství pro výrobu polovodičů Applied Materials (v řádném obchodování +0,58 %) oznámil, že ve třetím kvartálu hospodařil se ziskem 0,23 USD na akcii proti zisku 0,15 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Tržby společnosti meziročně stouply z 1,99 miliardy dolarů na 2,26 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,27 USD (v souladu s odhady). Akcie Applied Materials na zprávu v poobchodní fázi reagovaly zhruba tříprocentním zlevňováním.

Maloobchodní společnost Nordstrom (v řádném obchodování +0,55 %) vykázala čtvrtletní zisk 0,73 USD na akcii nad odhadem trhu 0,72 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly z 2,79 miliardy dolarů na 3,04 miliardy dolarů. Analytici čekali 3,11 miliardy dolarů. Akcie Nordstrom v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než tři procenta.

Ceny ropy zažily volný pád

Dolar ve čtvrtek zpevňoval proti oslabujícímu japonskému jenu a britské libře, ztrácel naopak vůči euru a dalším světovým měnám. Japonskou měnu podkopávaly dohady o předčasných volbách a libra ztrácela druhým dnem v řadě kvůli slabším údajům z britské ekonomiky.

K jednotné evropské měně dolar oslabil z 1,243 EUR/USD na 1,248 EUR/USD, k japonskému jenu posílil z 115,59 USD/JPY na 115,75 USD/JPY a k libře zpevnil z 1,576 GBP/USD na 1,571 GBP/USD.

Vůči euru dolar oslabil především kvůli vyjádření Williama Dudleyho, jednoho z členů měnového výboru americké centrální banky (FOMC), který varoval před předčasným zvyšováním úrokových sazeb. Podkopalo jej rovněž zvýšení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dál prudce klesaly a severomořská ropa Brent se poprvé za čtyři roky dostala pod 80 dolarů za barel. Dolů ji nadále tlačí vysoké zásobování trhu a obavy z vývoje světové poptávky. Pozornost trhu se nyní soustředí na blížící se zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejíž hlavní představitelé se stále vyhýbají vyjádření na podporu cen.

K dalšímu zlevnění ropy ve čtvrtek nejprve přispěly slabé hospodářské údaje z Číny, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem této strategické suroviny na světě, a odpoledne pak pokles prohloubily údaje o růstu zásob v klíčovém ropném překladišti v USA.

Severomořská ropa Brent se dopoledne obchodovala poblíž 81 dolarů za barel, během dne ale její cena klesla až na 77,41 USD za barel a krátce po desáté hodině se pohybovala poblíž 77,90 USD za barel.

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla ze 77 USD za barel na 74,57 USD za barel. Během dne se ale krátce prodávala i za 74,11 USD za barel.

Za posledních pět měsíců se světové ceny ropy kvůli dostatečnému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii propadly zhruba o 30 %. "Není tu mnoho faktorů hovořících pro růst cen," řekl agentuře Reuters analytik Avtar Sandu ze společnosti Phillip Futures.

Saúdský ropný ministr Alí Nuajmí ve čtvrtek řekl, že "ceny ropy stanoví trh", což podle analytiků naznačuje, že Rijád nechá ceny dál klesat. Pro omezení těžby, které by zastavilo další propad cen, se zatím z OPEC vyslovují jen Venezuela a Alžírsko, které v kartelu ale samy o sobě významnější vliv nemají.

Cena zlata ve čtvrtek klesla o necelý dolar na zhruba 1 162 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Bloomberg: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
Bloomberg: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
před 18 minutami

Bloomberg: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou

Britští politici ve čtvrtek měli možnost zjistit, jaké turbulence se na trzích mohou spustit, pokud neschválí dohodu...
Britská libra Spojené království Forex (FX)
Šéf polské centrální banky odmítl spekulace, že chystá rezignaci
před 32 minutami

Šéf polské centrální banky odmítl spekulace, že chystá rezignaci

Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński v pátek uklidňoval klienty polských bank, že si nemusejí dělat...
Polsko Centrální banky
VW ohlásil velké investice do elektromobilů a dalších technologií
před hodinou

VW ohlásil velké investice do elektromobilů a dalších technologií

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá během příštích pěti let investovat téměř 44 miliard eur do vozidel s...
Volkswagen Auta Inovace
BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?
před hodinou

BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?

Vzít si zpět kontrolu nad financemi, zákony či hranicemi. Takový byl hlavní argument, kterým britské voliče...
Spojené království Evropská unie Politika
Volkswagen přesune do Kvasin výrobu vozů rodiny Passat
před hodinou

Volkswagen přesune do Kvasin výrobu vozů rodiny Passat

Volkswagen přesune do roku 2023 výrobu vozů rodiny Passat do závodu české automobilky Škoda Auto v Kvasinách, kde se...
Volkswagen Auta Česká republika
Irák po roce obnovil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku
17:52

Irák po roce obnovil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku

Irák v pátek zahájil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku, který zastavil před rokem kvůli sporu mezi iráckou centrální...
Irák Blízký a Střední východ Ropa
Nová konkurence na českém trhu cestovních kanceláří, Slevomat založil…
17:39

Nová konkurence na českém trhu cestovních kanceláří, Slevomat založil CK Zanzo orientovanou na exotiku

Slevový portál Slevomat spustil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která prodává zájezdy do exotických destinací....
Turismus a cestovní ruch Česká republika
BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD kybernetickou firmu Cylance
17:05

BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD kybernetickou firmu Cylance

Kanadská společnost BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD firmu Cylance zaměřenou na umělou inteligenci a...
Mobilní telefony Fúze a akvizice Software
Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden klesla téměř o…
Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden klesla téměř o…
16:45

Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden klesla téměř o procento

Pražská burza v pátek stagnovala, index PX sice klesl, ale jen o 0,05 % na 1 080,53 bodu. Dále oslabovaly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Finský vývojář Rovio zvýšil čtvrtletní zisk, potřebuje ale nové hry
16:34

Finský vývojář Rovio zvýšil čtvrtletní zisk, potřebuje ale nové hry

Společnost Rovio Entertainments, která je tvůrcem hry Angry Birds, ve třetím čtvrtletí zvýšila očištěný provozní zisk...
Evropské akcie Výsledková sezóna Finsko
CTP prodala v jedné z největších českých realitních transakcí tohoto…
16:02

CTP prodala v jedné z největších českých realitních transakcí tohoto roku průmyslové parky za 460 milionů eur

Developerská firma CTP prodala německé investiční společnosti Deka Immobilien tři průmyslové parky v Česku za 460...
Nemovitosti Česká republika Komerční reality
USA: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %
15:20

USA: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 % po růstu o 0,2 % v září (revidováno z +0,3...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Průmysl
Ze světa investičních doporučení (16. listopadu)
15:00

Ze světa investičních doporučení (16. listopadu)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Cílové ceny Americké akcie
Agrofert může koupit Bauer Media, povolil to ÚOHS
14:38

Agrofert může koupit Bauer Media, povolil to ÚOHS

Holding Agrofert může prostřednictvím své mediální společnosti Mafra koupit vydavatelství volnočasových časopisů...
Média Fúze a akvizice Česká republika
Před Vánocemi v Česku vzroste počet karetních transakcí až o čtvrtinu
14:11

Před Vánocemi v Česku vzroste počet karetních transakcí až o čtvrtinu

Před Vánocemi v Česku vzroste počet transakcí uskutečněných platební kartou až o čtvrtinu. Zvyšuje se zejména...
Platební karty Banky
Apple spolupracuje s filmovým studiem A24
13:03

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24

Americká technologická společnost Apple podepsala několikaletou smlouvu se studiem A24, které stojí za oskarovými...
Apple Zábava a zábavní průmysl Filmy
Facebook chce vytvořit nezávislý orgán pro posuzování smazaného obsahu
12:27

Facebook chce vytvořit nezávislý orgán pro posuzování smazaného obsahu

Americká společnost Facebook chce vytvořit nezávislý orgán, který by posuzoval odvolání uživatelů kvůli obsahu...
Facebook Komunikace Média