Americké akcie ve čtvrtek na zasedání ECB zareagovaly růstem na nová maxima
|

Americké akcie ve čtvrtek na zasedání ECB zareagovaly růstem na nová maxima

Americké akciové trhy v první polovině čtvrtečního obchodování hledaly směr. Zhruba po hodině a půl se ale indexy sjednotily a posilovaly. Investory potěšilo, že by Evropská centrální banka mohla ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny sáhnout po dalších opatřeních. Indexy Dow a S&P 500 se odpoledne dokonce vyšplhaly na nová historická maxima.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow své historické maximum posunul na 17 560,31 bodu a nakonec posílil o 0,4 % na 17 554,47 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 031,61 bodu a nakonec přidal 0,38 % na 2 031,21 bodu. Technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,38 % na 4 638,47 bodu. Dařilo se zejména průmyslovým titulům, akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenným papírům ze sektoru zdravotní péče. Zlevnily naopak akcie ze sektoru služeb, cenné papíry z telekomunikačního odvětví a klesla také odvětví financí a technologií. Index volatility VIX mírně klesl na 13,99 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,38 %.

Americké akcie (6. listopadu 2014)

"Po několika týdnech, kdy se investoři v USA soustředili takřka výhradně na domácí výsledkovou sezónu a americká makroekonomická data, se nyní jejich pozornost stočila k ECB," řekl podle finanční televize CNBC Eric Wiegand, portfoliomanažer z U.S. Bank. "Náladu na trzích podpořila i dílčí data z amerického trhu práce, která naznačila, že by páteční klíčová statistika mohla dopadnout velmi dobře."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky First Solar ve 3Q: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 889 milionů dolarů (odhad: 1,05 miliardy USD).
  • Výsledky Zynga ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (v souladu s odhady), tržby 176,6 milionu dolarů (odhad: 171,3 milionu dolarů).
  • Výsledky Walt Disney ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (v souladu s odhady), tržby 12,39 miliardy dolarů (loni: 11,57 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie průmyslového konglomerátu General Electric (+2,09 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,76 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,58 %). Zlevnily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet American Express (-0,91 %), mobilního operátora AT&T (-0,57 %) či farmaceutické společnosti Merck (-0,52 %).

Více než dvanáct procent připsaly akcie maloobchodního řetězce Whole Foods Market (+12,11 %), který již ve středu po konci obchodování zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost oznámila, že ve třetím kvartále hospodařila se ziskem 128 milionů dolarů neboli 0,35 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 9,4 % na 3,26 miliardy dolarů. Společnost odhadovala, že dosáhne zisku 0,31 až 0,33 USD na akcii při růstu tržeb o 8,5 až 9,5 %.

Dařilo se také cenným papírům automobilky Tesla Motors (+4,42 %). Firma taktéž již ve středu po závěru obchodování oznámila, že na trh ve třetím čtvrtletí dodala rekordní počet aut. Tesla na trh dodala 7 785 sedanů Model S, což bylo o 41,5 % více než před rokem. Bez zahrnutí leasingu, akciových kompenzací a dalších mimořádných faktorů Tesla vykázala zisk dva centy na akcii, čímž překonala odhady analytiků, kteří v anketě agentury FactSet v průměru čekali ztrátu jeden cent na akcii. Tržby firmy se zvýšily o 55 % na 932 milionů USD a rovněž překonaly očekávání.

Nedařilo se naopak akciím společnosti Genworth Financial (-38,45 %) podnikající v oblasti zabezpečení financí, která v roce 2004 vznikla vyčleněním pojišťovacích aktivit konglomerátu General Electric do samostatného podniku. Společnost ve středu večer oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 844 milionů dolarů, a zároveň revidovala své odhady ohledně potřeb doplnění kapitálu, aby coby soukromý poskytovatel pojištění schopnosti splácet hypotéku vyhověla podmínkám Federální agentury pro financování bydlení (FHFA). Genworth Financial původně odhadovala, že bude muset získat dalších 450 až 550 milionů dolarů, nyní odhaduje, že svoji kapitálovou vybavenost bude muset navýšit o 500 až 700 milionů dolarů.

Do červených čísel ve čtvrtek zamířily v reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky i akcie cestovní agentury Orbitz Worldwide (-9,20 %), výrobce solárních panelů SolarCity (-5,33 %), mediálního konglomerátu CBS (-0,70 %) či vývojáře antivirových programů Symantec (-0,44 %).

Po konci čtvrteční obchodní seance zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti First Solar, Zynga či Walt Disney.

Výrobce solárních panelů First Solar (v řádném obchodování +0,27 %) oznámil, že ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl čistého zisku 88,4 milionu dolarů neboli 0,87 USD na akcii při tržbách 889 milionů dolarů. Loni společnost ve stejném období hospodařila se ziskem 1,94 USD na akcii při tržbách 1,27 miliardy dolarů. Trh čekal, že společnost vykáže zisk na akcii 0,63 USD při tržbách 1,05 miliardy dolarů. Akcie First Solar na výsledky v poobchodní fázi reagovaly asi 3% zlevňováním.

Vývojář internetových her Zynga (v řádném obchodování +0,43 %) uvedl, že v letošním třetím čtvrtletí hospodařil se ztrátou 57,1 milionu dolarů neboli 0,06 USD na akcii při tržbách 176,6 milionu dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost za třetí kvartál vykázala v souladu s odhady ztrátu 0,01 USD na akcii. Na úrovni tržeb analytici očekávali výsledek 171,3 milionu dolarů. Akcie Zyngy na výsledky v after-marketu reagovaly zdražováním o více než osm procent.

Zábavní společnost Walt Disney (v řádném obchodování +1,10 %) za letošní třetí čtvrtletí vykázala zisk 1,5 miliardy dolarů neboli 0,86 USD na akcii oproti 0,77 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Tržby společnosti meziročně vzrostly z 11,57 miliardy dolarů na 12,39 miliardy dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost vykázala upravený zisk na akcii 0,89 USD, což bylo v souladu s odhadem trhu. Akcie Walt Disney v poobchodní fázi zlevňovaly přibližně o procento.

Dolar těžil z odhodlání ECB dále uvolňovat měnovou politiku

Dolar ve čtvrtek k euru poprvé za více než dva roky posílil až pod 1,24 EUR/USD. Jednotná evropská měna dolů zamířila poté, co Evropská centrální banka potvrdila, že je připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Dopoledne se dolar obchodoval přibližně za 1,25 EUR/USD, po konci zasedání ECB a následné tiskové konferenci šéfa banky Maria Draghiho skokově posílil na 1,24 EUR/USD a odpoledne pokračoval ve zpevňování až na 1,238 EUR/USD.

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 %. Její guvernér Mario Draghi pak zopakoval, že je banka v případě potřeby připravena využít k podpoře ekonomiky další nekonvenční opatření.

Dolar těžil také z příznivých údajů o vývoji na trhu práce ve Spojených státech a vůči japonskému jenu se během dne vyšplhal až na sedmileté maximum 115,49 JPY.

Ceny ropy se na světových trzích ve čtvrtek po jednodenním nárůstu opět snížily. Obchodníkům znovu dělají starosti nadměrné zásoby této strategické suroviny a tlak na ceny ropy vyvíjel i silnější americký dolar. Ve středu trhy s ropou stouply po nepotvrzených zprávách o výbuchu ropovodu v Saúdské Arábii a americké vládní statistice, podle které se zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily méně, než se čekalo. Prudce se přitom snížily zásoby benzinu, kde trh počítal s mnohem slabším poklesem.

Ve čtvrtek cena severomořské ropy Brent klesla o 43 centů na 83,38 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o necelý dolar na 77,98 USD za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek uvedla, že kvůli nedávnému propadu ceny Brentu "nepanikaří". Obchodníci si vyjádření OPEC vyložili tak, že skupina nebude na svém zasedání 27. listopadu tlačit na snížení těžby.

Zlato ve čtvrtek zdražilo přibližně o čtyři a půl dolaru na 1 145,10 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech
Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech
před 19 minutami

Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech

Většina asijských akciových trhů v pondělí klesla, když se investoři soustředili na čínská makrodata a čekali na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond
před 33 minutami

Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond

Evropský parlament začátkem července schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Nařízení nově...
Česká republika Politika
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně roste
před hodinou

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně roste

Většina digitálních měn se v pondělí pohybuje v plusových číslech. Nejpopulárnější kryptoměna bitcoin navázala na...
Kryptoměny Bitcoin
Babiš má prý jasno o budoucnosti ČEZ. Dělit firmu podle něj není…
Babiš má prý jasno o budoucnosti ČEZ. Dělit firmu podle něj není…
08:50

Babiš má prý jasno o budoucnosti ČEZ. Dělit firmu podle něj není potřeba

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že má o budoucnosti společnosti ČEZ jasno. Dle něj jde o...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 % a naplnila…
Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 % a naplnila…
07:00

Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 % a naplnila odhady

Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně podle očekávání zpomalil na 6,7 % z 6,8 % v prvním kvartálu. Za...
Čína HDP Asijská ekonomika
Tusk vyzval USA, Rusko a Čínu, aby neničily světový řád
06:22

Tusk vyzval USA, Rusko a Čínu, aby neničily světový řád

Předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělí vyzval prezidenta USA Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira...
Rusko Spojené státy americké (USA) Čína
E15: ČD Cargo vydá kvůli investicím dluhopisy za miliardu korun
04:02

E15: ČD Cargo vydá kvůli investicím dluhopisy za miliardu korun

Nákladní dopravce ČD Cargo vydá kvůli investicím dluhopisy za miliardu korun. Informuje o tom pondělní deník E15....
Doprava Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu
02:40

USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu

Spojené státy odmítly žádosti Evropské unie, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu....
Evropská unie Írán Spojené státy americké (USA)
Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a…
00:40

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro létající taxi

Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro...
Doprava Technologie Evropské akcie
Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy
včera v 14:20

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí jsou pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí stavebním firmám 2 373 nových zakázek za 99,5 miliardy korun....
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie
včera v 11:40

Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie

Stát se chce v příštích letech zaměřit na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Konkrétně jde o elektronizaci...
Česká republika Česká ekonomika Politika
V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem
včera v 10:15

V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, celkem šest. Za...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot
Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
včera v 08:55

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky

Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopisu na nedostatečné řešení problémů s vodou a...
Voda Česká republika Česká ekonomika
Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR
včera v 03:05

Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR

Do Česka v neděli přicestuje generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría,...
Česká republika Česká ekonomika
V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce…
14. 7. 2018 14:21

V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce suroviny na místě klesne

Při útoku zatím neznámé skupiny na zařízení největšího ropného naleziště v Libyi, ropného pole Sharara, byli v sobotu...
Ropa Komodity Těžba
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
14. 7. 2018 08:58

La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména...
Voda Potraviny Zajímavost dne