Penzijní fondy a další investoři: Hedgeové fondy by si měly účtovat poplatky pouze v případě, že překonají trh
|

Penzijní fondy a další investoři: Hedgeové fondy by si měly účtovat poplatky pouze v případě, že překonají trh

Hedgeové fondy se snaží držet krok se svými kolegy z private equity. Pět let poté, co private equity fondy přišly se souborem nejlepších praktik v odvětví, je hedgeové fondy následují. Podle návrhu investiční skupiny Alignment of Interests Association (AOI) by si správně jednající hedgeový fond měl účtovat poplatky pouze v případě, že bude úspěšnější než trh. A navíc by měl i snížit poplatky za správu investic.

Regulace Poplatky Hedgeové fondy

The Teacher Retirement System of Texas a MetLife jsou mezi těmi, kteří požadují, aby fondy nejdříve překonaly výkon trhu, a teprve pak si nárokovaly poplatky ze zisku. Fondy by si také měly stanovit minimální požadovanou výnosnost, takzvanou překážkovou sazbu, a tou se řídit, než začnou strhávat poplatky ze zisku, tvrdí AOI, která reprezentuje některé investory v 2,8bilionovém hedgeovém průmyslu.

"Někteří manažeři se těmito principy už řídí, ale my doufáme, že přimějeme všechny, aby jednali na základě nejlepších praktik tohoto podnikání," říká Trent Webster, investiční ředitel pro strategické a private equity investice ve State Board of Administration.

Manažeři hedgeových fondů, kteří patří k nejlépe placeným lidem na Wall Street, jsou pod tlakem ze strany klientů už od finanční krize v roce 2008, která znamenala pro odvětví rekordní ztráty. Tradičně si hedgeové fondy účtují 2 % z investice za její správu a 20 % ze zisku.

Hedgeové fondy sice posledních šest let úspěšně následují index S&P 500, klienti si však přesto stěžují, že manažeři poskytují velmi málo informací o tom, co s penězi dělají a kam je investují. Investiční skupina AOI byla založena v roce 2009 a jejích schůzí se účastní přes 250 klientů hedgeových fondů, včetně nadací, pojišťoven a firem, které spravují peníze bohatých. Řídící výbor skupiny, který zahrnuje Siemens Financial Services a investiční komisi South Carolina Retirement má v hedgových fondech investováno dohromady 75 miliard dolarů.

Institutional Limited Partners Association, která zastupuje klienty private equity fondů, zveřejnila svůj seznam nejlepších praktik odvětví už v roce 2009. Private equity fondy se těmito zásadami většinou řídí, včetně toho, že dostatečně komunikují s klienty.

Vnitřní fondy

Kromě poplatků se principy AOI týkají také dalších záležitostí podnikání hedgeových fondů, včetně vnitřních zaměstnaneckých fondů, špatně prodejných aktiv a správy. "Některé hedgeové fondy a investoři již 3. prosince, tedy den po zveřejnění zásad, AOI kontaktovali, aby se k nim veřejně přihlásili," říká Melissa Santaniello, jedna ze zakladatelů AOI. "Očekáváme, že časem se komunikace mezi všemi stranami stane ještě efektivnější."

Právník miliardáře Stana Druckenmillera už v lednu vyzýval k tomu, aby se změnila pravidla ve smlouvách mezi klienty a hedgeovými fondy a pokrývaly oblasti jako právní poplatky nebo pozdržení klientových peněz v případě, že je chce z fondu stáhnout.

Druckenmiller, který za poslední dvě dekády dosahoval průměrného ročního zisku ve výši 30 %, popsal poslední rok jako "tragický" a zpochybňuje to, proč by měli klienti platit fondům část zisku, když je jejich zisk tak nízký.

Aby se lépe propojila kompenzace s dlouhodobým výkonem fondu, AOI navrhuje, aby fondy zavedly mechanismus zpětných plateb, systém, v němž by se investice vrátila klientovi v případě velkých ztrát, případně kdyby fond dlouhodobě zaostával za trhem. Poplatky ze zisku by se podle AOI neměly platit častěji než jednou ročně, nyní je má spousta firem nastavené měsíčně nebo kvartálně.

Poplatky za správu by se podle AOI také měly snižovat společně s tím, jak by kapitál fondu narůstal. "Potřebujeme dobré manažery, ne shromažďovače aktiv," říká Trent Webster. Ve druhém čtvrtletí byly průměrně poplatky za správu majetku ve fondech 1,5 % a podíl na zisku 18 %. Některé firmy se drží modelu 2 % za správu a 20 % zisku, dá se však narazit i na fondy, které si účtují až 4 % za správu a 27 % ze zisku.

Cesta k nižším poplatkům

"Odvětví dále směřuje k nižším poplatkům, ne jen k velkým investorům, kteří jsou ochotní uzamknout svůj kapitál na delší dobu," tvrdí Webster. Firmy by měly jasně klientům vysvětlovat své provozní náklady, aby klienti sami mohli určit, jestli je výše poplatku za správu adekvátní.

"Poplatky za správu by neměly fungovat jako generátor zisku, měly by naopak pouze pokrývat rozumné náklady fondu na fungování a investování," požaduje AOI.

Zároveň by měly poplatky drasticky klesnout, nebo dokonce zcela zmizet, pokud by fond bránil klientovi ve stažení jeho peněz. Mezi lety 2008 a 2009 klienti hedgeových fondů hromadně stahovali stovky miliard dolarů kvůli masivním ztrátám a zjistili, že manažeři investovali jejich peníze do nelikvidních aktiv. Následně se navíc provalil i podvod Bernarda Madoffa a fondy se snažily ze všech sil si klienty usmířit. Mnoho z nich proto začalo s klienty více komunikovat a informovat investory o pozicích a držených aktivech tak, aby mohli klienti monitorovat aktivity fondu. Zároveň některé fondy zavedly nové podmínky, které měly klientům usnadnit odchod. Zdaleka k tomu však nepřistoupily všechny, což chce AOI změnit.

Vnitřní fondy za stejných podmínek a kvalitní kontrola

Podle AOI by také fondy měly zveřejnit fondy pro zaměstnance, které nejsou přístupné ostatním investorům. V letošním roce dvě konzultační firmy snížily rating fondu BlueCrest Capital Management právě kvůli nedostatečným informacím o zaměstnaneckých fondech.

Zároveň by měly fondy klienty informovat o jakémkoli vyšetřování, kterému hedgeový fond čelí, ať už právním, nebo regulatorním. Zaměstnanecké fondy by navíc měly být zatíženy stejnými podmínkami co do stahování peněz jako oficiální fondy pro klienty.

Správní rady hedgeových fondů by podle návrhu AOI měly být tvořeny z většiny nezávislými řediteli, z nichž minimálně jeden by měl reprezentovat primárně zájmy klientů. Navíc by manažeři fondů měli umisťovat těžce prodejná aktiva ihned po nákupu na zvláštní účty a klienti by měli mít možnost z nich sami vybrat.

Server Zero Hedge zprávu komentuje následovně: "Upřímnou soustrast fondům, které posledních šest let nedokázaly překonat výkon akciových trhů - nejspíše bude tohle váš poslední rok. Ale podívejte se na to z té lepší stránky - v dnešním bezrizikovém centrálně plánovaném prostředí mají všechny hedgeové fondy zaručenou tichou a snad i bezbolestnou smrt, a vy tak budete mít možnost (na rozdíl od vašich zatím o trochu úspěšnějších kamarádů, kteří se stále budou stresovat a sázet na šťastný sedmý rok v řadě) se naučit nějakou dovednost, která bude v reálném světě skutečně i prospěšná, nebude to jen klikání na červené a zelené tlačítko."

Zdroj: Bloomberg, Zero Hedge

Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
16:30

Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl požádat o další odklad

Dolní komora britského parlamentu v sobotu na mimořádném zasedání odsunula hlasování o brexitové dohodě. Nejprve je...
Spojené království Evropská unie Politika
G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin
12:18

G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací...
Kryptoměny Regulace Měny
Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %
11:25

Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %

Hrubý domácí produkt (HDP) Venezuely v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesl o 26,8 %....
Venezuela Latinská Amerika HDP
MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023
10:28

MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023

Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů, které by dalo větší...
Mezinárodní měnový fond
Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu
09:17

Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu

Američtí demokratičtí poslanci předložili v pátek v Kongresu návrh zákona, jehož cílem je zabránit prezidentovi...
Spojené státy americké (USA) Politika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
včera v 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
včera v 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
včera v 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava
Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního…
včera v 18:51

Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního personálu

Odborový svaz UFO zrušil na neděli plánovanou stávku palubního personálu německé letecké společnosti Lufthansa. K...
Doprava Německo
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
včera v 18:10

Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy Facebook

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny...
Facebook Kryptoměny Německo
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly
včera v 17:22

Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly

Akcie francouzské automobilky Renault po čtvrtečním varování před letošním poklesem zisku a tržeb výrazně oslabují....
Evropské akcie Francie Auta
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
včera v 17:04

Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen v září meziročně zvýšil odbyt o 9,2 procenta na 904 200 vozů. V srpnu odbyt...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
včera v 16:21

Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu

Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo páteční jednání...
Evropská unie Rozpočet Politika
Ze světa investičních doporučení (18. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun
včera v 15:00

Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo...
Česká republika Zadlužení