SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na prosincovém zasedání kvantitativní uvolňování nezahájila, snížila predikce hospodářského růstu i inflace
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na prosincovém zasedání kvantitativní uvolňování nezahájila, snížila predikce hospodářského růstu i inflace

ECB na prosincovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Draghi zopakoval závazek ECB jednat a použít další, případně i nekonvenční opatření, pokud by to bylo potřeba. ECB v nových projekcích zároveň výrazně snížila predikce hospodářského růstu a inflace v eurozóně, přesto Draghi ještě zdůraznil, že ve snížené predikci inflace není započítaný nedávný pokles cen ropy. Inflace by tak mohla krátkodobě ještě klesat, než začne mírně růst.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Tisková konference Maria Draghiho

14.35 Draghi: Rozhodli jsme se nechat hlavní úrokové sazby beze změny. Začali jsme nakupovat dluhopisy jištěné aktivy, tento program bude pokračovat nejméně dva roky. Tato opatření budou mít výrazný dopad na rozvahu ECB. V následujících měsících budou tato opatření dále uvolňovat naši politiku.

14.37 Draghi: Na začátku příštího roku zhodnotíme dopad opatření a výhled. Pokud by mělo hrozit dlouhé období nízké inflace, Výkonná rada jednomyslně souhlasí s tím, že bychom zapojili další, případně i nekonvenční opatření v rámci svého mandátu.

14.38 Draghi: Naším cílem je stabilní cenová hladina a střednědobá inflační očekávání.

14.39 Draghi: Domácí poptávku by měla podporovat naše měnová politika, fiskální strukturální reformy i nízké ceny energií. Poptávka po exportu by měla růst díky zlepšující se situaci globální ekonomiky.

14.40 Draghi: Reálný HDP v letošním roce vzroste podle nové predikce o 0,8 %, o procento v roce 2015 a o 1,5 % v roce 2016. Oproti zářijovým predikcím jsme svůj postoj ohledně vývoje reálného HDP revidovali výrazně níže (v září ECB čekala 0,9 % v roce 2014, 1,6 % v roce 2015 a 1,9 % v roce 2016).

14.42 Draghi: Inflace by měla být letos 0,5 %, 0,7 % v roce 2015 a 1,3 % v roce 2016. Oproti zářijovým projekcím jsme opět revidovali predikci výrazně níže. Nezahrnuje však nedávný výrazný pokles cen ropy. V následujících měsících by tedy mohla inflace opět krátce klesnout, než začne stoupat, a to kvůli poklesu cen ropy.

14.45 Draghi: ECB bude sledovat vývoj na trzích, především bude sledovat cenu ropy.

14.46 Draghi: Meziroční růst úvěrů domácnostem zrychlil na 0,6 % v říjnu z 0,5 % v září.

14.46 Draghi: Musíme dále bedlivě sledovat vývoj na trzích a být připraveni zasáhnout a použít další opatření na uvolnění politiky, bude-li to potřeba. Nicméně pokud jde o další oblasti, například zlepšování situace na trhu práce nebo podmínek pro podnikání, je potřeba zapojit jiné politiky než pouze monetární. Fiskální politika by měla podporovat ekonomické oživování a zároveň dodržovat Pakt růstu a stability.

14.48 Draghi: Plán, který na konci listopadu oznámila Evropská komise na podporu investic, rovněž pomůže ekonomickému oživení.

Evropská komise chce povzbudit investice za 315 miliard eur, vytvoří nový fond
Evropská komise chce vytvořením nového fondu s kapitálem ve výši 21 miliard eur během následujících tří let povzbudit investice, jež by podle jejího odhadu měly dosáhnout až 315 miliard eur. Plán ve středu evropským poslancům ve Štrasburku představil šéf EK Jean-Claude Juncker. Peníze ve fondu mají sloužit jako záruky pro soukromé investory, kteří by tak s pomocí EU mohli začít financovat velké strategické projekty například v energetice či mezinárodní dopravě.

14.51 Draghi: Nízké ceny energií se projeví v inflaci, ale také v jádrové inflaci. Efekt by mohl být až 0,4 procentního bodu v příštím roce a 0,1 procentního bodu v roce 2016.

14.52 Draghi: Výkonná rada ECB není jednomyslná ohledně budoucího složení rozvahy. Většina se vyjádřila v určitém smyslu, není to však jednomyslné rozhodnutí.

14.53 Draghi: Brzy znamená brzy, neznamená to na příštím zasedání (říká k programu kvantitativního uvolňování).

14.54 Draghi: Junckerovu plánu investic velmi věříme.

14.56 Draghi: Je těžké odhadnout přesný dopad TLTRO, protože banky provádějí ještě další operace kromě TLTRO.

14.58 Draghi: Ve Výkonné radě probíhala bohatá diskuze. Řešili jsme další možná opatření včetně kvantitativního uvolňování a budeme vás o nich průběžně informovat.

14.59 Draghi: ECB nepřipustí dlouhodobé odchýlení od cenové stability.

15.01 Draghi: Změny ceny ropy jsou velmi důležité a je potřeba je hodně zvažovat. Mají přímé i nepřímé dopady, z nichž některé jsou pozitivní, některé negativní.

15.05 Draghi: Doposud zavedená opatření ECB ještě neměla možnost plně zafungovat.

15.08 Constâncio: ECB se ohledně kvantitativního uvolňování ještě nijak finálně nerozhodla.

15.09 Draghi: Finální rozhodnutí ohledně konsolidace a strukturálních reforem Francie a Itálie je v rukou Evropské komise. Ta musí posoudit, jestli to stačí. Mnoho lidí se obává, že státy ztratí národní suverenitu, když se budou strukturální reformy řešit hromadně. O tom to není. Není to o ztrátě národní suverenity, je to o sdílení a přenechání na určitém supranacionálním orgánu.

15.11 Draghi: K rozhodnutí o kvantitativním uvolňování nepotřebujeme jednohlasný souhlas celé rady. Máme jasný mandát a tím se budeme řídit.

15.14 Draghi: Kvantitativní uvolňování bylo úspěšné ve Spojených státech a Spojeném království. U Japonska je to složitější, bylo tam zapojeno mnoho dalších faktorů včetně reforem a úsporných opatření. QE má několik dopadů - jeden je signalizace, zjevná ochota centrální banky držet uvolněnou politiku delší dobu.

15.15 Draghi: Je potřeba brát v úvahu vstupní podmínky, které panují před zahájením QE. V USA byly jiné podmínky, když se QE zahájilo, než jsou nyní v eurozóně.

15.17 Draghi: ECB jednala o možném nákupu všech aktiv kromě zlata.

15.18 Draghi: Náš mandát je udržovat cenovou stabilitu, konkrétně inflaci, blízko, ale pod 2 %. Nově ECB také jako supervizor dohlíží na zdraví bank v eurozóně, které by měly svým zdravím a stabilitou zajišťovat správný průběh plánu na podporu investic.

15.19 Draghi: Měnový kurz není naším cílem, je však důležitý pro růst a stabilitu. Nakupování zahraničních aktiv by byla už intervence.

15.21 Draghi: Výkonná rada není jednomyslná ohledně rozšiřování rozvahy.

15.22 Draghi: Výkonná rada řeší monetární politiku jako takovou, dnes konkrétně jsme řešili možnosti QE, tedy nákupy státních dluhopisů, ale nejen těch, samozřejmě i ostatních dluhopisů. Ale to neznamená, že bude ECB provádět monetární financování jednotlivých států, to by bylo proti Úmluvě a ECB nebude nikdy jednat proti Úmluvě.

15.27 Draghi: Nejsme politici, musíme jednat v rozmezí mandátu. A ten je velmi jasný - cenová stabilita.

15.28 Draghi: Nejsme tady od toho, abychom učili státy, co mají dělat, nebo hodnotili, co udělaly. Jsme tady čistě proto, abychom hlídali cenovou stabilitu.

15.29 Draghi: Dovolte nám nejdříve vymyslet plán QE, pak budeme odpovídat na otázky ohledně QE.

15.31 Draghi: Věříme, že program nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS) pomůže s narovnáním nerovností na některých úvěrových trzích. Objem je nízký částečně kvůli tomu, že jsme teprve začali, částečně kvůli tomu, že je konec roku, ale částečně také proto, že nechceme z trhu vytlačit soukromé investory.

15.34 Draghi: Myslíte, že bychom na zasedáních řešili věci, o kterých víme, že jsou nelegální a nemůžeme k nim přistoupit? Myslíte, že by to bylo dobré využití našeho času? Můžeme řešit jen věci, které jsou v rámci našeho mandátu, zabývat se něčím jiným, než je náš mandát, by bylo ilegální a zbytečné.

15.35 Tisková konference končí.

"ECB na prosincovém zasedání opět jen slibovala, že příště něco podnikne, a to svým obvyklým velmi obecným, nekonkrétním způsobem. Zároveň zveřejnila nové, podstatně pesimističtější prognózy růstu a inflace v eurozóně s tím, že v těchto prognózách ještě nebyl zachycen plný dopad aktuálního poklesu cen ropy na inflaci. Příští zasedání se koná až 22. ledna (ECB přechází na model deseti zasedání ročně) a dá se předpokládat, že by na něm již mohla být oznámena konkrétní nová opatření na podporu ekonomiky, tedy nějaká forma kvantitativního uvolňování. Tradice ECB však naznačuje, že se opět dočkáme něčeho, co nebude stačit na zvrácení nepříznivého vývoje v EMU," okomentoval výstup Draghiho analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

ECB na začátku září nečekaně snížila sazby na minima a oznámila, že začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů pocházejících od komerčních bank. K razantním opatřením ji přimělo oslabování ekonomiky a pokles inflace směrem k nule.

Draghi po listopadovém zasedání zopakoval, že ECB je připravena použít další nekonvenční opatření. K novým krokům ji mohou přimět poslední nepříznivé údaje z ekonomiky, zejména listopadový pokles inflace v zemích eura zpět na rekordní minimum 0,3 %.

"Evropská centrální banka není v jednoduché situaci. Inflace zůstává nadále hluboko pod dvouprocentním cílem, když se v listopadu propadla na pouhých 0,3 %. Výrazný pád cen ropy a dalších komodit přitom téměř zaručuje, že zůstane na podobně nízkých úrovních ještě dlouhou dobu, přičemž eurozónu zároveň vystavuje nemalému riziku pokračování dezinflačních tendencí. A protože má oficiálně ECB mandát především v cílování inflace, musí s touto situací urychleně něco dělat," říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik X-Trade Brokers. Bilance banky přitom za první týdny programu odkupu aktiv narostla jen minimálně.

Bilance ECB zatím roste jen minimálně navzdory běžícímu programu nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS)

Podle analytiků z Goldman Sachs existuje 50% pravděpodobnost toho, že ECB začne nakupovat vládní dluhopisy v prvním kvartálu příštího roku. "Důraz, který Draghi dává na nafukování rozvahy, nás utvrzuje v tom, že sáhne po vládních dluhopisech, aby toho dosáhl, proto nyní stojíme za touto předpovědí," říká Francesco Garzarelli z analytického týmu Goldman Sachs. Na rozdíl od jiných centrálních bank - Bank of England, Fedu a dalších - ECB ještě nezahájila nákup státních dluhopisů, tedy program kvantitativního uvolňování. "Trh se zabývá různými tématy a nyní je tématem ECB. A obecný názor trhu je, že ECB má v tomto závodu kvantitativního uvolňování převzít štafetu, proto probíhá celá ta debata o možnostech nákupu státních dluhopisů," dodává.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Americké akciové indexy zahájily týden prudkým propadem, ztráty vedly…
Americké akciové indexy zahájily týden prudkým propadem, ztráty vedly…
22:00

Americké akciové indexy zahájily týden prudkým propadem, ztráty vedly technologické společnosti

Akcie ve Spojených státech v pondělí výrazně oslabily v čele s akciemi Applu a internetových firem. Investoři jsou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Corbyn chce brexitovou dohodu projednat znovu, čas na to prý je
21:18

Corbyn chce brexitovou dohodu projednat znovu, čas na to prý je

Návrh dohody o odchodu Británie z Evropské unie je nepřijatelný, britská vláda by to měla uznat a znovu otevřít...
Spojené království Evropská unie Politika
Čína schválila firmě Disney bezpodmínečné převzetí aktivit Foxu
19:58

Čína schválila firmě Disney bezpodmínečné převzetí aktivit Foxu

Čínské úřady schválily mediální firmě Walt Disney bezpodmínečné převzetí filmových a televizních aktivit konkurenční...
Americké akcie Čína Fúze a akvizice
Cena paládia se po 16 letech blíží ceně zlata
Cena paládia se po 16 letech blíží ceně zlata
19:24

Cena paládia se po 16 letech blíží ceně zlata

Cena paládia předstihuje ostatní drahé kovy a poprvé po 16 letech se blíží ceně zlata. V porovnání se srpnovým...
Paládium Zlato Komodity
EU přivítala návrh Německa a Francie na rozpočet eurozóny
EU přivítala návrh Německa a Francie na rozpočet eurozóny
19:09

EU přivítala návrh Německa a Francie na rozpočet eurozóny

Ministři financí eurozóny přivítali návrh Německa a Francie na společný rozpočet eurozóny, který by mohl být klíčem...
Evropská unie Evropská ekonomika Německo
EP Industries mění akcionářskou strukturu, Křetínský se stáhne
19:05

EP Industries mění akcionářskou strukturu, Křetínský se stáhne

Holding EP Industries, který sdružuje firmy podnikající v energetickém strojírenství, odpadovém hospodářství,...
Energetika Nejbohatší investoři a byznysmeni
Česko se v žebříčku zemí v Evropě dle kupní síly posunulo na 23. místo
18:58

Česko se v žebříčku zemí v Evropě dle kupní síly posunulo na 23. místo

Česko si letos v pořadí zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele polepšilo v Evropě o tři příčky na 23....
Česká republika Platy a osobní ohodnocení
Loni bylo v Česku vyrobeno pětkrát více elektřiny z obnovitelných…
18:31

Loni bylo v Česku vyrobeno pětkrát více elektřiny z obnovitelných zdrojů než v roce 2003

Loni bylo v ČR vyrobeno 9 618 gigawatthodin elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je více než pětinásobek oproti roku...
Energetika Solární energie Větrná energie
Evropské akcie v pondělí oslabily, cenné papíry Renaultu ztratily…
Evropské akcie v pondělí oslabily, cenné papíry Renaultu ztratily…
18:15

Evropské akcie v pondělí oslabily, cenné papíry Renaultu ztratily téměř 9 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí v červených číslech. Investoři byli nadále...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Erdoğan: Provoz plynovodu Turkish Stream začne v roce 2019
17:51

Erdoğan: Provoz plynovodu Turkish Stream začne v roce 2019

Plynovod Turkish Stream z Turecka do Ruska bude uveden do provozu v roce 2019. Řekl to v pondělí turecký prezident...
Turecko Zemní plyn
Bloomberg: Do skandálu Danske Bank se noří Deutsche Bank
17:22

Bloomberg: Do skandálu Danske Bank se noří Deutsche Bank

Do skandálu kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank se stále více zaplétá německá Deutsche Bank, píše...
Dánsko Německo Evropské banky
Nová maledivská vláda chce vypovědět obchodní dohodu s Čínou
16:51

Nová maledivská vláda chce vypovědět obchodní dohodu s Čínou

Nová maledivská vláda hodlá zrušit dohodu o volném obchodu s Čínou. Šéf nejsilnější vládní strany uvedl, že by pro...
Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza v pondělí oslabila, ztrácely akcie ČEZ nebo Komerční…
Pražská burza v pondělí oslabila, ztrácely akcie ČEZ nebo Komerční…
16:45

Pražská burza v pondělí oslabila, ztrácely akcie ČEZ nebo Komerční banky

Pražská burza v pondělí oslabila, index PX klesl o 0,12 % na 1 079,18 bodu. Ztrácely akcie energetické firmy ČEZ nebo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku
16:23

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

Čínský výrobce chytrých mobilních telefonů Xiaomi se ve třetím čtvrtletí dostal do černých čísel, vykázal čistý zisk...
Mobilní telefony Čína Výsledková sezóna
Nezaměstnanost na Slovensku dosáhla v říjnu nového minima 5,23 %
15:58

Nezaměstnanost na Slovensku dosáhla v říjnu nového minima 5,23 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla na novodobé minimum 5,23 % z 5,38 % v září. Informovalo o tom v...
Nezaměstnanost Slovensko
Země V4 se kladně staví k jaderné energii, shodli se ministři
15:16

Země V4 se kladně staví k jaderné energii, shodli se ministři

Čtyři středoevropské země z uskupení Visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) se staví kladně k...
Česká republika Slovensko Maďarsko
Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
15:00

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Cílové ceny Americké akcie
Čínská CEFC prý zaplatila za Rosněfť kompenzaci 225 milionů eur
14:56

Čínská CEFC prý zaplatila za Rosněfť kompenzaci 225 milionů eur

Čínská energetická společnost CEFC zaplatila katarskému státnímu investičnímu fondu Qatar Investment Authority (QIA)...
Čína Rusko Ropa