Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech
|

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování oslabovaly. Trh zklamaly výroky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který podle analytiků nevyslal dostatečně silný signál, že ECB přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. V druhé polovině obchodování se sice všechny tři nejsledovanější indexy přehouply přes nulu, dlouho ale zisky neudržely.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow se během dne vyšplhal na historické maximum 17 937,96 bodu, nakonec ale oslabil o 0,07 % na 17 900,10 bodu. Také širší S&P 500 posunul své historické maximum, tentokrát na 2 077,34 bodu, i ten ale nakonec uzavřel v mínusu – klesl o 0,12 % na 2 071,92 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 0,11 % a uzavřel na 4 769,44 bodu.

Nad nulou se udržely pouze sektor služeb a telekomunikační odvětví. Nejvíce naopak zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z průmyslového odvětví. Index volatility VIX klesl přibližně o 0,7 % na 12,38 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o čtyři bazické body na 2,24 %.

Americké akcie (4. prosince 2014)

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Mario Draghi na následné tiskové konferenci uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Zároveň oznámil, že banka přehodnotila své predikce vývoje HDP a inflace v eurozóně. Reálný HDP v letošním roce podle nové prognózy ECB vzroste o 0,8 %, v roce 2015 se zvýší o procento a v roce 2016 stoupne o 1,5 %. V září ECB čekala růst HDP o 0,9 % v roce 2014, o 1,6 % v roce 2015 a o 1,9 % v roce 2016. Inflace by letos podle ECB měla dosáhnout 0,5 %, v roce 2015 by měla vzrůst na 0,7 % a v roce 2016 by se měla zvýšit na 1,3 %. Zároveň Draghi zdůraznil, že ve snížené predikci růstu cen není započítaný nedávný pokles cen ropy a že by inflace mohla ještě klesat, než začne mírně růst.

"Myslím si, že na evropské kvantitativní uvolňování nakonec dojde a že to pro světové trhy bude dobrá zpráva," uvedla v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Karyn Cavanaughová, která má na starosti tržní strategii ve společnosti Voya Investment Management. "Situace je jednoduchá – pokud se bude Mario Draghi opravdu snažit Evropu dostat z problémů, nic jiného než začít skupovat vládní dluhopisy ECB nakonec nezbude."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 29. listopadu klesl o 17 tisíc na 297 tisíc. Čekal se pokles na 295 tisíc z 313 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 22. listopadu na 2,362 milionu z 2,316 milionu. Očekávalo se 2,318 milionu pokračujících žádostí.
  • Japonský jen k dolaru během čtvrtečního obchodování oslabil poprvé od roku 2007 na 120 USD/JPY.
  • Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie softwarové společnosti Microsoft (+1,56 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,64 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům energetické společnosti Chevron (-1,26 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,12 %) či průmyslového konglomerátu General Electric (-1,10 %).

Necelá čtyři procenta připsaly akcie leteckého dopravce Delta Air Lines (+3,73 %) a mírně zdražily také cenné papíry aerolinek Southwest Airlines (+0,83 %). Akcie leteckých společností v posledních týdnech profitují z poklesů cen ropy, které jim snižují náklady na palivo.

O necelých šest procent zdražily akcie výrobce palivových článků Plug Power (+5,71 %) poté, co firma oznámila, že uzavřela smlouvu na dodávku zboží a služeb v celkové hodnotě dvacet milionů dolarů.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky se dařilo akciím obchodního řetězce Kroger (+3,58 %). Firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 362 milionů dolarů neboli 0,73 USD na akcii při tržbách 25 miliard dolarů. Loni společnost ve stejném období dosáhla zisku 0,57 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Kroger vykáže zisk na akcii 0,61 USD a tržby 24,83 miliardy dolarů.

Kvartální výsledky hospodaření ve čtvrtek před začátkem obchodování zveřejnil i maloobchodní řetězec Dollar General (+1,65 %). Společnost oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí vytvořila čistý zisk 236 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 4,72 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,79 USD a jen mírně zaostal za odhadem trhu 0,8 USD. Na úrovni tržeb analytici v anketě agentury FactSet odhadovali výsledek 4,76 miliardy dolarů. Společnost zároveň uvedla, že letos čeká silnou vánoční nákupní sezónu, čemuž by měly odpovídat i výsledky za poslední fiskální čtvrtletí.

Do červených čísel naopak hospodářské výsledky stáhly akcie maloobchodního řetězce Sears (-4,38 %). Firma ve čtvrtek před začátkem obchodování oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 548 milionů dolarů proti ztrátě 534 milionů dolarů ve stejném období v loňském roce. Ztráta na akcii se meziročně prohloubila na 5,15 USD z 5,03 USD. Upravená ztráta na akcii dosáhla 2,71 USD a tržby se firmě meziročně snížily o 12,9 % na 7,21 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Sears vykáže upravenou ztrátu na akcii 3,31 USD při tržbách 6,88 miliardy dolarů.

Dolar k euru kvůli zasedání ECB kolísal

Dolar se k euru po středečním posílení pod 1,23 EUR/USD v první polovině čtvrtečního obchodování pohyboval poblíž této úrovně. Později ale euro zabralo a kurz eurodolaru vystoupal až nad 1,244. Pro jednotnou evropskou měnu bylo podporou, že prezident Evropské centrální banky Mario Draghi na tiskové konferenci po konci zasedání ECB nevyslal dostatečně silný signál, že přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 1,238 EUR/USD.

Draghi uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Investoři přitom očekávali, že Draghi již nyní poskytne více podrobností o podobě a načasování dalšího uvolňování měnové politiky. Agentura Bloomberg posléze přišla s informací, že by ECB na začátku příštího roku mohla přistoupit k zahájení kvantitativního uvolňování. Řekli jí to údajně dva nejmenovaní představitelé ECB.

K japonskému jenu dolar mírně oslabil. Dopoledne se americká měna obchodovala za 119,92 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se pohybovala kolem 119,78 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly, a reagovaly tak na rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky v Asii a Spojených státech. Podle analytiků tímto krokem Saúdská Arábie zostřuje boj o podíl na trhu.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 0,7 % na 69,51 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o necelé procento na 66,76 USD za barel.

Podle mnoha analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny této strategické suroviny nechají spadnout pod úroveň, kde už se těžba z nových zdrojů nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen.

Cena zlata ve čtvrtek klesla přibližně o čtyři dolary na 1 206 USD za trojskou unci. Stříbro naopak zdražilo o 0,75 % na 16,56 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně
včera v 22:10

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně

Senát odročil projednávání návrhu na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu členských států EU do doby, než ho projedná...
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem
včera v 22:04

WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se...
Samsung Mobilní telefony Technologie
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je nejvýše za pět měsíců

Americké akciové indexy v polovině týdne mírně posílily a širší index S&P 500 během obchodování vystoupil na nové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku
včera v 21:24

Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku

Finanční ústav Danske Bank se vzdá zisků z transakcí v Estonsku, které jsou předmětem vyšetřování. Danske Bank je...
Estonsko Dánsko Evropské akcie
Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů
včera v 20:05

Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

Senát schválil novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Změna má usnadnit volný pohyb...
Česká republika Penzijní fondy Evropská unie
Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích
včera v 19:59

Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích

Senát schválil vládní novelu zákona o ozdravných postupech, která upřesňuje pravomoci České národní banky v případě...
ČNB Česká republika Česká ekonomika
Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany
včera v 19:53

Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany

Větší ochranu klientům pojišťoven při prodeji pojištění má přinést nový zákon o distribuci pojištění a zajištění,...
Pojištění Pojišťovny Česká republika
Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF
včera v 19:48

Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF

Senát ve středu poměrně hladce schválil zákon o poskytnutí státní záruky České národní bance za půjčku Mezinárodnímu...
Česká republika Politika Mezinárodní měnový fond
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
včera v 18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
včera v 18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
včera v 17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran
Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD
včera v 17:03

Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin kolem 17.00 podle...
Bitcoin Kryptoměny
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, když index PX stoupl o 0,55 % na 1 087,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
včera v 16:18

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
včera v 15:20

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie