SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Krizí bych to nenazýval, vy to nazývejte, jak chcete, řekl Putin. Potíže ekonomiky plynou zvnějšku
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Krizí bych to nenazýval, vy to nazývejte, jak chcete, řekl Putin. Potíže ekonomiky plynou zvnějšku

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci jsme sledovali živě.

Rusko Politika

10.13 Putin: Za deset měsíců tohoto roku činil růst HDP 0,7 %, možná 0,6 %. Od ledna do října vzrostla průmyslová výroba o 1,7 % a míra nezaměstnanosti je nízká, okolo 5 %. Letos máme také rekordní úrodu.

10.14 Putin: Letos budeme mít vyšší příjmy než výdaje navzdory turbulencím na finančních trzích. Konkrétně to bude 1,3 bilionu rublů, zhruba 1,9 % HDP. Ministerstvo financí na finálních číslech stále pracuje.

10.16 Putin: Podařilo se nám valorizovat platy důležitých státních pracovníků, jako jsou učitelé a lékaři, a dvakrát jsme také valorizovali důchody.

10.17 Putin: Rusko stále musí pracovat na diverzifikaci ekonomiky. Na současném stavu hospodářství se podepsaly vnější faktory.

10.18 Putin: Vliv na ekonomiku má cena ropy a s tím související cena plynu. Mám pocit, že centrální banka a vláda přijímají adekvátní opatření. Je možné, že cena ropy a plynu zůstane nízko, otázka je, co budeme v takové chvíli dělat. Budeme se muset soustředit na pomoc lidem, kteří tuto pomoc potřebují, a zachovat všechny ukazatele, které jsme měli naplánovány. To se týče především mezd státních zaměstnanců a důchodů.

10.20 Putin: Pokud se bude situace nadále vyvíjet nepříznivě, budeme to muset do svých plánů zahrnout, budeme muset škrtat. Ale podle odborníků to nenastane, podle nich bude následovat růst, a to proto, že globální ekonomika poroste, což znamená, že porostou všichni a i my se dokážeme zotavit. Rostoucí globální ekonomika totiž bude potřebovat pro svůj růst zdroje, které my máme.

10.22 Putin: Budeme plnit všechny své sociální povinnosti a závazky a budeme k tomu používat rezervy, které na to máme připravené. Centrální banka má k tomuto účelu odložených 419 miliard dolarů a rezervní fond vlády letos vzrostl o 2,4-2,5 bilionu rublů. Dohromady tedy máme rezervu 8,4 bilionu rublů.

10.23 Putin: Nejhorší scénář počítá s tím, že krizi opustíme do dvou let, ale to je nejpesimističtější varianta. Můžeme růst i dříve, to nikdo neví. Centrální banka i vláda jednají adekvátně, krizí bych to nenazýval, vy to nazývejte, jak chcete.

10.26 Putin: Pro stabilizaci národní měny je potřeba přitáhnout likviditu národní měny, poněkud omezit jiné nástroje mezibankovního úvěrování, nerozdávat zlaté a valutové rezervy, neutrácet je na trhu.

10.27 Putin: Vnímám kritiku směřovanou k centrální bance i vládě, ale jednají adekvátně. Je potřeba jednat i s podnikateli, kteří musejí splácet úvěry.

10.29 Putin: Otázkami ceny benzínu a potravin se musí zabývat vláda. V takovéto situaci, v těchto podmínkách se tomu musíme věnovat každodenně a konzultovat to s výrobci, s podnikateli, s ropnými společnostmi, které výrazně monopolizovaly náš trh. Všechny kroky musejí být koordinované.

10.30 Putin: Centrální banku můžete kritizovat, ale není možné říct, že je plně zodpovědná za hospodářskou situaci země.

10.31 Putin: Pojistkou pro nás je správná makroekonomická situace a rezervní fond pro sociální úkoly. Tato pojistka je spolehlivá a dává nám jistotu. Co se týče byrokratizace, stačí se zeptat kolegů z EU, jak je na tom byrokracie v EU, a jasně uvidíme, že to s Ruskem není tak špatné.

10.33 Putin: Z přírodních zdrojů pocházejí rychlé, snadné peníze.

10.35 Putin: Rusko musí zlepšit podmínky podnikání, musí zajistit majetková práva, nicméně směřujeme k inovativní cestě rozvoje.

10.37 Putin: Berlínská zeď padla před 25 lety, ale nyní vidíme, že jsou stavěny nové zdi. Naši partneři si musejí uvědomit, že správnou cestou je přestat tyto zdi stavět. I nové protiraketové systémy jsou takovouto zdí.

Rubl obrací a oslabuje vůči euru o více než dvě procenta, vůči dolaru o 4 %.

10.41 Putin: Naděžda Savčenková bude propuštěna, pokud bude uznána nevinnou. Pokud se ukáže, že nese vinu, ruský soud vynese odpovídající rozsudek. Nikdo nemůže dopředu tvrdit, že je někdo vinen, protože ctíme presumpci neviny.

10.44 Putin: Rebelové na východě Ukrajiny jsou ti, na něž je útočeno. Nejsou to povstalci, kteří šli na Kyjev, naopak Kyjev poslal ozbrojené síly na jihovýchod.

10.47 Putin: U nás v Rusku, stejně jako v jiných prezidentských republikách, za všechno odpovídá prezident. Za osud vojáků odpovídá nejvyšší velitel - u nás je to jeden a ten samý člověk.

10.48 Putin: Problém je v tom, že po státním převratu, a ať už to budeme nazývat jakkoli, tak to byl ozbrojený státní převrat, tak část země s těmito akcemi nesouhlasila. Místo zahájení dialogu se nejprve začala používat milice, potom armáda, a když to nestačilo, tak se to opět řeší silově pomocí ekonomických sankcí. Je to neperspektivní způsob škodlivý pro Ukrajinu. Doufám, že se nám podaří zahájit politický dialog, chceme být prostředníky. Snad se nám tuto situaci podaří vyřešit až do sjednocení celého prostoru.

10.50 Putin: To, co se děje v naší ekonomice, není trest za Krym, je to trest za to, že jsme chtěli zůstat nezávislou zemí, nezávislým národem. Po pádu Berlínské zdi jsme se otevřeli partnerům, a čeho jsme se dočkali? Přímé podpory terorismu na severním Kavkaze. Copak to dělají partneři? Ať děláme cokoli, vždy se setkáme s opozicí a odporem, bojují proti nám.

10.51 Putin: Vzpomeňme třeba na olympiádu, kterou se snažili naši "partneři" zdiskreditovat.

10.51 Putin: Kdysi jsem přirovnal Rusko k medvědovi, který brání svoji tajgu. Oni by chtěli, aby seděl nebo sbíral jahody, chtěli by ho spoutat. A jakmile by byl spoutaný, začali by zabírat tuto tajgu. Už jsme slyšel, že je nespravedlivé, že je Sibiř celá ruská. Jak nespravedlivé? Copak by se o ni měly dělit třeba Mexiko s Texasem? Musíme chránit své právo na suverenitu.

10.53 Putin: Jistě, současná situace nastala kvůli kombinaci faktorů. Sankce se na tom podepsaly dejme tomu z 25-30 %. Ale o to nejde. Jde o to, jestli se chceme bránit, nebo chceme, aby si naši kůži pověsili na zeď? Krym s tím nemá nic společného.

10.55 Putin: Vycházíme z toho, že krize na Ukrajině se musí vyřešit, čím dříve, tím lépe. Musí být vyřešena politicky, nikoli nátlakově hospodářsky nebo vojensky. Obyvatelům budeme samozřejmě nadále pomáhat, byl vyslán už desátý humanitární konvoj. Musíme ale především vycházet z mezinárodního práva, podle něhož mají národy právo na sebeurčení.

10.57 Putin: Řešení ukrajinské krize musí být mírové. Já jsem byl iniciátorem, společně s Petrem Porošenkem, mírové dohody. On si samozřejmě konec krize přeje, ale není sám. Začínají se ozývat jiné hlasy, které volají po vojenském řešení, do posledního muže. Ukrajinští zástupci odmítají odejít z území, která zůstávají sporná, hájí se tím, že tam žijí jejich ženy a děti a nenechají je tam.

10.59 Putin: Za pozitivní považuji zprávy o případné výměně zajatců. Je důležité, aby se lidé do konce roku, do Vánoc, dostali domů. Měli jsme dohodu o navrácení 30 osob, ale v úterý přijel zástupce ukrajinského vedení a řekl, že se to odkládá až na další jednání.

10.59 Putin: Pokud chce Ukrajina mír, musí respektovat své vlastní obyvatele. Dnes nebo zítra by měla proběhnout videokonference o Ukrajině. Kyjevská vláda také musí plnit své sliby, hovořilo se o zákonu o amnestii, ale stále ho nevidíme.

11.02 Putin: V poslední době se často hovoří o tom, že se Rusko otáčí na východ, ale z amerických sdělovacích prostředků se zase dozvíte, že se USA otáčejí na východ. S čím to souvisí? S oživením na "východě". Například Turecko výrazně oživuje, stejně jako Čína, a chce vstoupit na ruský energetický trh. Měli bychom je odmítnout? Ovšemže že ne. Máme to, co potřebují.

11.05 Putin: Výstavba plynovodu není jen otázkou Ruska. Je to i o Evropě, jestli chce mít stabilní dodávky plynu. Pokud ano, můžeme o tom jednat a skrz Řecko, Srbsko posílat plyn až do Rakouska. Hlavní je, že spolehlivější a levnější plyn než z Ruska není možné sehnat.

11.07 Putin: Centrální banka nebude nutit účastníky trhu, aby prodávali nebo kupovali. To zkusili v Kyjevě a nevyšlo to. Nebudeme nutit exportéry, aby prodávali své tržby v cizích měnách.

11.11 Putin: Ruští občané nejsou spokojeni s kvalitou zdravotnických služeb, nehledě na veškeré úsilí, a my musíme zkoumat, co změnit.

11.15 Putin: Veškeré akce, které dělám, směřují ke spojení a sjednocení ruské společnosti, ne k vytváření bariér mezi obyvateli. Pokud to tak vnímáte, asi bych si ve svých projevech měl dávat pozor na to, jak to pojmenovávám. Necítím se zodpovědný za použití termínu "pátá kolona", občas je obtížné rozlišit tenkou hranici mezi opozicí a pátou kolonou, protože je vnitřní, není ji možné vidět zvenčí. Opozičník celou dobu bojuje za zájem vlastní země, pátá kolona jedná v zájmu a na příkaz jiného státu, aby svou zemi rozložila.

11.24 Putin: Pan Chodorkovský mě požádal o milost a když jsem to rozhodnutí přijímal, tak jsem nevycházel z toho, jestli se bude zabývat politikou, nebo ne. To je jeho volba, má na to právo jako každý jiný občan Ruské federace. Pokud splňuje požadavky pro kandidaturu, pak to samozřejmě může udělat. Omilostnil jsem ho proto, že jeho matka byla nemocná a měl odslouženou větší část trestu. Rozhodně toho nelituji.

11.26 Putin: V otázce olympiády jsme dosáhli všeho, co jsme chtěli, jak v oblasti přípravy, tak výkonu. Situace na Ukrajině samozřejmě začala už na pozadí olympiády, s tím nemůžeme nic dělat. My převrat na Ukrajině neorganizovali, samozřejmě by pro nás bylo lepší, kdyby tehdy nenastala. Ale celkový dopad olympiády byl pozitivní. Občané Ruska mají k dispozici nové lyžařské a rekreační centrum, budou se tam konat různé závody, projekty dětského sportu, je tam hokejové družstvo, jsou tam fantastičtí fanoušci. Gubernátor mi tvrdil, že tam hokejisty nepotřebuje, že tam není hokejová kultura. Já tam nedávno byl a stadion byl plný.

11.31 Putin: Nemáme takovou fanouškovskou základnu a kulturu sportu, protože nemáme infrastrukturu. Rádi bychom pořádali mistrovství světa ve fotbale. Ano, bude to drahé, ale přitáhne to fanoušky - bude se konat v deseti městech a zlepší se díky němu infrastruktura a rozvoj těchto měst. Jiné státy možná mají větší vztah ke sportu, ale my si ho musíme vytvořit. A aby lidé sportovali, musejí mít postavené stadiony, které nyní nemáme. Chceme, aby lidé stáli ve frontě na lístky na zápas, ne ve frontě na léky.

11.36 Putin: Co se týče rodin teroristů a údajné zprávy o jejich vyhánění a konfiskace jejich majetku, mohu říct jen to, že všichni musejí dodržovat zákony, ale zároveň nikdo není odsouzen, dokud mu nebude prokázána vina. Vyšetřovali jsme, kdo ničí domy rodin teroristů, zatím podezřelé nemáme, byli maskovaní. Ve společnosti jsou samozřejmě vyhrocené nálady, Ramzan Kadyrov má velmi emotivní projevy, ale nemá právo na kolektivní tresty. Překračovat zákon nesmí nikdo, to budeme vyšetřovat a reagovat na to. Žádná oficiální organizace štvavých kampaní proti opozičníkům neexistuje. V Evropě je to jiné, tam našim lidem oficiální orgány zakazují vstup, Spojené státy dokonce po 11. září znovu zavedly oficiálně mučení. To se v Rusku neděje.

11.43 Putin: Co se týče palácových převratů, tak se uklidněte, my paláce nemáme, takže palácový převrat je vyloučený (odpovídá na dotaz o možné vnitřní nestabilitě a věrnosti svých vlastních lidí). Máme pouze Kreml a ten je dobře zabezpečen. Navíc máme podporu ruských občanů v oblasti směřování vnitřní i vnější politiky. Lidé vědí, že jednám v zájmu většiny.

11.46 Putin: V Rusku žádné elity neexistují. Ruská elita jsou rolníci, lidé, na jejichž ramenou a bedrech leží osud celé země. Veškeré ostatní dělení na elity je nepodložené. Jsou lidé bohatí, chudí, zdraví a nemocní, ale všichni jsou si rovni před státem.

Rubl opět obrátil a o 5 % posiluje vůči dolaru. Vůči euru naopak o procento oslabuje.

11.51 Putin: Pouze silný ruský stát může chránit zájmy podnikatelů i ostatních občanů.

11.51 Putin: Co se týče návratu kapitálu, nehovoříme o fiskálním opatření - otázka není o návratu, ale o legalizaci. Pokud si někdo chce nechat prostředky v zahraničí, klidně může. Osobně budu dohlížet na to, aby nedošlo k tomu, aby trestně-právní orgány narušovaly principy, které jsem dříve uvedl. Filtr na legální a nelegální kapitál by neměl existovat. Řídíme se presumpcí neviny, pokud nebude panovat žádné podezření, bude kapitál považován za čistý. Aktiva v Rusku by měla být vlastněna transparentně.

11.54 Putin: Sjednocování subjektů v arktické oblasti se řídí federálními zákony. Není možné je sjednotit bez vyjádření vůle občanů - buď proběhne referendum, nebo se dohodnou místní parlamenty, ale seshora takové rozhodnutí nepřijde. Sjednocování subjektů je citlivý zásah, obzvlášť když mluvíme o národnostních subjektech, centrální vláda o tom rozhodnout ale nemůže, do procesu musí být zapojena veřejnost a společnost.

11.57 Putin: Tvrdíte, že Rusko má podíl na napětí ve světě. Částečně samozřejmě ano, protože bráníme své zájmy. Nedávno jsme obnovili vojenské lety a manévry, ale kdo tady provokuje? Máme jen dvě základny, a to v oblastech, v nichž i vy máte zájem na tom, aby tam byl klid. Americké základny jsou na celém světě a vy tvrdíte, že my jsme agresivní? Tady je potřeba používat selský rozum. Rozpočet Pentagonu je desetkrát vyšší než naší armády. Kdo začal budovat systém protiraketové ochrany, kdo ustoupil od dohod a začal hrozit? Spojené státy. My se nechováme agresivně, chceme rovnoprávnost. Chceme, aby byly respektovány naše bezpečnostní zájmy. Chceme se účastnit práce na dohodách o nešíření jaderných zbraní, chceme bojovat s obchodem s drogami, terorismem, chceme bojovat proti šíření infekčních chorob, ale pouze v případě, že budou naši partneři ochotni spolupracovat.

12.05 Putin: Kazachstán, podobně jako Rusko, je zemí, kde se těží ropa, takže co se integrace v rámci ekonomického svazu týče, Kazachstán stejně jako Rusko řeší nepříznivý ekonomický vývoj. Jsme schopni to řešit? Určitě ano. Naše ekonomiky se přizpůsobí nízkým cenám. Euroasijský hospodářský svaz je krok správným směrem. Když spolupracujete, je to jednodušší - můžete volně přesouvat kapitál, zboží i práci.

12.14 Putin: Hlavní úroková sazba byla zvýšena kvůli zajištění makroekonomické stability. V současné době je vysoko, aby ochránila naši ekonomiku, a opakuji, že se dostaneme zpět k těm kladným číslům. Centrální banka sice zvýšila tuto sazbu, ale sazby pro malé a střední podniky zůstaly na 6,6 %.

12.16 Putin: Můj osobní život je v pořádku. S bývalou ženou máme dobré vztahy a pravidelně se vídáme.

12.17 Putin: Nevím, nakolik škodí zdraví Coca-Cola, ale podle specialistů zdravá není, obzvláště pro děti. Ale je pravda, že máme vlastní výrobce nealkoholických nápojů. Nemůžeme nikoho vyhnat ze země nebo mu nespravedlivě zhoršovat podmínky, pokusíme se však podpořit domácí výrobce a jejich zastoupení na domácím trhu.

12.21 Putin: Co se týče severního Kypru, tak se snažíme přistupovat k tomu rovnovážným způsobem a řešit to tak, aby to vyhovovalo jak řecké, tak turecké straně. S Tureckem máme velmi dobré vztahy - i ohledně Kypru - a s Řeckem rovněž, mimo jiné také na náboženské úrovni. Nadále se budeme snažit najít řešení, aniž bychom cokoli komukoli nutili. Vnucené dohody totiž mnohdy nemají dlouhého trvání.

12.27 Putin: Čína je náš největší hospodářský partner, obchod stále roste. Naším hlavním úkolem je diverzifikovat tyto vztahy a v tom začínáme přijímat určitá opatření. Spolupracujeme také v kosmickém výzkumu, v letectví a celé řadě dalších perspektivních odvětví. Úzce spolupracujeme i v Radě bezpečnosti OSN a naše spolupráce v tomto fóru napomáhá stabilizaci.

12.31 Putin: Ohledně rusko-gruzínských vztahů je to o spolupráci a dialogu. Rusko se nepodílí na současných problémech bývalého prezidenta Saakašviliho. Slyšel jsem, že se snažil získat pracovní vízum v USA, ale nedostal ho. S Gruzií máme stále jen malá vazby, ale jsme připraveni a ochotni je oživit.

12.42 Putin: Zvažovali jsme zákaz dovozu nových i ojetých aut jako reakci na sankce. Kvůli kurzu rublu to však nemá smysl.

Zdroj: Bloomberg
Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou
včera v 22:50

Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou

Spojené státy by měly dostat rozum a respektovat globální pravidla a své spojence. V Buenos Aires to na ministerské...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
včera v 19:06

Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley

Generální ředitel automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne (66) ze zdravotních důvodů odstoupil...
Evropské akcie Americké akcie Auta
Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš
včera v 15:57

Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš

Prezident Zeman se shodl s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou (oba ANO), že návrh odborů na růst...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu
včera v 15:11

Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu pohrozil zablokováním vývozu ropy z Perského zálivu, pokud...
Írán Ropa Komodity
Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí
včera v 14:56

Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí

Česká filmová komise zaregistrovala pro letošní rok tři desítky žádostí zahraničních produkcí na filmové pobídky při...
Filmy Česká republika
USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny
včera v 08:59

USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny

Spojené státy monitorují nedávné oslabení čínské měny jüan a budou přezkoumávat, zda s měnou nebylo manipulováno....
Forex (FX) Čínský jüan Spojené státy americké (USA)
S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní
včera v 04:55

S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka ze stabilního...
Řecko Rating PIIGS
Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
včera v 01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
20. 7. 2018 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
20. 7. 2018 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
20. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
20. 7. 2018 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
20. 7. 2018 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
20. 7. 2018 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
20. 7. 2018 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
20. 7. 2018 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
20. 7. 2018 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
20. 7. 2018 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení