Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily
|

Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo jen s minimálními změnami oproti předchozímu dni. Investoři pozorně sledovali sérii evropských makrodat, mezi nimiž byly i údaje o vývoji inflace a nezaměstnanosti v eurozóně. Burzám nadále přitěžoval energetický sektor, který reagoval dalším prudkým poklesem na rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský akciový index FTSE 100 v pátek klesl o 0,01 %, německý DAX ale o 0,06 % posílil, francouzský CAC 40 přidal 0,18 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,19 % na 3 250,93 bodu.

Dařilo se zejména akciím ze sektoru dopravy a cestovního ruchu, telekomunikačním titulům a cenným papírům z odvětví zboží osobní spotřeby. V červených číslech naopak skončily průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a akcie z odvětví ropy a zemního plynu.

Evropské akcie (28. listopadu 2014)

Mezi všemi v pátek oslabily zejména cenné papíry ropných firem. Reagovaly tak na čtvrteční rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit navzdory poklesu cen ropy objem její těžby. Akcie francouzského Totalu zlevnily o 1,98 %, cenné papíry britsko-nizozemského ropného koncernu Royal Dutch Shell oslabily o 2,13 % a akcie britské společnosti BP odepsaly 1,41 %.

Rozhodnutí kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy se po zprávách z předběžných jednání už vesměs očekávalo. Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu sdružených v kartelu OPEC zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny ropy nechají spadnout pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru. Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel.

Na opačné straně ale z rozhodnutí zachovat objem těžby ropy na úrovni 30 milionů barelů denně profitovaly akcie leteckých společností, pro které znamenají klesající ceny ropy klesající náklady na palivo. Zdražily cenné papíry německých aerolinek Lufthansa (+4,9 %) nebo francouzského dopravce Air France (+6,36 %).

V týdenním horizontu akcie hledaly směr, za měsíc ale vzrostly

Za celý uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 0,33 % na 6 722,62 bodu, německý DAX vzrostl o 2,55 % na 9 980,85 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,93 % na 4 390,18 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 přidal za pět obchodních dní 1,78 %.

Evropské akcie (24.-28. listopadu 2014)

Od začátku listopadu britský FTSE 100 přidal 2,78 %, německý DAX posílil o 7,01 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 3,65 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 zpevnil o 4,42 %.

Evropské akcie (3.-28. listopadu 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu mírně zpomalil. Index spotřebitelských cen se meziročně zvýšil o 0,3 % po růstu o 0,4 % v říjnu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Pokles tempa inflace o desetinu procentního bodu na pětileté minimum se očekával. Jádrový index spotřebitelských cen se meziročně zvýšil o 0,7 %, stejně jako v říjnu.
 • Situace na trhu práce se ve společenství zemí platících eurem v říjnu nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti v eurozóně stagnovala na 11,5 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se míra nezaměstnanosti v meziměsíčním srovnání také nezměnila a zůstala na 10 %.
 • Tržby německých maloobchodníků se v říjnu zvýšily o 1,7 % meziročně a o 1,9 % meziměsíčně. Čekal se růst tržeb o 1,4 % meziročně a o 1,7 % meziměsíčně. V září se tržby meziročně zvýšily o 2,4 % (revidováno z +2,3 %), ale meziměsíčně o 2,8 % klesly (revidováno z -3,2 %).
 • Ceny domů a bytů ve Spojeném království v listopadu dál rostly. Národní index cen rezidentních nemovitostí meziměsíčně stoupl v souladu s odhady o 0,3 % a meziročně se zvýšil o 8,5 % (odhad: +8,6 %). V říjnu se ceny domů a bytů meziměsíčně zvýšily o 0,5 % a meziročně vzrostly o 9 %.
 • Francie: Spotřebitelské výdaje v říjnu meziměsíčně klesly o 0,9 % (odhad: +0,4 %, září: -0,5 %).
 • Francie: Výrobní ceny v říjnu meziměsíčně klesly o 0,2 % (září: +0,5 %).
 • Celková míra nezaměstnanosti se v Itálii v říjnu zvýšila na 13,2 % z 12,9 % v září (revidováno z 12,6 %). Očekávalo se, že nezaměstnanost zůstane na 12,6 % před revizí. Nezaměstnanost tak dosahuje rekordních úrovní.
 • Tempo růstu spotřebitelských cen se v Itálii v listopadu podle rychlého odhadu nezměnilo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů Evropské unie index spotřebitelských cen meziročně stagnoval na 0,2 %. Meziměsíčně ceny v Itálii klesly o 0,3 % po růstu o 0,3 % v říjnu.
 • Itálie: Index výrobních cen v říjnu klesl o 0,6 % meziměsíčně a o 1,6 % meziročně (září: +0,1 % a -2 %).
 • Rakouský hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním třetím čtvrtletí proti předchozímu kvartálu snížil o 0,3 % . Zaznamenal tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu loňského roku. V pátek to oznámil výzkumný institut WIFO.
 • Maloobchodní tržby se v Řecku v září zvýšily již čtvrtým měsícem v řadě. Meziročně se v září zvýšily o 2,2 % po růstu o 7,3 % v srpnu (revidováno z +7,4 %). Zpráva tak potvrzuje oživování řecké ekonomika, která se na začátku letošního roku dostala z šestileté recese.
 • Letošní třetí čtvrtletí potvrdilo dosavadní pololetní vývoj - růst české ekonomiky je stabilní, rychlejší než v úhrnu růst celé EU a s relativně pevnými základy. Český hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,4 % a mezikvartálně stoupl o 0,4 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu HDP za třetí čtvrtletí, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
 • Evropské banky, které v nedávných zátěžových testech evropského bankovního sektoru nevyhověly nebo testy prošly jen těsně, musejí dokázat, že dokáží vytvářet stabilní zisky. V pátek to řekla předsedkyně Rady dohledu ECB Danièle Nouyová. pouhé doplnění kapitálu podle ní pro tyto banky není řešením, ale jen maskováním problémů.
 • Sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Oznámila to v pátek Evropská komise po prověrce rozpočtových plánů většiny zemí platících společnou evropskou měnou. V případě Belgie, Francie a Itálie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku. Dalšími zeměmi, kde mohou nastat potíže, jsou Malta, Portugalsko, Rakousko a Španělsko.
 • Novou podobu unijního rozpočtu pro rok 2015 navrhla Evropská komise poté, co se nad původním návrhem nepodařilo členským zemím a europarlamentu nalézt shodu v potřebném termínu. Nový návrh počítá s platbami dosahujícími 141,3 miliardy eur a závazky za 145,2 miliardy eur. Návrh už mají k dispozici členské země i europarlament a jednání mají začít hned na počátku příštího týdne, uvedla komise.
 • Němečtí poslanci v pátek schválili rozpočet na rok 2015, který bude poprvé od roku 1969 vyrovnaný. Příjmy a výdaje mají dosáhnout 299,1 miliardy eur, a budou tak o 400 milionů eur nižší, než původně navrhovalo ministerstvo financí. Návrh státního rozpočtu podpořili poslanci vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), proti hlasovali opoziční Zelení levice.
 • Německá energetická společnost E.ON prodala 80% podíl ve dvou větrných farmách ve Spojených státech amerických. V pátek o tom informovala zpravodajská agentura Reuters. Podíly koupila kanadská společnost Enbridge. E.ON ve svém prohlášení k transakci uvedl, že mu Enbridge zaplatí zhruba 650 milionů dolarů.
 • Ceny ropy by se mohly v první polovině příštího roku propadnout pod 60 dolarů za barel. V rozhovoru s německým listem Die Welt to předpověděl generální ředitel největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin.
 • Putin: Rusko netrvá na zavádění žádných opatřeních na podporu cen ropy.
 • Zásoby zemního plynu na Ukrajině klesly od začátku topné sezony na konci října už o 14 % a čerpání ze zásobníků se kvůli nástupu mrazů zrychlilo. Oznámil to v pátek státní monopol na přepravu plynu Ukrtransgaz. Od června je Ukrajina bez dodávek ruského plynu.
 • Česká spořitelna (ČS) potvrdila své investiční doporučení "akumulovat" na akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Dvanáctiměsíční cílová cena je na základě DCF modelu stanovena 719 Kč (dříve 640 Kč).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC
Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní…
Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní…
18:15

Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní zprávy investoři ignorovali

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Burzovní indexy přidaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %
Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %
16:45

Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %

Pražská burza ve středu rostla, index PX stoupl o 0,73 % na 1 067,79 bodu. Zdražily prakticky všechny hlavní emise,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump pochválil Saúdskou Arábii, že přispěla ke zlevnění ropy
16:37

Trump pochválil Saúdskou Arábii, že přispěla ke zlevnění ropy

Americký prezident Donald Trump ve středu pochválil Saúdskou Arábii za to, že přispěla k poklesu cen ropy. Učinil tak...
Spojené státy americké (USA) Saúdská Arábie Ropa
Financial Times: Návrh komuniké ze summitu G20 nezmiňuje boj s…
16:33

Financial Times: Návrh komuniké ze summitu G20 nezmiňuje boj s protekcionismem

Návrh komuniké ze summitu G20, který se uskuteční v závěru listopadu v Argentině, neobsahuje výslovný závazek bojovat...
Světová ekonomika Mezinárodní obchod Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry v listopadu podle…
16:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry v listopadu podle finálních dat klesl na 97,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu klesl na 97,5 bodu z 98,6 bodu v předchozím měsíci....
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
USA: Prodeje starších domů v říjnu meziměsíčně stouply o 1,4 %
16:02

USA: Prodeje starších domů v říjnu meziměsíčně stouply o 1,4 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply z celoročně přepočítaného tempa 5,15 milionu...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)
15:30

Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Cílové ceny Americké akcie
Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB
Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB
15:10

Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky ekonomy Aleše Michla a Tomáše...
ČNB Centrální banky Česká ekonomika
Evropská komise: Země EU by v roce 2019 měly usilovat o investice i…
14:47

Evropská komise: Země EU by v roce 2019 měly usilovat o investice i zdravé finance

Země Evropské unie by se v roce 2019 měly zaměřit na vysoce kvalitní investice a reformy zvyšující produktivitu. Dále...
Evropská unie Politika Výhled na rok 2019
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu klesly o 4,4 %
14:34

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu klesly o 4,4 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu klesly meziměsíčně o 4,4 %. Čekal se pokles o 2,5 %...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Průmysl
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu…
14:31

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
ČR: Úřady práce by mohly nabízet volná místa cizincům dříve než nyní
13:58

ČR: Úřady práce by mohly nabízet volná místa cizincům dříve než nyní

Úřady práce možná budou moci zkrátit lhůtu, po jejímž uplynutí mohou nabídnout volná pracovní místa i cizincům ze...
Pracovní trh Česká republika Byznys a podnikání
Výpočet inflace v ČR se od roku 2020 zpřesní díky údajům od…
13:34

Výpočet inflace v ČR se od roku 2020 zpřesní díky údajům od obchodních řetězců

Statistici od roku 2020 přesněji změří, jak se změnily ceny, zatím zejména potravin. Český statistický úřad (ČSÚ)...
Inflace Ekonomické a tržní indikátory
OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019
OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019
13:11

OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019

Růst světové ekonomiky v příštím roce zpomalí na 3,5 % z letošních 3,7 %. Předpověděla to ve středu Organizace pro...
Světová ekonomika Výhled na rok 2019 Investiční a ekonomický výhled
Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise
Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise
12:52

Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise

Evropská komise (EK) ve středu potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh rozpočtu na rok 2019 předložený...
Evropská unie Politika Rozpočet
HSBC: Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům
12:37

HSBC: Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům

Více než tři čtvrtiny z 900 oslovených světových finančníků přiznaly, že jejich firma musela v minulém roce čelit...
Byznys a podnikání Podvod
IKEA chce zrušit 7 500 administrativních pozic, nová místa vytvoří
12:25

IKEA chce zrušit 7 500 administrativních pozic, nová místa vytvoří

Společnost IKEA Group, která je majitelem většiny obchodů IKEA ve světě, plánuje propustit v příštích letech 7 500...
Švédsko Maloobchod
McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o…
12:03

McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o 680 miliard Kč

Digitalizace může zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 každý rok až o 680 miliard...
Technologie Inovace Česká republika