Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy
|

Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy

Americké akciové trhy v první polovině úterního obchodování klesaly. Dolů je táhly zejména cenné papíry firem z odvětví energetiky, které se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy. Ve druhé polovině obchodní seance nicméně většina akcií část ztrát smazala, index Dow dokonce uzavřel mírně v plusu. Americký dolar oslaboval vůči euru. Přispěla k tomu mimo jiné zpráva o napětí uvnitř Evropské centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,10 % na 17 383,84 bodu. Širší S&P 500 naopak oslabil o 0,28 % na 2 012,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,33 % na 4 623,64 bodu. Osm z deseti hlavních sektorů v úterý kleslo. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. V zelených číslech skončily pouze sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví. Index volatility VIX vzrostl o necelá dvě procenta na 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,34 %.

Americké akcie (4. listopadu 2014)

"To, co jsme v úterý na trzích viděli, svědčí o značném znepokojení, které v investorech vyvolávají americké volby," řekl podle finanční televize CNBC David Lebovitz, tržní stratég ze společnosti JPMorgan Funds. Poslední předvolební průzkumy z USA naznačovaly, že by demokraté mohli přijít o svoji většinu v Senátu. Všeobecně se pak očekává, že republikáni posílí ve Sněmovně reprezentantů, a bez problémů si tak v dolní komoře Kongresu udrží většinu.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky společnosti Alibaba předčily očekávání trhu. Zisk na akcii dosáhl 45 centů v souladu s odhady, tržby však meziročně vzrostly o 54 % na 2,74 miliardy USD, ačkoli se čekalo jen 2,61 miliardy USD. Počet uživatelů byl také vyšší (307 milionů oproti odhadu 298 milionů).
  • Výsledky Burger King ve 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD v souladu s odhady, tržby 278,9 milionu USD (odhad: 277,7 milionu USD).
  • Výsledky Priceline ve 3Q: Zisk na akcii 22,16 USD (odhad: 21,07 USD), tržby: 2,84 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD).
  • Výsledky Michael Kors ve 3Q: Zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 1,009 miliardy dolarů.
  • Výsledky 21st Century Fox v 1QFY2015: Čistý zisk na akcii 0,47 USD, upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 7,89 miliardy USD (meziročně +12 %).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+1,44 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,28 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,22 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-1,61 %), zábavní společnosti Walt Disney (-1,48 %) či energetické společnosti Chevron (-1,21 %).

Výrazný propad zažily firmy z odvětví energetiky. Ty se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy na světových trzích. Poté, co Saúdská Arábie snížila ceny ropy pro americké zákazníky, klesla v úterý cena americké lehké ropy pod 77 dolarů za barel a dostala se nejníže za tři roky. Severomořský Brent zlevnil o více než tři procenta a dostal se k 82 dolarům za barel.

Oborový index pro energetiku klesl o dvě procenta, nejvíce z deseti průmyslových kategorií v rámci S&P 500. Obzvlášť těžké ztráty měly akcie firem, které poskytují služby v ropném průmyslu. Akcie společnosti Halliburton se propadly o pět procent.

Téměř o desetinu zlevnily akcie módního domu Michael Kors (-8,42 %), který v rámci svých čtvrtletních hospodářských výsledků oznámil, že pro poslední kvartál letošního roku očekává zisk na akcii 1,31 až 1,34 USD při tržbách 1,27 až 1,3 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou Reuters za 4Q2014 očekávají zisk na akcii 1,34 USD a tržby 1,31 miliardy USD. Výhled firmy je tak pro investory zklamáním.

Oslabily také akcie rezervačního systému Priceline.com (-8,41 %), který stejně jako společnost Michael Kors Holdings zklamal výhledem pro letošní čtvrté čtvrtletí. Firma v úterý uvedla, že pro období od října do prosince očekává zisk 9,40 až 10,10 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 11 až 18 %. Trh očekává zisk na akcii 10,91 USD při růstu tržeb o 24 % na 1,91 miliardy dolarů.

Přibližně pětinu své hodnoty ztratily akcie výrobce potravinových doplňků Herbalife (-20,82 %), který v pondělí po konci obchodování zveřejnil nečekaně slabé výsledky za letošní třetí čtvrtletí. Firma uvedla, že jí kvartální zisk na akcii meziročně klesl o 92 % na 0,13 USD. Tržby společnosti přitom vzrostly o 3,5 % na 1,26 miliardy USD. Výsledky byly podle vyjádření podniku negativně ovlivněny zejména přeceněním aktiv denominovaných ve venezuelském bolívaru. Upravený zisk na akcii nicméně vzrostl z 1,41 USD na 1,45 USD.

Výrazně oslabily také cenné papíry mobilního operátora Sprint (-16,45 %), který v pondělí po závěru obchodování vykázal druhou čtvrtletní ztrátu v řadě. Společnost uvedla, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ztrátou 0,19 USD na akcii při tržbách 8,49 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že Sprint vykáže nižší ztrátu 0,11 USD na akcii při tržbách 8,76 miliardy USD. Loni společnost ve stejném období hospodařila se ztrátou 0,18 USD na akcii a tržbami 7,75 miliardy dolarů. V úterý navíc na akcie Sprint hned několik analytiků snížilo v reakci na slabé hospodářské výsledky své investiční doporučení.

Dařilo se naopak akciím zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (+4,85 %), který zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost před začátkem úterního obchodování oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,81 USD na akcii, nad odhadem 0,73 USD na akcii. Tržby podniku ovšem meziročně klesly o 15 % na 18,12 miliardy dolarů a zaostaly za odhadem trhu na úrovni 21,19 miliardy USD. Loni dosáhl upravený zisk na akcii jen 0,47 USD.

Zdražily i akcie čínské internetové společnosti Alibaba (+4,19 %), která v úterý před zahájením obchodování zveřejnila smíšené čtvrtletní hospodářské výsledky. Čistý zisk Alibaby se v období od července do září meziročně propadl o téměř 39 % na 494 milionů dolarů. Bez zahrnutí některých položek, například odpisů nehmotných aktiv, však stoupl o více než 15 % na 1,11 miliardy dolarů, a pouze mírně tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,17 miliardy dolarů. Tržby společnosti stouply téměř o 54 % na 2,75 miliardy dolarů. Na zisky čínského podniku měly podle agentury AP dopad vyšší výdaje na akvizice a investice do mobilních aktivit a marketingu.

Po konci úterního obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnost 21st Century Fox (v řádném obchodování -2,97 %) mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Firma uvedla, že v prvním kvartálu svého nového fiskálního roku hospodařila s čistým ziskem 1,04 miliardy dolarů neboli 0,47 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 12 % na 7,89 miliardy USD. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost vykázala zisk 0,39 USD na akcii, nad odhadem analytiků 0,37 USD. Akcie 21st Century Fox na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným zdražováním.

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar během úterního obchodování oslaboval k euru i japonskému jenu. Jednotnou evropskou měnu podpořila zejména zpráva o napětí uvnitř Evropské centrální banky, které by podle některých názorů mohlo omezit uvolňování měnové politiky v eurozóně. Zdroje agentury Reuters v úterý uvedly, že představitelé centrálních bank členských zemí eurozóny hodlají ve středu podrobit kritice šéfa ECB Maria Draghiho. Nelíbí se jim totiž způsob, jakým Draghi tuto instituci vede, ani to, jak s nimi komunikuje.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterní obchodní seance pohyboval kolem 1,250 a krátce po desáté hodině dosahoval 1,255. Posilování eura nezabránil ani zhoršený ekonomický výhled Evropské komise. Ten předpokládá, že ekonomika eurozóny v příštím roce stoupne pouze o 1,1 % místo dříve předpokládaného růstu o 1,7 %.

K japonskému jenu dolar oslabil z 113,80 USD/JPY na 113,64 USD/JPY.

Ceny ropy na světových trzích v úterý dále prudce klesaly. Barel severomořské ropy Brent se během dne dostal až pod 83 dolarů, nakonec ale zlevnil jen o dolar na 83,22 USD. Cenu dolů tlačila zpráva, že Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, snížila ceny pro americké zákazníky.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala krátce po desáté hodině o 1,5 % na 77,16 USD za barel. Během dne ale její cena sestoupila až na 75,92 dolaru za barel, nejníže od října 2011.

Podle analytika Daniela Anga ze společnosti Phillip Futures signalizuje rozhodnutí Saúdské Arábie snížit ceny pro americký trh její záměr bojovat o svůj podíl v USA. Další pokles cen by podle něj mohl dokonce vytvořit tlak na americké těžaře ropy z břidličných ložisek.

K poklesu cen ropy přispívá i absence náznaků, že by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla na svém nejbližším zasedání snížit těžbu ropy, přestože je trh dostatečně zásoben. Globální přebytek nabídky a naopak stagnace poptávky stáhly cenu ropy z letošního červnového maxima dolů již o více než 27 %. Podle analytiků by přitom cena této strategické suroviny mohla dále klesat.

Zlato v úterý zdražilo přibližně o 1,6 dolaru na 1 167,15 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
včera v 22:00

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky Bank of America

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Bankovní společnosti posilovaly díky výsledkům hospodaření Bank of...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel
včera v 21:26

E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99% podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu koupila od...
Turismus a cestovní ruch Česká republika Čína
Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
včera v 20:25

Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku
včera v 19:33

Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší...
Amazon Americké akcie Německo
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
včera v 18:34

Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 617 milionů eur. To je vysoko...
Řecko Rozpočet
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání prezidentů USA a Ruska

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
včera v 17:23

TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč

Televize Nova loni zvýšila čistý zisk o polovinu na 451 milionů korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 4,836...
CME (CETV) Média Výsledková sezóna
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
včera v 17:05

MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně

Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta z...
Eurozóna Evropská ekonomika HDP
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,32 % na 1 088,24 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
včera v 16:21

Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU

Z případné další eskalace obchodního sporu se Spojenými státy a ze zavedení nových cel by měl prospěch rozpočet...
Evropská unie Rozpočet Mezinárodní obchod
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
včera v 15:21

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za...
Čína Evropa Investice
Ze světa investičních doporučení (16. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %
včera v 14:32

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, jak se očekávalo. Květen byl revidován z +0,8 % na +1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
včera v 14:16

Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v uplynulém měsíci zákazníkům dodala 116 500 vozů, meziročně tak jde o 10,8%...
Volkswagen Auta Česká republika
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
včera v 14:02

OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje letošní růst české ekonomiky na 3,8 procenta. Příští...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
včera v 13:46

Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu

Druhá největší americká banka Bank of America zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o třetinu na 6,8...
Bank of America Americké akcie Výsledková sezóna
Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %
včera v 13:28

Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %

Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo v Česku dokončeno celkem 170 300 metrů čtverečních skladových ploch, a to v...
Česká republika Stavebnictví