Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy
|

Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy

Americké akciové trhy v první polovině úterního obchodování klesaly. Dolů je táhly zejména cenné papíry firem z odvětví energetiky, které se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy. Ve druhé polovině obchodní seance nicméně většina akcií část ztrát smazala, index Dow dokonce uzavřel mírně v plusu. Americký dolar oslaboval vůči euru. Přispěla k tomu mimo jiné zpráva o napětí uvnitř Evropské centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,10 % na 17 383,84 bodu. Širší S&P 500 naopak oslabil o 0,28 % na 2 012,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,33 % na 4 623,64 bodu. Osm z deseti hlavních sektorů v úterý kleslo. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. V zelených číslech skončily pouze sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví. Index volatility VIX vzrostl o necelá dvě procenta na 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,34 %.

Americké akcie (4. listopadu 2014)

"To, co jsme v úterý na trzích viděli, svědčí o značném znepokojení, které v investorech vyvolávají americké volby," řekl podle finanční televize CNBC David Lebovitz, tržní stratég ze společnosti JPMorgan Funds. Poslední předvolební průzkumy z USA naznačovaly, že by demokraté mohli přijít o svoji většinu v Senátu. Všeobecně se pak očekává, že republikáni posílí ve Sněmovně reprezentantů, a bez problémů si tak v dolní komoře Kongresu udrží většinu.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky společnosti Alibaba předčily očekávání trhu. Zisk na akcii dosáhl 45 centů v souladu s odhady, tržby však meziročně vzrostly o 54 % na 2,74 miliardy USD, ačkoli se čekalo jen 2,61 miliardy USD. Počet uživatelů byl také vyšší (307 milionů oproti odhadu 298 milionů).
  • Výsledky Burger King ve 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD v souladu s odhady, tržby 278,9 milionu USD (odhad: 277,7 milionu USD).
  • Výsledky Priceline ve 3Q: Zisk na akcii 22,16 USD (odhad: 21,07 USD), tržby: 2,84 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD).
  • Výsledky Michael Kors ve 3Q: Zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 1,009 miliardy dolarů.
  • Výsledky 21st Century Fox v 1QFY2015: Čistý zisk na akcii 0,47 USD, upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 7,89 miliardy USD (meziročně +12 %).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+1,44 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,28 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,22 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-1,61 %), zábavní společnosti Walt Disney (-1,48 %) či energetické společnosti Chevron (-1,21 %).

Výrazný propad zažily firmy z odvětví energetiky. Ty se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy na světových trzích. Poté, co Saúdská Arábie snížila ceny ropy pro americké zákazníky, klesla v úterý cena americké lehké ropy pod 77 dolarů za barel a dostala se nejníže za tři roky. Severomořský Brent zlevnil o více než tři procenta a dostal se k 82 dolarům za barel.

Oborový index pro energetiku klesl o dvě procenta, nejvíce z deseti průmyslových kategorií v rámci S&P 500. Obzvlášť těžké ztráty měly akcie firem, které poskytují služby v ropném průmyslu. Akcie společnosti Halliburton se propadly o pět procent.

Téměř o desetinu zlevnily akcie módního domu Michael Kors (-8,42 %), který v rámci svých čtvrtletních hospodářských výsledků oznámil, že pro poslední kvartál letošního roku očekává zisk na akcii 1,31 až 1,34 USD při tržbách 1,27 až 1,3 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou Reuters za 4Q2014 očekávají zisk na akcii 1,34 USD a tržby 1,31 miliardy USD. Výhled firmy je tak pro investory zklamáním.

Oslabily také akcie rezervačního systému Priceline.com (-8,41 %), který stejně jako společnost Michael Kors Holdings zklamal výhledem pro letošní čtvrté čtvrtletí. Firma v úterý uvedla, že pro období od října do prosince očekává zisk 9,40 až 10,10 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 11 až 18 %. Trh očekává zisk na akcii 10,91 USD při růstu tržeb o 24 % na 1,91 miliardy dolarů.

Přibližně pětinu své hodnoty ztratily akcie výrobce potravinových doplňků Herbalife (-20,82 %), který v pondělí po konci obchodování zveřejnil nečekaně slabé výsledky za letošní třetí čtvrtletí. Firma uvedla, že jí kvartální zisk na akcii meziročně klesl o 92 % na 0,13 USD. Tržby společnosti přitom vzrostly o 3,5 % na 1,26 miliardy USD. Výsledky byly podle vyjádření podniku negativně ovlivněny zejména přeceněním aktiv denominovaných ve venezuelském bolívaru. Upravený zisk na akcii nicméně vzrostl z 1,41 USD na 1,45 USD.

Výrazně oslabily také cenné papíry mobilního operátora Sprint (-16,45 %), který v pondělí po závěru obchodování vykázal druhou čtvrtletní ztrátu v řadě. Společnost uvedla, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ztrátou 0,19 USD na akcii při tržbách 8,49 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že Sprint vykáže nižší ztrátu 0,11 USD na akcii při tržbách 8,76 miliardy USD. Loni společnost ve stejném období hospodařila se ztrátou 0,18 USD na akcii a tržbami 7,75 miliardy dolarů. V úterý navíc na akcie Sprint hned několik analytiků snížilo v reakci na slabé hospodářské výsledky své investiční doporučení.

Dařilo se naopak akciím zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (+4,85 %), který zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost před začátkem úterního obchodování oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,81 USD na akcii, nad odhadem 0,73 USD na akcii. Tržby podniku ovšem meziročně klesly o 15 % na 18,12 miliardy dolarů a zaostaly za odhadem trhu na úrovni 21,19 miliardy USD. Loni dosáhl upravený zisk na akcii jen 0,47 USD.

Zdražily i akcie čínské internetové společnosti Alibaba (+4,19 %), která v úterý před zahájením obchodování zveřejnila smíšené čtvrtletní hospodářské výsledky. Čistý zisk Alibaby se v období od července do září meziročně propadl o téměř 39 % na 494 milionů dolarů. Bez zahrnutí některých položek, například odpisů nehmotných aktiv, však stoupl o více než 15 % na 1,11 miliardy dolarů, a pouze mírně tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,17 miliardy dolarů. Tržby společnosti stouply téměř o 54 % na 2,75 miliardy dolarů. Na zisky čínského podniku měly podle agentury AP dopad vyšší výdaje na akvizice a investice do mobilních aktivit a marketingu.

Po konci úterního obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnost 21st Century Fox (v řádném obchodování -2,97 %) mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Firma uvedla, že v prvním kvartálu svého nového fiskálního roku hospodařila s čistým ziskem 1,04 miliardy dolarů neboli 0,47 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 12 % na 7,89 miliardy USD. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost vykázala zisk 0,39 USD na akcii, nad odhadem analytiků 0,37 USD. Akcie 21st Century Fox na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným zdražováním.

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar během úterního obchodování oslaboval k euru i japonskému jenu. Jednotnou evropskou měnu podpořila zejména zpráva o napětí uvnitř Evropské centrální banky, které by podle některých názorů mohlo omezit uvolňování měnové politiky v eurozóně. Zdroje agentury Reuters v úterý uvedly, že představitelé centrálních bank členských zemí eurozóny hodlají ve středu podrobit kritice šéfa ECB Maria Draghiho. Nelíbí se jim totiž způsob, jakým Draghi tuto instituci vede, ani to, jak s nimi komunikuje.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterní obchodní seance pohyboval kolem 1,250 a krátce po desáté hodině dosahoval 1,255. Posilování eura nezabránil ani zhoršený ekonomický výhled Evropské komise. Ten předpokládá, že ekonomika eurozóny v příštím roce stoupne pouze o 1,1 % místo dříve předpokládaného růstu o 1,7 %.

K japonskému jenu dolar oslabil z 113,80 USD/JPY na 113,64 USD/JPY.

Ceny ropy na světových trzích v úterý dále prudce klesaly. Barel severomořské ropy Brent se během dne dostal až pod 83 dolarů, nakonec ale zlevnil jen o dolar na 83,22 USD. Cenu dolů tlačila zpráva, že Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, snížila ceny pro americké zákazníky.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala krátce po desáté hodině o 1,5 % na 77,16 USD za barel. Během dne ale její cena sestoupila až na 75,92 dolaru za barel, nejníže od října 2011.

Podle analytika Daniela Anga ze společnosti Phillip Futures signalizuje rozhodnutí Saúdské Arábie snížit ceny pro americký trh její záměr bojovat o svůj podíl v USA. Další pokles cen by podle něj mohl dokonce vytvořit tlak na americké těžaře ropy z břidličných ložisek.

K poklesu cen ropy přispívá i absence náznaků, že by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla na svém nejbližším zasedání snížit těžbu ropy, přestože je trh dostatečně zásoben. Globální přebytek nabídky a naopak stagnace poptávky stáhly cenu ropy z letošního červnového maxima dolů již o více než 27 %. Podle analytiků by přitom cena této strategické suroviny mohla dále klesat.

Zlato v úterý zdražilo přibližně o 1,6 dolaru na 1 167,15 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo
Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo
před 19 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad...
Čína Mezinárodní obchod
Co musíte ráno vědět (14. října)
Co musíte ráno vědět (14. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak světové burzy uzavřely uplynulý týden, na čem se čínská delegace dohodla s americkým prezidentem a jakou...
Musíte vědět
Zaorálek zopakoval, že dá Sněmovně k OKD vlastní zprávu
včera v 12:56

Zaorálek zopakoval, že dá Sněmovně k OKD vlastní zprávu

Ministr kultury a bývalý člen sněmovní komise k privatizaci těžební společnosti OKD Lubomír Zaorálek (ČSSD) v nedělní...
Česká republika Politika Privatizace
Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín na transformaci…
včera v 11:50

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín na transformaci rozvojové banky

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín transformace Českomoravské záruční a rozvojové banky. Projekt...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Padělaných bankovek a mincí ke konci září meziročně ubylo
včera v 10:35

Padělaných bankovek a mincí ke konci září meziročně ubylo

Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním...
Česká republika Podvod Peníze
Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o…
včera v 09:15

Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o desetinu

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce září meziročně vzrostl o deset...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami
Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami
včera v 08:10

Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami

Trh s pohonnými hmotami v Česku se od sametové revoluce radikálně změnil. Zásadní změna nastala jak ve struktuře...
Česká republika Česká ekonomika Pohonné hmoty
Ekonom: Za poslední tři roky v Česku výrazně stouply hlavně ceny…
12. 10. 2019 06:13

Ekonom: Za poslední tři roky v Česku výrazně stouply hlavně ceny služeb

I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více,...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini
12. 10. 2019 05:16

Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini

Automobilová skupina Volkswagen uvažuje o budoucnosti své značky luxusních aut Lamborghini, a to včetně jejího...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Boeing rozdělil funkce generálního ředitele a předsedy
12. 10. 2019 03:45

Boeing rozdělil funkce generálního ředitele a předsedy

Správní rada amerického výrobce letadel Boeing rozdělí funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Dennis...
Boeing Americké akcie
Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním…
Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním…
11. 10. 2019 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním jednání mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne vzrostly, a to díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou poté, co...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní…
Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní…
11. 10. 2019 22:06

Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody

Prezident USA Donald Trump v pátek večer oznámil, že Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody....
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Projekt kryptoměny libra má další trhliny, odstupují z něj eBay,…
11. 10. 2019 21:45

Projekt kryptoměny libra má další trhliny, odstupují z něj eBay, Mastercard, Visa a Stripe

Plán sociální sítě Facebook zřídit vlastní digitální měnu libra narazil na další vážný problém. Společnosti Visa,...
Facebook VISA Kryptoměny
Metro prodá většinu v čínské divizi firmě Wumart
11. 10. 2019 20:12

Metro prodá většinu v čínské divizi firmě Wumart

Německá obchodní společnost Metro se dohodla na prodeji většinového podílu ve svých čínských operacích tamní...
Evropské akcie Čína
General Motors apeluje přímo na stávkující zaměstnance
11. 10. 2019 18:14

General Motors apeluje přímo na stávkující zaměstnance

Americká automobilka General Motors se v pátek nezvykle obrátila přímo na stávkující zaměstnance prostřednictvím...
Americké akcie Odbory Auta
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly…
11. 10. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy v pátek stouply díky pozitivnímu vývoji jednání mezi USA a Čínou. Investory potěšily také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici: Rozepře Číny a Prahy by ekonomiku ČR mohly poškodit
11. 10. 2019 17:05

Analytici: Rozepře Číny a Prahy by ekonomiku ČR mohly poškodit

Současná rozepře Číny a Prahy by českou ekonomiku sice mohly poškodit, ale nijak výrazně, shodli se analytici...
Česká ekonomika Česká republika Čína
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %
11. 10. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 1,63 % na 1 013,55 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část
Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část
11. 10. 2019 16:23

Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část

Britská zkrachovalá cestovní kancelář Thomas Cook dostala nezávaznou nabídku na převzetí jejích aktivit ve...
Spojené království Turismus a cestovní ruch Fúze a akvizice
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle…
11. 10. 2019 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle předběžných dat stoupl na 96 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v říjnu stoupl na 96 bodů ze 93,2 bodu v září. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika