SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jednání západních států je cynické, vyhlašujeme amnestii na kapitál vracející se do Ruska, řekl Putin
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jednání západních států je cynické, vyhlašujeme amnestii na kapitál vracející se do Ruska, řekl Putin

Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde. S USA a Evropskou unií ale nechce přerušit obchodní styky, ze zahraničí ale chce jen unikátní technologie, jinak musí Rusko vše vyrobit samo. Státní podniky budou mít povinnost zadávat zakázky domácím dodavatelům.

Rusko BRICS Politika

Putin připomněl, že brzy začne fungovat Euroasijský svaz, a dodal, že Rusko si se sankcemi dokáže poradit. Podle něj bude otevřené pro svět, nehodlá omezovat vztahy se Západem, zároveň se však hodlá více obracet k Východu - do Asie a pacifického regionu. Jednání západních států je podle Putina "čistý cynismus".

"Zdravá rodina a zdravý národ, které nám předali naši předkové včetně hodnot, stabilita jakožto podmínka pro rozvoj a rozkvět a současné trvání na zákonných a legitimních zájmech naší svébytnosti, to vše jsou naše priority," řekl Putin.

Zdůraznil, že Rusko je a bude svobodnou zemí, a připomněl, že čím více lidí se bude zapojovat do veřejné sféry, tím svobodnější a úspěšnější Rusko bude. Je zapotřebí Rusům vytvářet podmínky pro to, aby mohli prosperovat.

Putinovi se nelíbí byrokracie v zemi, hází totiž klacky pod nohy potenciálně úspěšným podnikatelům. Každá kontrola by podle Putina měla být veřejná, a proto vznikne speciální rejstřík, v němž bude vždy uvedeno, který orgán kontrolu nařídil a jaký byl výsledek. Podle Putina je potřeba ustoupit od konceptu totální kontroly, protože pokud by podniky měl každý den navštívit jeden kontrolní orgán, nikdy by neotevřely; tolik kontrolních orgánů v Rusku působí. Zároveň Putin nechce v následujících čtyřech letech měnit daňové podmínky a chce přijmout rozhodnutí o daňových úlevách - drobní podnikatelé by měli mít dvouleté daňové prázdniny, stejně jako začínající podnikatelé.

"Chci oznámit, že tímto vyhlašují úplnou amnestii kapitálu, který se vrací do Ruska. Ano, úplnou amnestii kapitálu, který se do Ruska vrátí," zdůraznil Putin. Na peníze vracející se do Ruska se tedy nebude vztahovat povinnost prokázat jejich původ a nebude možné ani trestně stíhat jejich majitele. "Víme, že původ peněz je různý, musíme obrátit tento offshorový list," řekl Putin. V Rusku se podle něj zlepšilo podnikatelské klima, je stabilnější legislativní základna a nyní je potřeba čerpat z toho nejlepší zkušenosti.

V roce 2015 by měl být spuštěn program na kompenzaci investic v rozvoji průmyslových parků, aby byly podpořeny jednotlivé regiony Ruska. Už byl přijat zákon o speciálním programu pro Krym, kde bude podpora zemědělství a námořní dopravy. Putin poslance vyzval, aby si pospíšili s legislativou v oblasti rozvoje měst, aby zbytečně nevyčkávali tři roky, jak je nyní uvedeno v návrhu zákona, ale aby otázku takzvaných monoměst vyřešili co nejdříve.

Důležitý je podle Putina také fond Dálného východu, kde by se měly otevírat nové podniky, a výhledově by tak měly plynout zemi vyšší daně. Vladivostok by měl získat status volného přístavu se speciálním celním režimem a podobné opatření by se mělo postupem času týkat také Sevastopolu a dalších přístavů.

"Musíme se vymanit z pasti nulového růstu. Během tří, čtyř let se musíme dostat nad průměrný světový růst. Musí růst také produktivita práce minimálně na úrovni 5 %. Proto Rusko musí najít rezervy, zjistit, jak toto realizovat s maximálním úsilím, a přitom zachovat inflaci do 4 % a hlídat další makroekonomické indikátory," řekl Putin. Je podle něj nutné držet inflaci na uzdě, ale zároveň podporovat růst.

Putin zmínil také volně plovoucí kurz rublu. Rubl se podle něj nesmí stát cílem spekulantů, přestože k tomu dochází. "Zároveň však víme, kdo tito spekulanti jsou, a máme nástroje, jak s tím bojovat. Je čas, abychom tyto nástroje zapojili," řekl Putin.

"Musíme odstranit kritickou závislost na zahraničních technologiích, zejména ve strojírenství, vybavení pro těžbu a pro arktické oblasti. I zde nám mohou pomoci domácí podniky, které by se měly orientovat na domácí výrobce a formovat poptávku po jejich výrobě. Zatím je to naopak, nakupujeme v zahraničí a poptávka po domácích výrobcích je nulová," řekl Putin. "Ze zahraničí musíme pořizovat jen unikátní technologie, vše ostatní musejí vyrábět domácí podniky," zdůraznil Putin. Chce, aby poslanci legislativně ošetřili domácí zakázky. Státní podniky by měly povinně zadávat zakázky pouze domácím podnikům.

"Kolik spoříme, tolik bychom měli investovat. Naše úspory by měly napomáhat rozvoji domácí ekonomiky, ne odplouvat do zahraničí," řekl Putin a dodal, že je k tomu zapotřebí zajistit bezpečnost ruských bank. "Je potřeba doplnit kapitalizaci bank, peníze budou poskytovány za určitých podmínek tak, aby podpořily reálné projekty. Hlavní jsou úspornost a efektivita, správný výběr priorit," uvedl Putin.

"Je potřeba vytvořit centrální postup v projektování a výběru dodavatelů. Tak se sníží výrazně náklady státu na investice do objektů občanské vybavenosti, dokonce až o 20 %," tvrdí Putin.

"Rozkrádání rozpočtů na státní obranné zakázky je potřeba vnímat jako útok na národní bezpečnost a musíme ho brát vážně, stejně jako boj proti terorismu," tvrdí Putin.

"Sponzorujeme mnoho inženýrů na školách, kteří se dávno odtrhli od reálné průmyslové základny. Musíme se zaměřit na kvalitu, nikoli kvantitu. Musíme zefektivnit vytváření kádrů, podporovat inženýry, kteří budou mít reálné provázání s průmyslovou základnou, a to hlavně v konkrétních regionech," prohlásil Putin.

"Je potřeba změnit systém přípravy dělnických kádrů. Všichni chápeme, co se musí dělat, jen to musíme začít dělat. Jak to bylo kdysi, tak je to i dnes. Kvalita přípravy dělníků se změnila, ale základní podmínky rozvoje hospodářství jsou stejné, jsou to dělníci i vzdělané inženýrské kádry, na to nesmíme zapomínat," zdůraznil Putin.

Dále se Putin dotkl tématu demografie a prohlásil, že navzdory prognózám o poklesu populace dochází k přirozenému přírůstku. Navíc jsou účinné programy pro rodiny, které se budou vztahovat i na Krym a Sevastopol. "Rok 2015 bych chtěl vyhlásit za rok národního boje se srdečními chorobami, které jsou hlavní příčinnou úmrtnosti Rusů. Je potřeba sjednotit úsilí zdravotníků, médií, veřejných sportovních organizací a dalších."

"Pro úspěšné studenty bych chtěl zavést speciální granty a plně podporovat jejich další studium. Tito studenti se však budou muset zavázat k tomu, že po absolutoriu budou nějakou dobu pracovat na území Ruska, a zároveň budou muset po celou dobu studia dokazovat, že na toto financování mají nárok, svými studijními výsledky," řekl Putin. Dodal také, že se nesmí školy rušit, Rusko se totiž potýká s akutním nedostatkem míst ve třídách. Někteří žáci studují v takzvané druhé směně, někteří dokonce ve třetí, a pokud se započítá předpokládaná a žádaná porodnost, pak bude míst ve školách ještě méně.

"Budeme podporovat nevládní organizace. V těchto organizacích se často sdružují lidé, kteří silně vnímají své vlastenectví a vykonávají potřebnou sociální činnost. V tomto sektoru musíme odstranit všechny bariéry. Některé už nejsou, ale některé přetrvávají. Například musíme zajistit rovnoprávný přístup k financování," zdůraznil Putin.

Zdroj: Bloomberg
Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na…
13:09

Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na platech

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden uspořádali výstražnou...
Doprava Německo Platy a osobní ohodnocení
Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst
12:24

Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst

Polská divize francouzské banky BNP Paribas hodlá během příštích dvou let zrušit až 2 200 pracovních míst. Snaží se...
Polsko Evropské banky Finanční sektor
V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest
11:57

V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu dopoledne k protivládním protestům sešlo asi tisíc členů tzv. hnutí...
Francie Politika
Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v…
11:10

Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v Německu

S blížícím se termínem odchodu Británie z Evropské unie výrazně roste počet britských podniků, které se zajímají o...
Spojené království Německo Evropská unie
Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy
10:13

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy posuzujícími jejich schopnost překonat mimořádně...
Pojišťovny Regulace Finanční sektor
Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40…
09:22

Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40 miliard dolarů

Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson v pátek během jediného dne ztratila téměř 39,8...
Johnson & Johnson Americké akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády
05:33

Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády

Už pátou sobotu v řadě se ve Francii mobilizují příznivci takzvaného hnutí žlutých vest, které protestuje proti...
Francie Politika
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
včera v 18:20

Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů

Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8 milionu z celkem více...
Facebook Sociální sítě Internet
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech. Investoři se nadále soustředili zejména na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi
včera v 17:32

Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v pátek neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z pokusů zničit jeho...
Bělorusko Rusko Ropa
Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny
Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny
včera v 17:05

Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny

Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci konvergenci zemí se...
Německo Eurozóna Rozpočet
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v negativním pásmu, uzavřela však bez výraznější procentuální změny,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci…
včera v 15:52

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci podle předběžných dat klesl na 53,9 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci podle předběžných údajů společnosti Markit klesl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
YouTube odstraňuje videa a kanály hlavně kvůli spamu a podvodům
včera v 15:22

YouTube odstraňuje videa a kanály hlavně kvůli spamu a podvodům

Ve třetím čtvrtletí letošního roku odstranil server YouTube bezmála 1,7 milionu kanálů a více než 7,8 milionu videí....
Média Alphabet (Google)
Průmyslová výroba v USA v listopadu meziměsíčně stoupla o 0,6 %
včera v 15:15

Průmyslová výroba v USA v listopadu meziměsíčně stoupla o 0,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,6 % po růstu o 0,1 % v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (14. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (14. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
včera v 14:48

Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq

Americká farmaceutická firma Merck posiluje v oblasti veterinární péče. Koupí za 2,1 miliardy eur francouzskou...
Merck Americké akcie Fúze a akvizice