Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech
|

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování oslabovaly. Trh zklamaly výroky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který podle analytiků nevyslal dostatečně silný signál, že ECB přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. V druhé polovině obchodování se sice všechny tři nejsledovanější indexy přehouply přes nulu, dlouho ale zisky neudržely.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow se během dne vyšplhal na historické maximum 17 937,96 bodu, nakonec ale oslabil o 0,07 % na 17 900,10 bodu. Také širší S&P 500 posunul své historické maximum, tentokrát na 2 077,34 bodu, i ten ale nakonec uzavřel v mínusu – klesl o 0,12 % na 2 071,92 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 0,11 % a uzavřel na 4 769,44 bodu.

Nad nulou se udržely pouze sektor služeb a telekomunikační odvětví. Nejvíce naopak zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z průmyslového odvětví. Index volatility VIX klesl přibližně o 0,7 % na 12,38 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o čtyři bazické body na 2,24 %.

Americké akcie (4. prosince 2014)

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Mario Draghi na následné tiskové konferenci uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Zároveň oznámil, že banka přehodnotila své predikce vývoje HDP a inflace v eurozóně. Reálný HDP v letošním roce podle nové prognózy ECB vzroste o 0,8 %, v roce 2015 se zvýší o procento a v roce 2016 stoupne o 1,5 %. V září ECB čekala růst HDP o 0,9 % v roce 2014, o 1,6 % v roce 2015 a o 1,9 % v roce 2016. Inflace by letos podle ECB měla dosáhnout 0,5 %, v roce 2015 by měla vzrůst na 0,7 % a v roce 2016 by se měla zvýšit na 1,3 %. Zároveň Draghi zdůraznil, že ve snížené predikci růstu cen není započítaný nedávný pokles cen ropy a že by inflace mohla ještě klesat, než začne mírně růst.

"Myslím si, že na evropské kvantitativní uvolňování nakonec dojde a že to pro světové trhy bude dobrá zpráva," uvedla v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Karyn Cavanaughová, která má na starosti tržní strategii ve společnosti Voya Investment Management. "Situace je jednoduchá – pokud se bude Mario Draghi opravdu snažit Evropu dostat z problémů, nic jiného než začít skupovat vládní dluhopisy ECB nakonec nezbude."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 29. listopadu klesl o 17 tisíc na 297 tisíc. Čekal se pokles na 295 tisíc z 313 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 22. listopadu na 2,362 milionu z 2,316 milionu. Očekávalo se 2,318 milionu pokračujících žádostí.
  • Japonský jen k dolaru během čtvrtečního obchodování oslabil poprvé od roku 2007 na 120 USD/JPY.
  • Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie softwarové společnosti Microsoft (+1,56 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,64 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům energetické společnosti Chevron (-1,26 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,12 %) či průmyslového konglomerátu General Electric (-1,10 %).

Necelá čtyři procenta připsaly akcie leteckého dopravce Delta Air Lines (+3,73 %) a mírně zdražily také cenné papíry aerolinek Southwest Airlines (+0,83 %). Akcie leteckých společností v posledních týdnech profitují z poklesů cen ropy, které jim snižují náklady na palivo.

O necelých šest procent zdražily akcie výrobce palivových článků Plug Power (+5,71 %) poté, co firma oznámila, že uzavřela smlouvu na dodávku zboží a služeb v celkové hodnotě dvacet milionů dolarů.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky se dařilo akciím obchodního řetězce Kroger (+3,58 %). Firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 362 milionů dolarů neboli 0,73 USD na akcii při tržbách 25 miliard dolarů. Loni společnost ve stejném období dosáhla zisku 0,57 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Kroger vykáže zisk na akcii 0,61 USD a tržby 24,83 miliardy dolarů.

Kvartální výsledky hospodaření ve čtvrtek před začátkem obchodování zveřejnil i maloobchodní řetězec Dollar General (+1,65 %). Společnost oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí vytvořila čistý zisk 236 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 4,72 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,79 USD a jen mírně zaostal za odhadem trhu 0,8 USD. Na úrovni tržeb analytici v anketě agentury FactSet odhadovali výsledek 4,76 miliardy dolarů. Společnost zároveň uvedla, že letos čeká silnou vánoční nákupní sezónu, čemuž by měly odpovídat i výsledky za poslední fiskální čtvrtletí.

Do červených čísel naopak hospodářské výsledky stáhly akcie maloobchodního řetězce Sears (-4,38 %). Firma ve čtvrtek před začátkem obchodování oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 548 milionů dolarů proti ztrátě 534 milionů dolarů ve stejném období v loňském roce. Ztráta na akcii se meziročně prohloubila na 5,15 USD z 5,03 USD. Upravená ztráta na akcii dosáhla 2,71 USD a tržby se firmě meziročně snížily o 12,9 % na 7,21 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Sears vykáže upravenou ztrátu na akcii 3,31 USD při tržbách 6,88 miliardy dolarů.

Dolar k euru kvůli zasedání ECB kolísal

Dolar se k euru po středečním posílení pod 1,23 EUR/USD v první polovině čtvrtečního obchodování pohyboval poblíž této úrovně. Později ale euro zabralo a kurz eurodolaru vystoupal až nad 1,244. Pro jednotnou evropskou měnu bylo podporou, že prezident Evropské centrální banky Mario Draghi na tiskové konferenci po konci zasedání ECB nevyslal dostatečně silný signál, že přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 1,238 EUR/USD.

Draghi uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Investoři přitom očekávali, že Draghi již nyní poskytne více podrobností o podobě a načasování dalšího uvolňování měnové politiky. Agentura Bloomberg posléze přišla s informací, že by ECB na začátku příštího roku mohla přistoupit k zahájení kvantitativního uvolňování. Řekli jí to údajně dva nejmenovaní představitelé ECB.

K japonskému jenu dolar mírně oslabil. Dopoledne se americká měna obchodovala za 119,92 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se pohybovala kolem 119,78 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly, a reagovaly tak na rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky v Asii a Spojených státech. Podle analytiků tímto krokem Saúdská Arábie zostřuje boj o podíl na trhu.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 0,7 % na 69,51 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o necelé procento na 66,76 USD za barel.

Podle mnoha analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny této strategické suroviny nechají spadnout pod úroveň, kde už se těžba z nových zdrojů nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen.

Cena zlata ve čtvrtek klesla přibližně o čtyři dolary na 1 206 USD za trojskou unci. Stříbro naopak zdražilo o 0,75 % na 16,56 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království