Americké akcie v úterý prošly dalším volatilním obchodováním a nakonec zlevnily
|

Americké akcie v úterý prošly dalším volatilním obchodováním a nakonec zlevnily

Akcie ve Spojených státech zahájily úterní obchodní seanci poklesem, rychle však ztráty smazaly a přehouply se do zelených čísel. Za oživením akciového trhu stály energetické tituly, které těžily ze stabilizace cen ropy. Ve druhé polovině obchodování ale akciím na amerických trzích došel dech a všechny tři nejsledovanější indexy se propadly zpět pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,65 % na 17 068,87 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,85 % na 1 972,74 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,24 % na 4 547,83 bodu. Index volatility VIX krátce po desáté hodině rostl o více než 14 % na 23,38 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesaly o šest bazických bodů na 2,05 %.

Kleslo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické tituly, akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenné papíry z odvětví zdravotní péče. Nad nulou se udržely pouze energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a mírně vzrostlo také průmyslové odvětví.

Americké akcie (16. prosince 2014)

"Úterní obchodování bylo na všech frontách vysoce volatilní. Kolísaly ceny akcií i zlata, výrazně se měnily spready mezi americkými vládními dluhopisy a junk bondy a zajímavě se vyvíjely i kurzy měn," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Jim Paulsen ze společnosti Wells Capital Management. "Trhy jsou nadále velmi citlivé zejména na vývoj cen ropy. Se zdražováním ropy investoři přicházejí, s poklesem cen se naopak rychle stahují," dodal. Analytik Marc Zabicki ze společnosti Ameriprise Financial upozornil, že finanční trhy pravděpodobně zůstanou rozkolísané, dokud ceny ropy nedosáhnou svého dna.

Pozornost investorů se nyní soustředí také na zasedání americké centrální banky, které začalo v úterý a skončí ve středu. Investoři předpokládají, že Fed vzhledem k nejistým vyhlídkám světové ekonomiky zaujme k dalšímu omezování podpory ekonomiky spíše opatrný postoj.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesá na 53,7 bodu (listopad: 54,8 bodu, odhad: 55,5 bodu).
  • Zahájená výstavba ve Spojených státech listopadu klesla o 1,6 % meziměsíčně na 1,028 milionu jednotek anualizovaně, čekal se 2,1% růst. Říjnový 2,8% pokles byl revidován nečekaně na 1,7% růst. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně klesl o 5,2 % na 1,035 milionu, trh predikoval pokles na 1,065 milionu z 1,092 milionu po 5,9% růstu v říjnu.
  • Americká technologická společnost Apple v letech 2006 až 2009 nezneužila své dominantní postavení na trhu, když majitelům hudebních přehrávačů iPod neumožňovala hudbu nakupovat přes jiné služby než iTunes. V úterý o tom rozhodl kalifornský soud. Apple se tak vyhnul pokutě ve výši 350 milionů až jedné miliardy dolarů, která mu hrozila.
  • Americký prezident Barack Obama tento týden podepíše nové protiruské sankce zaměřené na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Oznámil to v úterý mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Návrh zákona schválený Kongresem minulý týden má za cíl podpořit Ukrajinu a vytvořit další tlak na Kreml. Obama dal dříve najevo výhrady vůči normě přijaté Kongresem, jehož obě komory ovládají republikáni a který apeloval na prezidentův rychlý podpis.
  • Konglomerát General Electric v úterý představil výhled svého hospodaření pro příští rok. Firma očekává, že za dvanáct měsíců vydělá 1,70 až 1,80 dolaru na akcii. Odhad společnosti se tak pohybuje při spodní hranici odhadů analytiků.
  • Společnost Apple zastavila kvůli extrémním výkyvům směnného kurzu rublu internetový prodej v Rusku. Firma to uvedla v úterním sdělení a dodala, že nyní na ruském trhu zvažuje přecenění zboží.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce letecké techniky Boeing (+1,78 %), konglomerátu 3M (+1,40 %) a společnosti United Technologies (+1,18 %). Zlevnily naopak cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-3,11 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-2,99 %) či zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,46 %).

Akcie výrobce letadel Boeing (+1,78 %) v úterý zdražily téměř o dvě procenta poté, co společnost v pondělí po konci obchodování na amerických burzách oznámila, že zvyšuje výši čtvrtletně vyplácené dividendy o 25 % a zároveň navyšuje objem programu zpětného odkupu svých akcií na 12 miliard dolarů. K podobným krokům v úterý přistoupila i společnost CVS Health (+2,72 %). Americký řetězec lékáren zveřejnil plán zpětného odkupu svých akcií v objemu 10 miliard dolarů a zároveň oznámil zvýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 27 % na 35 centů.

Nedařilo se naopak akciím prodejce mobilních telefonů a elektroniky RadioShack (-12,82 %), který letos již potřetí vyměnil finančního ředitele. Společnost tak učinila pouze pár dní poté, co vydala varování, že by za jistých okolností mohla být donucena až k vyhlášení bankrotu. Do pozice finančního ředitele podniku nově usedl Carlin Adrianopoli, který vystřídal Holly Etlinovou.

Téměř o tři a půl procenta zlevnily cenné papíry internetové a technologické společnosti Google (-3,43 %), u kkterých analytici z investiční banky JPMorgan Chase snížili 12měsíční cílovou cenu na 600 USD z dosavadních 670 USD, a přes tři procenta odepsaly akcie autopůjčovny Hertz (-3,30 %), která se s věřiteli dohodla na placení vyšších úroků v reakci na svoji neschopnost zveřejňovat včas hospodářské výsledky. Firma se dlouhodobě potýká s problémy v účetnictví.

Akcie technologické společnosti Apple (-1,42 %) mírně zlevnily i přesto, že kalifornský soud rozhodl, že firma v letech 2006 až 2009 nezneužila své dominantní postavení na trhu, když majitelům hudebních přehrávačů iPod neumožnila hudbu nakupovat přes jiné služby než iTunes. Apple se tak vyhnul pokutě ve výši 350 milionů až jedné miliardy dolarů, která mu hrozila.

Zhruba o půl procenta zlevnily cenné papíry průmyslového konglomerátu General Electric (-0,41 %), který zveřejnil opatrný hospodářský výhled pro příští rok. Firma očekává, že za dvanáct měsíců vydělá 1,70 až 1,80 dolaru na akcii. Výhled se tak pohybuje při spodní hranici odhadů analytiků.

Dolar k euru oslabil na třítýdenní minimum

Americký dolar v úterý sestoupil na zhruba třítýdenní minimum vůči euru a na měsíční minimum vůči japonskému jenu. Vyšplhal se však na nová rekordní maxima k ruskému rublu, který prudce oslaboval i vůči dalším měnám. Podle analytiků je nyní situace na devizovém trhu v důsledku klesajících cen ropy velmi nestálá.

K jednotné evropské měně dolar během dne oslabil z 1,243 EUR/USD až na 1,257 EUR/USD, později ale část ztrát smazal a krátce po desáté hodině se obchodoval za 1,251 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu se dolar kolem 13.00 SEČ propadl až na 115,57 USD/JPY. Krátce po konci obchodování na amerických burzách se nicméně dolar prodával kolem 116,60 USD/JPY.

Ruský rubl v úterý pokračoval v propadu kvůli obavám z dopadů, které mohou mít na ruskou ekonomiku západní sankce a nízké ceny ropy. Ruská měna poprvé prolomila hranici 80 rublů za dolar, pak ale část ztrát smazala a kolem 22.00 SEČ její kurz činil 68 rublů za dolar.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně. Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala zhruba o 60 centů na 60 dolarů za barel, severoamerická lehká ropa WTI ale naopak o 70 centů zdražovala a prodávala se za 56,27 USD za barel.

Cena za barel Brentu v úterý dopoledne poprvé za pět a půl roku sestoupila pod hranici 60 dolarů za barel. Surovinu nepříznivě ovlivňovaly zejména údaje z čínského průmyslu.

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v prosinci poprvé za sedm měsíců klesla, uvedla v úterý banka HSBC na základě ankety mezi nákupními manažery čínských firem. Údaje jsou dalším potvrzením toho, že druhá největší ekonomika světa, která byla dříve tahounem poptávky, ztrácí dynamiku v době, kdy jsou slabé i další světové regiony.

Cenu ropy začaly podle analytiků podkopávat i oslabující měny a ekonomiky rozvíjejících se zemí, zejména producentů komodit. Markantním příkladem je Rusko, v posledních dnech ale zasahovala proti poklesu měny i Indie a indonéská rupie spadla na minimum za 16 let.

"Prudký pokles téměř všech cen komodit a oslabování měn jejich producentů podkopává poptávku po ropě v mladých tržních ekonomikách Latinské Ameriky a Středního východu. Z historického hlediska tyto oblasti k poptávce po ropě příliš nepřispívaly, dnes ale ano," uvedla podle agentury Reuters banka Goldman Sachs.

Šéf Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí v neděli uvedl, že kartel neplánuje změnit své listopadové rozhodnutí nechat těžbu beze změny, které zrychlilo propad cen ropy. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok kvůli nižší spotřebě v Rusku a dalších zemích a označila za pravděpodobný další pokles cen.

Zlato v úterý zdražilo, avšak pouze nepatrně. Jeho cena se zvýšila o 3,25 dolaru na 1 196,50 USD za trojskou unci. Stříbro naopak o 42 centů zlevnilo a krátce po desáté hodině se obchodovalo za 15,75 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (16. prosince)
Co musíte ráno vědět (16. prosince)
před 12 minutami

Co musíte ráno vědět (16. prosince)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak pokročilo jednání o obchodu mezi USA a Čínou...
Musíte vědět
Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce
včera v 18:11

Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce

Německý odborový svaz Verdi vyzval pracovníky logistického centra americké společnosti Amazon v Bad Hersfeldu k...
Amazon Německo
ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny
včera v 13:16

ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na zasedání ve středu 18. prosince úrokové sazby beze změny, shodují se...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse…
včera v 12:38

Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse byla odložena

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože...
Ekologie a životní prostředí Politika
Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka
včera v 11:11

Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka

V ČR přibývají firmy rychleji než obyvatelé. V loňském roce na každých 1 000 obyvatel připadalo 46,6 firmy, aktuálně...
Byznys a podnikání Česká republika
ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny
včera v 10:02

ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny

Odchod Velké Británie z Evropské unie podle společnosti ČEZ oslabí jaderný blok, tedy skupinu států v unii, které...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst
včera v 08:24

Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst

Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic a pracovních míst v...
Auta Volkswagen Spojené království
Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem…
včera v 07:21

Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem rostl

Čeští exportéři letos své obchody do Británie navzdory odkládání brexitu posílili. Export se sice vyvíjel...
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
CITIC Europe Holdings má nového šéfa
14. 12. 2019 15:54

CITIC Europe Holdings má nového šéfa

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé...
Čína Management
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
14. 12. 2019 14:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW
14. 12. 2019 14:31

Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW

Montáž vozů německého koncernu Volkswagen byla v Alžírsku pozastavena, důvodem je protikorupční vyšetřování šéfa...
Afrika Volkswagen Korupce
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
14. 12. 2019 10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
14. 12. 2019 09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
14. 12. 2019 08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
13. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
13. 12. 2019 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
13. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
13. 12. 2019 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
13. 12. 2019 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
13. 12. 2019 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory