Americké akcie ve čtvrtek na zasedání ECB zareagovaly růstem na nová maxima
|

Americké akcie ve čtvrtek na zasedání ECB zareagovaly růstem na nová maxima

Americké akciové trhy v první polovině čtvrtečního obchodování hledaly směr. Zhruba po hodině a půl se ale indexy sjednotily a posilovaly. Investory potěšilo, že by Evropská centrální banka mohla ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny sáhnout po dalších opatřeních. Indexy Dow a S&P 500 se odpoledne dokonce vyšplhaly na nová historická maxima.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow své historické maximum posunul na 17 560,31 bodu a nakonec posílil o 0,4 % na 17 554,47 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 031,61 bodu a nakonec přidal 0,38 % na 2 031,21 bodu. Technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,38 % na 4 638,47 bodu. Dařilo se zejména průmyslovým titulům, akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenným papírům ze sektoru zdravotní péče. Zlevnily naopak akcie ze sektoru služeb, cenné papíry z telekomunikačního odvětví a klesla také odvětví financí a technologií. Index volatility VIX mírně klesl na 13,99 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,38 %.

Americké akcie (6. listopadu 2014)

"Po několika týdnech, kdy se investoři v USA soustředili takřka výhradně na domácí výsledkovou sezónu a americká makroekonomická data, se nyní jejich pozornost stočila k ECB," řekl podle finanční televize CNBC Eric Wiegand, portfoliomanažer z U.S. Bank. "Náladu na trzích podpořila i dílčí data z amerického trhu práce, která naznačila, že by páteční klíčová statistika mohla dopadnout velmi dobře."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky First Solar ve 3Q: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 889 milionů dolarů (odhad: 1,05 miliardy USD).
  • Výsledky Zynga ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (v souladu s odhady), tržby 176,6 milionu dolarů (odhad: 171,3 milionu dolarů).
  • Výsledky Walt Disney ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (v souladu s odhady), tržby 12,39 miliardy dolarů (loni: 11,57 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie průmyslového konglomerátu General Electric (+2,09 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,76 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,58 %). Zlevnily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet American Express (-0,91 %), mobilního operátora AT&T (-0,57 %) či farmaceutické společnosti Merck (-0,52 %).

Více než dvanáct procent připsaly akcie maloobchodního řetězce Whole Foods Market (+12,11 %), který již ve středu po konci obchodování zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost oznámila, že ve třetím kvartále hospodařila se ziskem 128 milionů dolarů neboli 0,35 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 9,4 % na 3,26 miliardy dolarů. Společnost odhadovala, že dosáhne zisku 0,31 až 0,33 USD na akcii při růstu tržeb o 8,5 až 9,5 %.

Dařilo se také cenným papírům automobilky Tesla Motors (+4,42 %). Firma taktéž již ve středu po závěru obchodování oznámila, že na trh ve třetím čtvrtletí dodala rekordní počet aut. Tesla na trh dodala 7 785 sedanů Model S, což bylo o 41,5 % více než před rokem. Bez zahrnutí leasingu, akciových kompenzací a dalších mimořádných faktorů Tesla vykázala zisk dva centy na akcii, čímž překonala odhady analytiků, kteří v anketě agentury FactSet v průměru čekali ztrátu jeden cent na akcii. Tržby firmy se zvýšily o 55 % na 932 milionů USD a rovněž překonaly očekávání.

Nedařilo se naopak akciím společnosti Genworth Financial (-38,45 %) podnikající v oblasti zabezpečení financí, která v roce 2004 vznikla vyčleněním pojišťovacích aktivit konglomerátu General Electric do samostatného podniku. Společnost ve středu večer oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 844 milionů dolarů, a zároveň revidovala své odhady ohledně potřeb doplnění kapitálu, aby coby soukromý poskytovatel pojištění schopnosti splácet hypotéku vyhověla podmínkám Federální agentury pro financování bydlení (FHFA). Genworth Financial původně odhadovala, že bude muset získat dalších 450 až 550 milionů dolarů, nyní odhaduje, že svoji kapitálovou vybavenost bude muset navýšit o 500 až 700 milionů dolarů.

Do červených čísel ve čtvrtek zamířily v reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky i akcie cestovní agentury Orbitz Worldwide (-9,20 %), výrobce solárních panelů SolarCity (-5,33 %), mediálního konglomerátu CBS (-0,70 %) či vývojáře antivirových programů Symantec (-0,44 %).

Po konci čtvrteční obchodní seance zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti First Solar, Zynga či Walt Disney.

Výrobce solárních panelů First Solar (v řádném obchodování +0,27 %) oznámil, že ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl čistého zisku 88,4 milionu dolarů neboli 0,87 USD na akcii při tržbách 889 milionů dolarů. Loni společnost ve stejném období hospodařila se ziskem 1,94 USD na akcii při tržbách 1,27 miliardy dolarů. Trh čekal, že společnost vykáže zisk na akcii 0,63 USD při tržbách 1,05 miliardy dolarů. Akcie First Solar na výsledky v poobchodní fázi reagovaly asi 3% zlevňováním.

Vývojář internetových her Zynga (v řádném obchodování +0,43 %) uvedl, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařil se ztrátou 57,1 milionu dolarů neboli 0,06 USD na akcii při tržbách 176,6 milionu dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost za třetí kvartál vykázala v souladu s odhady ztrátu 0,01 USD na akcii. Na úrovni tržeb analytici očekávali výsledek 171,3 milionu dolarů. Akcie Zyngy na výsledky v after-marketu reagovaly zdražováním o více než osm procent.

Zábavní společnost Walt Disney (v řádném obchodování +1,10 %) za letošní třetí čtvrtletí vykázala zisk 1,5 miliardy dolarů neboli 0,86 USD na akcii oproti 0,77 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Tržby společnosti meziročně vzrostly z 11,57 miliardy dolarů na 12,39 miliardy dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost vykázala upravený zisk na akcii 0,89 USD, což bylo v souladu s odhadem trhu. Akcie Walt Disney v poobchodní fázi zlevňovaly přibližně o procento.

Dolar těžil z odhodlání ECB dále uvolňovat měnovou politiku

Dolar ve čtvrtek k euru poprvé za více než dva roky posílil až pod 1,24 EUR/USD. Jednotná evropská měna dolů zamířila poté, co Evropská centrální banka potvrdila, že je připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Dopoledne se dolar obchodoval přibližně za 1,25 EUR/USD, po konci zasedání ECB a následné tiskové konferenci šéfa banky Maria Draghiho skokově posílil na 1,24 EUR/USD a odpoledne pokračoval ve zpevňování až na 1,238 EUR/USD.

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 %. Její guvernér Mario Draghi pak zopakoval, že je banka v případě potřeby připravena využít k podpoře ekonomiky další nekonvenční opatření.

Dolar těžil také z příznivých údajů o vývoji na trhu práce ve Spojených státech a vůči japonskému jenu se během dne vyšplhal až na sedmileté maximum 115,49 JPY.

Ceny ropy se na světových trzích ve čtvrtek po jednodenním nárůstu opět snížily. Obchodníkům znovu dělají starosti nadměrné zásoby této strategické suroviny a tlak na ceny ropy vyvíjel i silnější americký dolar. Ve středu trhy s ropou stouply po nepotvrzených zprávách o výbuchu ropovodu v Saúdské Arábii a americké vládní statistice, podle které se zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily méně, než se čekalo. Prudce se přitom snížily zásoby benzinu, kde trh počítal s mnohem slabším poklesem.

Ve čtvrtek cena severomořské ropy Brent klesla o 43 centů na 83,38 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o necelý dolar na 77,98 USD za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek uvedla, že kvůli nedávnému propadu ceny Brentu "nepanikaří". Obchodníci si vyjádření OPEC vyložili tak, že skupina nebude na svém zasedání 27. listopadu tlačit na snížení těžby.

Zlato ve čtvrtek zdražilo přibližně o čtyři a půl dolaru na 1 145,10 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Barnier: Spořádaný brexit je základ pro ambiciozní budoucnost
před 34 minutami

Barnier: Spořádaný brexit je základ pro ambiciozní budoucnost

Spořádaný odchod Británie z Evropské unie na základě vládou odsouhlaseného návrhu smlouvy o vystoupení bude podle...
Spojené království Evropská unie Politika
Nissan odvolá svého šéfa Ghosna, zjistil u něj finanční podvody
před hodinou

Nissan odvolá svého šéfa Ghosna, zjistil u něj finanční podvody

Předseda správní rady japonské automobilky Nissan Carlos Ghosn používal firemní peníze pro vlastní účely a dopustil...
Auta Management Evropské akcie
V Londýně vznikla krypto-bankovní asociace
11:17

V Londýně vznikla krypto-bankovní asociace

V Londýně v minulých dnech vznikla Krypto-bankovní asociace BACCA (Crypto-banking association). Za cíl bude mít...
Kryptoměny
Tokijská prokuratura prý hodlá zadržet šéfa automobilové aliance…
10:47

Tokijská prokuratura prý hodlá zadržet šéfa automobilové aliance Renault-Nissan-Mitsubishi Carlose Ghosna

Tokijská prokuratura hodlá zadržet šéfa francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan-Mitsubishi Carlose...
Japonsko Právo Management
Akcionáři vydavatelství Fairfax schválili fúzi s televizí Nine
10:19

Akcionáři vydavatelství Fairfax schválili fúzi s televizí Nine

Akcionáři australského vydavatele novin Fairfax Media schválili spojení podniku s televizní sítí Nine Entertainment....
Austrálie Média Fúze a akvizice
Asijské akcie v úvodu týdne rostly, proti proudu šla z hlavních trhů…
Asijské akcie v úvodu týdne rostly, proti proudu šla z hlavních trhů…
10:15

Asijské akcie v úvodu týdne rostly, proti proudu šla z hlavních trhů pouze Austrálie

Obchodování na většině asijských akciových trhů skončilo v pondělí v zelených číslech. Výjimkou byla v regionu jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Chmelař: Pro ČR je důležité, aby brexit nenarušil náš obchod
09:44

Chmelař: Pro ČR je důležité, aby brexit nenarušil náš obchod

Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické deklarace o budoucích...
Česká republika Česká koruna Spojené království
O2 Czech Republic: Přísnější podmínky pro vstup čtvrtého operátora na…
09:28

O2 Czech Republic: Přísnější podmínky pro vstup čtvrtého operátora na trh?

Nový náměstek ministryně průmyslu pro internetizaci Ivan Pilný nečeká, že do Česka příští rok díky chystané aukci...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Průzkum: Britské firmy jsou nejpesimističtější od roku 2009
08:55

Průzkum: Britské firmy jsou nejpesimističtější od roku 2009

Britské podniky jsou ohledně svých vyhlídek nejpesimističtější minimálně od roku 2009. Na jejich podnikatelské plány...
Spojené království Evropská unie Politika
V JE Dukovany se znovu rozjel čtvrtý blok odstavený kvůli opravě
08:30

V JE Dukovany se znovu rozjel čtvrtý blok odstavený kvůli opravě

V Jaderné elektrárně Dukovany v pondělí začal znovu vyrábět elektřinu čtvrtý blok. Stál dva týdny kvůli opravě závady...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Novým generálním ředitelem společnosti Telecom Italia je manažer…
včera v 21:44

Novým generálním ředitelem společnosti Telecom Italia je manažer Gubitosi

Správní rada největší italské telekomunikační skupiny Telecom Italia (TIM) jmenovala novým generálním ředitelem...
Itálie Telekomunikace Management
Babiš: Minimální mzda by za tři roky mohla být 15 200 Kč
včera v 20:44

Babiš: Minimální mzda by za tři roky mohla být 15 200 Kč

Minimální mzda by v roce 2021 mohla být 15 200 Kč. Na Facebooku to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO)....
Platy a osobní ohodnocení Pracovní trh Zaměstnání
Brexit má podle místopředsedy EK pedagogický efekt na Evropany
včera v 17:14

Brexit má podle místopředsedy EK pedagogický efekt na Evropany

Podle prvního místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse má brexit pedagogický efekt na Evropany a v Británii...
Spojené království Evropská unie Politika
Mayová bude v Bruselu dále jednat o vztazích Británie s EU po brexitu
včera v 16:06

Mayová bude v Bruselu dále jednat o vztazích Británie s EU po brexitu

Následující týden bude pro budoucnost Británie klíčový, řekla v neděli v rozhovoru s televizí Sky News britská...
Spojené království Evropská unie Politika
Summit APEC kvůli sporům USA a Číny skončil bez komuniké
včera v 15:23

Summit APEC kvůli sporům USA a Číny skončil bez komuniké

Summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) skončil v Papui-Nové Guinei bez závěrečného...
Politika Čína Spojené státy americké (USA)