Americké akcie ve čtvrtek obnovily mírný růst a opět přepisovaly historii
|

Americké akcie ve čtvrtek obnovily mírný růst a opět přepisovaly historii

Americké akciové trhy ve čtvrtek po jednodenní pauze obnovily mírný růst a jejich hlavní indexy vystoupily na nová maxima. Wall Street posílily firemní zprávy v čele s výsledky maloobchodního gigantu Wal-Mart, které překonaly odhady analytiků. Výraznějšímu růstu trhů však bránil pokračující propad cen ropy a zlevňování na tuto surovinu navázaných cenných papírů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow během dne vystoupil na historické maximum 17 705,48 bodu a nakonec posílil o 0,23 % na 17 652,79 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 046,18 bodu a seanci uzavřel se ziskem 0,05 % na 2 039,33 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,11 % na 4 680,14 bodu.

Nejvíce zdražily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, telekomunikačního odvětví a technologického sektoru. Klesly naopak energetický sektor, odvětví základních materiálů či sektor služeb. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 13,64 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,34 %.

Americké akcie (13. listopadu 2014)

"Výsledková sezóna, která se pomalu chýlí ke konci, dopadla skvěle. Je opravdu těžké být ohledně dosud zveřejněných hospodářských výsledků negativní," řekl podle zpravodajské agentury Bloomberg Tom Sudyka, šéf společnosti Lawson Kroeker Investment Management. "Investory navíc v poslední době příjemně překvapilo hned několik zpráv z oblasti firemních fúzí a akvizic. Další růst cen akcií je tak nejlepším směrem, kterým se nyní trhy mohou vydat," dodal.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v září 4,735 milionu (odhad: 4,8 milionu, srpen 4,853 milionu). Více než 2 miliony lidí odešly z práce s důvěrou, že seženou lepší, což podle Deutsche Bank naznačuje, že se stav trhu práce zlepšuje, zlepšuje se důvěra, a to vše dohromady umožní Fedu zahájit zvyšování sazeb pohodlně během roku 2015.
  • Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley tvrdí, že na zvyšování sazeb je ještě příliš brzy, protože inflace je stále pod cílem Fedu. Naopak se domnívá, že by ekonomika mohla dokonce těžit z toho, když se bude chvíli "lehce přehřívat". Rizika plynoucí z toho, že by Fed sazby zvýšil příliš brzy, jsou podle něj mnohem větší, než to, co by mohlo nastat, kdyby je zvýšil o příliš pozdě.
  • Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme od společnosti Procter & Gamble (P&G) divizi výroby baterií Duracell. P&G v rámci dohody získá své akcie v hodnotě kolem 4,7 miliardy dolarů, které nyní vlastní Berkshire. Ta uvedla, že před uskutečněním transakce přispěje částkou zhruba 1,8 miliardy dolarů na rekapitalizaci divize.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 8. listopadu vzrostl o 12 tisíc na 290 tisíc. Čekal se růst na 280 tisíc z 278 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 1. listopadu na 2,392 milionu z 2,356 milionu (revidováno z 2,348 milionu). Očekávalo se 2,349 milionu pokračujících žádostí.
  • Zisk americké maloobchodní společnosti Wal-Mart Stores ve třetím firemním čtvrtletí mírně klesl, výsledky ale překonaly odhady. Tržby největšího maloobchodního řetězce světa se na americkém trhu přitom poprvé za téměř dva roky zvýšily, sdělila ve čtvrtek firma.
  • Představitelé Indie a Spojených států vyřešili neshody v oblasti potravinové politiky, a otevřeli tak cestu k dokončení globální dohody o liberalizaci obchodu. Informovaly o tom ve čtvrtek úřady obou zemí.
  • Americký výrobce hraček Hasbro jedná o koupi filmového studia DreamWorks Animation. S odvoláním na nejmenované zdroje to v noci na čtvrtek napsal americký deník The New York Times. Podle současných podmínek navrhované transakce by Hasbro za hollywoodské studio zaplatilo hotově a v akciích. Přesná cena ale prý zatím určena nebyla. Mluvčí obou společností uvedli, že jejich firmy se ke spekulacím nevyjadřují.
  • Spojené státy hospodařily v prvním měsíci nového fiskálního roku 2015 s rozpočtovým deficitem 122 miliard dolarů, o 34 % vyšším než v říjnu loňského roku. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo financí USA. Byl to nejvyšší říjnový deficit od roku 2011, podle ministerstva ale k jeho růstu přispěly jednorázové faktory spojené s kalendářem.
  • Americká ratingová agentura Standard & Poor's ve čtvrtek přidělila dluhopisům mikroblogovací sociální sítě Twitter hodnocení BB-, které je zařadilo do spekulativního pásma (junk).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart (+4,72 %), technologické společnosti Cisco Systems (+2,27 %) a výrobce letadel Boeing (+2,11 %). Zlevnily naopak cenné papíry výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-1,83 %), energetické společnosti Chevron (-1,02 %) či výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,98 %).

Cena akcií filmového studia DreamWorks Animation (+14,08 %) vystřelila v reakci na zprávu, že o jeho převzetí údajně projevil zájem výrobce hraček Hasbro. Informaci o možném spojení firem napsal v noci na čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje americký deník The New York Times. Podle současných podmínek navrhované transakce by prý Hasbro za hollywoodské studio zaplatilo v hotovosti a vlastních akciích. Přesná cena prý ale zatím určena nebyla.

Téměř pět procent připsaly cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (+4,72 %). Ten ve čtvrtek před začátkem obchodování zveřejnil hospodářské výsledky, které na úrovni zisku i tržeb překonaly odhady trhu. Firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 1,15 USD na akcii při tržbách 19 miliard dolarů. Analytici odhadovali, že zisk dosáhne 1,12 USD na akcii.

Neúspěšnou obchodní seanci za sebou naopak mají akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-5,88 %), jejíž dluhopisy ve čtvrtek ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zařadila do spekulativního pásma (junk), když jim přidělila hodnocení BB-. Agentura uvedla, že hodnocení odpovídá rizikovému profilu společnosti, výhled ovšem S&P ponechala na stupni "stabilní", což znamená, že by se rating Twitteru v nejbližší době neměl dále měnit.

Téměř desetinu hodnoty ztratily cenné papíry maloobchodního řetězce J.C. Penney (-8,51 %). Společnost již ve středu po konci obchodování zveřejnila hospodářské výsledky, podle nichž v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 188 milionů dolarů neboli 0,62 USD na akcii při tržbách 2,76 miliardy dolarů. Analytici odhadovali, že firma vykáže ztrátu na akcii 0,81 USD a tržby 2,81 miliardy dolarů. Prodeje v obchodech firmy se meziročně nezměnily, i když se čekal růst o 2,2 %. Pro čtvrtý kvartál firma očekává meziroční růst prodejů o 2 až 4 %.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky zlevnily i akcie maloobchodního řetězce Kohl's (-3,18 %). Společnost ve čtvrtek uvedla, že ve třetím čtvrtletí dosáhla čistého zisku 142 milionů dolarů neboli 0,70 USD na akcii oproti zisku 0,81 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Analytici odhadovali, že za 3Q2014 firma vykáže zisk 0,74 USD na akcii. Tržby meziročně klesly ze 4,44 miliardy dolarů na 4,37 miliardy dolarů, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu, který byl nastaven na 4,4 miliardy dolarů.

Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí například společnosti Applied Materials a Nordstrom.

Největší světový dodavatel příslušenství pro výrobu polovodičů Applied Materials (v řádném obchodování +0,58 %) oznámil, že ve třetím kvartálu hospodařil se ziskem 0,23 USD na akcii proti zisku 0,15 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Tržby společnosti meziročně stouply z 1,99 miliardy dolarů na 2,26 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,27 USD (v souladu s odhady). Akcie Applied Materials na zprávu v poobchodní fázi reagovaly zhruba tříprocentním zlevňováním.

Maloobchodní společnost Nordstrom (v řádném obchodování +0,55 %) vykázala čtvrtletní zisk 0,73 USD na akcii nad odhadem trhu 0,72 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly z 2,79 miliardy dolarů na 3,04 miliardy dolarů. Analytici čekali 3,11 miliardy dolarů. Akcie Nordstrom v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než tři procenta.

Ceny ropy zažily volný pád

Dolar ve čtvrtek zpevňoval proti oslabujícímu japonskému jenu a britské libře, ztrácel naopak vůči euru a dalším světovým měnám. Japonskou měnu podkopávaly dohady o předčasných volbách a libra ztrácela druhým dnem v řadě kvůli slabším údajům z britské ekonomiky.

K jednotné evropské měně dolar oslabil z 1,243 EUR/USD na 1,248 EUR/USD, k japonskému jenu posílil z 115,59 USD/JPY na 115,75 USD/JPY a k libře zpevnil z 1,576 GBP/USD na 1,571 GBP/USD.

Vůči euru dolar oslabil především kvůli vyjádření Williama Dudleyho, jednoho z členů měnového výboru americké centrální banky (FOMC), který varoval před předčasným zvyšováním úrokových sazeb. Podkopalo jej rovněž zvýšení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dál prudce klesaly a severomořská ropa Brent se poprvé za čtyři roky dostala pod 80 dolarů za barel. Dolů ji nadále tlačí vysoké zásobování trhu a obavy z vývoje světové poptávky. Pozornost trhu se nyní soustředí na blížící se zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejíž hlavní představitelé se stále vyhýbají vyjádření na podporu cen.

K dalšímu zlevnění ropy ve čtvrtek nejprve přispěly slabé hospodářské údaje z Číny, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem této strategické suroviny na světě, a odpoledne pak pokles prohloubily údaje o růstu zásob v klíčovém ropném překladišti v USA.

Severomořská ropa Brent se dopoledne obchodovala poblíž 81 dolarů za barel, během dne ale její cena klesla až na 77,41 USD za barel a krátce po desáté hodině se pohybovala poblíž 77,90 USD za barel.

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla ze 77 USD za barel na 74,57 USD za barel. Během dne se ale krátce prodávala i za 74,11 USD za barel.

Za posledních pět měsíců se světové ceny ropy kvůli dostatečnému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii propadly zhruba o 30 %. "Není tu mnoho faktorů hovořících pro růst cen," řekl agentuře Reuters analytik Avtar Sandu ze společnosti Phillip Futures.

Saúdský ropný ministr Alí Nuajmí ve čtvrtek řekl, že "ceny ropy stanoví trh", což podle analytiků naznačuje, že Rijád nechá ceny dál klesat. Pro omezení těžby, které by zastavilo další propad cen, se zatím z OPEC vyslovují jen Venezuela a Alžírsko, které v kartelu ale samy o sobě významnější vliv nemají.

Cena zlata ve čtvrtek klesla o necelý dolar na zhruba 1 162 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu
02:40

USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu

Spojené státy odmítly žádosti Evropské unie, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu....
Evropská unie Írán Spojené státy americké (USA)
Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a…
00:40

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro létající taxi

Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro...
Doprava Technologie Evropské akcie
Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy
včera v 14:20

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí jsou pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí stavebním firmám 2 373 nových zakázek za 99,5 miliardy korun....
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie
včera v 11:40

Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie

Stát se chce v příštích letech zaměřit na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Konkrétně jde o elektronizaci...
Česká republika Česká ekonomika Politika
V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem
včera v 10:15

V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, celkem šest. Za...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot
Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
včera v 08:55

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky

Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopisu na nedostatečné řešení problémů s vodou a...
Voda Česká republika Česká ekonomika
Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR
včera v 03:05

Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR

Do Česka v neděli přicestuje generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría,...
Česká republika Česká ekonomika
V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce…
14. 7. 2018 14:21

V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce suroviny na místě klesne

Při útoku zatím neznámé skupiny na zařízení největšího ropného naleziště v Libyi, ropného pole Sharara, byli v sobotu...
Ropa Komodity Těžba
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
14. 7. 2018 08:58

La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména...
Voda Potraviny Zajímavost dne
Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy
14. 7. 2018 06:20

Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy

Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v...
Facebook Sociální sítě Média
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
13. 7. 2018 22:00

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února

Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE
13. 7. 2018 19:00

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE

Ministerstvo obchodu Spojených států v pátek zrušilo dubnové nařízení, podle kterého americké společnosti nesměly...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
13. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
13. 7. 2018 17:44

Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent

Přímé zahraniční investice v Evropské unii loni klesly o 89,2 procenta na 36,7 miliardy eur. Snížily se již druhý rok...
Evropská unie Investice
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
13. 7. 2018 17:27

Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky

Italská centrální banka v pátek zhoršila výhled domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Reagovala tak na...
Itálie Centrální banky HDP
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
13. 7. 2018 17:03

Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci

Rusko a další přední těžaři ropy by mohli pokračovat ve zvyšování produkce v případě, že se ropný trh bude potýkat s...
Rusko Těžba Ropa
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
13. 7. 2018 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste
13. 7. 2018 16:20

Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste

Nejpopulárnější kryptoměny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 16.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
13. 7. 2018 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat klesl na 97,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 97,1 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra