Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily
|

Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo jen s minimálními změnami oproti předchozímu dni. Investoři pozorně sledovali sérii evropských makrodat, mezi nimiž byly i údaje o vývoji inflace a nezaměstnanosti v eurozóně. Burzám nadále přitěžoval energetický sektor, který reagoval dalším prudkým poklesem na rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský akciový index FTSE 100 v pátek klesl o 0,01 %, německý DAX ale o 0,06 % posílil, francouzský CAC 40 přidal 0,18 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,19 % na 3 250,93 bodu.

Dařilo se zejména akciím ze sektoru dopravy a cestovního ruchu, telekomunikačním titulům a cenným papírům z odvětví zboží osobní spotřeby. V červených číslech naopak skončily průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a akcie z odvětví ropy a zemního plynu.

Evropské akcie (28. listopadu 2014)

Mezi všemi v pátek oslabily zejména cenné papíry ropných firem. Reagovaly tak na čtvrteční rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit navzdory poklesu cen ropy objem její těžby. Akcie francouzského Totalu zlevnily o 1,98 %, cenné papíry britsko-nizozemského ropného koncernu Royal Dutch Shell oslabily o 2,13 % a akcie britské společnosti BP odepsaly 1,41 %.

Rozhodnutí kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy se po zprávách z předběžných jednání už vesměs očekávalo. Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu sdružených v kartelu OPEC zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny ropy nechají spadnout pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru. Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel.

Na opačné straně ale z rozhodnutí zachovat objem těžby ropy na úrovni 30 milionů barelů denně profitovaly akcie leteckých společností, pro které znamenají klesající ceny ropy klesající náklady na palivo. Zdražily cenné papíry německých aerolinek Lufthansa (+4,9 %) nebo francouzského dopravce Air France (+6,36 %).

V týdenním horizontu akcie hledaly směr, za měsíc ale vzrostly

Za celý uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 0,33 % na 6 722,62 bodu, německý DAX vzrostl o 2,55 % na 9 980,85 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,93 % na 4 390,18 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 přidal za pět obchodních dní 1,78 %.

Evropské akcie (24.-28. listopadu 2014)

Od začátku listopadu britský FTSE 100 přidal 2,78 %, německý DAX posílil o 7,01 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 3,65 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 zpevnil o 4,42 %.

Evropské akcie (3.-28. listopadu 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu mírně zpomalil. Index spotřebitelských cen se meziročně zvýšil o 0,3 % po růstu o 0,4 % v říjnu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Pokles tempa inflace o desetinu procentního bodu na pětileté minimum se očekával. Jádrový index spotřebitelských cen se meziročně zvýšil o 0,7 %, stejně jako v říjnu.
 • Situace na trhu práce se ve společenství zemí platících eurem v říjnu nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti v eurozóně stagnovala na 11,5 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se míra nezaměstnanosti v meziměsíčním srovnání také nezměnila a zůstala na 10 %.
 • Tržby německých maloobchodníků se v říjnu zvýšily o 1,7 % meziročně a o 1,9 % meziměsíčně. Čekal se růst tržeb o 1,4 % meziročně a o 1,7 % meziměsíčně. V září se tržby meziročně zvýšily o 2,4 % (revidováno z +2,3 %), ale meziměsíčně o 2,8 % klesly (revidováno z -3,2 %).
 • Ceny domů a bytů ve Spojeném království v listopadu dál rostly. Národní index cen rezidentních nemovitostí meziměsíčně stoupl v souladu s odhady o 0,3 % a meziročně se zvýšil o 8,5 % (odhad: +8,6 %). V říjnu se ceny domů a bytů meziměsíčně zvýšily o 0,5 % a meziročně vzrostly o 9 %.
 • Francie: Spotřebitelské výdaje v říjnu meziměsíčně klesly o 0,9 % (odhad: +0,4 %, září: -0,5 %).
 • Francie: Výrobní ceny v říjnu meziměsíčně klesly o 0,2 % (září: +0,5 %).
 • Celková míra nezaměstnanosti se v Itálii v říjnu zvýšila na 13,2 % z 12,9 % v září (revidováno z 12,6 %). Očekávalo se, že nezaměstnanost zůstane na 12,6 % před revizí. Nezaměstnanost tak dosahuje rekordních úrovní.
 • Tempo růstu spotřebitelských cen se v Itálii v listopadu podle rychlého odhadu nezměnilo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů Evropské unie index spotřebitelských cen meziročně stagnoval na 0,2 %. Meziměsíčně ceny v Itálii klesly o 0,3 % po růstu o 0,3 % v říjnu.
 • Itálie: Index výrobních cen v říjnu klesl o 0,6 % meziměsíčně a o 1,6 % meziročně (září: +0,1 % a -2 %).
 • Rakouský hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním třetím čtvrtletí proti předchozímu kvartálu snížil o 0,3 % . Zaznamenal tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu loňského roku. V pátek to oznámil výzkumný institut WIFO.
 • Maloobchodní tržby se v Řecku v září zvýšily již čtvrtým měsícem v řadě. Meziročně se v září zvýšily o 2,2 % po růstu o 7,3 % v srpnu (revidováno z +7,4 %). Zpráva tak potvrzuje oživování řecké ekonomika, která se na začátku letošního roku dostala z šestileté recese.
 • Letošní třetí čtvrtletí potvrdilo dosavadní pololetní vývoj - růst české ekonomiky je stabilní, rychlejší než v úhrnu růst celé EU a s relativně pevnými základy. Český hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,4 % a mezikvartálně stoupl o 0,4 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu HDP za třetí čtvrtletí, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
 • Evropské banky, které v nedávných zátěžových testech evropského bankovního sektoru nevyhověly nebo testy prošly jen těsně, musejí dokázat, že dokáží vytvářet stabilní zisky. V pátek to řekla předsedkyně Rady dohledu ECB Danièle Nouyová. pouhé doplnění kapitálu podle ní pro tyto banky není řešením, ale jen maskováním problémů.
 • Sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Oznámila to v pátek Evropská komise po prověrce rozpočtových plánů většiny zemí platících společnou evropskou měnou. V případě Belgie, Francie a Itálie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku. Dalšími zeměmi, kde mohou nastat potíže, jsou Malta, Portugalsko, Rakousko a Španělsko.
 • Novou podobu unijního rozpočtu pro rok 2015 navrhla Evropská komise poté, co se nad původním návrhem nepodařilo členským zemím a europarlamentu nalézt shodu v potřebném termínu. Nový návrh počítá s platbami dosahujícími 141,3 miliardy eur a závazky za 145,2 miliardy eur. Návrh už mají k dispozici členské země i europarlament a jednání mají začít hned na počátku příštího týdne, uvedla komise.
 • Němečtí poslanci v pátek schválili rozpočet na rok 2015, který bude poprvé od roku 1969 vyrovnaný. Příjmy a výdaje mají dosáhnout 299,1 miliardy eur, a budou tak o 400 milionů eur nižší, než původně navrhovalo ministerstvo financí. Návrh státního rozpočtu podpořili poslanci vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), proti hlasovali opoziční Zelení levice.
 • Německá energetická společnost E.ON prodala 80% podíl ve dvou větrných farmách ve Spojených státech amerických. V pátek o tom informovala zpravodajská agentura Reuters. Podíly koupila kanadská společnost Enbridge. E.ON ve svém prohlášení k transakci uvedl, že mu Enbridge zaplatí zhruba 650 milionů dolarů.
 • Ceny ropy by se mohly v první polovině příštího roku propadnout pod 60 dolarů za barel. V rozhovoru s německým listem Die Welt to předpověděl generální ředitel největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin.
 • Putin: Rusko netrvá na zavádění žádných opatřeních na podporu cen ropy.
 • Zásoby zemního plynu na Ukrajině klesly od začátku topné sezony na konci října už o 14 % a čerpání ze zásobníků se kvůli nástupu mrazů zrychlilo. Oznámil to v pátek státní monopol na přepravu plynu Ukrtransgaz. Od června je Ukrajina bez dodávek ruského plynu.
 • Česká spořitelna (ČS) potvrdila své investiční doporučení "akumulovat" na akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Dvanáctiměsíční cílová cena je na základě DCF modelu stanovena 719 Kč (dříve 640 Kč).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
včera v 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
včera v 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
včera v 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
včera v 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
včera v 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
včera v 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
včera v 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
včera v 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
včera v 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
včera v 14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
včera v 13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
včera v 13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
včera v 12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice