Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech
|

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování oslabovaly. Trh zklamaly výroky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který podle analytiků nevyslal dostatečně silný signál, že ECB přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. V druhé polovině obchodování se sice všechny tři nejsledovanější indexy přehouply přes nulu, dlouho ale zisky neudržely.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow se během dne vyšplhal na historické maximum 17 937,96 bodu, nakonec ale oslabil o 0,07 % na 17 900,10 bodu. Také širší S&P 500 posunul své historické maximum, tentokrát na 2 077,34 bodu, i ten ale nakonec uzavřel v mínusu – klesl o 0,12 % na 2 071,92 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 0,11 % a uzavřel na 4 769,44 bodu.

Nad nulou se udržely pouze sektor služeb a telekomunikační odvětví. Nejvíce naopak zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z průmyslového odvětví. Index volatility VIX klesl přibližně o 0,7 % na 12,38 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o čtyři bazické body na 2,24 %.

Americké akcie (4. prosince 2014)

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Mario Draghi na následné tiskové konferenci uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Zároveň oznámil, že banka přehodnotila své predikce vývoje HDP a inflace v eurozóně. Reálný HDP v letošním roce podle nové prognózy ECB vzroste o 0,8 %, v roce 2015 se zvýší o procento a v roce 2016 stoupne o 1,5 %. V září ECB čekala růst HDP o 0,9 % v roce 2014, o 1,6 % v roce 2015 a o 1,9 % v roce 2016. Inflace by letos podle ECB měla dosáhnout 0,5 %, v roce 2015 by měla vzrůst na 0,7 % a v roce 2016 by se měla zvýšit na 1,3 %. Zároveň Draghi zdůraznil, že ve snížené predikci růstu cen není započítaný nedávný pokles cen ropy a že by inflace mohla ještě klesat, než začne mírně růst.

"Myslím si, že na evropské kvantitativní uvolňování nakonec dojde a že to pro světové trhy bude dobrá zpráva," uvedla v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Karyn Cavanaughová, která má na starosti tržní strategii ve společnosti Voya Investment Management. "Situace je jednoduchá – pokud se bude Mario Draghi opravdu snažit Evropu dostat z problémů, nic jiného než začít skupovat vládní dluhopisy ECB nakonec nezbude."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 29. listopadu klesl o 17 tisíc na 297 tisíc. Čekal se pokles na 295 tisíc z 313 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 22. listopadu na 2,362 milionu z 2,316 milionu. Očekávalo se 2,318 milionu pokračujících žádostí.
  • Japonský jen k dolaru během čtvrtečního obchodování oslabil poprvé od roku 2007 na 120 USD/JPY.
  • Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie softwarové společnosti Microsoft (+1,56 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,64 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům energetické společnosti Chevron (-1,26 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,12 %) či průmyslového konglomerátu General Electric (-1,10 %).

Necelá čtyři procenta připsaly akcie leteckého dopravce Delta Air Lines (+3,73 %) a mírně zdražily také cenné papíry aerolinek Southwest Airlines (+0,83 %). Akcie leteckých společností v posledních týdnech profitují z poklesů cen ropy, které jim snižují náklady na palivo.

O necelých šest procent zdražily akcie výrobce palivových článků Plug Power (+5,71 %) poté, co firma oznámila, že uzavřela smlouvu na dodávku zboží a služeb v celkové hodnotě dvacet milionů dolarů.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky se dařilo akciím obchodního řetězce Kroger (+3,58 %). Firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 362 milionů dolarů neboli 0,73 USD na akcii při tržbách 25 miliard dolarů. Loni společnost ve stejném období dosáhla zisku 0,57 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Kroger vykáže zisk na akcii 0,61 USD a tržby 24,83 miliardy dolarů.

Kvartální výsledky hospodaření ve čtvrtek před začátkem obchodování zveřejnil i maloobchodní řetězec Dollar General (+1,65 %). Společnost oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí vytvořila čistý zisk 236 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 4,72 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,79 USD a jen mírně zaostal za odhadem trhu 0,8 USD. Na úrovni tržeb analytici v anketě agentury FactSet odhadovali výsledek 4,76 miliardy dolarů. Společnost zároveň uvedla, že letos čeká silnou vánoční nákupní sezónu, čemuž by měly odpovídat i výsledky za poslední fiskální čtvrtletí.

Do červených čísel naopak hospodářské výsledky stáhly akcie maloobchodního řetězce Sears (-4,38 %). Firma ve čtvrtek před začátkem obchodování oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 548 milionů dolarů proti ztrátě 534 milionů dolarů ve stejném období v loňském roce. Ztráta na akcii se meziročně prohloubila na 5,15 USD z 5,03 USD. Upravená ztráta na akcii dosáhla 2,71 USD a tržby se firmě meziročně snížily o 12,9 % na 7,21 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Sears vykáže upravenou ztrátu na akcii 3,31 USD při tržbách 6,88 miliardy dolarů.

Dolar k euru kvůli zasedání ECB kolísal

Dolar se k euru po středečním posílení pod 1,23 EUR/USD v první polovině čtvrtečního obchodování pohyboval poblíž této úrovně. Později ale euro zabralo a kurz eurodolaru vystoupal až nad 1,244. Pro jednotnou evropskou měnu bylo podporou, že prezident Evropské centrální banky Mario Draghi na tiskové konferenci po konci zasedání ECB nevyslal dostatečně silný signál, že přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 1,238 EUR/USD.

Draghi uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Investoři přitom očekávali, že Draghi již nyní poskytne více podrobností o podobě a načasování dalšího uvolňování měnové politiky. Agentura Bloomberg posléze přišla s informací, že by ECB na začátku příštího roku mohla přistoupit k zahájení kvantitativního uvolňování. Řekli jí to údajně dva nejmenovaní představitelé ECB.

K japonskému jenu dolar mírně oslabil. Dopoledne se americká měna obchodovala za 119,92 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se pohybovala kolem 119,78 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly, a reagovaly tak na rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky v Asii a Spojených státech. Podle analytiků tímto krokem Saúdská Arábie zostřuje boj o podíl na trhu.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 0,7 % na 69,51 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o necelé procento na 66,76 USD za barel.

Podle mnoha analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny této strategické suroviny nechají spadnout pod úroveň, kde už se těžba z nových zdrojů nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen.

Cena zlata ve čtvrtek klesla přibližně o čtyři dolary na 1 206 USD za trojskou unci. Stříbro naopak zdražilo o 0,75 % na 16,56 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Řím opět předložil komisi návrh rozpočtu 2019, EK jej analyzuje
před 2 minutami

Řím opět předložil komisi návrh rozpočtu 2019, EK jej analyzuje

Evropská komise dostala od italské vlády návrh rozpočtu země na rok 2019. Novinářům to potvrdil mluvčí komise...
Itálie Rozpočet Evropská unie
Ze světa investičních doporučení (14. listopadu)
před 22 minutami

Ze světa investičních doporučení (14. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Analytici: Přes zpomalení je výkon české ekonomiky dobrý
před 35 minutami

Analytici: Přes zpomalení je výkon české ekonomiky dobrý

I přes zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstává výkon českého hospodářství dobrý a blízko svých...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Meziroční míra inflace v USA v říjnu stoupla na 2,5 %
před hodinou

Meziroční míra inflace v USA v říjnu stoupla na 2,5 %

Index spotřebitelských cen v USA v říjnu meziročně vzrostl na 2,5 % z 2,3 % v předchozím měsíci. Analytici s tímto...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Škoda Auto dodala v říjnu o 7,4 procenta méně aut
Škoda Auto dodala v říjnu o 7,4 procenta méně aut
před hodinou

Škoda Auto dodala v říjnu o 7,4 procenta méně aut

Automobilka Škoda Auto dodala v říjnu svým zákazníkům 99 400 vozů, meziročně o 7,4 procenta méně. Silně klesly...
Volkswagen Auta Česká republika
Britské regionální aerolinky Flybe jsou na prodej
13:40

Britské regionální aerolinky Flybe jsou na prodej

Britské regionální aerolinky Flybe Group jsou na prodej a vedení podniku už jedná s potenciálními zájemci. Firma svůj...
Spojené království Doprava
Koruna prolomila hranici 26 EUR/CZK a je nejslabší od července
Koruna prolomila hranici 26 EUR/CZK a je nejslabší od července
13:21

Koruna prolomila hranici 26 EUR/CZK a je nejslabší od července

Koruna ve středu prolomila hranici 26 korun za euro, kde byla naposledy letos v červenci. Proti úternímu závěru...
Česká koruna Euro
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. listopadu klesl o 3,2 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. listopadu klesl o 3,2 % (předchozí týden: -4 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti...
Spojené státy americké (USA) Realitní trh Americký realitní trh
Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny
Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny
12:15

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny

Centrální banky po celém světě by měly zvážit vydávání digitálních měn v zájmu bezpečnosti transakcí těmito...
Kryptoměny Centrální banky
Ropný medvěd úřaduje
11:59

Ropný medvěd úřaduje

Napětí na ropném trhu narůstá, severoamerická ropa Brent v úterý ztratila 7 %. OPEC vnímá riziko možného převisu...
Ropa Ropa Brent Komodity
Franks (MMF): Ekonomická situace se proti minulosti zásadně zlepšila
11:47

Franks (MMF): Ekonomická situace se proti minulosti zásadně zlepšila

Za posledních 70 letech se globální ekonomická situace zásadně zlepšila, úspěchy byly ovlivněny mnoha faktory. Řekl...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond
ČEZ vydá dluhopisy v objemu 500 milionů eur
11:37

ČEZ vydá dluhopisy v objemu 500 milionů eur

Energetická skupina ČEZ oznámila, že 21. listopadu (očekávané datum) vydá dluhopisy v objemu 500 milionů eur s emisní...
ČEZ Firemní dluhopisy Akcie ČR
Akcie operátora O2 budou vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic
11:22

Akcie operátora O2 budou vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic

Správce akciových indexů MSCI oznámil, že při pravidelném rebalancování vyřadí společnost O2 Czech Republic z...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Indexy
Eurozóna: Průmyslová výroba v září meziročně stoupla o 0,9 %
11:15

Eurozóna: Průmyslová výroba v září meziročně stoupla o 0,9 %

Průmyslová výroba ve společenství zemí platících eurem v září meziročně vzrostla o 0,9 %. Čekal se růst o 0,3 % po 0...
Eurozóna Evropská ekonomika
Evropský parlament bude hlasovat o nové regulaci cen v oblasti volání…
11:07

Evropský parlament bude hlasovat o nové regulaci cen v oblasti volání a SMS

Evropský parlament bude ve středu hlasovat o nové regulaci cen v oblasti volání a textových zpráv. Ta by měla platit...
Telekomunikace Regulace Evropská unie
Růst ekonomiky eurozóny i EU ve třetím čtvrtletí zpomalil
11:01

Růst ekonomiky eurozóny i EU ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zpomalilo, potvrdil ve středu evropský...
Evropská ekonomika HDP Hospodářský růst
IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku
IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku
10:44

IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku

Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku. Nabídka převýší poptávku zejména proto, že vytrvalý růst...
Ropa Komodity
Asijské akcie v polovině týdne klesly, japonská ekonomika ve…
Asijské akcie v polovině týdne klesly, japonská ekonomika ve…
10:30

Asijské akcie v polovině týdne klesly, japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla o 1,2 %

Asijské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu, když se investoři soustředili na pokračující...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Rakouská Raiffeisen Bank zvýšila čtvrtletní zisk o 29 procent
Rakouská Raiffeisen Bank zvýšila čtvrtletní zisk o 29 procent
10:15

Rakouská Raiffeisen Bank zvýšila čtvrtletní zisk o 29 procent

Rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 29 procent na 417...
Rakousko Raiffeisen Evropské akcie