Americké akcie se ve čtvrtek rychle vzpamatovaly z úvodního propadu a opět posunuly zavírací maxima
|

Americké akcie se ve čtvrtek rychle vzpamatovaly z úvodního propadu a opět posunuly zavírací maxima

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily výrazným poklesem. Během první hodiny ale většinu ztrát smazaly a krátce poté se vyhouply nad nulu. K oživení přispěly příznivé statistické údaje, které zmírnily obavy investorů o růst amerického hospodářství poté, co z ekonomik eurozóny a Číny přišla slabá data.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,19 % na nové zavírací maximum 17 719 bodů, širší S&P 500 přidal 0,20 % na nové zavírací maximum 2 052,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,56 % na 4 701,87 bodu. Nejvíce se dařilo energetickému sektoru, akciím z technologického odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. Zlevnily naopak telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče nebo cenné papíry z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 13,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,33 %.

Americké akcie (20. listopadu 2014)

Průmyslová aktivita v oblasti středního atlantického pobřeží roste nejrychleji za dvě desetiletí a prodeje starších domů byly v říjnu nejvyšší za více než rok. Další zpráva ukázala, že spotřebitelské ceny v USA v říjnu zůstaly nečekaně beze změny, a příznivá byla také informace o tom, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden nečekaně klesl.

"Prudké oživení z úvodního poklesu jasně dokazuje, že je na trhu přítomná velká síla a že data z ekonomiky jsou investory nadále pozorně sledována," řekl podle agentury Bloomberg Paul Zemsky, stratég ze společnosti Voya Investment Management. "Měli jsme tu sérii slabých čísel z Číny a Evropy, což investory znejistilo. Data ze Spojených států jsou nadále smíšená, převažují ale ta pozitivní, zatímco všude jinde ve světě mají navrch spíše ta negativní."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Spotřebitelské ceny ve Spojených státech zůstaly v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem beze změny. Pokles cen pohonných hmot kompenzovaly vyšší náklady na bydlení a zdravotní péči. Bez zahrnutí cen potravin a energií však ceny rostly. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení spotřebitelských cen o 0,1 %. V září ceny vzrostly o 0,1 %. Za poslední rok se ceny zvýšily o 1,7 %. Na této úrovni je inflace již třetí měsíc.
 • Ředitel společnosti Alibaba Jack Ma ve čtvrtek oznámil, že společnost plánuje mezinárodní verzi internetového obchodu Taobao. V současnosti Alibaba provozuje mezinárodní platformu Aliexpress, na níž spolu obchodují společnosti, pro spotřebitele však dosud tuto možnost nenabízela.
 • Index aktivity filadelfského Fedu v listopadu vyskočil na 40,8 bodu z říjnových 20,7 bodu (odhad: 18,5 bodu). Výsledek byl tak dobrý, že část expertů dala najevo pochybnosti. Nekoresponduje totiž s jinak spíše smíšenými ekonomickými daty.
 • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesá na 54,7 bodu (odhad: 56,3 bodu, říjen: 55,9 bodu).
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 15. listopadu klesl o 2 tisíce na 291 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 8. listopadu na 2,330 milionu z 2,403 milionu (revidováno z 2,392 milionu). Očekávalo se 2,370 milionu pokračujících žádostí.
 • Čínská společnost Alibaba ve čtvrtek prodala první dluhopisy. Objem obchodu se měl pohybovat kolem 8 miliard dolarů. Alibaba chtěla prodat až sedm tranší, včetně pěti dluhopisů s fixním výnosem a splatností mezi třemi a dvaceti lety a dvou s plovoucím výnosem a splatností tři a pět let.
 • Prodeje starších domů v říjnu vyskočily na nejvyšší hladinu za více než rok. Meziměsíčně se zvýšily o 1,5 % na 5,26 milionů jednotek anualizovaně, což je nejvíce od září minulého roku. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,5 %. Mediánová cena domu meziročně vzrostla o 5,5 % na 208 300 dolarů.
 • Stát Arizona zažaloval největší americkou automobilku General Motors. Tvrdí, že firma záměrně utajovala bezpečnostní závady u automobilů, aby se vyhnula nákladům spojeným se svoláváním vozů k opravě. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Podle listu New York Times by GM v rámci této žaloby mohla čelit pokutám ve výši až tří miliard dolarů.
 • Goldman Sachs vydala několik predikcí na rok 2015 včetně cílové ceny pro index S&P 500. Ten by měl stejně jako zisky firem vzrůst jen asi o 5 % na 2 100 bodů, banka tedy neočekává další růst P/E.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Best Buy ve 3Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 9,38 miliardy USD (odhad: 9,11 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar Tree ve 3Q: Zisk na akcii 0,64 USD, upravený zisk na akcii 0,69 USD, tržby 2,1 miliardy USD.
 • Výsledky Gap ve 3Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 3,97 miliardy USD (v souladu s odhadem).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+4,66 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,00 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,90 %). Zlevnily naopak cenné papíry zábavní společnosti Walt Disney (-1,02 %), investiční banky JPMorgan Chase (-0,79 %) či mobilního operátora Verizon Communications (-0,59 %).

Akcie společnosti Intel (+4,66 %) podpořilo zvýšení výhledu firmy pro příští rok. Výrobce počítačových čipů uvedl, že pro rok 2015 očekává meziroční nárůst tržeb kolem pěti procent. Firma zároveň oznámila, že zvýší vyplácenou dividendu o 6 centů za celý rok na 96 centů na akcii.

Téměř sedm procent připsaly v reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky akcie světově největšího maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (+6,98 %). Firma před začátkem čtvrtečního obchodování oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,32 USD na akcii nad odhadem trhu 0,25 USD na akcii. Tržby firmy dosáhly 9,38 miliardy dolarů a taktéž překonaly odhad trhu, který byl nastaven na 9,11 miliardy dolarů. Investoři se nyní snaží odhadnout, jak se firmě bude dařit v nadcházejícím vánočním období. Sama společnost odhaduje, že prodeje v jejích obchodech ve čtvrtém čtvrtletí vzrostou, nárůst tržeb však neočekává.

Hospodářské výsledky podpořily také akcie maloobchodního prodejce Dollar Tree (+5,17 %). Společnost ve třetím kvartále hospodařila se ziskem 133 milionů dolarů neboli 0,64 USD na akcii při tržbách 2,1 miliardy dolarů. Upravený zisk dosáhl 0,69 USD na akcii. Společnost současně mírně zlepšila odhad celoročního zisku na 2,97 až 3,04 USD na akcii. Dosud čekala zisk 2,94 až 3,06 USD na akcii. Pro čtvrté čtvrtletí očekává zisk 1,07 až 1,14 USD na akcii při tržbách 2,39 až 2,46 miliardy dolarů.

O více než sedm procent posílily akcie módního domu Urban Outfitters (+7,04 %), které tak navázaly na středeční obrat, jenž přišel po sérii čtyř poklesů v řadě. V pondělí po konci obchodování společnost zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, které zaostaly za odhady trhu.

Nedařilo se naopak cenným papírům producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-7,44 %). Společnost sice ve středu po závěru obchodování zveřejnila lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, zároveň ale trh nemile překvapila, když oznámila, že v příštím roce její finanční ředitelka Frances Rathkeová skončí ve funkci. V rámci hospodářských výsledků firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,86 USD na akcii při tržbách 1,2 miliardy dolarů.

Oslabily také akcie technologické firmy Salesforce.com (-4,46 %). Společnost ve středu večer zveřejnila výsledky, které sice mírně překonaly odhad trhu, investory ale nepotěšila svým výhledem. Za 3Q firma vykázala zisk 0,14 USD na akcii při tržbách 1,38 miliardy dolarů. Analytici odhadovali zisk 0,13 USD na akcii a tržby 1,37 miliardy dolarů. Pro poslední letošní kvartál firma očekává zisk 0,13 až 0,14 USD na akcii při tržbách 1,44 miliardy dolarů. Trh vyhlíží zisk 0,15 USD na akcii a tržby 1,45 miliardy dolarů. Za celý příští fiskální rok pak společnost čeká tržby 6,5 miliardy dolarů pod odhadem trhu 6,66 miliardy dolarů.

Akcie provozovatele kasin Wynn Resorts (-1,21 %) zlevnily o více než procento poté, co se na trhu objevila zpráva, že je společnost vyšetřována kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zprávu přinesla s odvoláním na nejmenované zdroje agentura Dow Jones.

Po konci obchodování na trh své čtvrtletní hospodářské výsledky poslal například prodejce oděvů Gap (v řádném obchodování +1,52 %). Společnost za třetí čtvrtletí vykázala zisk 0,80 USD na akcii při tržbách 3,97 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vydělala 0,76 USD na akcii při tržbách 3,97 miliardy dolarů. Investory nicméně nepotěšil výhled společnosti, který pro celý letošní fiskální rok končící v lednu počítá se ziskem 2,73 až 2,78 USD na akcii pod odhadem trhu 2,83 USD na akcii. Původně firma odhadovala, že za celý rok vydělá 2,95 až 3 USD na akcii.

Dolar k jenu stoupl na nové sedmileté maximum

Americký dolar se ve čtvrtek vyšplhal na nové sedmileté maximum vůči japonskému jenu a nepatrně posílil i k euru. Nadále ho podporuje očekávání, že americká centrální banka příští rok začne zvyšovat úrokové sazby.

Během dne dolar vůči jenu vystoupil až na 118,96 JPY, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 2007. Později však zamířil dolů a krátce po desáté hodině se prodával za 118,03 JPY. Japonská měna je naopak pod tlakem kvůli očekávání, že japonská centrální banka bude nadále podporovat domácí ekonomiku mimořádně uvolněnou měnovou politikou.

Jednotnou evropskou měnu ve čtvrtek zasáhly údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně, které zaostaly za očekáváním analytiků. Výzkumná společnost Markit oznámila, že index aktivity v listopadu klesl na 51,4 bodu z říjnových 52,1 bodu. Euro vůči dolaru po zveřejnění údajů o podnikatelské aktivitě sestoupilo na 1,251 USD, později však oživilo a prodávalo se za 1,254 USD.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek po předchozí sérii třech poklesů zvyšovaly, když k růstu přispěly příznivé ekonomické údaje ze Spojených států. Pozornost investorů se nyní soustředí na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která bude příští týden jednat o své těžební politice.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zdražila zhruba o dolar na 79,25 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 1,23 dolaru na 75,65 USD za barel.

Zasedání OPEC se bude konat 27. listopadu ve Vídni. "Rostou spekulace o tom, že by OPEC mohl udělat něco na podporu cen ropy," uvedl analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group. Rakouská poradenská firma JBC Energy předpověděla, že OPEC se dohodne na snížení těžby o nejméně milion barelů denně. V současnosti je těžební limit nastaven na 30 milionů barelů denně.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o více než 11 dolarů na zhruba 1 194 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, index Dow se propadl o…
Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, index Dow se propadl o…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, index Dow se propadl o více než 600 bodů

Akcie ve Spojených státech v úvodu týdne prudce oslabily. Na poklesu se velkou měrou podílely technologická...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Macron: Ve Facebooku mohou půl roku působit francouzští úředníci
včera v 21:23

Macron: Ve Facebooku mohou půl roku působit francouzští úředníci

Facebook umožní několika vysoce postaveným francouzským úředníkům, aby po dobu šesti měsíců uvnitř společnosti...
Facebook Francie Americké akcie
BlaBlaCar koupí autobusovou divizi francouzských státních drah
včera v 19:33

BlaBlaCar koupí autobusovou divizi francouzských státních drah

Francouzská společnost BlaBlaCar, která se zabývá zprostředkováním spolujízdy, koupí od francouzských státních drah...
Francie Doprava Fúze a akvizice
Těžce zadlužená GE musí urychleně prodat aktiva, řekl její šéf
Těžce zadlužená GE musí urychleně prodat aktiva, řekl její šéf
včera v 18:49

Těžce zadlužená GE musí urychleně prodat aktiva, řekl její šéf

Americký průmyslový konglomerát General Electric tíží příliš mnoho dluhů. Aby je snížil, musí urychleně prodat...
General Electric Americké akcie Zadlužení
Evropské burzy v pondělí uzavřely v mínusu, výrazně klesl…
Evropské burzy v pondělí uzavřely v mínusu, výrazně klesl…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí uzavřely v mínusu, výrazně klesl technologický sektor

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v negativním pásmu, když se investoři zaměřili na rostoucí ceny...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Signály zákazu mentolových cigaret v USA stáhly akcie výrobců
včera v 17:38

Signály zákazu mentolových cigaret v USA stáhly akcie výrobců

Akcie tabákových firem v pondělí klesají v reakci na zprávu, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)...
Tabák a cigarety Evropské akcie
Scholz: I tvrdý brexit by evropské země docela dobře zvládly
Scholz: I tvrdý brexit by evropské země docela dobře zvládly
včera v 17:21

Scholz: I tvrdý brexit by evropské země docela dobře zvládly

I případný tvrdý brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody, by většina evropských zemí docela dobře...
Spojené království Evropská unie Politika
Kofola ČeskoSlovensko za prvních devět měsíců roku vydělala 260…
Kofola ČeskoSlovensko za prvních devět měsíců roku vydělala 260…
včera v 17:05

Kofola ČeskoSlovensko za prvních devět měsíců roku vydělala 260 milionů Kč, oznámila změny v managementu

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za prvních devět měsíců tohoto roku čistý zisk 260,3 milionu Kč. O...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Výsledková sezóna
Pražská burza v úvodu týdne klesla, Komerční banka ztratila zhruba 2 %
Pražská burza v úvodu týdne klesla, Komerční banka ztratila zhruba 2 %
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne klesla, Komerční banka ztratila zhruba 2 %

Pražská burza začala nový týden negativně, když index PX odepsal 0,67 % na 1 081,76 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Češi si podle úvěrových firem před Vánocemi půjčují více než loni
včera v 15:22

Češi si podle úvěrových firem před Vánocemi půjčují více než loni

Češi si před Vánocemi půjčují více než loni, roste zejména průměrná půjčená částka. Vyplývá to z ankety ČTK mezi...
Úvěry Česká republika
Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce října stoupl o 54…
včera v 14:21

Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce října stoupl o 54 procent

Veřejní investoři v Česku zadali do konce října stavebním firmám 4 920 zakázek za 168,1 miliardy korun. Jejich...
Česká republika Stavebnictví
SAE příští rok představí sektory pro zahraniční investice
včera v 14:02

SAE příští rok představí sektory pro zahraniční investice

Vláda Spojených arabských emirátů chce na začátku příštího roku zveřejnit seznam sektorů, ve kterých povolí...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Investice
Koruna oslabila k dolaru na 23,10 USD/CZK, kde byla loni v červnu
včera v 13:41

Koruna oslabila k dolaru na 23,10 USD/CZK, kde byla loni v červnu

Česká měna v pondělí dopoledne oslabila k dolaru na 23,10 USD/CZK, kde byla naposledy loni v červnu. Proti pátečnímu...
Česká koruna Americký dolar Euro
Mobilem platí 29 % Čechů, průměr EU je o 19 % vyšší
včera v 13:23

Mobilem platí 29 % Čechů, průměr EU je o 19 % vyšší

Češi zaostávají v platbách prostřednictvím mobilních zařízení. Zatímco v tuzemsku platí mobilem nebo tabletem za...
Mobilní telefony Česká republika
Euronext díky akvizici zvýšil provozní zisk o 26 procent
včera v 13:01

Euronext díky akvizici zvýšil provozní zisk o 26 procent

Panevropský burzovní provozovatel Euronext ve třetím čtvrtletí zvýšil hrubý provozní zisk (EBITDA) o 26,4 procenta na...
Francie Výsledková sezóna
Nejpopulárnější kryptoměny v úvodu týdne mírně klesají
včera v 12:03

Nejpopulárnější kryptoměny v úvodu týdne mírně klesají

Trh s kryptoměnami v pondělí kolísá mezi zelenými a červenými čísly, nejznámější digitální měny však mírně klesají....
Kryptoměny Bitcoin
Investiční firma Vista koupí za 1,9 miliardy USD softwarovou Apptio
včera v 11:41

Investiční firma Vista koupí za 1,9 miliardy USD softwarovou Apptio

Společnost soukromého kapitálu Vista Equity Partners se dohodla na koupi softwarové firmy Apptio, za kterou zaplatí 1...
Fúze a akvizice Technologie
Diageo prodá nápojové značky za 550 milionů dolarů firmě Sazerac
včera v 11:23

Diageo prodá nápojové značky za 550 milionů dolarů firmě Sazerac

Největší světový výrobce lihovin, britská společnost Diageo, prodá 19 nápojových značek za 550 milionů dolarů...
Potraviny