Americké akcie se ve čtvrtek rychle vzpamatovaly z úvodního propadu a opět posunuly zavírací maxima
|

Americké akcie se ve čtvrtek rychle vzpamatovaly z úvodního propadu a opět posunuly zavírací maxima

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily výrazným poklesem. Během první hodiny ale většinu ztrát smazaly a krátce poté se vyhouply nad nulu. K oživení přispěly příznivé statistické údaje, které zmírnily obavy investorů o růst amerického hospodářství poté, co z ekonomik eurozóny a Číny přišla slabá data.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,19 % na nové zavírací maximum 17 719 bodů, širší S&P 500 přidal 0,20 % na nové zavírací maximum 2 052,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,56 % na 4 701,87 bodu. Nejvíce se dařilo energetickému sektoru, akciím z technologického odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. Zlevnily naopak telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče nebo cenné papíry z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 13,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,33 %.

Americké akcie (20. listopadu 2014)

Průmyslová aktivita v oblasti středního atlantického pobřeží roste nejrychleji za dvě desetiletí a prodeje starších domů byly v říjnu nejvyšší za více než rok. Další zpráva ukázala, že spotřebitelské ceny v USA v říjnu zůstaly nečekaně beze změny, a příznivá byla také informace o tom, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden nečekaně klesl.

"Prudké oživení z úvodního poklesu jasně dokazuje, že je na trhu přítomná velká síla a že data z ekonomiky jsou investory nadále pozorně sledována," řekl podle agentury Bloomberg Paul Zemsky, stratég ze společnosti Voya Investment Management. "Měli jsme tu sérii slabých čísel z Číny a Evropy, což investory znejistilo. Data ze Spojených států jsou nadále smíšená, převažují ale ta pozitivní, zatímco všude jinde ve světě mají navrch spíše ta negativní."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Spotřebitelské ceny ve Spojených státech zůstaly v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem beze změny. Pokles cen pohonných hmot kompenzovaly vyšší náklady na bydlení a zdravotní péči. Bez zahrnutí cen potravin a energií však ceny rostly. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení spotřebitelských cen o 0,1 %. V září ceny vzrostly o 0,1 %. Za poslední rok se ceny zvýšily o 1,7 %. Na této úrovni je inflace již třetí měsíc.
 • Ředitel společnosti Alibaba Jack Ma ve čtvrtek oznámil, že společnost plánuje mezinárodní verzi internetového obchodu Taobao. V současnosti Alibaba provozuje mezinárodní platformu Aliexpress, na níž spolu obchodují společnosti, pro spotřebitele však dosud tuto možnost nenabízela.
 • Index aktivity filadelfského Fedu v listopadu vyskočil na 40,8 bodu z říjnových 20,7 bodu (odhad: 18,5 bodu). Výsledek byl tak dobrý, že část expertů dala najevo pochybnosti. Nekoresponduje totiž s jinak spíše smíšenými ekonomickými daty.
 • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesá na 54,7 bodu (odhad: 56,3 bodu, říjen: 55,9 bodu).
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 15. listopadu klesl o 2 tisíce na 291 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 8. listopadu na 2,330 milionu z 2,403 milionu (revidováno z 2,392 milionu). Očekávalo se 2,370 milionu pokračujících žádostí.
 • Čínská společnost Alibaba ve čtvrtek prodala první dluhopisy. Objem obchodu se měl pohybovat kolem 8 miliard dolarů. Alibaba chtěla prodat až sedm tranší, včetně pěti dluhopisů s fixním výnosem a splatností mezi třemi a dvaceti lety a dvou s plovoucím výnosem a splatností tři a pět let.
 • Prodeje starších domů v říjnu vyskočily na nejvyšší hladinu za více než rok. Meziměsíčně se zvýšily o 1,5 % na 5,26 milionů jednotek anualizovaně, což je nejvíce od září minulého roku. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,5 %. Mediánová cena domu meziročně vzrostla o 5,5 % na 208 300 dolarů.
 • Stát Arizona zažaloval největší americkou automobilku General Motors. Tvrdí, že firma záměrně utajovala bezpečnostní závady u automobilů, aby se vyhnula nákladům spojeným se svoláváním vozů k opravě. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Podle listu New York Times by GM v rámci této žaloby mohla čelit pokutám ve výši až tří miliard dolarů.
 • Goldman Sachs vydala několik predikcí na rok 2015 včetně cílové ceny pro index S&P 500. Ten by měl stejně jako zisky firem vzrůst jen asi o 5 % na 2 100 bodů, banka tedy neočekává další růst P/E.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Best Buy ve 3Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 9,38 miliardy USD (odhad: 9,11 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar Tree ve 3Q: Zisk na akcii 0,64 USD, upravený zisk na akcii 0,69 USD, tržby 2,1 miliardy USD.
 • Výsledky Gap ve 3Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 3,97 miliardy USD (v souladu s odhadem).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+4,66 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,00 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,90 %). Zlevnily naopak cenné papíry zábavní společnosti Walt Disney (-1,02 %), investiční banky JPMorgan Chase (-0,79 %) či mobilního operátora Verizon Communications (-0,59 %).

Akcie společnosti Intel (+4,66 %) podpořilo zvýšení výhledu firmy pro příští rok. Výrobce počítačových čipů uvedl, že pro rok 2015 očekává meziroční nárůst tržeb kolem pěti procent. Firma zároveň oznámila, že zvýší vyplácenou dividendu o 6 centů za celý rok na 96 centů na akcii.

Téměř sedm procent připsaly v reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky akcie světově největšího maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (+6,98 %). Firma před začátkem čtvrtečního obchodování oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,32 USD na akcii nad odhadem trhu 0,25 USD na akcii. Tržby firmy dosáhly 9,38 miliardy dolarů a taktéž překonaly odhad trhu, který byl nastaven na 9,11 miliardy dolarů. Investoři se nyní snaží odhadnout, jak se firmě bude dařit v nadcházejícím vánočním období. Sama společnost odhaduje, že prodeje v jejích obchodech ve čtvrtém čtvrtletí vzrostou, nárůst tržeb však neočekává.

Hospodářské výsledky podpořily také akcie maloobchodního prodejce Dollar Tree (+5,17 %). Společnost ve třetím kvartále hospodařila se ziskem 133 milionů dolarů neboli 0,64 USD na akcii při tržbách 2,1 miliardy dolarů. Upravený zisk dosáhl 0,69 USD na akcii. Společnost současně mírně zlepšila odhad celoročního zisku na 2,97 až 3,04 USD na akcii. Dosud čekala zisk 2,94 až 3,06 USD na akcii. Pro čtvrté čtvrtletí očekává zisk 1,07 až 1,14 USD na akcii při tržbách 2,39 až 2,46 miliardy dolarů.

O více než sedm procent posílily akcie módního domu Urban Outfitters (+7,04 %), které tak navázaly na středeční obrat, jenž přišel po sérii čtyř poklesů v řadě. V pondělí po konci obchodování společnost zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, které zaostaly za odhady trhu.

Nedařilo se naopak cenným papírům producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-7,44 %). Společnost sice ve středu po závěru obchodování zveřejnila lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, zároveň ale trh nemile překvapila, když oznámila, že v příštím roce její finanční ředitelka Frances Rathkeová skončí ve funkci. V rámci hospodářských výsledků firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,86 USD na akcii při tržbách 1,2 miliardy dolarů.

Oslabily také akcie technologické firmy Salesforce.com (-4,46 %). Společnost ve středu večer zveřejnila výsledky, které sice mírně překonaly odhad trhu, investory ale nepotěšila svým výhledem. Za 3Q firma vykázala zisk 0,14 USD na akcii při tržbách 1,38 miliardy dolarů. Analytici odhadovali zisk 0,13 USD na akcii a tržby 1,37 miliardy dolarů. Pro poslední letošní kvartál firma očekává zisk 0,13 až 0,14 USD na akcii při tržbách 1,44 miliardy dolarů. Trh vyhlíží zisk 0,15 USD na akcii a tržby 1,45 miliardy dolarů. Za celý příští fiskální rok pak společnost čeká tržby 6,5 miliardy dolarů pod odhadem trhu 6,66 miliardy dolarů.

Akcie provozovatele kasin Wynn Resorts (-1,21 %) zlevnily o více než procento poté, co se na trhu objevila zpráva, že je společnost vyšetřována kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zprávu přinesla s odvoláním na nejmenované zdroje agentura Dow Jones.

Po konci obchodování na trh své čtvrtletní hospodářské výsledky poslal například prodejce oděvů Gap (v řádném obchodování +1,52 %). Společnost za třetí čtvrtletí vykázala zisk 0,80 USD na akcii při tržbách 3,97 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vydělala 0,76 USD na akcii při tržbách 3,97 miliardy dolarů. Investory nicméně nepotěšil výhled společnosti, který pro celý letošní fiskální rok končící v lednu počítá se ziskem 2,73 až 2,78 USD na akcii pod odhadem trhu 2,83 USD na akcii. Původně firma odhadovala, že za celý rok vydělá 2,95 až 3 USD na akcii.

Dolar k jenu stoupl na nové sedmileté maximum

Americký dolar se ve čtvrtek vyšplhal na nové sedmileté maximum vůči japonskému jenu a nepatrně posílil i k euru. Nadále ho podporuje očekávání, že americká centrální banka příští rok začne zvyšovat úrokové sazby.

Během dne dolar vůči jenu vystoupil až na 118,96 JPY, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 2007. Později však zamířil dolů a krátce po desáté hodině se prodával za 118,03 JPY. Japonská měna je naopak pod tlakem kvůli očekávání, že japonská centrální banka bude nadále podporovat domácí ekonomiku mimořádně uvolněnou měnovou politikou.

Jednotnou evropskou měnu ve čtvrtek zasáhly údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně, které zaostaly za očekáváním analytiků. Výzkumná společnost Markit oznámila, že index aktivity v listopadu klesl na 51,4 bodu z říjnových 52,1 bodu. Euro vůči dolaru po zveřejnění údajů o podnikatelské aktivitě sestoupilo na 1,251 USD, později však oživilo a prodávalo se za 1,254 USD.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek po předchozí sérii třech poklesů zvyšovaly, když k růstu přispěly příznivé ekonomické údaje ze Spojených států. Pozornost investorů se nyní soustředí na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která bude příští týden jednat o své těžební politice.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zdražila zhruba o dolar na 79,25 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 1,23 dolaru na 75,65 USD za barel.

Zasedání OPEC se bude konat 27. listopadu ve Vídni. "Rostou spekulace o tom, že by OPEC mohl udělat něco na podporu cen ropy," uvedl analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group. Rakouská poradenská firma JBC Energy předpověděla, že OPEC se dohodne na snížení těžby o nejméně milion barelů denně. V současnosti je těžební limit nastaven na 30 milionů barelů denně.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o více než 11 dolarů na zhruba 1 194 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla
Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla
před 8 minutami

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně stoupla na 95,6 bodu z červencových 95,1 bodu. Podnikatelům, kteří byli ještě...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Čínský AliExpress otevřel u Madridu první prodejnu v Evropě
před hodinou

Čínský AliExpress otevřel u Madridu první prodejnu v Evropě

Čínský internetový obchod AliExpress otevřel v neděli první kamennou prodejnu v Evropě. Před jejím otevřením se v...
Čína Evropa Alibaba
Co musíte ráno vědět (26. srpna)
Co musíte ráno vědět (26. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, kdo nečekaně dorazil do místa konání summitu G7 a na co...
Musíte vědět
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
včera v 21:45

SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu

O řešení krizí kolem Íránu či Severní Koreje, ochraně klimatu či nebezpečí obchodních válek hovořili na sobotní...
Světová ekonomika Politika Írán
Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni
včera v 16:53

Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni

Zlepšit práva českých spotřebitelů při přeshraničních nákupech i platbách by měla novela zákona o ochraně...
Spotřebitelé
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
včera v 16:09

Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie

Do místa summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu v neděli překvapivě přiletěl íránský...
Írán Francie Geopolitická rizika
Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila
včera v 14:13

Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila

Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to v neděli britský...
Spojené království Evropa Evropská unie
Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu
včera v 13:16

Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu

Americký prezident Donald Trump v neděli podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem...
Spojené státy americké (USA) Írán Geopolitická rizika
Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili
včera v 11:50

Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili

Na jihozápadě Francie pokračují druhým dnem demonstrace proti summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který po sobotní...
Francie Politika Světová ekonomika
Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie
včera v 10:06

Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie

Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v Kanadě nejlépe splnila...
Světová ekonomika Politika Evropská unie
Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu
včera v 09:26

Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu

Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít...
Spojené státy americké (USA) Spojené království Politika
Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump
včera v 08:45

Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump

Dosavadní jednání na summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu byla velmi dobrá....
Světová ekonomika Politika Spojené státy americké (USA)
Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber
včera v 07:58

Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody, nebude už z právního hlediska dlužit 39 miliard liber, tedy původní...
Spojené království Evropská unie Politika
Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky
včera v 05:13

Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie v neděli pokračuje třídenní summit sedmi ekonomicky...
Světová ekonomika Politika Francie
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
24. 8. 2019 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
24. 8. 2019 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
24. 8. 2019 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
24. 8. 2019 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie