SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jednání západních států je cynické, vyhlašujeme amnestii na kapitál vracející se do Ruska, řekl Putin
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jednání západních států je cynické, vyhlašujeme amnestii na kapitál vracející se do Ruska, řekl Putin

Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde. S USA a Evropskou unií ale nechce přerušit obchodní styky, ze zahraničí ale chce jen unikátní technologie, jinak musí Rusko vše vyrobit samo. Státní podniky budou mít povinnost zadávat zakázky domácím dodavatelům.

Rusko BRICS Politika

Putin připomněl, že brzy začne fungovat Euroasijský svaz, a dodal, že Rusko si se sankcemi dokáže poradit. Podle něj bude otevřené pro svět, nehodlá omezovat vztahy se Západem, zároveň se však hodlá více obracet k Východu - do Asie a pacifického regionu. Jednání západních států je podle Putina "čistý cynismus".

"Zdravá rodina a zdravý národ, které nám předali naši předkové včetně hodnot, stabilita jakožto podmínka pro rozvoj a rozkvět a současné trvání na zákonných a legitimních zájmech naší svébytnosti, to vše jsou naše priority," řekl Putin.

Zdůraznil, že Rusko je a bude svobodnou zemí, a připomněl, že čím více lidí se bude zapojovat do veřejné sféry, tím svobodnější a úspěšnější Rusko bude. Je zapotřebí Rusům vytvářet podmínky pro to, aby mohli prosperovat.

Putinovi se nelíbí byrokracie v zemi, hází totiž klacky pod nohy potenciálně úspěšným podnikatelům. Každá kontrola by podle Putina měla být veřejná, a proto vznikne speciální rejstřík, v němž bude vždy uvedeno, který orgán kontrolu nařídil a jaký byl výsledek. Podle Putina je potřeba ustoupit od konceptu totální kontroly, protože pokud by podniky měl každý den navštívit jeden kontrolní orgán, nikdy by neotevřely; tolik kontrolních orgánů v Rusku působí. Zároveň Putin nechce v následujících čtyřech letech měnit daňové podmínky a chce přijmout rozhodnutí o daňových úlevách - drobní podnikatelé by měli mít dvouleté daňové prázdniny, stejně jako začínající podnikatelé.

"Chci oznámit, že tímto vyhlašují úplnou amnestii kapitálu, který se vrací do Ruska. Ano, úplnou amnestii kapitálu, který se do Ruska vrátí," zdůraznil Putin. Na peníze vracející se do Ruska se tedy nebude vztahovat povinnost prokázat jejich původ a nebude možné ani trestně stíhat jejich majitele. "Víme, že původ peněz je různý, musíme obrátit tento offshorový list," řekl Putin. V Rusku se podle něj zlepšilo podnikatelské klima, je stabilnější legislativní základna a nyní je potřeba čerpat z toho nejlepší zkušenosti.

V roce 2015 by měl být spuštěn program na kompenzaci investic v rozvoji průmyslových parků, aby byly podpořeny jednotlivé regiony Ruska. Už byl přijat zákon o speciálním programu pro Krym, kde bude podpora zemědělství a námořní dopravy. Putin poslance vyzval, aby si pospíšili s legislativou v oblasti rozvoje měst, aby zbytečně nevyčkávali tři roky, jak je nyní uvedeno v návrhu zákona, ale aby otázku takzvaných monoměst vyřešili co nejdříve.

Důležitý je podle Putina také fond Dálného východu, kde by se měly otevírat nové podniky, a výhledově by tak měly plynout zemi vyšší daně. Vladivostok by měl získat status volného přístavu se speciálním celním režimem a podobné opatření by se mělo postupem času týkat také Sevastopolu a dalších přístavů.

"Musíme se vymanit z pasti nulového růstu. Během tří, čtyř let se musíme dostat nad průměrný světový růst. Musí růst také produktivita práce minimálně na úrovni 5 %. Proto Rusko musí najít rezervy, zjistit, jak toto realizovat s maximálním úsilím, a přitom zachovat inflaci do 4 % a hlídat další makroekonomické indikátory," řekl Putin. Je podle něj nutné držet inflaci na uzdě, ale zároveň podporovat růst.

Putin zmínil také volně plovoucí kurz rublu. Rubl se podle něj nesmí stát cílem spekulantů, přestože k tomu dochází. "Zároveň však víme, kdo tito spekulanti jsou, a máme nástroje, jak s tím bojovat. Je čas, abychom tyto nástroje zapojili," řekl Putin.

"Musíme odstranit kritickou závislost na zahraničních technologiích, zejména ve strojírenství, vybavení pro těžbu a pro arktické oblasti. I zde nám mohou pomoci domácí podniky, které by se měly orientovat na domácí výrobce a formovat poptávku po jejich výrobě. Zatím je to naopak, nakupujeme v zahraničí a poptávka po domácích výrobcích je nulová," řekl Putin. "Ze zahraničí musíme pořizovat jen unikátní technologie, vše ostatní musejí vyrábět domácí podniky," zdůraznil Putin. Chce, aby poslanci legislativně ošetřili domácí zakázky. Státní podniky by měly povinně zadávat zakázky pouze domácím podnikům.

"Kolik spoříme, tolik bychom měli investovat. Naše úspory by měly napomáhat rozvoji domácí ekonomiky, ne odplouvat do zahraničí," řekl Putin a dodal, že je k tomu zapotřebí zajistit bezpečnost ruských bank. "Je potřeba doplnit kapitalizaci bank, peníze budou poskytovány za určitých podmínek tak, aby podpořily reálné projekty. Hlavní jsou úspornost a efektivita, správný výběr priorit," uvedl Putin.

"Je potřeba vytvořit centrální postup v projektování a výběru dodavatelů. Tak se sníží výrazně náklady státu na investice do objektů občanské vybavenosti, dokonce až o 20 %," tvrdí Putin.

"Rozkrádání rozpočtů na státní obranné zakázky je potřeba vnímat jako útok na národní bezpečnost a musíme ho brát vážně, stejně jako boj proti terorismu," tvrdí Putin.

"Sponzorujeme mnoho inženýrů na školách, kteří se dávno odtrhli od reálné průmyslové základny. Musíme se zaměřit na kvalitu, nikoli kvantitu. Musíme zefektivnit vytváření kádrů, podporovat inženýry, kteří budou mít reálné provázání s průmyslovou základnou, a to hlavně v konkrétních regionech," prohlásil Putin.

"Je potřeba změnit systém přípravy dělnických kádrů. Všichni chápeme, co se musí dělat, jen to musíme začít dělat. Jak to bylo kdysi, tak je to i dnes. Kvalita přípravy dělníků se změnila, ale základní podmínky rozvoje hospodářství jsou stejné, jsou to dělníci i vzdělané inženýrské kádry, na to nesmíme zapomínat," zdůraznil Putin.

Dále se Putin dotkl tématu demografie a prohlásil, že navzdory prognózám o poklesu populace dochází k přirozenému přírůstku. Navíc jsou účinné programy pro rodiny, které se budou vztahovat i na Krym a Sevastopol. "Rok 2015 bych chtěl vyhlásit za rok národního boje se srdečními chorobami, které jsou hlavní příčinnou úmrtnosti Rusů. Je potřeba sjednotit úsilí zdravotníků, médií, veřejných sportovních organizací a dalších."

"Pro úspěšné studenty bych chtěl zavést speciální granty a plně podporovat jejich další studium. Tito studenti se však budou muset zavázat k tomu, že po absolutoriu budou nějakou dobu pracovat na území Ruska, a zároveň budou muset po celou dobu studia dokazovat, že na toto financování mají nárok, svými studijními výsledky," řekl Putin. Dodal také, že se nesmí školy rušit, Rusko se totiž potýká s akutním nedostatkem míst ve třídách. Někteří žáci studují v takzvané druhé směně, někteří dokonce ve třetí, a pokud se započítá předpokládaná a žádaná porodnost, pak bude míst ve školách ještě méně.

"Budeme podporovat nevládní organizace. V těchto organizacích se často sdružují lidé, kteří silně vnímají své vlastenectví a vykonávají potřebnou sociální činnost. V tomto sektoru musíme odstranit všechny bariéry. Některé už nejsou, ale některé přetrvávají. Například musíme zajistit rovnoprávný přístup k financování," zdůraznil Putin.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (22. srpna)
Co musíte ráno vědět (22. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a na Wall Street, co ukázal záznam z posledního zasedání měnového výboru Fedu...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům maloobchodních prodejců

Americké akcie ve středu posílily, protože překvapivě příznivé hospodářské výsledky některých významných...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů
včera v 22:03

CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů

Deficit federálního rozpočtu Spojených států v příštím fiskálním roce překročí hranici bilionu dolarů. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Zadlužení
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
včera v 21:04

Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech na snížení úroků

Představitelé americké centrální banky (Fed) se rozcházeli v názorech na červencové snížení úrokových sazeb. Někteří...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH
včera v 18:20

RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH

Německá energetická skupina RWE koupila od dceřiné společnosti innogy podíl 49 procent ve slovenském dodavateli...
Německo RWE Fúze a akvizice
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce stoupl automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu a index STOXX Europe 600 den uzavřel na dvoutýdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
včera v 17:08

Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na...
Facebook Americké akcie Kryptoměny
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o necelá 2 %

Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, index PX stoupl o 0,41 % na 1 037,98 bodu. Nejvíce se dařilo akciím výrobce...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci podle očekávání meziměsíčně stouply o 2,5 % na celoročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. srpna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %
včera v 14:30

Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v červenci meziročně vzrostly o 2 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím...
Kanada Inflace
Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví…
včera v 14:00

Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví později

Výroba automobilů v Česku zatím nadále roste, zpomalování světové ekonomiky je však pro výrobce varováním. V případě...
Auta Česká ekonomika Průmysl
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
včera v 13:50

Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem

Německá vláda ve středu v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich za 824...
Německo Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
včera v 13:28

Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku

Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair v Portugalsku ve středu vstoupil do pětidenní stávky....
Portugalsko Doprava Odbory
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % …
včera v 13:10

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % (předchozí týden: +21,7 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 16. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu...
Spojené státy americké (USA) Hypotéky Americký realitní trh
Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců
včera v 12:58

Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců

Německá vláda schválila návrh zákona, který osvobodí většinu poplatníků od takzvané solidární daně. Ta byla zavedena...
Německo Daně