Penzijní fondy a další investoři: Hedgeové fondy by si měly účtovat poplatky pouze v případě, že překonají trh
|

Penzijní fondy a další investoři: Hedgeové fondy by si měly účtovat poplatky pouze v případě, že překonají trh

Hedgeové fondy se snaží držet krok se svými kolegy z private equity. Pět let poté, co private equity fondy přišly se souborem nejlepších praktik v odvětví, je hedgeové fondy následují. Podle návrhu investiční skupiny Alignment of Interests Association (AOI) by si správně jednající hedgeový fond měl účtovat poplatky pouze v případě, že bude úspěšnější než trh. A navíc by měl i snížit poplatky za správu investic.

Regulace Poplatky Hedgeové fondy

The Teacher Retirement System of Texas a MetLife jsou mezi těmi, kteří požadují, aby fondy nejdříve překonaly výkon trhu, a teprve pak si nárokovaly poplatky ze zisku. Fondy by si také měly stanovit minimální požadovanou výnosnost, takzvanou překážkovou sazbu, a tou se řídit, než začnou strhávat poplatky ze zisku, tvrdí AOI, která reprezentuje některé investory v 2,8bilionovém hedgeovém průmyslu.

"Někteří manažeři se těmito principy už řídí, ale my doufáme, že přimějeme všechny, aby jednali na základě nejlepších praktik tohoto podnikání," říká Trent Webster, investiční ředitel pro strategické a private equity investice ve State Board of Administration.

Manažeři hedgeových fondů, kteří patří k nejlépe placeným lidem na Wall Street, jsou pod tlakem ze strany klientů už od finanční krize v roce 2008, která znamenala pro odvětví rekordní ztráty. Tradičně si hedgeové fondy účtují 2 % z investice za její správu a 20 % ze zisku.

Hedgeové fondy sice posledních šest let úspěšně následují index S&P 500, klienti si však přesto stěžují, že manažeři poskytují velmi málo informací o tom, co s penězi dělají a kam je investují. Investiční skupina AOI byla založena v roce 2009 a jejích schůzí se účastní přes 250 klientů hedgeových fondů, včetně nadací, pojišťoven a firem, které spravují peníze bohatých. Řídící výbor skupiny, který zahrnuje Siemens Financial Services a investiční komisi South Carolina Retirement má v hedgových fondech investováno dohromady 75 miliard dolarů.

Institutional Limited Partners Association, která zastupuje klienty private equity fondů, zveřejnila svůj seznam nejlepších praktik odvětví už v roce 2009. Private equity fondy se těmito zásadami většinou řídí, včetně toho, že dostatečně komunikují s klienty.

Vnitřní fondy

Kromě poplatků se principy AOI týkají také dalších záležitostí podnikání hedgeových fondů, včetně vnitřních zaměstnaneckých fondů, špatně prodejných aktiv a správy. "Některé hedgeové fondy a investoři již 3. prosince, tedy den po zveřejnění zásad, AOI kontaktovali, aby se k nim veřejně přihlásili," říká Melissa Santaniello, jedna ze zakladatelů AOI. "Očekáváme, že časem se komunikace mezi všemi stranami stane ještě efektivnější."

Právník miliardáře Stana Druckenmillera už v lednu vyzýval k tomu, aby se změnila pravidla ve smlouvách mezi klienty a hedgeovými fondy a pokrývaly oblasti jako právní poplatky nebo pozdržení klientových peněz v případě, že je chce z fondu stáhnout.

Druckenmiller, který za poslední dvě dekády dosahoval průměrného ročního zisku ve výši 30 %, popsal poslední rok jako "tragický" a zpochybňuje to, proč by měli klienti platit fondům část zisku, když je jejich zisk tak nízký.

Aby se lépe propojila kompenzace s dlouhodobým výkonem fondu, AOI navrhuje, aby fondy zavedly mechanismus zpětných plateb, systém, v němž by se investice vrátila klientovi v případě velkých ztrát, případně kdyby fond dlouhodobě zaostával za trhem. Poplatky ze zisku by se podle AOI neměly platit častěji než jednou ročně, nyní je má spousta firem nastavené měsíčně nebo kvartálně.

Poplatky za správu by se podle AOI také měly snižovat společně s tím, jak by kapitál fondu narůstal. "Potřebujeme dobré manažery, ne shromažďovače aktiv," říká Trent Webster. Ve druhém čtvrtletí byly průměrně poplatky za správu majetku ve fondech 1,5 % a podíl na zisku 18 %. Některé firmy se drží modelu 2 % za správu a 20 % zisku, dá se však narazit i na fondy, které si účtují až 4 % za správu a 27 % ze zisku.

Cesta k nižším poplatkům

"Odvětví dále směřuje k nižším poplatkům, ne jen k velkým investorům, kteří jsou ochotní uzamknout svůj kapitál na delší dobu," tvrdí Webster. Firmy by měly jasně klientům vysvětlovat své provozní náklady, aby klienti sami mohli určit, jestli je výše poplatku za správu adekvátní.

"Poplatky za správu by neměly fungovat jako generátor zisku, měly by naopak pouze pokrývat rozumné náklady fondu na fungování a investování," požaduje AOI.

Zároveň by měly poplatky drasticky klesnout, nebo dokonce zcela zmizet, pokud by fond bránil klientovi ve stažení jeho peněz. Mezi lety 2008 a 2009 klienti hedgeových fondů hromadně stahovali stovky miliard dolarů kvůli masivním ztrátám a zjistili, že manažeři investovali jejich peníze do nelikvidních aktiv. Následně se navíc provalil i podvod Bernarda Madoffa a fondy se snažily ze všech sil si klienty usmířit. Mnoho z nich proto začalo s klienty více komunikovat a informovat investory o pozicích a držených aktivech tak, aby mohli klienti monitorovat aktivity fondu. Zároveň některé fondy zavedly nové podmínky, které měly klientům usnadnit odchod. Zdaleka k tomu však nepřistoupily všechny, což chce AOI změnit.

Vnitřní fondy za stejných podmínek a kvalitní kontrola

Podle AOI by také fondy měly zveřejnit fondy pro zaměstnance, které nejsou přístupné ostatním investorům. V letošním roce dvě konzultační firmy snížily rating fondu BlueCrest Capital Management právě kvůli nedostatečným informacím o zaměstnaneckých fondech.

Zároveň by měly fondy klienty informovat o jakémkoli vyšetřování, kterému hedgeový fond čelí, ať už právním, nebo regulatorním. Zaměstnanecké fondy by navíc měly být zatíženy stejnými podmínkami co do stahování peněz jako oficiální fondy pro klienty.

Správní rady hedgeových fondů by podle návrhu AOI měly být tvořeny z většiny nezávislými řediteli, z nichž minimálně jeden by měl reprezentovat primárně zájmy klientů. Navíc by manažeři fondů měli umisťovat těžce prodejná aktiva ihned po nákupu na zvláštní účty a klienti by měli mít možnost z nich sami vybrat.

Server Zero Hedge zprávu komentuje následovně: "Upřímnou soustrast fondům, které posledních šest let nedokázaly překonat výkon akciových trhů - nejspíše bude tohle váš poslední rok. Ale podívejte se na to z té lepší stránky - v dnešním bezrizikovém centrálně plánovaném prostředí mají všechny hedgeové fondy zaručenou tichou a snad i bezbolestnou smrt, a vy tak budete mít možnost (na rozdíl od vašich zatím o trochu úspěšnějších kamarádů, kteří se stále budou stresovat a sázet na šťastný sedmý rok v řadě) se naučit nějakou dovednost, která bude v reálném světě skutečně i prospěšná, nebude to jen klikání na červené a zelené tlačítko."

Zdroj: Bloomberg, Zero Hedge

Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
včera v 14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
včera v 14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň