Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy
|

Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy

Americké akciové trhy v první polovině úterního obchodování klesaly. Dolů je táhly zejména cenné papíry firem z odvětví energetiky, které se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy. Ve druhé polovině obchodní seance nicméně většina akcií část ztrát smazala, index Dow dokonce uzavřel mírně v plusu. Americký dolar oslaboval vůči euru. Přispěla k tomu mimo jiné zpráva o napětí uvnitř Evropské centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,10 % na 17 383,84 bodu. Širší S&P 500 naopak oslabil o 0,28 % na 2 012,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,33 % na 4 623,64 bodu. Osm z deseti hlavních sektorů v úterý kleslo. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. V zelených číslech skončily pouze sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví. Index volatility VIX vzrostl o necelá dvě procenta na 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,34 %.

Americké akcie (4. listopadu 2014)

"To, co jsme v úterý na trzích viděli, svědčí o značném znepokojení, které v investorech vyvolávají americké volby," řekl podle finanční televize CNBC David Lebovitz, tržní stratég ze společnosti JPMorgan Funds. Poslední předvolební průzkumy z USA naznačovaly, že by demokraté mohli přijít o svoji většinu v Senátu. Všeobecně se pak očekává, že republikáni posílí ve Sněmovně reprezentantů, a bez problémů si tak v dolní komoře Kongresu udrží většinu.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky společnosti Alibaba předčily očekávání trhu. Zisk na akcii dosáhl 45 centů v souladu s odhady, tržby však meziročně vzrostly o 54 % na 2,74 miliardy USD, ačkoli se čekalo jen 2,61 miliardy USD. Počet uživatelů byl také vyšší (307 milionů oproti odhadu 298 milionů).
  • Výsledky Burger King ve 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD v souladu s odhady, tržby 278,9 milionu USD (odhad: 277,7 milionu USD).
  • Výsledky Priceline ve 3Q: Zisk na akcii 22,16 USD (odhad: 21,07 USD), tržby: 2,84 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD).
  • Výsledky Michael Kors ve 3Q: Zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 1,009 miliardy dolarů.
  • Výsledky 21st Century Fox v 1QFY2015: Čistý zisk na akcii 0,47 USD, upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 7,89 miliardy USD (meziročně +12 %).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+1,44 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,28 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,22 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-1,61 %), zábavní společnosti Walt Disney (-1,48 %) či energetické společnosti Chevron (-1,21 %).

Výrazný propad zažily firmy z odvětví energetiky. Ty se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy na světových trzích. Poté, co Saúdská Arábie snížila ceny ropy pro americké zákazníky, klesla v úterý cena americké lehké ropy pod 77 dolarů za barel a dostala se nejníže za tři roky. Severomořský Brent zlevnil o více než tři procenta a dostal se k 82 dolarům za barel.

Oborový index pro energetiku klesl o dvě procenta, nejvíce z deseti průmyslových kategorií v rámci S&P 500. Obzvlášť těžké ztráty měly akcie firem, které poskytují služby v ropném průmyslu. Akcie společnosti Halliburton se propadly o pět procent.

Téměř o desetinu zlevnily akcie módního domu Michael Kors (-8,42 %), který v rámci svých čtvrtletních hospodářských výsledků oznámil, že pro poslední kvartál letošního roku očekává zisk na akcii 1,31 až 1,34 USD při tržbách 1,27 až 1,3 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou Reuters za 4Q2014 očekávají zisk na akcii 1,34 USD a tržby 1,31 miliardy USD. Výhled firmy je tak pro investory zklamáním.

Oslabily také akcie rezervačního systému Priceline.com (-8,41 %), který stejně jako společnost Michael Kors Holdings zklamal výhledem pro letošní čtvrté čtvrtletí. Firma v úterý uvedla, že pro období od října do prosince očekává zisk 9,40 až 10,10 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 11 až 18 %. Trh očekává zisk na akcii 10,91 USD při růstu tržeb o 24 % na 1,91 miliardy dolarů.

Přibližně pětinu své hodnoty ztratily akcie výrobce potravinových doplňků Herbalife (-20,82 %), který v pondělí po konci obchodování zveřejnil nečekaně slabé výsledky za letošní třetí čtvrtletí. Firma uvedla, že jí kvartální zisk na akcii meziročně klesl o 92 % na 0,13 USD. Tržby společnosti přitom vzrostly o 3,5 % na 1,26 miliardy USD. Výsledky byly podle vyjádření podniku negativně ovlivněny zejména přeceněním aktiv denominovaných ve venezuelském bolívaru. Upravený zisk na akcii nicméně vzrostl z 1,41 USD na 1,45 USD.

Výrazně oslabily také cenné papíry mobilního operátora Sprint (-16,45 %), který v pondělí po závěru obchodování vykázal druhou čtvrtletní ztrátu v řadě. Společnost uvedla, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ztrátou 0,19 USD na akcii při tržbách 8,49 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že Sprint vykáže nižší ztrátu 0,11 USD na akcii při tržbách 8,76 miliardy USD. Loni společnost ve stejném období hospodařila se ztrátou 0,18 USD na akcii a tržbami 7,75 miliardy dolarů. V úterý navíc na akcie Sprint hned několik analytiků snížilo v reakci na slabé hospodářské výsledky své investiční doporučení.

Dařilo se naopak akciím zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (+4,85 %), který zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost před začátkem úterního obchodování oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,81 USD na akcii, nad odhadem 0,73 USD na akcii. Tržby podniku ovšem meziročně klesly o 15 % na 18,12 miliardy dolarů a zaostaly za odhadem trhu na úrovni 21,19 miliardy USD. Loni dosáhl upravený zisk na akcii jen 0,47 USD.

Zdražily i akcie čínské internetové společnosti Alibaba (+4,19 %), která v úterý před zahájením obchodování zveřejnila smíšené čtvrtletní hospodářské výsledky. Čistý zisk Alibaby se v období od července do září meziročně propadl o téměř 39 % na 494 milionů dolarů. Bez zahrnutí některých položek, například odpisů nehmotných aktiv, však stoupl o více než 15 % na 1,11 miliardy dolarů, a pouze mírně tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,17 miliardy dolarů. Tržby společnosti stouply téměř o 54 % na 2,75 miliardy dolarů. Na zisky čínského podniku měly podle agentury AP dopad vyšší výdaje na akvizice a investice do mobilních aktivit a marketingu.

Po konci úterního obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnost 21st Century Fox (v řádném obchodování -2,97 %) mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Firma uvedla, že v prvním kvartálu svého nového fiskálního roku hospodařila s čistým ziskem 1,04 miliardy dolarů neboli 0,47 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 12 % na 7,89 miliardy USD. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost vykázala zisk 0,39 USD na akcii, nad odhadem analytiků 0,37 USD. Akcie 21st Century Fox na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným zdražováním.

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar během úterního obchodování oslaboval k euru i japonskému jenu. Jednotnou evropskou měnu podpořila zejména zpráva o napětí uvnitř Evropské centrální banky, které by podle některých názorů mohlo omezit uvolňování měnové politiky v eurozóně. Zdroje agentury Reuters v úterý uvedly, že představitelé centrálních bank členských zemí eurozóny hodlají ve středu podrobit kritice šéfa ECB Maria Draghiho. Nelíbí se jim totiž způsob, jakým Draghi tuto instituci vede, ani to, jak s nimi komunikuje.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterní obchodní seance pohyboval kolem 1,250 a krátce po desáté hodině dosahoval 1,255. Posilování eura nezabránil ani zhoršený ekonomický výhled Evropské komise. Ten předpokládá, že ekonomika eurozóny v příštím roce stoupne pouze o 1,1 % místo dříve předpokládaného růstu o 1,7 %.

K japonskému jenu dolar oslabil z 113,80 USD/JPY na 113,64 USD/JPY.

Ceny ropy na světových trzích v úterý dále prudce klesaly. Barel severomořské ropy Brent se během dne dostal až pod 83 dolarů, nakonec ale zlevnil jen o dolar na 83,22 USD. Cenu dolů tlačila zpráva, že Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, snížila ceny pro americké zákazníky.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala krátce po desáté hodině o 1,5 % na 77,16 USD za barel. Během dne ale její cena sestoupila až na 75,92 dolaru za barel, nejníže od října 2011.

Podle analytika Daniela Anga ze společnosti Phillip Futures signalizuje rozhodnutí Saúdské Arábie snížit ceny pro americký trh její záměr bojovat o svůj podíl v USA. Další pokles cen by podle něj mohl dokonce vytvořit tlak na americké těžaře ropy z břidličných ložisek.

K poklesu cen ropy přispívá i absence náznaků, že by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla na svém nejbližším zasedání snížit těžbu ropy, přestože je trh dostatečně zásoben. Globální přebytek nabídky a naopak stagnace poptávky stáhly cenu ropy z letošního červnového maxima dolů již o více než 27 %. Podle analytiků by přitom cena této strategické suroviny mohla dále klesat.

Zlato v úterý zdražilo přibližně o 1,6 dolaru na 1 167,15 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Summit chce do eurovoleb pokrok při budování jednotného trhu
před 31 minutami

Summit chce do eurovoleb pokrok při budování jednotného trhu

Členské státy EU a europarlament by měly ještě před květnovými evropskými volbami odsouhlasit co nejvíce stále...
Evropská unie Mezinárodní obchod
ČNB: Zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven
ČNB: Zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven
před hodinou

ČNB: Zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování,...
ČNB Centrální banky Evropské banky
VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
před hodinou

VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord

Automobilka Volkswagen prodala v listopadu opět méně aut. Celosvětově to bylo 940 900 vozů, meziročně o 5,4 procenta...
Volkswagen Auta Německo
Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 7,75 procenta
Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 7,75 procenta
13:00

Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 7,75 procenta

Měnový výbor ruské centrální banky zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,75 procenta. Reaguje...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
12:26

Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

Banky budou od roku 2020 opět odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka zvýšila tzv....
Banky Evropské banky
Photon Energy připojila v Maďarsku k síti soláry za 150 milionů Kč
Photon Energy připojila v Maďarsku k síti soláry za 150 milionů Kč
12:02

Photon Energy připojila v Maďarsku k síti soláry za 150 milionů Kč

Společnost Photon Energy Solutions HU, která je dceřinou společností mezinárodní solární skupiny s českými kořeny...
Photon Energy Akcie ČR Solární energie
TI: Babiš by střet zájmů vyřešil, kdyby Agrofert nečerpal dotace
TI: Babiš by střet zájmů vyřešil, kdyby Agrofert nečerpal dotace
11:41

TI: Babiš by střet zájmů vyřešil, kdyby Agrofert nečerpal dotace

Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš mohl vyřešit problém s údajným střetem zájmů, je zastavení čerpání...
Česká republika Evropská unie
ČEZ: Odboráři integrovaných dceřiných firem se dohodli s managementem…
11:23

ČEZ: Odboráři integrovaných dceřiných firem se dohodli s managementem na růstu tarifních mezd v roce 2019

Odboráři integrovaných dceřiných firem energetické skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce...
ČEZ Platy a osobní ohodnocení
Platební bilance ČR ve 3. čtvrtletí skončila schodkem 44,7 miliardy Kč
Platební bilance ČR ve 3. čtvrtletí skončila schodkem 44,7 miliardy Kč
11:05

Platební bilance ČR ve 3. čtvrtletí skončila schodkem 44,7 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v...
Česká republika Mezinárodní obchod
LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:48

LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD

Francouzská luxusní skupina LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton se dohodla na koupi řetězce luxusního hotelů Belmond....
Luxus Fúze a akvizice
Asijské trhy zakončily týden v červených číslech
Asijské trhy zakončily týden v červených číslech
10:30

Asijské trhy zakončily týden v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek klesly, když investoři vyhodnocovali japonská a čínská makrodata a nadále monitorovali...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Tržby v průmyslu v říjnu meziměsíčně klesly o 0,5 %,…
10:16

Itálie: Tržby v průmyslu v říjnu meziměsíčně klesly o 0,5 %, meziročně o 2 % zpevnil

Italské průmyslové objednávky v říjnu meziročně stouply o 2 % (září: -1 %), meziměsíčně se snížily o 0,3 % (září: -3...
Itálie Průmysl Tržby
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
10:05

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci podle předběžných dat klesl na 51,4 bodu, růst sektoru služeb rovněž zpomalil

Tempo růstu zpracovatelského sektoru eurozóny v prosinci kleslo, index nákupních manažerů se snížil na 51,4 bodu z 51...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Inflace na Slovensku v listopadu zpomalila na 2,1 procenta
Inflace na Slovensku v listopadu zpomalila na 2,1 procenta
09:55

Inflace na Slovensku v listopadu zpomalila na 2,1 procenta

Tempo meziroční míry inflace na Slovensku v listopadu zpomalilo třetí měsíc po sobě. Spotřebitelské ceny se v...
Slovensko Inflace
Deutsche Telekom přehodnotí dodavatele kvůli obavám o bezpečnost
Deutsche Telekom přehodnotí dodavatele kvůli obavám o bezpečnost
09:38

Deutsche Telekom přehodnotí dodavatele kvůli obavám o bezpečnost

Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom se rozhodla přezkoumat svou strategii ve výběru dodavatelů vybavení...
Deutsche Telekom Telekomunikace Německo
Francouzská vláda prý již hledá nového kandidáta do čela Renaultu
Francouzská vláda prý již hledá nového kandidáta do čela Renaultu
09:00

Francouzská vláda prý již hledá nového kandidáta do čela Renaultu

Francouzská vláda hledá kandidáta, který by nahradil současného šéfa automobilky Renault Carlose Ghosna, který je v...
Francie Auta Management
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, v kurzu byla spíše…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, v kurzu byla spíše…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, v kurzu byla spíše defenzivní odvětví

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek po počátečním oživení oslabily a nakonec uzavřely smíšeně. Náladu investorů...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie
Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie
včera v 19:58

Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie

Poté, co Řím souhlasil se snížením navrhovaného rozpočtového deficitu na 2,04 procenta z 2,4 procenta hrubého...
Evropská unie Itálie Rozpočet