SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na prosincovém zasedání kvantitativní uvolňování nezahájila, snížila predikce hospodářského růstu i inflace
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na prosincovém zasedání kvantitativní uvolňování nezahájila, snížila predikce hospodářského růstu i inflace

ECB na prosincovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Draghi zopakoval závazek ECB jednat a použít další, případně i nekonvenční opatření, pokud by to bylo potřeba. ECB v nových projekcích zároveň výrazně snížila predikce hospodářského růstu a inflace v eurozóně, přesto Draghi ještě zdůraznil, že ve snížené predikci inflace není započítaný nedávný pokles cen ropy. Inflace by tak mohla krátkodobě ještě klesat, než začne mírně růst.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Tisková konference Maria Draghiho

14.35 Draghi: Rozhodli jsme se nechat hlavní úrokové sazby beze změny. Začali jsme nakupovat dluhopisy jištěné aktivy, tento program bude pokračovat nejméně dva roky. Tato opatření budou mít výrazný dopad na rozvahu ECB. V následujících měsících budou tato opatření dále uvolňovat naši politiku.

14.37 Draghi: Na začátku příštího roku zhodnotíme dopad opatření a výhled. Pokud by mělo hrozit dlouhé období nízké inflace, Výkonná rada jednomyslně souhlasí s tím, že bychom zapojili další, případně i nekonvenční opatření v rámci svého mandátu.

14.38 Draghi: Naším cílem je stabilní cenová hladina a střednědobá inflační očekávání.

14.39 Draghi: Domácí poptávku by měla podporovat naše měnová politika, fiskální strukturální reformy i nízké ceny energií. Poptávka po exportu by měla růst díky zlepšující se situaci globální ekonomiky.

14.40 Draghi: Reálný HDP v letošním roce vzroste podle nové predikce o 0,8 %, o procento v roce 2015 a o 1,5 % v roce 2016. Oproti zářijovým predikcím jsme svůj postoj ohledně vývoje reálného HDP revidovali výrazně níže (v září ECB čekala 0,9 % v roce 2014, 1,6 % v roce 2015 a 1,9 % v roce 2016).

14.42 Draghi: Inflace by měla být letos 0,5 %, 0,7 % v roce 2015 a 1,3 % v roce 2016. Oproti zářijovým projekcím jsme opět revidovali predikci výrazně níže. Nezahrnuje však nedávný výrazný pokles cen ropy. V následujících měsících by tedy mohla inflace opět krátce klesnout, než začne stoupat, a to kvůli poklesu cen ropy.

14.45 Draghi: ECB bude sledovat vývoj na trzích, především bude sledovat cenu ropy.

14.46 Draghi: Meziroční růst úvěrů domácnostem zrychlil na 0,6 % v říjnu z 0,5 % v září.

14.46 Draghi: Musíme dále bedlivě sledovat vývoj na trzích a být připraveni zasáhnout a použít další opatření na uvolnění politiky, bude-li to potřeba. Nicméně pokud jde o další oblasti, například zlepšování situace na trhu práce nebo podmínek pro podnikání, je potřeba zapojit jiné politiky než pouze monetární. Fiskální politika by měla podporovat ekonomické oživování a zároveň dodržovat Pakt růstu a stability.

14.48 Draghi: Plán, který na konci listopadu oznámila Evropská komise na podporu investic, rovněž pomůže ekonomickému oživení.

Evropská komise chce povzbudit investice za 315 miliard eur, vytvoří nový fond
Evropská komise chce vytvořením nového fondu s kapitálem ve výši 21 miliard eur během následujících tří let povzbudit investice, jež by podle jejího odhadu měly dosáhnout až 315 miliard eur. Plán ve středu evropským poslancům ve Štrasburku představil šéf EK Jean-Claude Juncker. Peníze ve fondu mají sloužit jako záruky pro soukromé investory, kteří by tak s pomocí EU mohli začít financovat velké strategické projekty například v energetice či mezinárodní dopravě.

14.51 Draghi: Nízké ceny energií se projeví v inflaci, ale také v jádrové inflaci. Efekt by mohl být až 0,4 procentního bodu v příštím roce a 0,1 procentního bodu v roce 2016.

14.52 Draghi: Výkonná rada ECB není jednomyslná ohledně budoucího složení rozvahy. Většina se vyjádřila v určitém smyslu, není to však jednomyslné rozhodnutí.

14.53 Draghi: Brzy znamená brzy, neznamená to na příštím zasedání (říká k programu kvantitativního uvolňování).

14.54 Draghi: Junckerovu plánu investic velmi věříme.

14.56 Draghi: Je těžké odhadnout přesný dopad TLTRO, protože banky provádějí ještě další operace kromě TLTRO.

14.58 Draghi: Ve Výkonné radě probíhala bohatá diskuze. Řešili jsme další možná opatření včetně kvantitativního uvolňování a budeme vás o nich průběžně informovat.

14.59 Draghi: ECB nepřipustí dlouhodobé odchýlení od cenové stability.

15.01 Draghi: Změny ceny ropy jsou velmi důležité a je potřeba je hodně zvažovat. Mají přímé i nepřímé dopady, z nichž některé jsou pozitivní, některé negativní.

15.05 Draghi: Doposud zavedená opatření ECB ještě neměla možnost plně zafungovat.

15.08 Constâncio: ECB se ohledně kvantitativního uvolňování ještě nijak finálně nerozhodla.

15.09 Draghi: Finální rozhodnutí ohledně konsolidace a strukturálních reforem Francie a Itálie je v rukou Evropské komise. Ta musí posoudit, jestli to stačí. Mnoho lidí se obává, že státy ztratí národní suverenitu, když se budou strukturální reformy řešit hromadně. O tom to není. Není to o ztrátě národní suverenity, je to o sdílení a přenechání na určitém supranacionálním orgánu.

15.11 Draghi: K rozhodnutí o kvantitativním uvolňování nepotřebujeme jednohlasný souhlas celé rady. Máme jasný mandát a tím se budeme řídit.

15.14 Draghi: Kvantitativní uvolňování bylo úspěšné ve Spojených státech a Spojeném království. U Japonska je to složitější, bylo tam zapojeno mnoho dalších faktorů včetně reforem a úsporných opatření. QE má několik dopadů - jeden je signalizace, zjevná ochota centrální banky držet uvolněnou politiku delší dobu.

15.15 Draghi: Je potřeba brát v úvahu vstupní podmínky, které panují před zahájením QE. V USA byly jiné podmínky, když se QE zahájilo, než jsou nyní v eurozóně.

15.17 Draghi: ECB jednala o možném nákupu všech aktiv kromě zlata.

15.18 Draghi: Náš mandát je udržovat cenovou stabilitu, konkrétně inflaci, blízko, ale pod 2 %. Nově ECB také jako supervizor dohlíží na zdraví bank v eurozóně, které by měly svým zdravím a stabilitou zajišťovat správný průběh plánu na podporu investic.

15.19 Draghi: Měnový kurz není naším cílem, je však důležitý pro růst a stabilitu. Nakupování zahraničních aktiv by byla už intervence.

15.21 Draghi: Výkonná rada není jednomyslná ohledně rozšiřování rozvahy.

15.22 Draghi: Výkonná rada řeší monetární politiku jako takovou, dnes konkrétně jsme řešili možnosti QE, tedy nákupy státních dluhopisů, ale nejen těch, samozřejmě i ostatních dluhopisů. Ale to neznamená, že bude ECB provádět monetární financování jednotlivých států, to by bylo proti Úmluvě a ECB nebude nikdy jednat proti Úmluvě.

15.27 Draghi: Nejsme politici, musíme jednat v rozmezí mandátu. A ten je velmi jasný - cenová stabilita.

15.28 Draghi: Nejsme tady od toho, abychom učili státy, co mají dělat, nebo hodnotili, co udělaly. Jsme tady čistě proto, abychom hlídali cenovou stabilitu.

15.29 Draghi: Dovolte nám nejdříve vymyslet plán QE, pak budeme odpovídat na otázky ohledně QE.

15.31 Draghi: Věříme, že program nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS) pomůže s narovnáním nerovností na některých úvěrových trzích. Objem je nízký částečně kvůli tomu, že jsme teprve začali, částečně kvůli tomu, že je konec roku, ale částečně také proto, že nechceme z trhu vytlačit soukromé investory.

15.34 Draghi: Myslíte, že bychom na zasedáních řešili věci, o kterých víme, že jsou nelegální a nemůžeme k nim přistoupit? Myslíte, že by to bylo dobré využití našeho času? Můžeme řešit jen věci, které jsou v rámci našeho mandátu, zabývat se něčím jiným, než je náš mandát, by bylo ilegální a zbytečné.

15.35 Tisková konference končí.

"ECB na prosincovém zasedání opět jen slibovala, že příště něco podnikne, a to svým obvyklým velmi obecným, nekonkrétním způsobem. Zároveň zveřejnila nové, podstatně pesimističtější prognózy růstu a inflace v eurozóně s tím, že v těchto prognózách ještě nebyl zachycen plný dopad aktuálního poklesu cen ropy na inflaci. Příští zasedání se koná až 22. ledna (ECB přechází na model deseti zasedání ročně) a dá se předpokládat, že by na něm již mohla být oznámena konkrétní nová opatření na podporu ekonomiky, tedy nějaká forma kvantitativního uvolňování. Tradice ECB však naznačuje, že se opět dočkáme něčeho, co nebude stačit na zvrácení nepříznivého vývoje v EMU," okomentoval výstup Draghiho analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

ECB na začátku září nečekaně snížila sazby na minima a oznámila, že začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů pocházejících od komerčních bank. K razantním opatřením ji přimělo oslabování ekonomiky a pokles inflace směrem k nule.

Draghi po listopadovém zasedání zopakoval, že ECB je připravena použít další nekonvenční opatření. K novým krokům ji mohou přimět poslední nepříznivé údaje z ekonomiky, zejména listopadový pokles inflace v zemích eura zpět na rekordní minimum 0,3 %.

"Evropská centrální banka není v jednoduché situaci. Inflace zůstává nadále hluboko pod dvouprocentním cílem, když se v listopadu propadla na pouhých 0,3 %. Výrazný pád cen ropy a dalších komodit přitom téměř zaručuje, že zůstane na podobně nízkých úrovních ještě dlouhou dobu, přičemž eurozónu zároveň vystavuje nemalému riziku pokračování dezinflačních tendencí. A protože má oficiálně ECB mandát především v cílování inflace, musí s touto situací urychleně něco dělat," říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik X-Trade Brokers. Bilance banky přitom za první týdny programu odkupu aktiv narostla jen minimálně.

Bilance ECB zatím roste jen minimálně navzdory běžícímu programu nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS)

Podle analytiků z Goldman Sachs existuje 50% pravděpodobnost toho, že ECB začne nakupovat vládní dluhopisy v prvním kvartálu příštího roku. "Důraz, který Draghi dává na nafukování rozvahy, nás utvrzuje v tom, že sáhne po vládních dluhopisech, aby toho dosáhl, proto nyní stojíme za touto předpovědí," říká Francesco Garzarelli z analytického týmu Goldman Sachs. Na rozdíl od jiných centrálních bank - Bank of England, Fedu a dalších - ECB ještě nezahájila nákup státních dluhopisů, tedy program kvantitativního uvolňování. "Trh se zabývá různými tématy a nyní je tématem ECB. A obecný názor trhu je, že ECB má v tomto závodu kvantitativního uvolňování převzít štafetu, proto probíhá celá ta debata o možnostech nákupu státních dluhopisů," dodává.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Co musíte ráno vědět (14. října)
Co musíte ráno vědět (14. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak světové burzy uzavřely uplynulý týden, na čem se čínská delegace dohodla s americkým prezidentem a jakou...
Musíte vědět
Zaorálek zopakoval, že dá Sněmovně k OKD vlastní zprávu
včera v 12:56

Zaorálek zopakoval, že dá Sněmovně k OKD vlastní zprávu

Ministr kultury a bývalý člen sněmovní komise k privatizaci těžební společnosti OKD Lubomír Zaorálek (ČSSD) v nedělní...
Česká republika Politika Privatizace
Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín na transformaci…
včera v 11:50

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín na transformaci rozvojové banky

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín transformace Českomoravské záruční a rozvojové banky. Projekt...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Padělaných bankovek a mincí ke konci září meziročně ubylo
včera v 10:35

Padělaných bankovek a mincí ke konci září meziročně ubylo

Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním...
Česká republika Podvod Peníze
Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o…
včera v 09:15

Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o desetinu

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce září meziročně vzrostl o deset...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami
Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami
včera v 08:10

Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami

Trh s pohonnými hmotami v Česku se od sametové revoluce radikálně změnil. Zásadní změna nastala jak ve struktuře...
Česká republika Česká ekonomika Pohonné hmoty
Ekonom: Za poslední tři roky v Česku výrazně stouply hlavně ceny…
12. 10. 2019 06:13

Ekonom: Za poslední tři roky v Česku výrazně stouply hlavně ceny služeb

I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více,...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini
12. 10. 2019 05:16

Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini

Automobilová skupina Volkswagen uvažuje o budoucnosti své značky luxusních aut Lamborghini, a to včetně jejího...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Boeing rozdělil funkce generálního ředitele a předsedy
12. 10. 2019 03:45

Boeing rozdělil funkce generálního ředitele a předsedy

Správní rada amerického výrobce letadel Boeing rozdělí funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Dennis...
Boeing Americké akcie
Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním…
Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním…
11. 10. 2019 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním jednání mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne vzrostly, a to díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou poté, co...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní…
Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní…
11. 10. 2019 22:06

Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody

Prezident USA Donald Trump v pátek večer oznámil, že Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody....
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Projekt kryptoměny libra má další trhliny, odstupují z něj eBay,…
11. 10. 2019 21:45

Projekt kryptoměny libra má další trhliny, odstupují z něj eBay, Mastercard, Visa a Stripe

Plán sociální sítě Facebook zřídit vlastní digitální měnu libra narazil na další vážný problém. Společnosti Visa,...
Facebook VISA Kryptoměny
Metro prodá většinu v čínské divizi firmě Wumart
11. 10. 2019 20:12

Metro prodá většinu v čínské divizi firmě Wumart

Německá obchodní společnost Metro se dohodla na prodeji většinového podílu ve svých čínských operacích tamní...
Evropské akcie Čína
General Motors apeluje přímo na stávkující zaměstnance
11. 10. 2019 18:14

General Motors apeluje přímo na stávkující zaměstnance

Americká automobilka General Motors se v pátek nezvykle obrátila přímo na stávkující zaměstnance prostřednictvím...
Americké akcie Odbory Auta
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly…
11. 10. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy v pátek stouply díky pozitivnímu vývoji jednání mezi USA a Čínou. Investory potěšily také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici: Rozepře Číny a Prahy by ekonomiku ČR mohly poškodit
11. 10. 2019 17:05

Analytici: Rozepře Číny a Prahy by ekonomiku ČR mohly poškodit

Současná rozepře Číny a Prahy by českou ekonomiku sice mohly poškodit, ale nijak výrazně, shodli se analytici...
Česká ekonomika Česká republika Čína
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %
11. 10. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 1,63 % na 1 013,55 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část
Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část
11. 10. 2019 16:23

Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část

Britská zkrachovalá cestovní kancelář Thomas Cook dostala nezávaznou nabídku na převzetí jejích aktivit ve...
Spojené království Turismus a cestovní ruch Fúze a akvizice
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle…
11. 10. 2019 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle předběžných dat stoupl na 96 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v říjnu stoupl na 96 bodů ze 93,2 bodu v září. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika