Evropská centrální banka v listopadu podle očekávání měnovou politiku nezměnila, je však připravena dále zasáhnout. Euro oslabilo na dvouleté minimum
|

Evropská centrální banka v listopadu podle očekávání měnovou politiku nezměnila, je však připravena dále zasáhnout. Euro oslabilo na dvouleté minimum

ECB na listopadovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Výkonná rada ECB sice k dalším stimulům nepřistoupila, je však jednomyslná v tom, že zasáhne, bude-li to potřeba. Mario Draghi také několikrát zopakoval, že je rada v rozhodnutí jednomyslná, čímž narážel na zprávu agentury Reuters, podle níž v orgánu panují rozpory.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky

Tisková konference Maria Draghiho

14.33 Tisková konference začíná.

14.35 Draghi: Nákupy dluhopisů výrazně navýší rozvahu ECB. Měla by narůst do objemu, jaký byl naposledy na začátku roku 2012.

14.35 Draghi: Naše uvolněná politika podpoří ukotvení střednědobých a dlouhodobých inflačních očekávání.

14.36 Draghi: Nicméně ve světle nedávných makrodat budeme bedlivě sledovat situaci, a pokud by mělo hrozit příliš dlouhé období nízké inflace, jsme jednotní v tom, že použijeme další opatření.

14.37 Draghi: Export bude podporován rostoucí globální ekonomikou, nicméně ekonomiku eurozóny podkopává vysoká míra nezaměstnanosti a je možné, že dojde k negativním revizím našich predikcí.

14.39 Draghi: Oživení ekonomiky brzdí nezaměstnanost a nezvykle velká nevyužitá kapacita v ekonomice. Mezi rizika pro ekonomiku patří i geopolitika a nedostatečné reformy.

14.41 Draghi: Meziroční růst měnové báze M3 v září zrychlil na 2,5 % z 2,1 % v srpnu. Půjčky firmám jsou nadále negativní: -1,8 % v září po -2 % v srpnu a -2,2 % v červenci. Úvěry domácnostem v září vzrostly o 0,6 % po 0,5% růstu v srpnu. Úroveň úvěrování je z historického hlediska stále neuspokojivá.

14.45 Draghi: Země, které stále vykazují fiskální nerovnováhu, by neměly polevovat v reformách a měly by se snažit plnit pravidla Paktu růstu a stability.

14.47 Draghi: Neříkáme, že objem rozvahy ECB je novým cílovým indikátorem, pouze konstatujeme, že "očekáváme", že se rozvaha rozroste do objemu ze začátku roku 2012.

14.49 Draghi: Budeme jednat ve dvou případech. Zaprvé, pokud se ukáže, že jsou současná opatření nedostačující, a zadruhé, pokud se dále zhorší inflační očekávání. S tímto jednohlasně souhlasili všichni členové Výkonné rady.

Komentátoři na Twitteru si nemohou nevšimnout toho, jak Draghi opakovaně zdůrazňuje, že rozhodnutí ECB je jednomyslné. Naráží na zprávu agentury Reuters, která v úterý informovala o tom, že ve Výkonné radě ECB by mohly být rozpory.

14.53 Draghi: Složení rozvahy je v našem případě obzvláště důležité, nejen její objem. Důležité je také sledovat korelaci, která je mezi objemem rozvahy a inflačním očekáváním.

14.54 Draghi: Myslím si, že jsme velmi důvěryhodní v tom, že uděláme, co se od nás očekává.

14.56 Draghi: Výsledky kvantitativního uvolňování jsou vždy odlišné, záleží na počátečních podmínkách. Například si můžete všimnout rozdílů mezi QE v USA, Spojeném království i Japonsku - kompozice těchto programů byla jiná, fiskální deficity zemí rozdílné, čas, kdy je zahájily, byly odlišné - spready úrokových sazeb byly vyšší. To, co jsme se naučili od QE v jiných zemích, je velmi důležité, protože to poskytuje různé pohledy na další opatření, která bychom mohli zavést tak, aby byla co nejefektivnější.

15.00 Draghi: Když spolu nesouhlasíme (guvernéři ve Výkonné radě ECB), to je další oblíbená obsese vás novinářů, musím vám říct, že opravdu není žádná dělící čára mezi severem a jihem, neexistují žádné koalice. Každý z nás uvažuje nezávisle. Je normální, že máme rozdílné názory.

Draghi během konference již pětkrát zopakoval, že Výkonná rada je jednomyslná.

15.02 Draghi: Aktiva ECB budou růst, zatímco aktiva ostatních se budou snižovat.

15.04 Draghi: Na zasedání jsme řešili také veřejné účty jednotlivých států, byla to velmi bohatá konverzace. Řešili jsme také, jak bychom měli komunikovat s trhy ve formě zápisů ze zasedání. Celkem vzato byla konverzace během včerejší večeře nejlepší, jakou jsme kdy měli.

15.06 Draghi: ECB nenutila Irsko k tomu, aby přijalo záchranný program.

15.07 Draghi: Začátkem roku 2012 (v otázce objemu rozvahy) je myšlen březen 2012, po druhém kole půjček LTRO.

15.09 Draghi: Irsko bude v příštím roce nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropy, minimálně eurozóny. Bývalý šéf Trichet ECB nepřinutil Irsko k bailoutu, byl to výsledek dialogu mezi ECB a irskou vládou a irská vláda se tak rozhodla.

15.12 Draghi: S poznámkami Bena Bernankeho nesouhlasíme. Myslíme si, že pokud se držíme svého mandátu, můžeme v jeho rámci jednat. A nákupy dluhopisů jsou v našem mandátu. (Ben Bernanke ve středu vyjádřil obavy z toho, že ECB bude muset čelit politickým překážkám, pokud se bude snažit zavést kvantitativní uvolňování v americkém stylu.)

15.15 Draghi: Na nákupy dluhopisů jsme využili externí subjekty, ale nevylučujeme, že do procesu zahrneme centrální banky jednotlivých států.

15.20 Draghi: Francouzská centrální banka, stejně jako další národní banky, je připravená participovat na programu nákupu dluhopisů.

Tisková konference končí.

Před rozhodnutím a tiskovou konferencí

Podle zdrojů, které má agentura Reuters uvnitř ECB, jsou někteří bankéři nespokojení se způsobem, kterým Mario Draghi instituci vede. Nelíbí se jim jeho tajnůstkářské vedení a nepředvídatelná komunikace. Podle Reuters by se bankéři měli na zasedání pokusit Draghiho přesvědčit, aby jednal kolegiálněji. Konflikt v 24členné Výkonné radě by mohl omezit Draghiho snahu o širší podporu ekonomiky v následujících měsících.

Analytici spekulují o tom, zda ECB zahájí program nákupu dluhopisů v americkém stylu, bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke však ve středu prohlásil, že Evropskou centrální banku čekají těžké časy, pokud se bude snažit zavést "americké" kvantitativní uvolňování.

ECB již dříve ohlásila stimulační opatření v podobě programu odkupu ABS, tedy dluhopisů jištěných aktivy, ve snaze podpořit zpomalující inflaci v eurozóně.

Míra inflace se nachází hluboko pod 2% cílem, v říjnu byla pouze 0,4 %. Ve druhém kvartálu letošního roku ekonomika eurozóny stagnovala a někteří analytici se domnívají, že za třetí čtvrtletí na tom bude stejně, nebo dokonce hůře.

Bernanke: Evropská centrální banka to nebude mít s kvantitativním uvolňováním lehké
Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke ve středu večer prohlásil, že Evropská centrální banka (ECB) prožije krušné časy, pokud se bude snažit zavést kvantitativní uvolňování v americkém stylu.
ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou politici. Do čeho nyní investovat?
Inflace v eurozóně již dávno klesla pod hranici označovanou Evropskou centrální bankou za kritickou. Stále častěji skloňovaným termínem je deflace. Evropská ekonomika stagnuje a nedaří se ani velkým hráčům, jako jsou Francie či Itálie. S oslabující ekonomikou sílí kritika měnové politiky ECB. Ta však už udělala, co mohla, a je evidentní, že její opatření sama o sobě motor evropského hospodářství nenastartují. Je potřeba, aby se aktivně zapojily i jednotlivé státy eurozóny.
Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?
"V Německu není recese," uvedl nedávno německý ministr financí Wolfgang Schäuble. To už ale neplatí. Špatné zprávy pro Německo budou možná dobré pro zbytek Evropy. Konečně by totiž mohlo přestat házet klacky pod nohy ECB a jejím stimulačním opatřením.
Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle
Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of Japan převzít žezlo největší "tiskárny peněz" od americké centrální banky?
Zdroj: Bloomberg
Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
včera v 15:15

Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější

Globální hospodářský růst zůstává robustní a nezaměstnanost je nejnižší v poslední dekádě. Růst je ale méně...
Hospodářský růst Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
včera v 12:45

CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD

Americká softwarová společnost Microsoft tento týden zveřejnila výsledky hospodaření, které ukázaly, že firmě se daří...
Microsoft Americké akcie Technologie
Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší
včera v 11:15

Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší

České stavebnictví bylo v prvním čtvrtletí s meziročním růstem o 13,1 procenta v porovnání se zeměmi EU na sedmém...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu
včera v 10:35

Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o deset procent na 99400 korun za metr...
Česká republika Bydlení Developerské firmy
Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH
včera v 10:15

Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH

Vláda v úterý zřejmě vysloví nesouhlas s návrhem poslanců Pirátů, aby byla povinnost elektronické evidence tržeb...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně
včera v 09:48

Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně

Finanční úřady vybraly v prvním pololetí na dani z přidané hodnoty zhruba 194,5 miliardy Kč, což je meziroční růst o...
Česká republika Česká ekonomika Daně
USA nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu
včera v 09:15

USA nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu

Spojené státy se v sobotu na setkání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město
včera v 08:58

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč...
Jihoafrická republika Voda
Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA
Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA
včera v 02:57

Německý průmysl varuje USA před následky cel před schůzkou EU-USA

Již uvalená a zvažovaná americká dovozní cla se obrátí proti samotným Spojeným státům, varují před schůzkou šéfa...
Evropská ekonomika Evropská unie Mezinárodní obchod
Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou
21. 7. 2018 22:50

Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou

Spojené státy by měly dostat rozum a respektovat globální pravidla a své spojence. V Buenos Aires to na ministerské...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
21. 7. 2018 19:06

Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley

Generální ředitel automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne (66) ze zdravotních důvodů odstoupil...
Evropské akcie Americké akcie Auta
Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš
21. 7. 2018 15:57

Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš

Prezident Zeman se shodl s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou (oba ANO), že návrh odborů na růst...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu
21. 7. 2018 15:11

Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu pohrozil zablokováním vývozu ropy z Perského zálivu, pokud...
Írán Ropa Komodity
Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí
21. 7. 2018 14:56

Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí

Česká filmová komise zaregistrovala pro letošní rok tři desítky žádostí zahraničních produkcí na filmové pobídky při...
Filmy Česká republika
USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny
21. 7. 2018 08:59

USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny

Spojené státy monitorují nedávné oslabení čínské měny jüan a budou přezkoumávat, zda s měnou nebylo manipulováno....
Forex (FX) Čínský jüan Spojené státy americké (USA)
S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní
21. 7. 2018 04:55

S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka ze stabilního...
Řecko Rating PIIGS
Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
21. 7. 2018 01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
20. 7. 2018 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
20. 7. 2018 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs…
20. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzavíraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě