Americké akcie v úterý prošly dalším volatilním obchodováním a nakonec zlevnily
|

Americké akcie v úterý prošly dalším volatilním obchodováním a nakonec zlevnily

Akcie ve Spojených státech zahájily úterní obchodní seanci poklesem, rychle však ztráty smazaly a přehouply se do zelených čísel. Za oživením akciového trhu stály energetické tituly, které těžily ze stabilizace cen ropy. Ve druhé polovině obchodování ale akciím na amerických trzích došel dech a všechny tři nejsledovanější indexy se propadly zpět pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,65 % na 17 068,87 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,85 % na 1 972,74 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,24 % na 4 547,83 bodu. Index volatility VIX krátce po desáté hodině rostl o více než 14 % na 23,38 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesaly o šest bazických bodů na 2,05 %.

Kleslo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické tituly, akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenné papíry z odvětví zdravotní péče. Nad nulou se udržely pouze energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a mírně vzrostlo také průmyslové odvětví.

Americké akcie (16. prosince 2014)

"Úterní obchodování bylo na všech frontách vysoce volatilní. Kolísaly ceny akcií i zlata, výrazně se měnily spready mezi americkými vládními dluhopisy a junk bondy a zajímavě se vyvíjely i kurzy měn," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Jim Paulsen ze společnosti Wells Capital Management. "Trhy jsou nadále velmi citlivé zejména na vývoj cen ropy. Se zdražováním ropy investoři přicházejí, s poklesem cen se naopak rychle stahují," dodal. Analytik Marc Zabicki ze společnosti Ameriprise Financial upozornil, že finanční trhy pravděpodobně zůstanou rozkolísané, dokud ceny ropy nedosáhnou svého dna.

Pozornost investorů se nyní soustředí také na zasedání americké centrální banky, které začalo v úterý a skončí ve středu. Investoři předpokládají, že Fed vzhledem k nejistým vyhlídkám světové ekonomiky zaujme k dalšímu omezování podpory ekonomiky spíše opatrný postoj.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesá na 53,7 bodu (listopad: 54,8 bodu, odhad: 55,5 bodu).
  • Zahájená výstavba ve Spojených státech listopadu klesla o 1,6 % meziměsíčně na 1,028 milionu jednotek anualizovaně, čekal se 2,1% růst. Říjnový 2,8% pokles byl revidován nečekaně na 1,7% růst. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně klesl o 5,2 % na 1,035 milionu, trh predikoval pokles na 1,065 milionu z 1,092 milionu po 5,9% růstu v říjnu.
  • Americká technologická společnost Apple v letech 2006 až 2009 nezneužila své dominantní postavení na trhu, když majitelům hudebních přehrávačů iPod neumožňovala hudbu nakupovat přes jiné služby než iTunes. V úterý o tom rozhodl kalifornský soud. Apple se tak vyhnul pokutě ve výši 350 milionů až jedné miliardy dolarů, která mu hrozila.
  • Americký prezident Barack Obama tento týden podepíše nové protiruské sankce zaměřené na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Oznámil to v úterý mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Návrh zákona schválený Kongresem minulý týden má za cíl podpořit Ukrajinu a vytvořit další tlak na Kreml. Obama dal dříve najevo výhrady vůči normě přijaté Kongresem, jehož obě komory ovládají republikáni a který apeloval na prezidentův rychlý podpis.
  • Konglomerát General Electric v úterý představil výhled svého hospodaření pro příští rok. Firma očekává, že za dvanáct měsíců vydělá 1,70 až 1,80 dolaru na akcii. Odhad společnosti se tak pohybuje při spodní hranici odhadů analytiků.
  • Společnost Apple zastavila kvůli extrémním výkyvům směnného kurzu rublu internetový prodej v Rusku. Firma to uvedla v úterním sdělení a dodala, že nyní na ruském trhu zvažuje přecenění zboží.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce letecké techniky Boeing (+1,78 %), konglomerátu 3M (+1,40 %) a společnosti United Technologies (+1,18 %). Zlevnily naopak cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-3,11 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-2,99 %) či zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,46 %).

Akcie výrobce letadel Boeing (+1,78 %) v úterý zdražily téměř o dvě procenta poté, co společnost v pondělí po konci obchodování na amerických burzách oznámila, že zvyšuje výši čtvrtletně vyplácené dividendy o 25 % a zároveň navyšuje objem programu zpětného odkupu svých akcií na 12 miliard dolarů. K podobným krokům v úterý přistoupila i společnost CVS Health (+2,72 %). Americký řetězec lékáren zveřejnil plán zpětného odkupu svých akcií v objemu 10 miliard dolarů a zároveň oznámil zvýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 27 % na 35 centů.

Nedařilo se naopak akciím prodejce mobilních telefonů a elektroniky RadioShack (-12,82 %), který letos již potřetí vyměnil finančního ředitele. Společnost tak učinila pouze pár dní poté, co vydala varování, že by za jistých okolností mohla být donucena až k vyhlášení bankrotu. Do pozice finančního ředitele podniku nově usedl Carlin Adrianopoli, který vystřídal Holly Etlinovou.

Téměř o tři a půl procenta zlevnily cenné papíry internetové a technologické společnosti Google (-3,43 %), u kkterých analytici z investiční banky JPMorgan Chase snížili 12měsíční cílovou cenu na 600 USD z dosavadních 670 USD, a přes tři procenta odepsaly akcie autopůjčovny Hertz (-3,30 %), která se s věřiteli dohodla na placení vyšších úroků v reakci na svoji neschopnost zveřejňovat včas hospodářské výsledky. Firma se dlouhodobě potýká s problémy v účetnictví.

Akcie technologické společnosti Apple (-1,42 %) mírně zlevnily i přesto, že kalifornský soud rozhodl, že firma v letech 2006 až 2009 nezneužila své dominantní postavení na trhu, když majitelům hudebních přehrávačů iPod neumožnila hudbu nakupovat přes jiné služby než iTunes. Apple se tak vyhnul pokutě ve výši 350 milionů až jedné miliardy dolarů, která mu hrozila.

Zhruba o půl procenta zlevnily cenné papíry průmyslového konglomerátu General Electric (-0,41 %), který zveřejnil opatrný hospodářský výhled pro příští rok. Firma očekává, že za dvanáct měsíců vydělá 1,70 až 1,80 dolaru na akcii. Výhled se tak pohybuje při spodní hranici odhadů analytiků.

Dolar k euru oslabil na třítýdenní minimum

Americký dolar v úterý sestoupil na zhruba třítýdenní minimum vůči euru a na měsíční minimum vůči japonskému jenu. Vyšplhal se však na nová rekordní maxima k ruskému rublu, který prudce oslaboval i vůči dalším měnám. Podle analytiků je nyní situace na devizovém trhu v důsledku klesajících cen ropy velmi nestálá.

K jednotné evropské měně dolar během dne oslabil z 1,243 EUR/USD až na 1,257 EUR/USD, později ale část ztrát smazal a krátce po desáté hodině se obchodoval za 1,251 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu se dolar kolem 13.00 SEČ propadl až na 115,57 USD/JPY. Krátce po konci obchodování na amerických burzách se nicméně dolar prodával kolem 116,60 USD/JPY.

Ruský rubl v úterý pokračoval v propadu kvůli obavám z dopadů, které mohou mít na ruskou ekonomiku západní sankce a nízké ceny ropy. Ruská měna poprvé prolomila hranici 80 rublů za dolar, pak ale část ztrát smazala a kolem 22.00 SEČ její kurz činil 68 rublů za dolar.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně. Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala zhruba o 60 centů na 60 dolarů za barel, severoamerická lehká ropa WTI ale naopak o 70 centů zdražovala a prodávala se za 56,27 USD za barel.

Cena za barel Brentu v úterý dopoledne poprvé za pět a půl roku sestoupila pod hranici 60 dolarů za barel. Surovinu nepříznivě ovlivňovaly zejména údaje z čínského průmyslu.

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v prosinci poprvé za sedm měsíců klesla, uvedla v úterý banka HSBC na základě ankety mezi nákupními manažery čínských firem. Údaje jsou dalším potvrzením toho, že druhá největší ekonomika světa, která byla dříve tahounem poptávky, ztrácí dynamiku v době, kdy jsou slabé i další světové regiony.

Cenu ropy začaly podle analytiků podkopávat i oslabující měny a ekonomiky rozvíjejících se zemí, zejména producentů komodit. Markantním příkladem je Rusko, v posledních dnech ale zasahovala proti poklesu měny i Indie a indonéská rupie spadla na minimum za 16 let.

"Prudký pokles téměř všech cen komodit a oslabování měn jejich producentů podkopává poptávku po ropě v mladých tržních ekonomikách Latinské Ameriky a Středního východu. Z historického hlediska tyto oblasti k poptávce po ropě příliš nepřispívaly, dnes ale ano," uvedla podle agentury Reuters banka Goldman Sachs.

Šéf Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí v neděli uvedl, že kartel neplánuje změnit své listopadové rozhodnutí nechat těžbu beze změny, které zrychlilo propad cen ropy. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok kvůli nižší spotřebě v Rusku a dalších zemích a označila za pravděpodobný další pokles cen.

Zlato v úterý zdražilo, avšak pouze nepatrně. Jeho cena se zvýšila o 3,25 dolaru na 1 196,50 USD za trojskou unci. Stříbro naopak o 42 centů zlevnilo a krátce po desáté hodině se obchodovalo za 15,75 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii
před hodinou

Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii

Kreml v pondělí odmítl jako osočující tvrzení, že Rusko se mohlo podílet na rozdmýchání protestů hnutí takzvaných...
Rusko Francie Politika
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky
před hodinou

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Důvodem jsou obavy z...
Eurozóna Evropská ekonomika
Primární nabídka divize SoftBank bude největší v Japonsku
před hodinou

Primární nabídka divize SoftBank bude největší v Japonsku

Japonská společnost SoftBank stanovila cenu pro primární nabídku akcií své mobilní divize na 1 500 jenů. V prohlášení...
Japonsko Primární úpis akcií (IPO)
Průmyslová výroba ve Spojeném království v říjnu meziměsíčně klesla o…
10:45

Průmyslová výroba ve Spojeném království v říjnu meziměsíčně klesla o 0,6 %, produkce ve zpracovatelském sektoru se snížila o 0,9 %

Průmyslová výroba ve Spojeném království v říjnu meziměsíčně klesla o 0,6 % po stagnaci v září. Analytici naopak...
Spojené království Průmysl
Asijské burzy zahájily nový týden v červených číslech
Asijské burzy zahájily nový týden v červených číslech
10:30

Asijské burzy zahájily nový týden v červených číslech

Asijské akciové trhy v pondělí uzavřely v negativním pásmu, když investoři čekali na další vývoj obchodního sporu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %
10:13

Itálie: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %

Objem italské průmyslové výroby v říjnu mírně stoupl, a pozitivně tak překvapil analytiky. Meziměsíčně se zvýšil o 0...
Itálie Průmysl
Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení
Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení
09:58

Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení

Tokijská prokuratura v pondělí oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna z finančních...
Japonsko Auta Podvod
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta
09:40

Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Ceny tak...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta
09:30

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,8 procenta. Bez práce bylo 215 010 lidí, což je nejméně od června...
Česká republika Česká ekonomika Nezaměstnanost
Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky
Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky
09:00

Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla podle revidovaných údajů v celoročním přepočtu o 2,5 procenta, což byl...
Japonsko HDP
SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních…
včera v 21:45

SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních protestech

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie Politika
Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei
včera v 17:46

Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei

Čínská diplomacie v neděli americkému velvyslanci v Číně Terrymu Branstadovi tlumočila "silnou" nespokojenost Pekingu...
Čína Spojené státy americké (USA) Technologie
Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku
včera v 15:29

Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku

Lidé, které čeká v pondělí cesta vlakem po Německu, musejí počítat se zpožděními i rušením spojů. Odbory vyhlásily...
Německo Doprava Odbory
Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce listopadu stavebním firmám 5 260 zakázek za 182,5 miliardy korun. Jejich...
Česká republika Stavebnictví
Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům
včera v 13:58

Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům

Splnění pěti bodů, které by měly ulevit zaměstnavatelům od vysoké odvodové zátěže a zmírnit dopady akutního...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo
včera v 09:45

Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie
Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz
včera v 08:45

Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za 68,1 miliardy korun, což je v meziročním srovnání...
Stavební spoření Spoření
S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18.…
včera v 06:00

S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18. prosince se mají v kapsli poprvé svézt (cizí) lidé

Firma The Boring Company miliardáře Elona Muska by měla 18. prosince (původně plánováno na 10. prosince) u...
Technologie Doprava