Americké akcie v pátek po překvapivě dobré zprávě z trhu práce zavíraly na nových rekordech
|

Americké akcie v pátek po překvapivě dobré zprávě z trhu práce zavíraly na nových rekordech

Americké akcie v pátek zpevnily a jejich hlavní indexy Dow a S&P 500 se v závěru obchodování vyhouply na nová maxima a završily sedmitýdenní růstovou sérii. Trhy podpořila nečekaně dobrá zpráva o nových pracovních místech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek vzrostl o 0,33 % na 17 958,79 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,17 % na 2 075,37 bodu. Oba indexy tedy zavíraly na nových historických maximech. O 0,24 % na 4 780,75 bodu posílil také technologický index Nasdaq.

Americké akcie 5. 12. 2014

Za celý týden posílil Dow o 0,72 %, S&P 500 vzrostl o 0,38 %. Nasdaq se nedokázal vzpamatovat z pondělního prudkého propadu, a i když se vydal vzhůru, zakončoval týden se ztrátou 0,24 %.

Americké akcie (1. až 5. 12. 2014)

Index S&P 500 táhly v závěru týdne vzhůru především akcie finančních společností. Vyšší úrokové sazby, pro které by se Fed časem mohl rozhodnout, by totiž mohly znamenat vyšší zisky v odvětví. Spekulace, že Fed by sazby mohl zvýšit dříve, než se dosud na trzích předpokládá, podpořila zpráva amerického ministerstva práce, podle níž domácí ekonomika vytvořila v listopadu nejvíce pracovních míst za tři roky.

Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst po říjnových 243 tisících (revidováno z 214 tisíc). Zpráva z trhu práce tak všem vyrazila dech a akcie hned po otevření trhů zamířily vzhůru.

"Je to fenomenální den. Jednotlivé kousky skládačky zvané americká ekonomika do sebe dokonale zapadly, máme robustní růst počtu pracovních míst, klesající ceny benzínu, které podporují spotřebitelskou poptávku a ochotu lidí utrácet, a potom tu jsou nízké úrokové sazby. Krásný vánoční dárek," říká Jeff Kravetz z U.S. Bank Wealth Management.

"Jde o další potvrzení toho, že americká ekonomika může stát na vlastních nohou. Život jde dále, i když Fed už neodkupuje aktiva," přidal se Jeff Greenberg, ekonom z JPMorgan Private Bank.

Díky spekulacím, že Fed může začít zvedat sazby rychleji, se z indexu Dow nejvíce v pátek dařilo akciím bank JPMorgan Chase (+2,15 %) a Goldman Sachs (+1,82 %). V širším indexu S&P 500 kromě finančních akcií bodovaly i cenné papíry zdravotnických firem a sektor spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetice, síťovému odvětví a základním materiálům. Důvodem je pokračující pokles cen ropy.

Světové ceny ropy pokračovaly v poklesu i v pátek. Severomořská ropa Brent sestoupila opět pod 69 dolarů za barel a americká lehká ropa WTI zakončila obchodování na nejnižší úrovni za více než pět let. Ropný trh zůstává pod tlakem vysoké nabídky suroviny a rozhodnutí ropného kartelu OPEC neomezit produkci.

Brent během dne ztrácel zhruba dolar. Později ale ztráty zmírnil a obchodování uzavřel na 69,2 USD za barel, což je ztráta více než 50 centů oproti předešlému závěru.

Americká lehká ropa WTI v závěru klesla o 97 centů na 65,74 USD za barel. Je to pro ni nejnižší závěrečná hodnota od konce července 2009.

Trh od čtvrtka reaguje poklesem na rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky v Asii a ve Spojených státech. Podle analytiků tím Rijád zostřuje boj o podíl na trhu. "Ukazuje to, že OPEC není ochoten ukončit svou cenovou válku. Čím nižší, tím lepší, je zřejmě nové heslo OPEC," řekl agentuře Reuters analytik z Commerzbank Eugen Weinberg.

Ropa smazala část ztrát po údajích o silném růstu počtu pracovních míst v americké ekonomice. Trh se však brzy vrátil dolů a ceny se pohybují mírně nad svými pětiletými minimy z počátku týdne.

Přebytek na světovém trhu může příští rok ještě zesílit. Z Iráku bude zřejmě po dohodě mezi Bagdádem a autonomním Kurdistánem proudit více ropy a Libye by měla v dohledné době obnovit těžbu na svém největším ropném poli Šarara.

Americký dolar po zprávě z trhu práce zpevňoval a k euru i k japonskému jenu se dostal na nejvyšší hodnoty za několik let.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst po říjnových 243 tisících (revidováno z 214 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v souladu s odhady stagnovala na 5,8 %, což je nejnižší úroveň od července 2008.
 • Deficit zahraničního obchodu Spojených států v říjnu mírně klesl. Americký vývoz výrazně oživil ze zářijového pětiměsíčního minima, zatímco nárůst dovozu brzdil propad hodnoty dovážené ropy. Vyplývá to z pátečních údajů amerického ministerstva obchodu.
 • USA: Podnikové objednávky v říjnu meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: +0,1 %, září revidováno na -0,5 % z -0,6 %).
 • Cena surové ropy z břidličných ložisek v Severní Dakotě klesla pod 50 dolarů za barel. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Břidličná ropa z ložiska Bakken na konci listopadu zlevnila na 49,69 USD za barel, a prodávala se tak o zhruba 30 % levněji než severomořská ropa Brent, která ve stejnou dobu stála zhruba 70 dolarů za barel.
 • Mesterová (Fed): Listopadová statistika z trhu práce je silná. Nadále platí, že by se sazby měly začít zvyšovat příští rok.
 • Americký zprostředkovatel alternativní taxislužby Uber získal od investorů k další expanzi ve světě 1,2 miliardy dolarů. Nejnovější kolo financování ohodnotilo mladou firmu na zhruba 40 miliard dolarů, což překračuje hodnotu například největší světové letecké společnosti American Airlines nebo internetové firmy Twitter. Uvedla to v pátek agentura AP.
 • Bank of America Merrill Lynch zvyšuje investiční doporučení na akcie Yahoo! na "buy" z "neutral".
 • Bank of America Merrill Lynch snižuje investiční doporučení na akcie Google na "neutral" z "buy".
 • Automobilka General Motors do servisů kvůli problémům s airbagy svolává více než 2 200 aut.
 • Barack Obama na post amerického ministra obrany nominoval Ashtona Cartera.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesl na 58,7 bodu (odhad: 58 bodů, říjen: 59 bodů).
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit v listopadu klesá na 54,8 bodu (flash: 54,7 bodu, říjen: 55,9 bodu).
 • Takzvaný margin debt na NYSE, tedy objem peněz půjčených na nákup akcií členy burzy, v říjnu klesl na 453,84 miliardy dolarů z 463,88 miliardy dolarů v září, tedy o něco málo přes dvě procenta.
 • Murray Edwards, kanadský miliardář a předseda správní rady společnosti Canadian Natural Resource, se domnívá, že cena ropy se ze současné hladiny může zřítit o dalších 50 %.
 • Cypress Semiconductor kupuje dalšího výrobce polovodičů Spansion za zhruba 1,6 miliardy USD (platba proběhne v akciích, cena je odvozena od pondělní závěrečné ceny akcií Cypress Semiconductor). Nově vzniklá větší společnost by měla ročně vykazovat tržby okolo 2 miliard USD. Akcionáří Spansion dostanou ke každé akcii 2,457 akcie společnosti Cypress. Akcie Cypress na zprávu po ukončení obchodování výrazněji nereagovaly, Spansion posílila o více než 9 %.
 • Akcie Biogen Idec posilovaly v reakci na zprávu, že zkoušky nového experimentálního léku na Alzheimerovu chorobu zdárně pokračují a brzy by se mohlo přikročit k dalšímu stadiu testů.
 • Republikán Paul Ryan v úterý oznámil, že američtí zákonodárci plánují prodloužit podnikům daňové prázdniny o jeden rok poté, co prezident Obama pohrozil, že bude vetovat návrh delšího prodloužení, o kterém strany jednaly. "Prezident to zabrzdil, proto jsme se rozhodli vytvořit čistou jednoletou dohodu," řekl Ryan, republikánský zástupce státu Wisconsin, který příští rok povede prestižní Komisi pro operativní krytí výdajů (House Ways and Means Committee).
 • Internetové prodeje maloobchodního řetězce Wal-Mart během takzvaného Cyber Monday překonaly rekordy. Podle zprávy společnosti bylo na Walmart.com mezi Dnem díkůvzdání a Cyber Monday zobrazeno 1,5 miliardy stránek.
 • Automobilky ve Spojených státech v listopadu prodaly mnohem více aut, než analytici očekávali. General Motors v úterý oznámila, že její listopadové prodeje vzrostly o 6,5 % na 225 818 vozidel, což překonalo odhad trhu 217 462 vozidel. Průměrná cena transakce byla podle GM rekordních 35 600 dolarů, což je oproti říjnu nárůst o 790 dolarů na auto a meziročně o 3 100 dolarů.
 • Boj proti uplácení zahraničních činitelů od doby, kdy byla před 15 lety přijata úmluva o boji proti takovéto formě korupce, výrazně zesílil. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterní zprávě, která je podle ní první souhrnnou analýzou přeshraniční korupce. Podle dokumentu se uplácejí činitelé zemí na všech úrovních hospodářského rozvoje, o úplatcích většinou vědí manažeři uplácejících firem a většina zjištěných případů se týkala získání veřejných zakázek.
 • Výdaje na stavební projekty ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostly o 1,1 % (odhad: +0,6 %, září -0,4 %).
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v listopadu vzrostl na 62,4 bodu (říjen: 54,8 bodu, odhad: 55 bodů).
 • Ceny domů ve Spojených státech rostly meziročně více než v září, čímž přerušily sedmiměsíční pokles. Vyplývá to z dat společnosti CoreLogic, podle nichž ceny nemovitostí v říjnu meziročně vzrostly o 6,1 % oproti 5,6% růstu v září.
 • Americká ekonomika pokračovala během posledního měsíce a půl v expanzi. Solidní růst byl patrný zejména u spotřebitelských výdajů, které dostaly vzpruhu díky levnému benzínu. Uvedla to americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
 • ISM index nákupních manažerů ve službách v listopadu roste na 59,3 bodu z říjnových 57,1 bodu (odhad: 57,5 bodu).
 • Expanze amerického sektoru služeb v říjnu opět zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 56,2 bodu z říjnových 57,1 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 56,3 bodu. Kompozitní index spadl na 56,1 bodu z 57,4 bodu v říjnu, v souladu s předběžnými daty.
 • Produktivita ve Spojených státech byla ve třetím čtvrtletí podle finálních dat revidována nahoru na 2,3% růst oproti předchozímu odhadu 2,0 %. Meziročně se produktivita zvýšila o procento. Jednotkové náklady práce klesly ve třetím kvartálu o procento, původní odhad počítal s 0,3% růstem. Druhé čtvrtletí bylo navíc revidováno na prudší pokles 3,7 % oproti původně hlášenému poklesu o 0,5 %.
 • Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopad 208 tisíc nových pracovních míst. Po říjnovém přírůstku o 233 tisíc se však očekával o něco lepší výsledek 222 tisíc.
 • Jamie Dimon, šéf JPMorgan, oznámil, že ukončil léčbu rakoviny. Prognóza je prý velice dobrá.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 29. listopadu klesl o 17 tisíc na 297 tisíc. Čekal se pokles na 295 tisíc z 313 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 22. listopadu na 2,362 milionu z 2,316 milionu. Očekávalo se 2,318 milionu pokračujících žádostí.
 • Japonský jen k dolaru během čtvrtečního obchodování oslabil poprvé od roku 2007 na 120 USD/JPY.
 • Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde.
Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii
před hodinou

Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii

Kreml v pondělí odmítl jako osočující tvrzení, že Rusko se mohlo podílet na rozdmýchání protestů hnutí takzvaných...
Rusko Francie Politika
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky
před hodinou

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Důvodem jsou obavy z...
Eurozóna Evropská ekonomika
Primární nabídka divize SoftBank bude největší v Japonsku
před hodinou

Primární nabídka divize SoftBank bude největší v Japonsku

Japonská společnost SoftBank stanovila cenu pro primární nabídku akcií své mobilní divize na 1 500 jenů. V prohlášení...
Japonsko Primární úpis akcií (IPO)
Průmyslová výroba ve Spojeném království v říjnu meziměsíčně klesla o…
10:45

Průmyslová výroba ve Spojeném království v říjnu meziměsíčně klesla o 0,6 %, produkce ve zpracovatelském sektoru se snížila o 0,9 %

Průmyslová výroba ve Spojeném království v říjnu meziměsíčně klesla o 0,6 % po stagnaci v září. Analytici naopak...
Spojené království Průmysl
Asijské burzy zahájily nový týden v červených číslech
Asijské burzy zahájily nový týden v červených číslech
10:30

Asijské burzy zahájily nový týden v červených číslech

Asijské akciové trhy v pondělí uzavřely v negativním pásmu, když investoři čekali na další vývoj obchodního sporu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %
10:13

Itálie: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %

Objem italské průmyslové výroby v říjnu mírně stoupl, a pozitivně tak překvapil analytiky. Meziměsíčně se zvýšil o 0...
Itálie Průmysl
Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení
Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení
09:58

Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení

Tokijská prokuratura v pondělí oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna z finančních...
Japonsko Auta Podvod
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta
09:40

Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Ceny tak...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta
09:30

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,8 procenta. Bez práce bylo 215 010 lidí, což je nejméně od června...
Česká republika Česká ekonomika Nezaměstnanost
Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky
Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky
09:00

Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla podle revidovaných údajů v celoročním přepočtu o 2,5 procenta, což byl...
Japonsko HDP
SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních…
včera v 21:45

SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních protestech

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie Politika
Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei
včera v 17:46

Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei

Čínská diplomacie v neděli americkému velvyslanci v Číně Terrymu Branstadovi tlumočila "silnou" nespokojenost Pekingu...
Čína Spojené státy americké (USA) Technologie
Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku
včera v 15:29

Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku

Lidé, které čeká v pondělí cesta vlakem po Německu, musejí počítat se zpožděními i rušením spojů. Odbory vyhlásily...
Německo Doprava Odbory
Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce listopadu stavebním firmám 5 260 zakázek za 182,5 miliardy korun. Jejich...
Česká republika Stavebnictví
Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům
včera v 13:58

Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům

Splnění pěti bodů, které by měly ulevit zaměstnavatelům od vysoké odvodové zátěže a zmírnit dopady akutního...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo
včera v 09:45

Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie
Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz
včera v 08:45

Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za 68,1 miliardy korun, což je v meziročním srovnání...
Stavební spoření Spoření
S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18.…
včera v 06:00

S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18. prosince se mají v kapsli poprvé svézt (cizí) lidé

Firma The Boring Company miliardáře Elona Muska by měla 18. prosince (původně plánováno na 10. prosince) u...
Technologie Doprava