Americké akcie se ve čtvrtek rychle vzpamatovaly z úvodního propadu a opět posunuly zavírací maxima
|

Americké akcie se ve čtvrtek rychle vzpamatovaly z úvodního propadu a opět posunuly zavírací maxima

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily výrazným poklesem. Během první hodiny ale většinu ztrát smazaly a krátce poté se vyhouply nad nulu. K oživení přispěly příznivé statistické údaje, které zmírnily obavy investorů o růst amerického hospodářství poté, co z ekonomik eurozóny a Číny přišla slabá data.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,19 % na nové zavírací maximum 17 719 bodů, širší S&P 500 přidal 0,20 % na nové zavírací maximum 2 052,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,56 % na 4 701,87 bodu. Nejvíce se dařilo energetickému sektoru, akciím z technologického odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. Zlevnily naopak telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče nebo cenné papíry z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 13,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,33 %.

Americké akcie (20. listopadu 2014)

Průmyslová aktivita v oblasti středního atlantického pobřeží roste nejrychleji za dvě desetiletí a prodeje starších domů byly v říjnu nejvyšší za více než rok. Další zpráva ukázala, že spotřebitelské ceny v USA v říjnu zůstaly nečekaně beze změny, a příznivá byla také informace o tom, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden nečekaně klesl.

"Prudké oživení z úvodního poklesu jasně dokazuje, že je na trhu přítomná velká síla a že data z ekonomiky jsou investory nadále pozorně sledována," řekl podle agentury Bloomberg Paul Zemsky, stratég ze společnosti Voya Investment Management. "Měli jsme tu sérii slabých čísel z Číny a Evropy, což investory znejistilo. Data ze Spojených států jsou nadále smíšená, převažují ale ta pozitivní, zatímco všude jinde ve světě mají navrch spíše ta negativní."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Spotřebitelské ceny ve Spojených státech zůstaly v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem beze změny. Pokles cen pohonných hmot kompenzovaly vyšší náklady na bydlení a zdravotní péči. Bez zahrnutí cen potravin a energií však ceny rostly. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení spotřebitelských cen o 0,1 %. V září ceny vzrostly o 0,1 %. Za poslední rok se ceny zvýšily o 1,7 %. Na této úrovni je inflace již třetí měsíc.
 • Ředitel společnosti Alibaba Jack Ma ve čtvrtek oznámil, že společnost plánuje mezinárodní verzi internetového obchodu Taobao. V současnosti Alibaba provozuje mezinárodní platformu Aliexpress, na níž spolu obchodují společnosti, pro spotřebitele však dosud tuto možnost nenabízela.
 • Index aktivity filadelfského Fedu v listopadu vyskočil na 40,8 bodu z říjnových 20,7 bodu (odhad: 18,5 bodu). Výsledek byl tak dobrý, že část expertů dala najevo pochybnosti. Nekoresponduje totiž s jinak spíše smíšenými ekonomickými daty.
 • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesá na 54,7 bodu (odhad: 56,3 bodu, říjen: 55,9 bodu).
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 15. listopadu klesl o 2 tisíce na 291 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 8. listopadu na 2,330 milionu z 2,403 milionu (revidováno z 2,392 milionu). Očekávalo se 2,370 milionu pokračujících žádostí.
 • Čínská společnost Alibaba ve čtvrtek prodala první dluhopisy. Objem obchodu se měl pohybovat kolem 8 miliard dolarů. Alibaba chtěla prodat až sedm tranší, včetně pěti dluhopisů s fixním výnosem a splatností mezi třemi a dvaceti lety a dvou s plovoucím výnosem a splatností tři a pět let.
 • Prodeje starších domů v říjnu vyskočily na nejvyšší hladinu za více než rok. Meziměsíčně se zvýšily o 1,5 % na 5,26 milionů jednotek anualizovaně, což je nejvíce od září minulého roku. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,5 %. Mediánová cena domu meziročně vzrostla o 5,5 % na 208 300 dolarů.
 • Stát Arizona zažaloval největší americkou automobilku General Motors. Tvrdí, že firma záměrně utajovala bezpečnostní závady u automobilů, aby se vyhnula nákladům spojeným se svoláváním vozů k opravě. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Podle listu New York Times by GM v rámci této žaloby mohla čelit pokutám ve výši až tří miliard dolarů.
 • Goldman Sachs vydala několik predikcí na rok 2015 včetně cílové ceny pro index S&P 500. Ten by měl stejně jako zisky firem vzrůst jen asi o 5 % na 2 100 bodů, banka tedy neočekává další růst P/E.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Best Buy ve 3Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 9,38 miliardy USD (odhad: 9,11 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar Tree ve 3Q: Zisk na akcii 0,64 USD, upravený zisk na akcii 0,69 USD, tržby 2,1 miliardy USD.
 • Výsledky Gap ve 3Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 3,97 miliardy USD (v souladu s odhadem).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+4,66 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,00 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,90 %). Zlevnily naopak cenné papíry zábavní společnosti Walt Disney (-1,02 %), investiční banky JPMorgan Chase (-0,79 %) či mobilního operátora Verizon Communications (-0,59 %).

Akcie společnosti Intel (+4,66 %) podpořilo zvýšení výhledu firmy pro příští rok. Výrobce počítačových čipů uvedl, že pro rok 2015 očekává meziroční nárůst tržeb kolem pěti procent. Firma zároveň oznámila, že zvýší vyplácenou dividendu o 6 centů za celý rok na 96 centů na akcii.

Téměř sedm procent připsaly v reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky akcie světově největšího maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (+6,98 %). Firma před začátkem čtvrtečního obchodování oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,32 USD na akcii nad odhadem trhu 0,25 USD na akcii. Tržby firmy dosáhly 9,38 miliardy dolarů a taktéž překonaly odhad trhu, který byl nastaven na 9,11 miliardy dolarů. Investoři se nyní snaží odhadnout, jak se firmě bude dařit v nadcházejícím vánočním období. Sama společnost odhaduje, že prodeje v jejích obchodech ve čtvrtém čtvrtletí vzrostou, nárůst tržeb však neočekává.

Hospodářské výsledky podpořily také akcie maloobchodního prodejce Dollar Tree (+5,17 %). Společnost ve třetím kvartále hospodařila se ziskem 133 milionů dolarů neboli 0,64 USD na akcii při tržbách 2,1 miliardy dolarů. Upravený zisk dosáhl 0,69 USD na akcii. Společnost současně mírně zlepšila odhad celoročního zisku na 2,97 až 3,04 USD na akcii. Dosud čekala zisk 2,94 až 3,06 USD na akcii. Pro čtvrté čtvrtletí očekává zisk 1,07 až 1,14 USD na akcii při tržbách 2,39 až 2,46 miliardy dolarů.

O více než sedm procent posílily akcie módního domu Urban Outfitters (+7,04 %), které tak navázaly na středeční obrat, jenž přišel po sérii čtyř poklesů v řadě. V pondělí po konci obchodování společnost zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, které zaostaly za odhady trhu.

Nedařilo se naopak cenným papírům producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-7,44 %). Společnost sice ve středu po závěru obchodování zveřejnila lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, zároveň ale trh nemile překvapila, když oznámila, že v příštím roce její finanční ředitelka Frances Rathkeová skončí ve funkci. V rámci hospodářských výsledků firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,86 USD na akcii při tržbách 1,2 miliardy dolarů.

Oslabily také akcie technologické firmy Salesforce.com (-4,46 %). Společnost ve středu večer zveřejnila výsledky, které sice mírně překonaly odhad trhu, investory ale nepotěšila svým výhledem. Za 3Q firma vykázala zisk 0,14 USD na akcii při tržbách 1,38 miliardy dolarů. Analytici odhadovali zisk 0,13 USD na akcii a tržby 1,37 miliardy dolarů. Pro poslední letošní kvartál firma očekává zisk 0,13 až 0,14 USD na akcii při tržbách 1,44 miliardy dolarů. Trh vyhlíží zisk 0,15 USD na akcii a tržby 1,45 miliardy dolarů. Za celý příští fiskální rok pak společnost čeká tržby 6,5 miliardy dolarů pod odhadem trhu 6,66 miliardy dolarů.

Akcie provozovatele kasin Wynn Resorts (-1,21 %) zlevnily o více než procento poté, co se na trhu objevila zpráva, že je společnost vyšetřována kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zprávu přinesla s odvoláním na nejmenované zdroje agentura Dow Jones.

Po konci obchodování na trh své čtvrtletní hospodářské výsledky poslal například prodejce oděvů Gap (v řádném obchodování +1,52 %). Společnost za třetí čtvrtletí vykázala zisk 0,80 USD na akcii při tržbách 3,97 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vydělala 0,76 USD na akcii při tržbách 3,97 miliardy dolarů. Investory nicméně nepotěšil výhled společnosti, který pro celý letošní fiskální rok končící v lednu počítá se ziskem 2,73 až 2,78 USD na akcii pod odhadem trhu 2,83 USD na akcii. Původně firma odhadovala, že za celý rok vydělá 2,95 až 3 USD na akcii.

Dolar k jenu stoupl na nové sedmileté maximum

Americký dolar se ve čtvrtek vyšplhal na nové sedmileté maximum vůči japonskému jenu a nepatrně posílil i k euru. Nadále ho podporuje očekávání, že americká centrální banka příští rok začne zvyšovat úrokové sazby.

Během dne dolar vůči jenu vystoupil až na 118,96 JPY, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 2007. Později však zamířil dolů a krátce po desáté hodině se prodával za 118,03 JPY. Japonská měna je naopak pod tlakem kvůli očekávání, že japonská centrální banka bude nadále podporovat domácí ekonomiku mimořádně uvolněnou měnovou politikou.

Jednotnou evropskou měnu ve čtvrtek zasáhly údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně, které zaostaly za očekáváním analytiků. Výzkumná společnost Markit oznámila, že index aktivity v listopadu klesl na 51,4 bodu z říjnových 52,1 bodu. Euro vůči dolaru po zveřejnění údajů o podnikatelské aktivitě sestoupilo na 1,251 USD, později však oživilo a prodávalo se za 1,254 USD.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek po předchozí sérii třech poklesů zvyšovaly, když k růstu přispěly příznivé ekonomické údaje ze Spojených států. Pozornost investorů se nyní soustředí na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která bude příští týden jednat o své těžební politice.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zdražila zhruba o dolar na 79,25 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 1,23 dolaru na 75,65 USD za barel.

Zasedání OPEC se bude konat 27. listopadu ve Vídni. "Rostou spekulace o tom, že by OPEC mohl udělat něco na podporu cen ropy," uvedl analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group. Rakouská poradenská firma JBC Energy předpověděla, že OPEC se dohodne na snížení těžby o nejméně milion barelů denně. V současnosti je těžební limit nastaven na 30 milionů barelů denně.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o více než 11 dolarů na zhruba 1 194 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Walmart a Microsoft prohloubí technologickou spolupráci
Walmart a Microsoft prohloubí technologickou spolupráci
před 15 minutami

Walmart a Microsoft prohloubí technologickou spolupráci

Maloobchodní řetězec Walmart a softwarová společnost Microsoft prohloubí technologickou spolupráci na poli cloudových...
Wal-Mart Microsoft Technologie
Itálie: Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 1,3 %
před 33 minutami

Itálie: Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 1,3 %

Index spotřebitelských cen v Itálii se v červnu podle finálních dat meziročně zvýšil o 1,3 %, a zopakoval tak tempo...
Itálie Inflace
Spojené království: Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců do…
před hodinou

Spojené království: Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců do května stagnovala na 4,2 %

Podle zprávy organizace ILO zůstala míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od března do...
Spojené království Nezaměstnanost
Asijské burzy v úterý uzavřely v červených číslech
Asijské burzy v úterý uzavřely v červených číslech
před hodinou

Asijské burzy v úterý uzavřely v červených číslech

Asijské akciové trhy zakončily úterní seanci v mínusu, když se investoři vraceli k pondělnímu summitu amerického...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,7 % (duben:…
před hodinou

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,7 % (duben: +0,2 %), meziročně zpevnily o 5 % (duben: +3,9 %)

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 4,9 % (duben: +7,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 3,6 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Akcie Tesly klesly kvůli urážce záchranáře z thajské jeskyně
Akcie Tesly klesly kvůli urážce záchranáře z thajské jeskyně
09:58

Akcie Tesly klesly kvůli urážce záchranáře z thajské jeskyně

Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla v pondělí klesla o více než 3,5 procenta poté, co jeho generální...
Tesla Americké akcie
Před ropným polem v iráckém Zubajru demonstruje 250 lidí
09:39

Před ropným polem v iráckém Zubajru demonstruje 250 lidí

Asi 250 demonstrantů se v úterý shromáždilo k dalšímu protivládnímu protestu u hlavního vchodu do ropného pole v...
Ropa Irák Komodity
Růst předplatitelů Netflixu zaostal za očekáváním, akcie oslabily
Růst předplatitelů Netflixu zaostal za očekáváním, akcie oslabily
09:00

Růst předplatitelů Netflixu zaostal za očekáváním, akcie oslabily

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za očekáváním....
Netflix Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
včera v 22:00

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky Bank of America

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Bankovní společnosti posilovaly díky výsledkům hospodaření Bank of...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel
včera v 21:26

E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99% podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu koupila od...
Turismus a cestovní ruch Česká republika Čína
Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
včera v 20:25

Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku
včera v 19:33

Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší...
Amazon Americké akcie Německo
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
včera v 18:34

Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 617 milionů eur. To je vysoko...
Řecko Rozpočet
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání prezidentů USA a Ruska

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
včera v 17:23

TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč

Televize Nova loni zvýšila čistý zisk o polovinu na 451 milionů korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 4,836...
CME (CETV) Média Výsledková sezóna
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
včera v 17:05

MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně

Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta z...
Eurozóna Evropská ekonomika HDP
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,32 % na 1 088,24 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
včera v 16:21

Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU

Z případné další eskalace obchodního sporu se Spojenými státy a ze zavedení nových cel by měl prospěch rozpočet...
Evropská unie Rozpočet Mezinárodní obchod