Americké akcie v pátek po překvapivě dobré zprávě z trhu práce zavíraly na nových rekordech
|

Americké akcie v pátek po překvapivě dobré zprávě z trhu práce zavíraly na nových rekordech

Americké akcie v pátek zpevnily a jejich hlavní indexy Dow a S&P 500 se v závěru obchodování vyhouply na nová maxima a završily sedmitýdenní růstovou sérii. Trhy podpořila nečekaně dobrá zpráva o nových pracovních místech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek vzrostl o 0,33 % na 17 958,79 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,17 % na 2 075,37 bodu. Oba indexy tedy zavíraly na nových historických maximech. O 0,24 % na 4 780,75 bodu posílil také technologický index Nasdaq.

Americké akcie 5. 12. 2014

Za celý týden posílil Dow o 0,72 %, S&P 500 vzrostl o 0,38 %. Nasdaq se nedokázal vzpamatovat z pondělního prudkého propadu, a i když se vydal vzhůru, zakončoval týden se ztrátou 0,24 %.

Americké akcie (1. až 5. 12. 2014)

Index S&P 500 táhly v závěru týdne vzhůru především akcie finančních společností. Vyšší úrokové sazby, pro které by se Fed časem mohl rozhodnout, by totiž mohly znamenat vyšší zisky v odvětví. Spekulace, že Fed by sazby mohl zvýšit dříve, než se dosud na trzích předpokládá, podpořila zpráva amerického ministerstva práce, podle níž domácí ekonomika vytvořila v listopadu nejvíce pracovních míst za tři roky.

Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst po říjnových 243 tisících (revidováno z 214 tisíc). Zpráva z trhu práce tak všem vyrazila dech a akcie hned po otevření trhů zamířily vzhůru.

"Je to fenomenální den. Jednotlivé kousky skládačky zvané americká ekonomika do sebe dokonale zapadly, máme robustní růst počtu pracovních míst, klesající ceny benzínu, které podporují spotřebitelskou poptávku a ochotu lidí utrácet, a potom tu jsou nízké úrokové sazby. Krásný vánoční dárek," říká Jeff Kravetz z U.S. Bank Wealth Management.

"Jde o další potvrzení toho, že americká ekonomika může stát na vlastních nohou. Život jde dále, i když Fed už neodkupuje aktiva," přidal se Jeff Greenberg, ekonom z JPMorgan Private Bank.

Díky spekulacím, že Fed může začít zvedat sazby rychleji, se z indexu Dow nejvíce v pátek dařilo akciím bank JPMorgan Chase (+2,15 %) a Goldman Sachs (+1,82 %). V širším indexu S&P 500 kromě finančních akcií bodovaly i cenné papíry zdravotnických firem a sektor spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetice, síťovému odvětví a základním materiálům. Důvodem je pokračující pokles cen ropy.

Světové ceny ropy pokračovaly v poklesu i v pátek. Severomořská ropa Brent sestoupila opět pod 69 dolarů za barel a americká lehká ropa WTI zakončila obchodování na nejnižší úrovni za více než pět let. Ropný trh zůstává pod tlakem vysoké nabídky suroviny a rozhodnutí ropného kartelu OPEC neomezit produkci.

Brent během dne ztrácel zhruba dolar. Později ale ztráty zmírnil a obchodování uzavřel na 69,2 USD za barel, což je ztráta více než 50 centů oproti předešlému závěru.

Americká lehká ropa WTI v závěru klesla o 97 centů na 65,74 USD za barel. Je to pro ni nejnižší závěrečná hodnota od konce července 2009.

Trh od čtvrtka reaguje poklesem na rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky v Asii a ve Spojených státech. Podle analytiků tím Rijád zostřuje boj o podíl na trhu. "Ukazuje to, že OPEC není ochoten ukončit svou cenovou válku. Čím nižší, tím lepší, je zřejmě nové heslo OPEC," řekl agentuře Reuters analytik z Commerzbank Eugen Weinberg.

Ropa smazala část ztrát po údajích o silném růstu počtu pracovních míst v americké ekonomice. Trh se však brzy vrátil dolů a ceny se pohybují mírně nad svými pětiletými minimy z počátku týdne.

Přebytek na světovém trhu může příští rok ještě zesílit. Z Iráku bude zřejmě po dohodě mezi Bagdádem a autonomním Kurdistánem proudit více ropy a Libye by měla v dohledné době obnovit těžbu na svém největším ropném poli Šarara.

Americký dolar po zprávě z trhu práce zpevňoval a k euru i k japonskému jenu se dostal na nejvyšší hodnoty za několik let.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst po říjnových 243 tisících (revidováno z 214 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v souladu s odhady stagnovala na 5,8 %, což je nejnižší úroveň od července 2008.
 • Deficit zahraničního obchodu Spojených států v říjnu mírně klesl. Americký vývoz výrazně oživil ze zářijového pětiměsíčního minima, zatímco nárůst dovozu brzdil propad hodnoty dovážené ropy. Vyplývá to z pátečních údajů amerického ministerstva obchodu.
 • USA: Podnikové objednávky v říjnu meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: +0,1 %, září revidováno na -0,5 % z -0,6 %).
 • Cena surové ropy z břidličných ložisek v Severní Dakotě klesla pod 50 dolarů za barel. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Břidličná ropa z ložiska Bakken na konci listopadu zlevnila na 49,69 USD za barel, a prodávala se tak o zhruba 30 % levněji než severomořská ropa Brent, která ve stejnou dobu stála zhruba 70 dolarů za barel.
 • Mesterová (Fed): Listopadová statistika z trhu práce je silná. Nadále platí, že by se sazby měly začít zvyšovat příští rok.
 • Americký zprostředkovatel alternativní taxislužby Uber získal od investorů k další expanzi ve světě 1,2 miliardy dolarů. Nejnovější kolo financování ohodnotilo mladou firmu na zhruba 40 miliard dolarů, což překračuje hodnotu například největší světové letecké společnosti American Airlines nebo internetové firmy Twitter. Uvedla to v pátek agentura AP.
 • Bank of America Merrill Lynch zvyšuje investiční doporučení na akcie Yahoo! na "buy" z "neutral".
 • Bank of America Merrill Lynch snižuje investiční doporučení na akcie Google na "neutral" z "buy".
 • Automobilka General Motors do servisů kvůli problémům s airbagy svolává více než 2 200 aut.
 • Barack Obama na post amerického ministra obrany nominoval Ashtona Cartera.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesl na 58,7 bodu (odhad: 58 bodů, říjen: 59 bodů).
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit v listopadu klesá na 54,8 bodu (flash: 54,7 bodu, říjen: 55,9 bodu).
 • Takzvaný margin debt na NYSE, tedy objem peněz půjčených na nákup akcií členy burzy, v říjnu klesl na 453,84 miliardy dolarů z 463,88 miliardy dolarů v září, tedy o něco málo přes dvě procenta.
 • Murray Edwards, kanadský miliardář a předseda správní rady společnosti Canadian Natural Resource, se domnívá, že cena ropy se ze současné hladiny může zřítit o dalších 50 %.
 • Cypress Semiconductor kupuje dalšího výrobce polovodičů Spansion za zhruba 1,6 miliardy USD (platba proběhne v akciích, cena je odvozena od pondělní závěrečné ceny akcií Cypress Semiconductor). Nově vzniklá větší společnost by měla ročně vykazovat tržby okolo 2 miliard USD. Akcionáří Spansion dostanou ke každé akcii 2,457 akcie společnosti Cypress. Akcie Cypress na zprávu po ukončení obchodování výrazněji nereagovaly, Spansion posílila o více než 9 %.
 • Akcie Biogen Idec posilovaly v reakci na zprávu, že zkoušky nového experimentálního léku na Alzheimerovu chorobu zdárně pokračují a brzy by se mohlo přikročit k dalšímu stadiu testů.
 • Republikán Paul Ryan v úterý oznámil, že američtí zákonodárci plánují prodloužit podnikům daňové prázdniny o jeden rok poté, co prezident Obama pohrozil, že bude vetovat návrh delšího prodloužení, o kterém strany jednaly. "Prezident to zabrzdil, proto jsme se rozhodli vytvořit čistou jednoletou dohodu," řekl Ryan, republikánský zástupce státu Wisconsin, který příští rok povede prestižní Komisi pro operativní krytí výdajů (House Ways and Means Committee).
 • Internetové prodeje maloobchodního řetězce Wal-Mart během takzvaného Cyber Monday překonaly rekordy. Podle zprávy společnosti bylo na Walmart.com mezi Dnem díkůvzdání a Cyber Monday zobrazeno 1,5 miliardy stránek.
 • Automobilky ve Spojených státech v listopadu prodaly mnohem více aut, než analytici očekávali. General Motors v úterý oznámila, že její listopadové prodeje vzrostly o 6,5 % na 225 818 vozidel, což překonalo odhad trhu 217 462 vozidel. Průměrná cena transakce byla podle GM rekordních 35 600 dolarů, což je oproti říjnu nárůst o 790 dolarů na auto a meziročně o 3 100 dolarů.
 • Boj proti uplácení zahraničních činitelů od doby, kdy byla před 15 lety přijata úmluva o boji proti takovéto formě korupce, výrazně zesílil. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterní zprávě, která je podle ní první souhrnnou analýzou přeshraniční korupce. Podle dokumentu se uplácejí činitelé zemí na všech úrovních hospodářského rozvoje, o úplatcích většinou vědí manažeři uplácejících firem a většina zjištěných případů se týkala získání veřejných zakázek.
 • Výdaje na stavební projekty ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostly o 1,1 % (odhad: +0,6 %, září -0,4 %).
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v listopadu vzrostl na 62,4 bodu (říjen: 54,8 bodu, odhad: 55 bodů).
 • Ceny domů ve Spojených státech rostly meziročně více než v září, čímž přerušily sedmiměsíční pokles. Vyplývá to z dat společnosti CoreLogic, podle nichž ceny nemovitostí v říjnu meziročně vzrostly o 6,1 % oproti 5,6% růstu v září.
 • Americká ekonomika pokračovala během posledního měsíce a půl v expanzi. Solidní růst byl patrný zejména u spotřebitelských výdajů, které dostaly vzpruhu díky levnému benzínu. Uvedla to americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
 • ISM index nákupních manažerů ve službách v listopadu roste na 59,3 bodu z říjnových 57,1 bodu (odhad: 57,5 bodu).
 • Expanze amerického sektoru služeb v říjnu opět zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 56,2 bodu z říjnových 57,1 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 56,3 bodu. Kompozitní index spadl na 56,1 bodu z 57,4 bodu v říjnu, v souladu s předběžnými daty.
 • Produktivita ve Spojených státech byla ve třetím čtvrtletí podle finálních dat revidována nahoru na 2,3% růst oproti předchozímu odhadu 2,0 %. Meziročně se produktivita zvýšila o procento. Jednotkové náklady práce klesly ve třetím kvartálu o procento, původní odhad počítal s 0,3% růstem. Druhé čtvrtletí bylo navíc revidováno na prudší pokles 3,7 % oproti původně hlášenému poklesu o 0,5 %.
 • Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopad 208 tisíc nových pracovních míst. Po říjnovém přírůstku o 233 tisíc se však očekával o něco lepší výsledek 222 tisíc.
 • Jamie Dimon, šéf JPMorgan, oznámil, že ukončil léčbu rakoviny. Prognóza je prý velice dobrá.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 29. listopadu klesl o 17 tisíc na 297 tisíc. Čekal se pokles na 295 tisíc z 313 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 22. listopadu na 2,362 milionu z 2,316 milionu. Očekávalo se 2,318 milionu pokračujících žádostí.
 • Japonský jen k dolaru během čtvrtečního obchodování oslabil poprvé od roku 2007 na 120 USD/JPY.
 • Ruský prezident Putin ve čtvrtek vystoupil s projevem o stavu ruské ekonomiky. Zdůraznil, že ruská armáda je bojeschopná a bude bránit ruskou svobodu. Západní státy se podle něj snaží vytvořit novou železnou oponu, proti čemuž Rusko hodlá bojovat hledáním spojenců, kteří si nepletou politiku a politikaření, kteří si váží investic a volného pohybu. Evropské sankce mají za úkol podemlít ruskou ekonomiku, proto Rusko hodlá hledat příležitosti jinde.
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
před hodinou

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
před hodinou

Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní dohody zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investoři pozitivně přijali tweet...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh
17:27

Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů realme. Značka, která patří do koncernu BBK...
Čína Česká republika Mobilní telefony
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
17:03

Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna

Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle šéfa závodní rady...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste zdražily o 2 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,93 % na 1 090,03 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
16:31

Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o dva procentní body na 13,5 procenta....
Ukrajina Centrální banky Úrokové sazby
Ze světa investičních doporučení (12. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (12. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7.…
14:45

USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7. prosince zvýšil na 252 tisíc žádostí

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. prosince 252 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval
14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, říjen: +0,4 %). Meziročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
14:11

Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku

Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a...
Saúdská Arábie Doprava Blízký a Střední východ
Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb
13:52

Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb

Ve středu nezávisle na sobě vystoupili dva členové bankovní rady ČNB Tomáš Holub a Vojtěch Benda, kteří na posledním...
ČNB Úrokové sazby Centrální banky
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
13:45

ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila odhad růstu HDP eurozóny v příštím roce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní...
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body
12:39

Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body

Turecká centrální banka ve čtvrtek oznámila, že snižuje základní úrokovou sazbu na ze 14 na 12 procent. Banka v...
Turecko Centrální banky Úrokové sazby
Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty
12:13

Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují...
Spojené království Česká republika Mezinárodní obchod
Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí
11:44

Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí

Lidé a firmy v řadě měst na Slovensku v příštím roce roce zaplatí za své nemovitosti více na daních. Samosprávy...
Slovensko Daně Nemovitosti
Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo
11:23

Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo

Objem průmyslové výroby v eurozóně byl v říjnu o 2,2 procenta menší než před rokem a o půl procenta menší než v září....
Eurozóna Evropská ekonomika Průmysl
Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění
10:59

Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění

Pozice Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění, protivládní protesty tuto roli podle všeho neovlivnily, uvedla...
Čína Ratingové agentury
Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta
10:10

Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Francii v listopadu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské...
Francie Inflace