Americké akcie zahájily týden rozpačitě, S&P 500 a Russell 2000 ale opět posunuly historická maxima
|

Americké akcie zahájily týden rozpačitě, S&P 500 a Russell 2000 ale opět posunuly historická maxima

Americké akcie v pondělí kolísaly, index S&P 500 ale kráčí ke třetímu ziskovému roku v řadě a opět posunul historické maximum, přestože objem obchodů byl tlumený. Jde o 53. závěrečné maximum v letošním roce.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow se pohyboval kolem nuly a nakonec odepsal 0,09 % na 18 038,23 bodu. Index S&P 500 posunul historické zavírací maximum mírným ziskem 0,09 % na 2 090,58 bodu z 2 088,77 bodu dosažených 26. prosince. Technologický Nasdaq zakončil na zelené nule se ziskem pěti bodů.

Americké akcie (29. prosince 2014)

Energetické společnosti mají za sebou kolísavou seanci. Zpočátku je podpořila zpráva o možném přerušení dodávek z Libye, postupně se však nálada investorů obrátila. Index Dow vedly dolů technologie v čele se společnostmi Microsoft a IBM.

Akcie se blíží konci roku na rekordních hladinách podporované nejrychlejší expanzí americké ekonomiky za více než deset let. Fed navíc 17. prosince uvedl, že bude se zvyšováním sazeb trpělivý, což umožnilo indexu S&P 500 smazat celou 5% ztrátu, kterou zaznamenal v první polovině měsíce.

"Investoři toho v dalším roce budou muset hodně strávit," říká James Buckley, portfoliomanažer z Baring Asset Management. "Pozornost se bude pravděpodobně bezprostředně upínat na makroekonomické události. Americká ekonomika představuje jasný bod, vede si fenomenálně. Už to samo o sobě je důvod pro optimismus."

Index S&P 500 letos zpevnil o 13 %, Dow má za sebou téměř 9% zisk a překročení historického milníku 18 tisíc bodů. Historického maxima dosáhl 26. prosince i index Russell 2000 a technologický Nasdaq ve stejný den vzrostl nejvýše od března 2000 a zakončil jen 5 % pod rekordem.

Americké akcie v letošním roce překonaly mnoho výhybek, které je mohly vychýlit z býčího trhu v šestém roce trvání růstového trendu - od násilí na Ukrajině přes epidemii eboly po medvědí trend na trhu s ropou. Největší propad indexu S&P 500 v letošním roce činil 7,4 %, ze všech svých čtyř- a víceprocentních poklesů se však index vždy vzpamatoval nejdéle za měsíc.

Podle Davida Teppera, zakladatele hedgeového fondu Appaloosa Management, má index S&P 500, nyní férově oceněný, potenciál v roce 2015 předvést další růst o 8-10 %.

Cena ropy zvrátila růst a klesla nejníže od května 2009

Ceny ropy zvrátily počáteční růst a pozdě odpoledne klesly až na nejnižší hodnotu od května 2009. Ropa nejprve posilovala kvůli obavám z přerušení dodávek z Libye, později však mezi investory převážil názor, že je suroviny na trhu dostatek a výpadek z Libye nebude mít na dodávky na trh dopad. Objem obchodování je nízký, protože mnoho investorů má kvůli svátkům volno, což nahrává výrazným výkyvům ceny.

Cena severomořské ropy Brent kolem 21.40 SEČ klesla o 1,5 dolaru na 57,95 dolaru za barel, když během dne vystoupila až na 60,43 dolaru. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila 1,07 dolaru na 53,66 dolaru za barel, když předtím naopak stoupla až na 55,74 dolaru za barel.

Ropa Brent letos v červnu stoupla na roční maximum nad 115 dolarů za barel, od té doby však zlevnila již o téměř 46 %. Pokles zrychlil po listopadovém rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat v platnosti současné těžební kvóty. Ceny ropy jsou tak na nejlepší cestě vykázat za celý rok největší pokles od roku 2008 a druhý největší od 80. let 20. století, kdy se začalo s termínovými kontrakty obchodovat.

Libye má stále problémy z blokádami přístavů. Několik dní se zde také bojuje o největší vývozní terminál As-Sidr, který nedávno zasáhla raketa. Těžba v zemi tak klesla na pouhých 128 000 barelů ropy denně. Před pádem vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 země vytěžila 1,6 milionu barelů denně.

Obchodníci očekávají další pokles cen ropy, protože dodávky na trh jsou velmi vysoké a poptávka nejistá. Pondělní vývoj v Řecku také vyvolal obavy o další výhled růstu v Evropě. Řecký parlament ani napotřetí nedokázal zvolit nového prezidenta a zemi čekají za necelý měsíc předčasné parlamentní volby. Mezinárodní měnový fond proto oznámil, že pozastavil výplatu další části finanční pomoci Řecku do vzniku nové vlády, napsala agentura Reuters.

Ruský rubl ztratil v pondělí vůči americkému dolaru okolo 10 %. Rusko oznámilo, že ekonomika klesla meziročně o 0,5 %.

Dolar posílil i vůči euru. Tomu neprospěl vývoj v Řecku.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Nejvyšší zhodnocení přinesly letos investice do amerických akcií a překvapivě i do bezpečných fondů státních dluhopisů. Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech jen lehce překonaly inflaci. Mírné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily.
  • V Číně byly koncem minulého týdne zablokovány služby elektronické pošty Gmail americké společnosti Google. Na svědomí to má zřejmě systém čínské internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako "Great Firewall of China". Uvedla to v pondělí organizace GreatFire.org, která monitoruje zásahy čínských cenzorů.
  • Společnost Roche v pondělí oznámila, že získala povolení od amerických regulačních úřadů na testování léků proti ebole. Léky LightMix a Ebola Zaire rRT-PCR se nyní mohou podle zprávy podávat pacientům se symptomy virového onemocnění, kteří zároveň splňují další rizikové faktory, například že cestovali do západní Afriky.
  • Carl Icahn oznámil, že drží 7,77% podíl ve společnosti Manitowoc a hodlá se zasadit o to, aby došlo k jejímu rozdělení. Firma vznikla jako výrobce lodí, dnes se specializuje na dva sektory - výrobu jeřábů a profesionálního kuchyňského vybavení. A právě takto ji chce Icahn rozdělit do dvou samostatných společností. Investor zároveň dodal, že o kroku ještě nejednal s vedením firmy, ale hodlá je vyhledat co nejdříve. Akcie společnosti v pre-marketu posilovaly o více než 10 %.
  • Index aktivity dallaského Fedu v listopadu klesá na 4,1 bodu (odhad: 9 bodů, říjen: 10,5 bodu).
  • Investor Marc Faber v rozhovoru pro televizi Bloomberg prohlásil, že v současném prostředí monetárních intervencí po celém světě je obtížné cokoli predikovat. "Jen se vraťme zpátky o šest měsíců. Kdo by tehdy předvídal, že cena ropy klesne o 40 %? Nebo kdo by pár měsíců zpátky predikoval 35% pokles ceny zemního plynu?" prohlásil Faber. "Na trzích je mnoho volatility, dochází k velkým změnám hodnot měn. Netušíme, jak bude svět vypadat za rok," dodal.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

ČNB: Čistý zisk českých bank a spořitelen za první tři čtvrtletí roku…
před 10 minutami

ČNB: Čistý zisk českých bank a spořitelen za první tři čtvrtletí roku stoupl o 2,7 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za první tři čtvrtletí roku stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 2,7 miliardy korun na...
Banky Evropské banky Finanční sektor
Malajsijská vláda žaluje americkou banku Goldman Sachs
před 44 minutami

Malajsijská vláda žaluje americkou banku Goldman Sachs

Malajsijská vláda zažalovala americkou banku Goldman Sachs a dva její bývalé zaměstnance. Viní je z korupce a praní...
Goldman Sachs Americké banky Malajsie
Eurozóna: Inflace v listopadu podle finálních dat činila 1,9 %
Eurozóna: Inflace v listopadu podle finálních dat činila 1,9 %
před hodinou

Eurozóna: Inflace v listopadu podle finálních dat činila 1,9 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu kleslo na 1,9 % z říjnových 2,2 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Eurozóna: Obchodní bilance v říjnu skončila s přebytkem 14 miliard…
před hodinou

Eurozóna: Obchodní bilance v říjnu skončila s přebytkem 14 miliard eur (září: 13,1 miliardy eur)

Přebytek obchodní bilance po sezónním očištění dosáhl 12,5 miliardy eur (září: 13,4 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
Slovinsko varuje Spojené státy před snižováním jejich vlivu v Evropě
před hodinou

Slovinsko varuje Spojené státy před snižováním jejich vlivu v Evropě

Slovinský ministr zahraničí Miro Cerar varoval Spojené státy před snižováním jejich vlivu v Evropě. V rozhovoru...
Slovinsko Spojené státy americké (USA) Čína
Asijské akcie v pondělí zpevnily, nejvýrazněji stouply cenné papíry v…
Asijské akcie v pondělí zpevnily, nejvýrazněji stouply cenné papíry v…
10:30

Asijské akcie v pondělí zpevnily, nejvýrazněji stouply cenné papíry v Austrálii

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pondělí v zelených číslech. Výjimkou byla hongkongská burza,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Britský internetový prodejce módy Asos snížil odhad růstu tržeb
09:54

Britský internetový prodejce módy Asos snížil odhad růstu tržeb

Britská společnost Asos snížila odhad růstu tržeb v letošním finančním roce na 15 % z dříve očekávaného rozmezí 20 až...
ČR: Průmyslové ceny v listopadu meziročně stouply o 3,9 %
09:34

ČR: Průmyslové ceny v listopadu meziročně stouply o 3,9 %

Ceny průmyslových výrobců v Česku v listopadu meziročně vzrostly stejně jako v říjnu o 3,9 %. Ceny opět stouply také...
Česká ekonomika Průmysl Zemědělství
Francie příští rok opět poruší rozpočtové pravidlo EU, přiznal premiér
09:10

Francie příští rok opět poruší rozpočtové pravidlo EU, přiznal premiér

Rozpočtový schodek Francie se bude příští rok pohybovat kolem 3,2 % hrubého domácího produktu (HDP). Uvedl to...
Francie Rozpočet Evropská unie
Porošenko uvedl, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi
včera v 17:29

Porošenko uvedl, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli oznámil, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi, ledaže by...
Ukrajina Blízký a Střední východ Geopolitická rizika
Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích
včera v 14:40

Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích

Německá vláda se po dlouhých debatách shodla na návrhu zpřísnění podmínek pro zahraniční investice do bezpečnostně...
Německo
Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny
včera v 12:37

Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky na svém jednání 20. prosince nechá úrokové sazby zřejmě beze změny. Vyplývá to z...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu
včera v 11:11

CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu

Státní agentura CzechTrade otevře na začátku příštího roku nové zahraniční zastoupení v čínském Kantonu. Nyní má v...
Česká republika Čína
Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá
včera v 10:23

Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá

Brexit může pro Česko znamenat zdražení přepravy zboží nebo oslabení pozice zastánců jaderné energie v Evropské unii....
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů
včera v 09:12

Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů

Vystoupení Velké Británie z EU je v současné době společně s obchodní válkou mezi USA a Čínou základním hybatelem...
Spojené království Evropská unie Politika
Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází
včera v 08:08

Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází

Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Česko je v tomto ohledu...
Pracovní trh Česká ekonomika Česká republika
Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule
15. 12. 2018 23:58

Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule

V celé Francii v sobotu demonstrovalo 66 000 takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak byly podle údajů...
Francie Politika