Americké akcie zakončily týden dalším růstem na rekordy
|

Americké akcie zakončily týden dalším růstem na rekordy

Americké akcie zahájily páteční obchodování výrazným posílením a jejich hlavní indexy vystoupaly na další maxima. Náladu na Wall Street podpořilo snížení úrokových sazeb v Číně a také vyhlídky na další kroky Evropské centrální banky na podporu ekonomiky a zvýšení inflace.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil v pátek o 0,51 % na 17 810,06 bodu, širší index S&P 500 získal 0,52 % na 2 063,50 bodu. Oba indexy tak stanovily nová zavírací maxima. Krátce po otevření překonal Dow i intradenní maximum. Technologický index Nasdaq zavíral o 0,24 % silnější na 4 712,97 bodu. Index menších firem Russell 2000 přidal slabých 0,14 % a za celý týden skončil na červené nule.

Americké akcie 21. listopadu 2014

Za celý týden přidal Dow 0,97 %, S&P 500 1,13 % a Nasdaq 0,52 %.

Z globálního pohledu měly v pátek na akcie vliv dvě události. Čínská centrální banka nečekaně po více než dvou letech snížila sazby o 25 bazických bodů na 2,75 %. Snížení úroků v Číně zmírnilo na trhu obavy z útlumu druhé největší ekonomiky světa. ECB pak zahájila nákupy cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů a její šéf Mario Draghi řekl, že banka udělá všechno pro to, aby co nejdříve zvýšila příliš nízkou inflaci a zastavila pokles inflačních očekávání.

To vedlo k prudkému růstu cen akcií v Evropě a pozitivní nálada se přesunula i do USA. "Medvědi podcenili jednu věc. Tou je odhodlání centrálních bank uvolňovat politiku," říká Nick Raich z The Earnings Scout. Server Zero hedge lakonicky poznamenává, že jdou centrální banky ALL-IN, Deutsche Bank na základě rozhovorů s klienty upozorňuje na to, že se stává stále častějším ten pohled na věc, že dluhy nebude potřeba splatit a že peníze zkrátka "odněkud přiletí". Asi z helikoptér.

"Důvody, proč to Evropa a Čína dělají, nejsou příliš pozitivní. Není z čeho se příliš radovat," rýpl si do investorů JJ Kinahan z TD Ameritrade.

V rámci indexu Dow se nejvíce dařilo akciím těžaře Caterpillar, jehož akcie posílily o 4,27 % poté, co společnost Stifel začala firmu pokrývat s nákupním doporučením a cílovou cenou 122 USD na akcii.

V indexu S&P 500 se dařilo akciím ze sektoru materiálů a energetickým firmám. Dařilo se všem oborům, nejméně však cyklickému spotřebnímu zboží a síťovému odvětví. "Firmy ze sektoru materiálů jsou velmi silně korelovány s globální aktivitou," vysvětluje Mark Luschini z Janney Montgomery Scott.

Po silném čtvrtku nebyla v pátek na programu žádná významnější makrodata. Výsledky, které překonaly odhady analytiků, zveřejnil prodejce sportovního zboží Foot Locker. Společnost ve 3Q vydělala 83 centů na akcii při tržbách 1,73 miliardy USD. Akcie společnosti však po úvodní euforii klesly a nakonec oslabily o 4,3 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Světové ceny ropy v pátek stouply a severomořská ropa Brent se dostala na více než 80 dolarů za barel. Trh s ropou reaguje na nečekané snížení úrokových sazeb čínskou centrální bankou a na spekulace, že by se ropný kartel OPEC příští týden mohl dohodnout na omezení těžby ropy.

Posilovala tak i americká ropa WTI. Za týden zdražila asi o procento a přerušila sérii 8 týdnů propadu ceny.

"Ceny komodit celkově rostly, především ceny obecných kovů, ale také ceny ropy. Zřejmě je tu naděje, že krok čínské centrální banky zvýší poptávku po komoditách," sdělil podle agentury Reuters analytik z Commerzbank Carsten Fritsch.

