Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily
|

Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo jen s minimálními změnami oproti předchozímu dni. Investoři pozorně sledovali sérii evropských makrodat, mezi nimiž byly i údaje o vývoji inflace a nezaměstnanosti v eurozóně. Burzám nadále přitěžoval energetický sektor, který reagoval dalším prudkým poklesem na rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský akciový index FTSE 100 v pátek klesl o 0,01 %, německý DAX ale o 0,06 % posílil, francouzský CAC 40 přidal 0,18 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,19 % na 3 250,93 bodu.

Dařilo se zejména akciím ze sektoru dopravy a cestovního ruchu, telekomunikačním titulům a cenným papírům z odvětví zboží osobní spotřeby. V červených číslech naopak skončily průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a akcie z odvětví ropy a zemního plynu.

Evropské akcie (28. listopadu 2014)

Mezi všemi v pátek oslabily zejména cenné papíry ropných firem. Reagovaly tak na čtvrteční rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit navzdory poklesu cen ropy objem její těžby. Akcie francouzského Totalu zlevnily o 1,98 %, cenné papíry britsko-nizozemského ropného koncernu Royal Dutch Shell oslabily o 2,13 % a akcie britské společnosti BP odepsaly 1,41 %.

Rozhodnutí kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy se po zprávách z předběžných jednání už vesměs očekávalo. Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu sdružených v kartelu OPEC zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny ropy nechají spadnout pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru. Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel.

Na opačné straně ale z rozhodnutí zachovat objem těžby ropy na úrovni 30 milionů barelů denně profitovaly akcie leteckých společností, pro které znamenají klesající ceny ropy klesající náklady na palivo. Zdražily cenné papíry německých aerolinek Lufthansa (+4,9 %) nebo francouzského dopravce Air France (+6,36 %).

V týdenním horizontu akcie hledaly směr, za měsíc ale vzrostly

Za celý uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 0,33 % na 6 722,62 bodu, německý DAX vzrostl o 2,55 % na 9 980,85 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,93 % na 4 390,18 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 přidal za pět obchodních dní 1,78 %.

Evropské akcie (24.-28. listopadu 2014)

Od začátku listopadu britský FTSE 100 přidal 2,78 %, německý DAX posílil o 7,01 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 3,65 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 zpevnil o 4,42 %.

Evropské akcie (3.-28. listopadu 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu mírně zpomalil. Index spotřebitelských cen se meziročně zvýšil o 0,3 % po růstu o 0,4 % v říjnu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Pokles tempa inflace o desetinu procentního bodu na pětileté minimum se očekával. Jádrový index spotřebitelských cen se meziročně zvýšil o 0,7 %, stejně jako v říjnu.
 • Situace na trhu práce se ve společenství zemí platících eurem v říjnu nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti v eurozóně stagnovala na 11,5 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se míra nezaměstnanosti v meziměsíčním srovnání také nezměnila a zůstala na 10 %.
 • Tržby německých maloobchodníků se v říjnu zvýšily o 1,7 % meziročně a o 1,9 % meziměsíčně. Čekal se růst tržeb o 1,4 % meziročně a o 1,7 % meziměsíčně. V září se tržby meziročně zvýšily o 2,4 % (revidováno z +2,3 %), ale meziměsíčně o 2,8 % klesly (revidováno z -3,2 %).
 • Ceny domů a bytů ve Spojeném království v listopadu dál rostly. Národní index cen rezidentních nemovitostí meziměsíčně stoupl v souladu s odhady o 0,3 % a meziročně se zvýšil o 8,5 % (odhad: +8,6 %). V říjnu se ceny domů a bytů meziměsíčně zvýšily o 0,5 % a meziročně vzrostly o 9 %.
 • Francie: Spotřebitelské výdaje v říjnu meziměsíčně klesly o 0,9 % (odhad: +0,4 %, září: -0,5 %).
 • Francie: Výrobní ceny v říjnu meziměsíčně klesly o 0,2 % (září: +0,5 %).
 • Celková míra nezaměstnanosti se v Itálii v říjnu zvýšila na 13,2 % z 12,9 % v září (revidováno z 12,6 %). Očekávalo se, že nezaměstnanost zůstane na 12,6 % před revizí. Nezaměstnanost tak dosahuje rekordních úrovní.
 • Tempo růstu spotřebitelských cen se v Itálii v listopadu podle rychlého odhadu nezměnilo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů Evropské unie index spotřebitelských cen meziročně stagnoval na 0,2 %. Meziměsíčně ceny v Itálii klesly o 0,3 % po růstu o 0,3 % v říjnu.
 • Itálie: Index výrobních cen v říjnu klesl o 0,6 % meziměsíčně a o 1,6 % meziročně (září: +0,1 % a -2 %).
 • Rakouský hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním třetím čtvrtletí proti předchozímu kvartálu snížil o 0,3 % . Zaznamenal tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu loňského roku. V pátek to oznámil výzkumný institut WIFO.
 • Maloobchodní tržby se v Řecku v září zvýšily již čtvrtým měsícem v řadě. Meziročně se v září zvýšily o 2,2 % po růstu o 7,3 % v srpnu (revidováno z +7,4 %). Zpráva tak potvrzuje oživování řecké ekonomika, která se na začátku letošního roku dostala z šestileté recese.
 • Letošní třetí čtvrtletí potvrdilo dosavadní pololetní vývoj - růst české ekonomiky je stabilní, rychlejší než v úhrnu růst celé EU a s relativně pevnými základy. Český hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,4 % a mezikvartálně stoupl o 0,4 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu HDP za třetí čtvrtletí, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
 • Evropské banky, které v nedávných zátěžových testech evropského bankovního sektoru nevyhověly nebo testy prošly jen těsně, musejí dokázat, že dokáží vytvářet stabilní zisky. V pátek to řekla předsedkyně Rady dohledu ECB Danièle Nouyová. pouhé doplnění kapitálu podle ní pro tyto banky není řešením, ale jen maskováním problémů.
 • Sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Oznámila to v pátek Evropská komise po prověrce rozpočtových plánů většiny zemí platících společnou evropskou měnou. V případě Belgie, Francie a Itálie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku. Dalšími zeměmi, kde mohou nastat potíže, jsou Malta, Portugalsko, Rakousko a Španělsko.
 • Novou podobu unijního rozpočtu pro rok 2015 navrhla Evropská komise poté, co se nad původním návrhem nepodařilo členským zemím a europarlamentu nalézt shodu v potřebném termínu. Nový návrh počítá s platbami dosahujícími 141,3 miliardy eur a závazky za 145,2 miliardy eur. Návrh už mají k dispozici členské země i europarlament a jednání mají začít hned na počátku příštího týdne, uvedla komise.
 • Němečtí poslanci v pátek schválili rozpočet na rok 2015, který bude poprvé od roku 1969 vyrovnaný. Příjmy a výdaje mají dosáhnout 299,1 miliardy eur, a budou tak o 400 milionů eur nižší, než původně navrhovalo ministerstvo financí. Návrh státního rozpočtu podpořili poslanci vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), proti hlasovali opoziční Zelení levice.
 • Německá energetická společnost E.ON prodala 80% podíl ve dvou větrných farmách ve Spojených státech amerických. V pátek o tom informovala zpravodajská agentura Reuters. Podíly koupila kanadská společnost Enbridge. E.ON ve svém prohlášení k transakci uvedl, že mu Enbridge zaplatí zhruba 650 milionů dolarů.
 • Ceny ropy by se mohly v první polovině příštího roku propadnout pod 60 dolarů za barel. V rozhovoru s německým listem Die Welt to předpověděl generální ředitel největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin.
 • Putin: Rusko netrvá na zavádění žádných opatřeních na podporu cen ropy.
 • Zásoby zemního plynu na Ukrajině klesly od začátku topné sezony na konci října už o 14 % a čerpání ze zásobníků se kvůli nástupu mrazů zrychlilo. Oznámil to v pátek státní monopol na přepravu plynu Ukrtransgaz. Od června je Ukrajina bez dodávek ruského plynu.
 • Česká spořitelna (ČS) potvrdila své investiční doporučení "akumulovat" na akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Dvanáctiměsíční cílová cena je na základě DCF modelu stanovena 719 Kč (dříve 640 Kč).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC
Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden
před hodinou

Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden

Novozélandská firma Perpetual Guardian zavede natrvalo čtyřdenní pracovní týden. Během osmitýdenního testovacího...
Stres Byznys a podnikání
Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl
11:36

Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream loni přepravil nejvíce suroviny od roku 2011, zisk i výnosy společnosti...
Slovensko Zemní plyn Komodity
Google údajně dostane od EK rekordní pokutu
Google údajně dostane od EK rekordní pokutu
11:18

Google údajně dostane od EK rekordní pokutu

Americký internetový gigant Google dostane od Evropské komise pokutu pět miliard dolarů za zneužívání dominantního...
Alphabet (Google) Americké akcie Evropská unie
Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta
11:01

Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychlilo na 2 procenta z květnových 1,9 procenta....
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
10:45

Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace stagnovala na 2,4 %

Ve Spojeném království vyšla ve středu dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen,...
Spojené království Inflace Maloobchod
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se investoři vraceli k úternímu vystoupení šéfa Fedu Jeroma...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
10:00

Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA

Čína nyní směřuje své přímé zahraniční investice mnohem více do Evropy než do Severní Ameriky, v Evropě investuje asi...
Čína Investice Evropa
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
09:40

Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent

Švýcarskému výrobci hodinek Swatch Group vzrostl za šest měsíců letošního roku čistý zisk o 67 procent na 468 milionů...
Švýcarsko Výsledková sezóna
ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla…
ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla…
09:00

ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla 80krát

Výkon elektráren na území dnešní České republiky stoupl za posledních 100 let 28krát, výroba vzrostla 80krát. Počet...
ČEZ Akcie ČR
Kim Čong-un se při inspekci na severu KLDR netajil kritikou
08:19

Kim Čong-un se při inspekci na severu KLDR netajil kritikou

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při své inspekční návštěvě na severu země ostře kritizoval zpoždění staveb a špínu v...
Severní Korea (KLDR) Politika
Průměrná sazba hypoték v Česku v červnu klesla na 2,49 procenta
00:05

Průměrná sazba hypoték v Česku v červnu klesla na 2,49 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,49 procenta z květnových 2,51 procenta. Jde o první letošní...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním výsledkům

Akcie na burze v USA v úterý zpevnily. Hlavním impulzem byl optimistický projev šéfa americké centrální banky,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů ze zhruba 2 300
včera v 21:13

Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů ze zhruba 2 300

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair hodlá kvůli stávce irských pilotů v pátek zrušit asi jedno procento...
Doprava Irsko
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
včera v 20:50

Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii

Britští poslanci v úterý v klíčovém hlasování těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních aspektech...
Spojené království Evropská unie Politika
Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu
včera v 20:47

Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu

Egypt v úterý oznámil názvy prvních pěti státních společností, které letos v rámci plánu na posílení veřejných...
Egypt Blízký a Střední východ Privatizace
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když náladu na trzích určovala zejména...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly
včera v 17:48

Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly

Investice do energetického sektoru loni třetím rokem za sebou klesly. Celkem činily 1,8 bilionu dolarů, což ve...
Energetika Investice
Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky
včera v 17:38

Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky

Britská bankovní skupina Lloyds Banking Group, která je největší hypoteční bankou na britských ostrovech, se po...
Banky Evropské banky Spojené království