SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jednání západních států je cynické, vyhlašujeme amnestii na kapitál vracející se do Ruska, řekl Putin
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jednání západních států je cynické, vyhlašujeme amnestii na kapitál vracející se do Ruska, řekl Putin

Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde. S USA a Evropskou unií ale nechce přerušit obchodní styky, ze zahraničí ale chce jen unikátní technologie, jinak musí Rusko vše vyrobit samo. Státní podniky budou mít povinnost zadávat zakázky domácím dodavatelům.

Rusko BRICS Politika

Putin připomněl, že brzy začne fungovat Euroasijský svaz, a dodal, že Rusko si se sankcemi dokáže poradit. Podle něj bude otevřené pro svět, nehodlá omezovat vztahy se Západem, zároveň se však hodlá více obracet k Východu - do Asie a pacifického regionu. Jednání západních států je podle Putina "čistý cynismus".

"Zdravá rodina a zdravý národ, které nám předali naši předkové včetně hodnot, stabilita jakožto podmínka pro rozvoj a rozkvět a současné trvání na zákonných a legitimních zájmech naší svébytnosti, to vše jsou naše priority," řekl Putin.

Zdůraznil, že Rusko je a bude svobodnou zemí, a připomněl, že čím více lidí se bude zapojovat do veřejné sféry, tím svobodnější a úspěšnější Rusko bude. Je zapotřebí Rusům vytvářet podmínky pro to, aby mohli prosperovat.

Putinovi se nelíbí byrokracie v zemi, hází totiž klacky pod nohy potenciálně úspěšným podnikatelům. Každá kontrola by podle Putina měla být veřejná, a proto vznikne speciální rejstřík, v němž bude vždy uvedeno, který orgán kontrolu nařídil a jaký byl výsledek. Podle Putina je potřeba ustoupit od konceptu totální kontroly, protože pokud by podniky měl každý den navštívit jeden kontrolní orgán, nikdy by neotevřely; tolik kontrolních orgánů v Rusku působí. Zároveň Putin nechce v následujících čtyřech letech měnit daňové podmínky a chce přijmout rozhodnutí o daňových úlevách - drobní podnikatelé by měli mít dvouleté daňové prázdniny, stejně jako začínající podnikatelé.

"Chci oznámit, že tímto vyhlašují úplnou amnestii kapitálu, který se vrací do Ruska. Ano, úplnou amnestii kapitálu, který se do Ruska vrátí," zdůraznil Putin. Na peníze vracející se do Ruska se tedy nebude vztahovat povinnost prokázat jejich původ a nebude možné ani trestně stíhat jejich majitele. "Víme, že původ peněz je různý, musíme obrátit tento offshorový list," řekl Putin. V Rusku se podle něj zlepšilo podnikatelské klima, je stabilnější legislativní základna a nyní je potřeba čerpat z toho nejlepší zkušenosti.

V roce 2015 by měl být spuštěn program na kompenzaci investic v rozvoji průmyslových parků, aby byly podpořeny jednotlivé regiony Ruska. Už byl přijat zákon o speciálním programu pro Krym, kde bude podpora zemědělství a námořní dopravy. Putin poslance vyzval, aby si pospíšili s legislativou v oblasti rozvoje měst, aby zbytečně nevyčkávali tři roky, jak je nyní uvedeno v návrhu zákona, ale aby otázku takzvaných monoměst vyřešili co nejdříve.

Důležitý je podle Putina také fond Dálného východu, kde by se měly otevírat nové podniky, a výhledově by tak měly plynout zemi vyšší daně. Vladivostok by měl získat status volného přístavu se speciálním celním režimem a podobné opatření by se mělo postupem času týkat také Sevastopolu a dalších přístavů.

"Musíme se vymanit z pasti nulového růstu. Během tří, čtyř let se musíme dostat nad průměrný světový růst. Musí růst také produktivita práce minimálně na úrovni 5 %. Proto Rusko musí najít rezervy, zjistit, jak toto realizovat s maximálním úsilím, a přitom zachovat inflaci do 4 % a hlídat další makroekonomické indikátory," řekl Putin. Je podle něj nutné držet inflaci na uzdě, ale zároveň podporovat růst.

Putin zmínil také volně plovoucí kurz rublu. Rubl se podle něj nesmí stát cílem spekulantů, přestože k tomu dochází. "Zároveň však víme, kdo tito spekulanti jsou, a máme nástroje, jak s tím bojovat. Je čas, abychom tyto nástroje zapojili," řekl Putin.

"Musíme odstranit kritickou závislost na zahraničních technologiích, zejména ve strojírenství, vybavení pro těžbu a pro arktické oblasti. I zde nám mohou pomoci domácí podniky, které by se měly orientovat na domácí výrobce a formovat poptávku po jejich výrobě. Zatím je to naopak, nakupujeme v zahraničí a poptávka po domácích výrobcích je nulová," řekl Putin. "Ze zahraničí musíme pořizovat jen unikátní technologie, vše ostatní musejí vyrábět domácí podniky," zdůraznil Putin. Chce, aby poslanci legislativně ošetřili domácí zakázky. Státní podniky by měly povinně zadávat zakázky pouze domácím podnikům.

"Kolik spoříme, tolik bychom měli investovat. Naše úspory by měly napomáhat rozvoji domácí ekonomiky, ne odplouvat do zahraničí," řekl Putin a dodal, že je k tomu zapotřebí zajistit bezpečnost ruských bank. "Je potřeba doplnit kapitalizaci bank, peníze budou poskytovány za určitých podmínek tak, aby podpořily reálné projekty. Hlavní jsou úspornost a efektivita, správný výběr priorit," uvedl Putin.

"Je potřeba vytvořit centrální postup v projektování a výběru dodavatelů. Tak se sníží výrazně náklady státu na investice do objektů občanské vybavenosti, dokonce až o 20 %," tvrdí Putin.

"Rozkrádání rozpočtů na státní obranné zakázky je potřeba vnímat jako útok na národní bezpečnost a musíme ho brát vážně, stejně jako boj proti terorismu," tvrdí Putin.

"Sponzorujeme mnoho inženýrů na školách, kteří se dávno odtrhli od reálné průmyslové základny. Musíme se zaměřit na kvalitu, nikoli kvantitu. Musíme zefektivnit vytváření kádrů, podporovat inženýry, kteří budou mít reálné provázání s průmyslovou základnou, a to hlavně v konkrétních regionech," prohlásil Putin.

"Je potřeba změnit systém přípravy dělnických kádrů. Všichni chápeme, co se musí dělat, jen to musíme začít dělat. Jak to bylo kdysi, tak je to i dnes. Kvalita přípravy dělníků se změnila, ale základní podmínky rozvoje hospodářství jsou stejné, jsou to dělníci i vzdělané inženýrské kádry, na to nesmíme zapomínat," zdůraznil Putin.

Dále se Putin dotkl tématu demografie a prohlásil, že navzdory prognózám o poklesu populace dochází k přirozenému přírůstku. Navíc jsou účinné programy pro rodiny, které se budou vztahovat i na Krym a Sevastopol. "Rok 2015 bych chtěl vyhlásit za rok národního boje se srdečními chorobami, které jsou hlavní příčinnou úmrtnosti Rusů. Je potřeba sjednotit úsilí zdravotníků, médií, veřejných sportovních organizací a dalších."

"Pro úspěšné studenty bych chtěl zavést speciální granty a plně podporovat jejich další studium. Tito studenti se však budou muset zavázat k tomu, že po absolutoriu budou nějakou dobu pracovat na území Ruska, a zároveň budou muset po celou dobu studia dokazovat, že na toto financování mají nárok, svými studijními výsledky," řekl Putin. Dodal také, že se nesmí školy rušit, Rusko se totiž potýká s akutním nedostatkem míst ve třídách. Někteří žáci studují v takzvané druhé směně, někteří dokonce ve třetí, a pokud se započítá předpokládaná a žádaná porodnost, pak bude míst ve školách ještě méně.

"Budeme podporovat nevládní organizace. V těchto organizacích se často sdružují lidé, kteří silně vnímají své vlastenectví a vykonávají potřebnou sociální činnost. V tomto sektoru musíme odstranit všechny bariéry. Některé už nejsou, ale některé přetrvávají. Například musíme zajistit rovnoprávný přístup k financování," zdůraznil Putin.

Zdroj: Bloomberg
Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky
Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky
18:05

Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínská taxislužba Didi bude od podzimu působit v Japonsku
17:41

Čínská taxislužba Didi bude od podzimu působit v Japonsku

Čínský provozovatel taxislužby Didi Chuxing se ve spolupráci s japonskou investiční skupinou SoftBank chystá od...
Doprava Japonsko Čína
MMF: Brexit bez dohody bude stát EU 1,5 procenta HDP
17:19

MMF: Brexit bez dohody bude stát EU 1,5 procenta HDP

Pokud Británienapřesrok opustí Evropskou unii bez dohody o volném obchodu, způsobí to zemím EU dlouhodobé škody,...
Spojené království Evropská unie
USA: Zásoby zemního plynu zbytněly o 46 miliard krychlových stop
16:37

USA: Zásoby zemního plynu zbytněly o 46 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států v týdnu do 13. července vzrostl o 46 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank
Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank
16:32

Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,31 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na 1083...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney
16:11

Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney

Americká společnost Comcast už nechce aktiva společnosti 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha. Vzdává tak...
Americké akcie Walt Disney Fúze a akvizice
Analytici: Čistý zisk Unipetrolu ve 2. čtvrtletí výrazně klesl
15:04

Analytici: Čistý zisk Unipetrolu ve 2. čtvrtletí výrazně klesl

Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol ve druhém čtvrtletí meziročně výrazně klesl z loňských 3,57 miliardy...
Unipetrol Výsledková sezóna Akcie ČR
USA: Index výrobní aktivity v červenci prudce stoupl
14:41

USA: Index výrobní aktivity v červenci prudce stoupl

Index aktivity výrobního sektoru v oblasti spadající pod působnost filadelfského Fedu dosáhl v červenci hodnoty 25,7...
Americká ekonomika Fed
USA: Týdenní počet žádostí o podporu poklesl na 207 tisíc
14:34

USA: Týdenní počet žádostí o podporu poklesl na 207 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 14. července 207 čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Bulharský regulátor zablokoval prodej bulharské Novy skupině PPF
14:07

Bulharský regulátor zablokoval prodej bulharské Novy skupině PPF

Bulharský regulační úřad zablokoval plánovaný prodej bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group české...
PPF Bulharsko Média
Suspendovaný šéf Audi podal stížnost na vyšetřovací vazbu
13:44

Suspendovaný šéf Audi podal stížnost na vyšetřovací vazbu

Suspendovaný šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler podal stížnost na vyšetřovací vazbu, která na něj byla...
Auta Evropské akcie Volkswagen
Dodavatelem energie na železnici bude Amper Market, vystřídá ČEZ
13:19

Dodavatelem energie na železnici bude Amper Market, vystřídá ČEZ

Společnost Amper Market bude pro příští rok novým dodavatelem elektřiny pro trakční vedení na české železnici. Firma...
ČEZ Akcie ČR
Bulharský úřad nedovolí místní firmě převzít aktivity podniku ČEZ
13:02

Bulharský úřad nedovolí místní firmě převzít aktivity podniku ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad nedovolí místní firmě Inercom převzít bulharské aktivity české energetické společnosti...
ČEZ Energetika Bulharsko