Ceny ropy se od června propadly o zhruba 30 procent kvůli dostatečnému zásobování trhu a obavám ohledně hospodářského vývoje v Číně a Evropě. V poslední době rostou spekulace, že OPEC bude jednat a omezí produkci, aby zvrátil kolaps trhu. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Rusko a Saúdská Arábie vyjádřily "ochotu spolupracovat v otázkách týkajících se energie a ropných trhů", zatímco Venezuela zopakovala svou výzvu ke snížení ropné produkce v rámci OPEC.

Americký dolar posiloval vůči euru po komentářích Maria Draghiho o připravenosti ECB dále uvolňovat politiku.

Navzdory tomu dokázaly v pátek zdražit jak zlato, tak stříbro.

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

 • Spotřebitelské ceny ve Spojených státech zůstaly v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem beze změny. Pokles cen pohonných hmot kompenzovaly vyšší náklady na bydlení a zdravotní péči. Bez zahrnutí cen potravin a energií však ceny rostly. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení spotřebitelských cen o 0,1 %. V září ceny vzrostly o 0,1 %. Za poslední rok se ceny zvýšily o 1,7 %. Na této úrovni je inflace již třetí měsíc.
 • Ředitel společnosti Alibaba Jack Ma ve čtvrtek oznámil, že společnost plánuje mezinárodní verzi internetového obchodu Taobao. V současnosti Alibaba provozuje mezinárodní platformu Aliexpress, na níž spolu obchodují společnosti, pro spotřebitele však dosud tuto možnost nenabízela.
 • Index aktivity filadelfského Fedu v listopadu vyskočil na 40,8 bodu z říjnových 20,7 bodu (odhad: 18,5 bodu). Výsledek byl tak dobrý, že část expertů dala najevo pochybnosti. Nekoresponduje totiž s jinak spíše smíšenými ekonomickými daty.
 • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesá na 54,7 bodu (odhad: 56,3 bodu, říjen: 55,9 bodu).
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 15. listopadu klesl o 2 tisíce na 291 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 8. listopadu na 2,330 milionu z 2,403 milionu (revidováno z 2,392 milionu). Očekávalo se 2,370 milionu pokračujících žádostí.
 • Čínská společnost Alibaba ve čtvrtek prodala první dluhopisy. Objem obchodu se měl pohybovat kolem 8 miliard dolarů. Alibaba chtěla prodat až sedm tranší, včetně pěti dluhopisů s fixním výnosem a splatností mezi třemi a dvaceti lety a dvou s plovoucím výnosem a splatností tři a pět let.
 • Prodeje starších domů v říjnu vyskočily na nejvyšší hladinu za více než rok. Meziměsíčně se zvýšily o 1,5 % na 5,26 milionů jednotek anualizovaně, což je nejvíce od září minulého roku. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,5 %. Mediánová cena domu meziročně vzrostla o 5,5 % na 208 300 dolarů.
 • Stát Arizona zažaloval největší americkou automobilku General Motors. Tvrdí, že firma záměrně utajovala bezpečnostní závady u automobilů, aby se vyhnula nákladům spojeným se svoláváním vozů k opravě. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Podle listu New York Times by GM v rámci této žaloby mohla čelit pokutám ve výši až tří miliard dolarů.
 • Goldman Sachs vydala několik predikcí na rok 2015 včetně cílové ceny pro index S&P 500. Ten by měl stejně jako zisky firem vzrůst jen asi o 5 % na 2 100 bodů, banka tedy neočekává další růst P/E.
 • Mnoho guvernérů Fedu na minulém zasedání centrální banky vyjádřilo obavy z toho, že by inflační očekávání veřejnosti mohla klesnout. Vyplývá to ze zápisu z říjnového zasedání Fedu. Příliš nízká inflace se v poslední době stala jedním z hlavních zdrojů obav Fedu i dalších centrálních bank vyspělých zemí.
 • Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu klesla o 2,8 % na 1,01 milionu jednotek anualizovaně. Očekával se výsledek 1,03 milionu jednotek po 1,04 milionu jednotek v září (revidováno z 1,02 milionu jednotek). Počet vydaných stavebních povolení ale vzrostl o 4,8 % na 1,08 milionu anualizovaně z 1,03 milionu (revidováno z 1,02 milionu). Říjnový výsledek je tak nejlepší za zhruba šest a půl roku. Čekal se růst na 1,04 milionu.
 • USA: Počet schválených žádostí o hypotéku v týdnu do 14. listopadu vzrostl o 4,9 %.
 • Zásoby ropy na území USA v týdnu do 14. listopadu vzrostly o 2,61 milionu barelů (odhad: -1,74 milionu barelů).
 • Americký maloobchodní řetězec Dollar General bude možná muset kvůli akvizici svého konkurenta Family Dollar Stores zavřít až 4 tisíce obchodů. Ve středu to s odvoláním na dva nejmenované zdroje uvedl deník New York Post. Obchody prý Dollar General zřejmě bude muset zavřít proto, aby bylo spojení společností schváleno Federální obchodní komisí.
 • Analytici z investiční banky Morgan Stanley odhadují, že americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vykáže za celý příští rok zisk 2,45 USD na akcii. Dosud odhadovali, že to bude 2,99 USD. Současně výrazně snížili i odhad počtu vozů Model X dodaných na trh, a to na 5 tisíc z 15 tisíc.
 • Credit Suisse: Fed by mohl se zvyšováním sazeb začít dříve, než většina trhu očekává.
 • Morgan Stanley snižuje investiční doporučení na akcie BlackBerry na "underweight" z "equal weight", cílová cena 7 USD.
 • Americká automobilka Ford Motor v příštím roce kvůli slabé poptávce propustí ze své rumunské divize zhruba 680 lidí. To představuje přibližně pětinu celkového počtu zaměstnanců divize. Oznámila to ve středu firma.
 • Sedm z 30 největších amerických korporací loni vyplatilo více svému generálnímu řediteli, než kolik zaplatilo na dani z příjmu v USA. Vyplývá to ze studie Institutu pro politická studia a Centra pro efektivní vládu. Šlo o firmy Boeing, Ford Motor, Chevron, Citigroup, Verizon Communications, JPMorgan Chase & Co. a General Motors. Studie, která přichází v době, kdy se ve Washingtonu hovoří o reformě firemních daní, upozorňuje, že to nejsou žádné chudé firmy. Těchto sedm firem loni vykázalo dohromady v USA zisk před zdaněním více než 74 miliard USD. Na daních přitom získaly zpět 1,9 miliardy USD. To znamená, že jejich skutečná daňová sazba činila minus 2,5 %.
 • Irving Picard, který byl pověřen soudem ke shromažďování finančních prostředků k odškodnění podvedených v kauze Madoffova Ponziho schématu, vyplnil žádost o vyrovnání se dvěma fondy na Kajmanských ostrovech. Pokud soud toto téměř pětisetmilionové vyrovnání schválí, celková výše nashromážděného odškodnění by dosáhla 10,3 miliardy dolarů, tedy mnohem více, než se čekalo. Podle Picarda bylo již 5,25 miliardy dolarů vyplaceno obětem.
 • Z průzkumu Bank of America mezi manažery fondů vyplývá, že nečekají ani recesi, ani závratný hospodářský růst. Méně než každý desátý manažer očekává recesi, avšak téměř 80 % z oslovených vyhlíží růst "pod trendem". Globální investorská nálada dosáhla devítiletého maxima, když téměř polovina investorů uvedla, že ekonomika v příštím roce posílí. V říjnu to očekávalo pouze 33 % z nich. Investoři se nyní hromadně přesouvají k akciím. Pouze 13 % z nich doporučuje držet hotovost, v říjnu to bylo 27 %.
 • Index cen výrobců ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 1,5 %, čekalo se 1,2 % po zářijových 1,6 %. Meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, trh počítal se snížením o 0,1 %, stejným jako v září. Jádrový index očištěný o ceny potravin a energií meziročně vzrostl o 1,8 % při očekávání 1,5 % po 1,6 % v září, a meziměsíčně se zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,1% růst po zářijové stagnaci.
 • Nálada amerických stavitelů se v listopadu nečekaně zlepšila. Index trhu s nemovitostmi sestavovaný Národní asociací stavitelů domů (National Association of Home Builders - NAHB) vyskočil na 58 bodů z říjnových 54 bodů, ačkoli se očekával jen mírný růst na 55 bodů.
 • Průmyslová aktivita ve státu New York v listopadu vzrostla z říjnových zhruba půlročních minim. Index podmínek v byznysu označovaný jako Empire State narostl na 10,16 bodu z říjnových 6,17 bodu. Ekonomové v anketě Reuters očekávali růst na 11 bodů, podle Bloombergu 10,5 bodu.
 • Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu celkově klesla o 0,1 %. Čekal se růst o 0,2 %. Třetí měsíc za sebou se snižovala výroba automobilů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila americká centrální banka (Fed).
 • Americká společnost Halliburton, která je druhým největším poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy, se dohodla na převzetí menšího konkurenta Baker Hughes. V akciích a hotovosti za něj zaplatí zhruba 34,6 miliardy USD. Spojením vznikne podnik, který by se mohl stát jedničkou v oboru, v prosinci proto věc bude řešit antimonopolní úřad.
 • Přední světový výrobce generických léků Actavis se dohodl na koupi výrobce botoxu Allergan za 66 miliard dolarů. Nabídnutou sumou překonala společnost se sídlem v Irsku o plných 12 miliard dolarů nabídku kanadské společnosti Valeant Pharmaceuticals.
 • Facebook prý tajně pracuje na nových stránkách pro profesionály s názvem Facebook at Work (Facebook v práci). Nové stránky mají umožnit uživatelům oddělit osobní profil od pracovního a mají konkurovat profesionální síti LinkedIn, ale také službám od společností Google a Microsoft. Informuje o tom server ekonomického listu Financial Times.
 • Společnost Pfizer v pondělí oznámila, že spojí síly s německou Merck v boji proti rakovině. Merck už od amerického partnera obdržela 850 milionů dolarů a může očekávat další téměř 2 miliardy dolarů. Firmy budou společně financovat vývoj a stejně tak se podělí o tržby z prodeje léku na rakovinu.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Best Buy ve 3Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 9,38 miliardy USD (odhad: 9,11 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar Tree ve 3Q: Zisk na akcii 0,64 USD, upravený zisk na akcii 0,69 USD, tržby 2,1 miliardy USD.
 • Výsledky Gap ve 3Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 3,97 miliardy USD (v souladu s odhadem).
 • Výsledky Staples ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 5,96 miliardy USD (odhad: 5,94 miliardy USD)2
 • Výsledky Lowe's Cos ve 3Q: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 13,7 miliardy USD (odhad: 13,55 miliardy USD).
 • Výsledky Target ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 17,7 miliardy USD (odhad: 17,56 miliardy USD).
 • Poskytovatel cloudových služeb Salesforce.com oznámil zisk na akcii 14 centů (odhad: 13 centů) a tržby 1,38 miliardy USD (nad odhadem 1,37 miliardy).
 • Výsledky Home Depot ve 3Q: Zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,13 USD), tržby: 20,51 miliardy USD (odhad: 20,46 miliardy USD).
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
včera v 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
včera v 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
včera v 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
včera v 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
včera v 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
včera v 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
včera v 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
23. 8. 2019 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
23. 8. 2019 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
23. 8. 2019 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
23. 8. 2019 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
23. 8. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
23. 8. 2019 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
23. 8. 2019 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
23. 8. 2019 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
23. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
23. 8. 2019 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
23. 8. 2019 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti