Evropská centrální banka v listopadu podle očekávání měnovou politiku nezměnila, je však připravena dále zasáhnout. Euro oslabilo na dvouleté minimum
|

Evropská centrální banka v listopadu podle očekávání měnovou politiku nezměnila, je však připravena dále zasáhnout. Euro oslabilo na dvouleté minimum

ECB na listopadovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Výkonná rada ECB sice k dalším stimulům nepřistoupila, je však jednomyslná v tom, že zasáhne, bude-li to potřeba. Mario Draghi také několikrát zopakoval, že je rada v rozhodnutí jednomyslná, čímž narážel na zprávu agentury Reuters, podle níž v orgánu panují rozpory.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky

Tisková konference Maria Draghiho

14.33 Tisková konference začíná.

14.35 Draghi: Nákupy dluhopisů výrazně navýší rozvahu ECB. Měla by narůst do objemu, jaký byl naposledy na začátku roku 2012.

14.35 Draghi: Naše uvolněná politika podpoří ukotvení střednědobých a dlouhodobých inflačních očekávání.

14.36 Draghi: Nicméně ve světle nedávných makrodat budeme bedlivě sledovat situaci, a pokud by mělo hrozit příliš dlouhé období nízké inflace, jsme jednotní v tom, že použijeme další opatření.

14.37 Draghi: Export bude podporován rostoucí globální ekonomikou, nicméně ekonomiku eurozóny podkopává vysoká míra nezaměstnanosti a je možné, že dojde k negativním revizím našich predikcí.

14.39 Draghi: Oživení ekonomiky brzdí nezaměstnanost a nezvykle velká nevyužitá kapacita v ekonomice. Mezi rizika pro ekonomiku patří i geopolitika a nedostatečné reformy.

14.41 Draghi: Meziroční růst měnové báze M3 v září zrychlil na 2,5 % z 2,1 % v srpnu. Půjčky firmám jsou nadále negativní: -1,8 % v září po -2 % v srpnu a -2,2 % v červenci. Úvěry domácnostem v září vzrostly o 0,6 % po 0,5% růstu v srpnu. Úroveň úvěrování je z historického hlediska stále neuspokojivá.

14.45 Draghi: Země, které stále vykazují fiskální nerovnováhu, by neměly polevovat v reformách a měly by se snažit plnit pravidla Paktu růstu a stability.

14.47 Draghi: Neříkáme, že objem rozvahy ECB je novým cílovým indikátorem, pouze konstatujeme, že "očekáváme", že se rozvaha rozroste do objemu ze začátku roku 2012.

14.49 Draghi: Budeme jednat ve dvou případech. Zaprvé, pokud se ukáže, že jsou současná opatření nedostačující, a zadruhé, pokud se dále zhorší inflační očekávání. S tímto jednohlasně souhlasili všichni členové Výkonné rady.

Komentátoři na Twitteru si nemohou nevšimnout toho, jak Draghi opakovaně zdůrazňuje, že rozhodnutí ECB je jednomyslné. Naráží na zprávu agentury Reuters, která v úterý informovala o tom, že ve Výkonné radě ECB by mohly být rozpory.

14.53 Draghi: Složení rozvahy je v našem případě obzvláště důležité, nejen její objem. Důležité je také sledovat korelaci, která je mezi objemem rozvahy a inflačním očekáváním.

14.54 Draghi: Myslím si, že jsme velmi důvěryhodní v tom, že uděláme, co se od nás očekává.

14.56 Draghi: Výsledky kvantitativního uvolňování jsou vždy odlišné, záleží na počátečních podmínkách. Například si můžete všimnout rozdílů mezi QE v USA, Spojeném království i Japonsku - kompozice těchto programů byla jiná, fiskální deficity zemí rozdílné, čas, kdy je zahájily, byly odlišné - spready úrokových sazeb byly vyšší. To, co jsme se naučili od QE v jiných zemích, je velmi důležité, protože to poskytuje různé pohledy na další opatření, která bychom mohli zavést tak, aby byla co nejefektivnější.

15.00 Draghi: Když spolu nesouhlasíme (guvernéři ve Výkonné radě ECB), to je další oblíbená obsese vás novinářů, musím vám říct, že opravdu není žádná dělící čára mezi severem a jihem, neexistují žádné koalice. Každý z nás uvažuje nezávisle. Je normální, že máme rozdílné názory.

Draghi během konference již pětkrát zopakoval, že Výkonná rada je jednomyslná.

15.02 Draghi: Aktiva ECB budou růst, zatímco aktiva ostatních se budou snižovat.

15.04 Draghi: Na zasedání jsme řešili také veřejné účty jednotlivých států, byla to velmi bohatá konverzace. Řešili jsme také, jak bychom měli komunikovat s trhy ve formě zápisů ze zasedání. Celkem vzato byla konverzace během včerejší večeře nejlepší, jakou jsme kdy měli.

15.06 Draghi: ECB nenutila Irsko k tomu, aby přijalo záchranný program.

15.07 Draghi: Začátkem roku 2012 (v otázce objemu rozvahy) je myšlen březen 2012, po druhém kole půjček LTRO.

15.09 Draghi: Irsko bude v příštím roce nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropy, minimálně eurozóny. Bývalý šéf Trichet ECB nepřinutil Irsko k bailoutu, byl to výsledek dialogu mezi ECB a irskou vládou a irská vláda se tak rozhodla.

15.12 Draghi: S poznámkami Bena Bernankeho nesouhlasíme. Myslíme si, že pokud se držíme svého mandátu, můžeme v jeho rámci jednat. A nákupy dluhopisů jsou v našem mandátu. (Ben Bernanke ve středu vyjádřil obavy z toho, že ECB bude muset čelit politickým překážkám, pokud se bude snažit zavést kvantitativní uvolňování v americkém stylu.)

15.15 Draghi: Na nákupy dluhopisů jsme využili externí subjekty, ale nevylučujeme, že do procesu zahrneme centrální banky jednotlivých států.

15.20 Draghi: Francouzská centrální banka, stejně jako další národní banky, je připravená participovat na programu nákupu dluhopisů.

Tisková konference končí.

Před rozhodnutím a tiskovou konferencí

Podle zdrojů, které má agentura Reuters uvnitř ECB, jsou někteří bankéři nespokojení se způsobem, kterým Mario Draghi instituci vede. Nelíbí se jim jeho tajnůstkářské vedení a nepředvídatelná komunikace. Podle Reuters by se bankéři měli na zasedání pokusit Draghiho přesvědčit, aby jednal kolegiálněji. Konflikt v 24členné Výkonné radě by mohl omezit Draghiho snahu o širší podporu ekonomiky v následujících měsících.

Analytici spekulují o tom, zda ECB zahájí program nákupu dluhopisů v americkém stylu, bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke však ve středu prohlásil, že Evropskou centrální banku čekají těžké časy, pokud se bude snažit zavést "americké" kvantitativní uvolňování.

ECB již dříve ohlásila stimulační opatření v podobě programu odkupu ABS, tedy dluhopisů jištěných aktivy, ve snaze podpořit zpomalující inflaci v eurozóně.

Míra inflace se nachází hluboko pod 2% cílem, v říjnu byla pouze 0,4 %. Ve druhém kvartálu letošního roku ekonomika eurozóny stagnovala a někteří analytici se domnívají, že za třetí čtvrtletí na tom bude stejně, nebo dokonce hůře.

Bernanke: Evropská centrální banka to nebude mít s kvantitativním uvolňováním lehké
Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke ve středu večer prohlásil, že Evropská centrální banka (ECB) prožije krušné časy, pokud se bude snažit zavést kvantitativní uvolňování v americkém stylu.
ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou politici. Do čeho nyní investovat?
Inflace v eurozóně již dávno klesla pod hranici označovanou Evropskou centrální bankou za kritickou. Stále častěji skloňovaným termínem je deflace. Evropská ekonomika stagnuje a nedaří se ani velkým hráčům, jako jsou Francie či Itálie. S oslabující ekonomikou sílí kritika měnové politiky ECB. Ta však už udělala, co mohla, a je evidentní, že její opatření sama o sobě motor evropského hospodářství nenastartují. Je potřeba, aby se aktivně zapojily i jednotlivé státy eurozóny.
Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?
"V Německu není recese," uvedl nedávno německý ministr financí Wolfgang Schäuble. To už ale neplatí. Špatné zprávy pro Německo budou možná dobré pro zbytek Evropy. Konečně by totiž mohlo přestat házet klacky pod nohy ECB a jejím stimulačním opatřením.
Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle
Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of Japan převzít žezlo největší "tiskárny peněz" od americké centrální banky?
Zdroj: Bloomberg
Americké akcie v úterý po kolísavém obchodování převážně mírně…
Americké akcie v úterý po kolísavém obchodování převážně mírně…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý po kolísavém obchodování převážně mírně ztratily, v centru pozornosti jsou vztahy Číny a USA

Americké akcie mírně oslabily navzdory počátečnímu optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Babiš: Otázka údajného střetu zájmů je věcí výkladu předpisů EU
včera v 21:55

Babiš: Otázka údajného střetu zájmů je věcí výkladu předpisů EU

Otázka údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli Agrofertu je věcí výkladu nových evropských předpisů...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Francouzské banky zmrazí poplatky účtované domácnostem
včera v 20:37

Francouzské banky zmrazí poplatky účtované domácnostem

Šéfové velkých francouzských bank souhlasili, že v příštím roce zmrazí poplatky účtované domácnostem. Podpořili tak...
Francie Evropské banky Banky
Google teď spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl jeho šéf
včera v 19:51

Google teď spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl jeho šéf

Společnost Google nyní spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl šéf internetového gigantu Sundar Pichai...
Alphabet (Google) Internet Čína
Iráčané chtějí v USA vyjednat výjimku pro sankce proti Íránu
včera v 19:36

Iráčané chtějí v USA vyjednat výjimku pro sankce proti Íránu

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v úterý oznámil, že vyšle do USA delegaci s úkolem vyjednat výjimku z amerických...
Irák Spojené státy americké (USA) Írán
Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky
Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky
včera v 19:01

Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky

Hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší pouze o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. Předpověděl to podle...
Německo HDP Hospodářský růst
Čína zadržela Kanaďana, možná v odvetě za držení Mengové z Huawei
včera v 18:34

Čína zadržela Kanaďana, možná v odvetě za držení Mengové z Huawei

Bývalý kanadský diplomat Michael Kovrig byl začátkem týdne zadržen v Číně. Stalo se tak v době čínsko-kanadské...
Čína Kanada Politika
Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních…
Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropská komise vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české…
včera v 17:42

Evropská komise vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české firmy UPC

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone na převzetí aktivit...
Evropská unie Spojené království Fúze a akvizice
Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání
Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání
včera v 17:04

Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání

Rusko vyměřilo americkému internetovému vyhledávači Google pokutu ve výši půl milionu rublů, protože z výsledků...
Rusko Alphabet (Google) Americké akcie
Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se…
Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělního obchodování, když index PX přišel o 1,14 % na 1 017,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CzechTrade: Pro exportéry je nejhorší nejistota spojená s brexitem
včera v 16:23

CzechTrade: Pro exportéry je nejhorší nejistota spojená s brexitem

Horší než případný tvrdý brexit je pro exportéry nejistota spojená s vyjednáváním odchodu Velké Británie z EU. České...
Mezinárodní obchod Česká republika Spojené království
Chmelař: Státy chtějí shodu na víceletém rozpočtu do podzimu 2019
včera v 16:02

Chmelař: Státy chtějí shodu na víceletém rozpočtu do podzimu 2019

Na přesné podobě příštího dlouhodobého rozpočtu Evropské unie po roce 2020 se členské země budou chtít shodnout do...
Evropská unie Rozpočet
Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS
včera v 15:21

Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS

Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, získala menšinový podíl v izraelské společnosti...
Doprava
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda
Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda
včera v 14:47

Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda

Pokud američtí zákonodárci nevyčlení peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, je prezident Spojených států Donald...
Spojené státy americké (USA) Mexiko Donald Trump
USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %
včera v 14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziročně stoupl o 2,5 % (odhad: 2,5 %, říjen: 2,9 %)....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH
včera v 14:12

EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH

Evropský parlament v úterý souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům...
Evropská unie Daně
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
včera v 13:55

MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do...
Česká republika Euro Měny