Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech
|

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na váhavý postoj ECB k dalším stimulům mírně oslabily. Čeká se na listopadovou zprávu o pracovních místech

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování oslabovaly. Trh zklamaly výroky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který podle analytiků nevyslal dostatečně silný signál, že ECB přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. V druhé polovině obchodování se sice všechny tři nejsledovanější indexy přehouply přes nulu, dlouho ale zisky neudržely.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow se během dne vyšplhal na historické maximum 17 937,96 bodu, nakonec ale oslabil o 0,07 % na 17 900,10 bodu. Také širší S&P 500 posunul své historické maximum, tentokrát na 2 077,34 bodu, i ten ale nakonec uzavřel v mínusu – klesl o 0,12 % na 2 071,92 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 0,11 % a uzavřel na 4 769,44 bodu.

Nad nulou se udržely pouze sektor služeb a telekomunikační odvětví. Nejvíce naopak zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z průmyslového odvětví. Index volatility VIX klesl přibližně o 0,7 % na 12,38 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o čtyři bazické body na 2,24 %.

Americké akcie (4. prosince 2014)

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Mario Draghi na následné tiskové konferenci uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Zároveň oznámil, že banka přehodnotila své predikce vývoje HDP a inflace v eurozóně. Reálný HDP v letošním roce podle nové prognózy ECB vzroste o 0,8 %, v roce 2015 se zvýší o procento a v roce 2016 stoupne o 1,5 %. V září ECB čekala růst HDP o 0,9 % v roce 2014, o 1,6 % v roce 2015 a o 1,9 % v roce 2016. Inflace by letos podle ECB měla dosáhnout 0,5 %, v roce 2015 by měla vzrůst na 0,7 % a v roce 2016 by se měla zvýšit na 1,3 %. Zároveň Draghi zdůraznil, že ve snížené predikci růstu cen není započítaný nedávný pokles cen ropy a že by inflace mohla ještě klesat, než začne mírně růst.

"Myslím si, že na evropské kvantitativní uvolňování nakonec dojde a že to pro světové trhy bude dobrá zpráva," uvedla v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Karyn Cavanaughová, která má na starosti tržní strategii ve společnosti Voya Investment Management. "Situace je jednoduchá – pokud se bude Mario Draghi opravdu snažit Evropu dostat z problémů, nic jiného než začít skupovat vládní dluhopisy ECB nakonec nezbude."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 29. listopadu klesl o 17 tisíc na 297 tisíc. Čekal se pokles na 295 tisíc z 313 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 22. listopadu na 2,362 milionu z 2,316 milionu. Očekávalo se 2,318 milionu pokračujících žádostí.
  • Japonský jen k dolaru během čtvrtečního obchodování oslabil poprvé od roku 2007 na 120 USD/JPY.
  • Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie softwarové společnosti Microsoft (+1,56 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,64 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům energetické společnosti Chevron (-1,26 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,12 %) či průmyslového konglomerátu General Electric (-1,10 %).

Necelá čtyři procenta připsaly akcie leteckého dopravce Delta Air Lines (+3,73 %) a mírně zdražily také cenné papíry aerolinek Southwest Airlines (+0,83 %). Akcie leteckých společností v posledních týdnech profitují z poklesů cen ropy, které jim snižují náklady na palivo.

O necelých šest procent zdražily akcie výrobce palivových článků Plug Power (+5,71 %) poté, co firma oznámila, že uzavřela smlouvu na dodávku zboží a služeb v celkové hodnotě dvacet milionů dolarů.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky se dařilo akciím obchodního řetězce Kroger (+3,58 %). Firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 362 milionů dolarů neboli 0,73 USD na akcii při tržbách 25 miliard dolarů. Loni společnost ve stejném období dosáhla zisku 0,57 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Kroger vykáže zisk na akcii 0,61 USD a tržby 24,83 miliardy dolarů.

Kvartální výsledky hospodaření ve čtvrtek před začátkem obchodování zveřejnil i maloobchodní řetězec Dollar General (+1,65 %). Společnost oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí vytvořila čistý zisk 236 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 4,72 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,79 USD a jen mírně zaostal za odhadem trhu 0,8 USD. Na úrovni tržeb analytici v anketě agentury FactSet odhadovali výsledek 4,76 miliardy dolarů. Společnost zároveň uvedla, že letos čeká silnou vánoční nákupní sezónu, čemuž by měly odpovídat i výsledky za poslední fiskální čtvrtletí.

Do červených čísel naopak hospodářské výsledky stáhly akcie maloobchodního řetězce Sears (-4,38 %). Firma ve čtvrtek před začátkem obchodování oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 548 milionů dolarů proti ztrátě 534 milionů dolarů ve stejném období v loňském roce. Ztráta na akcii se meziročně prohloubila na 5,15 USD z 5,03 USD. Upravená ztráta na akcii dosáhla 2,71 USD a tržby se firmě meziročně snížily o 12,9 % na 7,21 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Sears vykáže upravenou ztrátu na akcii 3,31 USD při tržbách 6,88 miliardy dolarů.

Dolar k euru kvůli zasedání ECB kolísal

Dolar se k euru po středečním posílení pod 1,23 EUR/USD v první polovině čtvrtečního obchodování pohyboval poblíž této úrovně. Později ale euro zabralo a kurz eurodolaru vystoupal až nad 1,244. Pro jednotnou evropskou měnu bylo podporou, že prezident Evropské centrální banky Mario Draghi na tiskové konferenci po konci zasedání ECB nevyslal dostatečně silný signál, že přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 1,238 EUR/USD.

Draghi uvedl, že banka začátkem příštího roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Investoři přitom očekávali, že Draghi již nyní poskytne více podrobností o podobě a načasování dalšího uvolňování měnové politiky. Agentura Bloomberg posléze přišla s informací, že by ECB na začátku příštího roku mohla přistoupit k zahájení kvantitativního uvolňování. Řekli jí to údajně dva nejmenovaní představitelé ECB.

K japonskému jenu dolar mírně oslabil. Dopoledne se americká měna obchodovala za 119,92 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se pohybovala kolem 119,78 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly, a reagovaly tak na rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky v Asii a Spojených státech. Podle analytiků tímto krokem Saúdská Arábie zostřuje boj o podíl na trhu.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 0,7 % na 69,51 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o necelé procento na 66,76 USD za barel.

Podle mnoha analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny této strategické suroviny nechají spadnout pod úroveň, kde už se těžba z nových zdrojů nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen.

Cena zlata ve čtvrtek klesla přibližně o čtyři dolary na 1 206 USD za trojskou unci. Stříbro naopak zdražilo o 0,75 % na 16,56 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
01:37

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu

AKTUALIZOVÁNO. Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků....
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Politika
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
včera v 14:00

Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám

Čínská lidová banka se chystá v příštím týdnu přenastavit systém takzvané primární sazby, od které se odvozují...
Čína Centrální banky Úrokové sazby
Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei
včera v 09:35

Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti umožňuje nakupovat...
Spojené státy americké (USA) Čína Informační technologie
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
včera v 09:10

Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké ekologické plány

Neshody dvojice německých bratrů stály u zrodu výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, od jehož vzniku v roce...
Adidas Sport Evropské akcie
Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma
včera v 06:03

Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma

Německé firmy na výrobu sportovního oblečení a obuvi Adidas a Puma patří po desetiletí k lídrům a průkopníkům trhu....
Sport Adidas Evropské akcie
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
16. 8. 2019 22:00

Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát

Americké akcie zpevnily. Podpořila je zpráva o případné stimulaci ekonomické aktivity v Německu, která zmírnila obavy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla
16. 8. 2019 18:29

Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla

Německá půjčovna aut Nextmove zrušila velkou část své objednávky na 100 vozů Tesla v hodnotě pět milionů eur. Důvodem...
Tesla Americké akcie Auta
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
16. 8. 2019 18:15

Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu

Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové půjčky, aby...
Německo Rozpočet Recese
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
16. 8. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři po poklesech z předcházejících dnů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let
16. 8. 2019 17:05

Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let

Norská koruna v pátek vůči dolaru oslabila nejníže za více než sedmnáct let. Kurz měny se během obchodování v Oslu...
Norská koruna Norsko Měny
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
16. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,43 % na 1 035,46 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR
16. 8. 2019 16:16

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

Irská Komise pro ochranu dat (DPC), která má na starosti kontrolu ochrany osobních údajů, se blíží k uzavření prvního...
Irsko Facebook Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle…
16. 8. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat klesl na 92,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 92,1 bodu z 98,4 bodu v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
16. 8. 2019 15:23

Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding koupí za dvě miliardy dolarů firmu Kaola, která v Číně...
Čína Fúze a akvizice Alibaba
Ze světa investičních doporučení (16. srpna)
16. 8. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil
16. 8. 2019 14:46

Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil

Ředitel hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific Airways Rupert Hogg rezignoval na svou funkci. V pátek o tom...
Management Čína
USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo
16. 8. 2019 14:30

USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,241 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel
16. 8. 2019 14:06

Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel

Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil...
Turecko Spojené království Fúze a akvizice
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
16. 8. 2019 13:45

Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních sedm měsíců letošního roku přebytek 1,77 miliardy eur. To...
Řecko Rozpočet