Evropská centrální banka v listopadu podle očekávání měnovou politiku nezměnila, je však připravena dále zasáhnout. Euro oslabilo na dvouleté minimum
|

Evropská centrální banka v listopadu podle očekávání měnovou politiku nezměnila, je však připravena dále zasáhnout. Euro oslabilo na dvouleté minimum

ECB na listopadovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Výkonná rada ECB sice k dalším stimulům nepřistoupila, je však jednomyslná v tom, že zasáhne, bude-li to potřeba. Mario Draghi také několikrát zopakoval, že je rada v rozhodnutí jednomyslná, čímž narážel na zprávu agentury Reuters, podle níž v orgánu panují rozpory.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky

Tisková konference Maria Draghiho

14.33 Tisková konference začíná.

14.35 Draghi: Nákupy dluhopisů výrazně navýší rozvahu ECB. Měla by narůst do objemu, jaký byl naposledy na začátku roku 2012.

14.35 Draghi: Naše uvolněná politika podpoří ukotvení střednědobých a dlouhodobých inflačních očekávání.

14.36 Draghi: Nicméně ve světle nedávných makrodat budeme bedlivě sledovat situaci, a pokud by mělo hrozit příliš dlouhé období nízké inflace, jsme jednotní v tom, že použijeme další opatření.

14.37 Draghi: Export bude podporován rostoucí globální ekonomikou, nicméně ekonomiku eurozóny podkopává vysoká míra nezaměstnanosti a je možné, že dojde k negativním revizím našich predikcí.

14.39 Draghi: Oživení ekonomiky brzdí nezaměstnanost a nezvykle velká nevyužitá kapacita v ekonomice. Mezi rizika pro ekonomiku patří i geopolitika a nedostatečné reformy.

14.41 Draghi: Meziroční růst měnové báze M3 v září zrychlil na 2,5 % z 2,1 % v srpnu. Půjčky firmám jsou nadále negativní: -1,8 % v září po -2 % v srpnu a -2,2 % v červenci. Úvěry domácnostem v září vzrostly o 0,6 % po 0,5% růstu v srpnu. Úroveň úvěrování je z historického hlediska stále neuspokojivá.

14.45 Draghi: Země, které stále vykazují fiskální nerovnováhu, by neměly polevovat v reformách a měly by se snažit plnit pravidla Paktu růstu a stability.

14.47 Draghi: Neříkáme, že objem rozvahy ECB je novým cílovým indikátorem, pouze konstatujeme, že "očekáváme", že se rozvaha rozroste do objemu ze začátku roku 2012.

14.49 Draghi: Budeme jednat ve dvou případech. Zaprvé, pokud se ukáže, že jsou současná opatření nedostačující, a zadruhé, pokud se dále zhorší inflační očekávání. S tímto jednohlasně souhlasili všichni členové Výkonné rady.

Komentátoři na Twitteru si nemohou nevšimnout toho, jak Draghi opakovaně zdůrazňuje, že rozhodnutí ECB je jednomyslné. Naráží na zprávu agentury Reuters, která v úterý informovala o tom, že ve Výkonné radě ECB by mohly být rozpory.

14.53 Draghi: Složení rozvahy je v našem případě obzvláště důležité, nejen její objem. Důležité je také sledovat korelaci, která je mezi objemem rozvahy a inflačním očekáváním.

14.54 Draghi: Myslím si, že jsme velmi důvěryhodní v tom, že uděláme, co se od nás očekává.

14.56 Draghi: Výsledky kvantitativního uvolňování jsou vždy odlišné, záleží na počátečních podmínkách. Například si můžete všimnout rozdílů mezi QE v USA, Spojeném království i Japonsku - kompozice těchto programů byla jiná, fiskální deficity zemí rozdílné, čas, kdy je zahájily, byly odlišné - spready úrokových sazeb byly vyšší. To, co jsme se naučili od QE v jiných zemích, je velmi důležité, protože to poskytuje různé pohledy na další opatření, která bychom mohli zavést tak, aby byla co nejefektivnější.

15.00 Draghi: Když spolu nesouhlasíme (guvernéři ve Výkonné radě ECB), to je další oblíbená obsese vás novinářů, musím vám říct, že opravdu není žádná dělící čára mezi severem a jihem, neexistují žádné koalice. Každý z nás uvažuje nezávisle. Je normální, že máme rozdílné názory.

Draghi během konference již pětkrát zopakoval, že Výkonná rada je jednomyslná.

15.02 Draghi: Aktiva ECB budou růst, zatímco aktiva ostatních se budou snižovat.

15.04 Draghi: Na zasedání jsme řešili také veřejné účty jednotlivých států, byla to velmi bohatá konverzace. Řešili jsme také, jak bychom měli komunikovat s trhy ve formě zápisů ze zasedání. Celkem vzato byla konverzace během včerejší večeře nejlepší, jakou jsme kdy měli.

15.06 Draghi: ECB nenutila Irsko k tomu, aby přijalo záchranný program.

15.07 Draghi: Začátkem roku 2012 (v otázce objemu rozvahy) je myšlen březen 2012, po druhém kole půjček LTRO.

15.09 Draghi: Irsko bude v příštím roce nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropy, minimálně eurozóny. Bývalý šéf Trichet ECB nepřinutil Irsko k bailoutu, byl to výsledek dialogu mezi ECB a irskou vládou a irská vláda se tak rozhodla.

15.12 Draghi: S poznámkami Bena Bernankeho nesouhlasíme. Myslíme si, že pokud se držíme svého mandátu, můžeme v jeho rámci jednat. A nákupy dluhopisů jsou v našem mandátu. (Ben Bernanke ve středu vyjádřil obavy z toho, že ECB bude muset čelit politickým překážkám, pokud se bude snažit zavést kvantitativní uvolňování v americkém stylu.)

15.15 Draghi: Na nákupy dluhopisů jsme využili externí subjekty, ale nevylučujeme, že do procesu zahrneme centrální banky jednotlivých států.

15.20 Draghi: Francouzská centrální banka, stejně jako další národní banky, je připravená participovat na programu nákupu dluhopisů.

Tisková konference končí.

Před rozhodnutím a tiskovou konferencí

Podle zdrojů, které má agentura Reuters uvnitř ECB, jsou někteří bankéři nespokojení se způsobem, kterým Mario Draghi instituci vede. Nelíbí se jim jeho tajnůstkářské vedení a nepředvídatelná komunikace. Podle Reuters by se bankéři měli na zasedání pokusit Draghiho přesvědčit, aby jednal kolegiálněji. Konflikt v 24členné Výkonné radě by mohl omezit Draghiho snahu o širší podporu ekonomiky v následujících měsících.

Analytici spekulují o tom, zda ECB zahájí program nákupu dluhopisů v americkém stylu, bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke však ve středu prohlásil, že Evropskou centrální banku čekají těžké časy, pokud se bude snažit zavést "americké" kvantitativní uvolňování.

ECB již dříve ohlásila stimulační opatření v podobě programu odkupu ABS, tedy dluhopisů jištěných aktivy, ve snaze podpořit zpomalující inflaci v eurozóně.

Míra inflace se nachází hluboko pod 2% cílem, v říjnu byla pouze 0,4 %. Ve druhém kvartálu letošního roku ekonomika eurozóny stagnovala a někteří analytici se domnívají, že za třetí čtvrtletí na tom bude stejně, nebo dokonce hůře.

Bernanke: Evropská centrální banka to nebude mít s kvantitativním uvolňováním lehké
Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke ve středu večer prohlásil, že Evropská centrální banka (ECB) prožije krušné časy, pokud se bude snažit zavést kvantitativní uvolňování v americkém stylu.
ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou politici. Do čeho nyní investovat?
Inflace v eurozóně již dávno klesla pod hranici označovanou Evropskou centrální bankou za kritickou. Stále častěji skloňovaným termínem je deflace. Evropská ekonomika stagnuje a nedaří se ani velkým hráčům, jako jsou Francie či Itálie. S oslabující ekonomikou sílí kritika měnové politiky ECB. Ta však už udělala, co mohla, a je evidentní, že její opatření sama o sobě motor evropského hospodářství nenastartují. Je potřeba, aby se aktivně zapojily i jednotlivé státy eurozóny.
Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?
"V Německu není recese," uvedl nedávno německý ministr financí Wolfgang Schäuble. To už ale neplatí. Špatné zprávy pro Německo budou možná dobré pro zbytek Evropy. Konečně by totiž mohlo přestat házet klacky pod nohy ECB a jejím stimulačním opatřením.
Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle
Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of Japan převzít žezlo největší "tiskárny peněz" od americké centrální banky?
Zdroj: Bloomberg
Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
01:37

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z...
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Politika
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
včera v 14:00

Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám

Čínská lidová banka se chystá v příštím týdnu přenastavit systém takzvané primární sazby, od které se odvozují...
Čína Centrální banky Úrokové sazby
Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei
včera v 09:35

Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti umožňuje nakupovat...
Spojené státy americké (USA) Čína Informační technologie
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
včera v 09:10

Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké ekologické plány

Neshody dvojice německých bratrů stály u zrodu výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, od jehož vzniku v roce...
Adidas Sport Evropské akcie
Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma
včera v 06:03

Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma

Německé firmy na výrobu sportovního oblečení a obuvi Adidas a Puma patří po desetiletí k lídrům a průkopníkům trhu....
Sport Adidas Evropské akcie
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
16. 8. 2019 22:00

Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát

Americké akcie zpevnily. Podpořila je zpráva o případné stimulaci ekonomické aktivity v Německu, která zmírnila obavy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla
16. 8. 2019 18:29

Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla

Německá půjčovna aut Nextmove zrušila velkou část své objednávky na 100 vozů Tesla v hodnotě pět milionů eur. Důvodem...
Tesla Americké akcie Auta
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
16. 8. 2019 18:15

Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu

Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové půjčky, aby...
Německo Rozpočet Recese
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
16. 8. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři po poklesech z předcházejících dnů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let
16. 8. 2019 17:05

Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let

Norská koruna v pátek vůči dolaru oslabila nejníže za více než sedmnáct let. Kurz měny se během obchodování v Oslu...
Norská koruna Norsko Měny
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
16. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,43 % na 1 035,46 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR
16. 8. 2019 16:16

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

Irská Komise pro ochranu dat (DPC), která má na starosti kontrolu ochrany osobních údajů, se blíží k uzavření prvního...
Irsko Facebook Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle…
16. 8. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat klesl na 92,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 92,1 bodu z 98,4 bodu v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
16. 8. 2019 15:23

Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding koupí za dvě miliardy dolarů firmu Kaola, která v Číně...
Čína Fúze a akvizice Alibaba
Ze světa investičních doporučení (16. srpna)
16. 8. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil
16. 8. 2019 14:46

Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil

Ředitel hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific Airways Rupert Hogg rezignoval na svou funkci. V pátek o tom...
Management Čína
USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo
16. 8. 2019 14:30

USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,241 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel
16. 8. 2019 14:06

Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel

Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil...
Turecko Spojené království Fúze a akvizice
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
16. 8. 2019 13:45

Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních sedm měsíců letošního roku přebytek 1,77 miliardy eur. To...
Řecko Rozpočet