Penzijní fondy a další investoři: Hedgeové fondy by si měly účtovat poplatky pouze v případě, že překonají trh
|

Penzijní fondy a další investoři: Hedgeové fondy by si měly účtovat poplatky pouze v případě, že překonají trh

Hedgeové fondy se snaží držet krok se svými kolegy z private equity. Pět let poté, co private equity fondy přišly se souborem nejlepších praktik v odvětví, je hedgeové fondy následují. Podle návrhu investiční skupiny Alignment of Interests Association (AOI) by si správně jednající hedgeový fond měl účtovat poplatky pouze v případě, že bude úspěšnější než trh. A navíc by měl i snížit poplatky za správu investic.

Regulace Poplatky Hedgeové fondy

The Teacher Retirement System of Texas a MetLife jsou mezi těmi, kteří požadují, aby fondy nejdříve překonaly výkon trhu, a teprve pak si nárokovaly poplatky ze zisku. Fondy by si také měly stanovit minimální požadovanou výnosnost, takzvanou překážkovou sazbu, a tou se řídit, než začnou strhávat poplatky ze zisku, tvrdí AOI, která reprezentuje některé investory v 2,8bilionovém hedgeovém průmyslu.

"Někteří manažeři se těmito principy už řídí, ale my doufáme, že přimějeme všechny, aby jednali na základě nejlepších praktik tohoto podnikání," říká Trent Webster, investiční ředitel pro strategické a private equity investice ve State Board of Administration.

Manažeři hedgeových fondů, kteří patří k nejlépe placeným lidem na Wall Street, jsou pod tlakem ze strany klientů už od finanční krize v roce 2008, která znamenala pro odvětví rekordní ztráty. Tradičně si hedgeové fondy účtují 2 % z investice za její správu a 20 % ze zisku.

Hedgeové fondy sice posledních šest let úspěšně následují index S&P 500, klienti si však přesto stěžují, že manažeři poskytují velmi málo informací o tom, co s penězi dělají a kam je investují. Investiční skupina AOI byla založena v roce 2009 a jejích schůzí se účastní přes 250 klientů hedgeových fondů, včetně nadací, pojišťoven a firem, které spravují peníze bohatých. Řídící výbor skupiny, který zahrnuje Siemens Financial Services a investiční komisi South Carolina Retirement má v hedgových fondech investováno dohromady 75 miliard dolarů.

Institutional Limited Partners Association, která zastupuje klienty private equity fondů, zveřejnila svůj seznam nejlepších praktik odvětví už v roce 2009. Private equity fondy se těmito zásadami většinou řídí, včetně toho, že dostatečně komunikují s klienty.

Vnitřní fondy

Kromě poplatků se principy AOI týkají také dalších záležitostí podnikání hedgeových fondů, včetně vnitřních zaměstnaneckých fondů, špatně prodejných aktiv a správy. "Některé hedgeové fondy a investoři již 3. prosince, tedy den po zveřejnění zásad, AOI kontaktovali, aby se k nim veřejně přihlásili," říká Melissa Santaniello, jedna ze zakladatelů AOI. "Očekáváme, že časem se komunikace mezi všemi stranami stane ještě efektivnější."

Právník miliardáře Stana Druckenmillera už v lednu vyzýval k tomu, aby se změnila pravidla ve smlouvách mezi klienty a hedgeovými fondy a pokrývaly oblasti jako právní poplatky nebo pozdržení klientových peněz v případě, že je chce z fondu stáhnout.

Druckenmiller, který za poslední dvě dekády dosahoval průměrného ročního zisku ve výši 30 %, popsal poslední rok jako "tragický" a zpochybňuje to, proč by měli klienti platit fondům část zisku, když je jejich zisk tak nízký.

Aby se lépe propojila kompenzace s dlouhodobým výkonem fondu, AOI navrhuje, aby fondy zavedly mechanismus zpětných plateb, systém, v němž by se investice vrátila klientovi v případě velkých ztrát, případně kdyby fond dlouhodobě zaostával za trhem. Poplatky ze zisku by se podle AOI neměly platit častěji než jednou ročně, nyní je má spousta firem nastavené měsíčně nebo kvartálně.

Poplatky za správu by se podle AOI také měly snižovat společně s tím, jak by kapitál fondu narůstal. "Potřebujeme dobré manažery, ne shromažďovače aktiv," říká Trent Webster. Ve druhém čtvrtletí byly průměrně poplatky za správu majetku ve fondech 1,5 % a podíl na zisku 18 %. Některé firmy se drží modelu 2 % za správu a 20 % zisku, dá se však narazit i na fondy, které si účtují až 4 % za správu a 27 % ze zisku.

Cesta k nižším poplatkům

"Odvětví dále směřuje k nižším poplatkům, ne jen k velkým investorům, kteří jsou ochotní uzamknout svůj kapitál na delší dobu," tvrdí Webster. Firmy by měly jasně klientům vysvětlovat své provozní náklady, aby klienti sami mohli určit, jestli je výše poplatku za správu adekvátní.

"Poplatky za správu by neměly fungovat jako generátor zisku, měly by naopak pouze pokrývat rozumné náklady fondu na fungování a investování," požaduje AOI.

Zároveň by měly poplatky drasticky klesnout, nebo dokonce zcela zmizet, pokud by fond bránil klientovi ve stažení jeho peněz. Mezi lety 2008 a 2009 klienti hedgeových fondů hromadně stahovali stovky miliard dolarů kvůli masivním ztrátám a zjistili, že manažeři investovali jejich peníze do nelikvidních aktiv. Následně se navíc provalil i podvod Bernarda Madoffa a fondy se snažily ze všech sil si klienty usmířit. Mnoho z nich proto začalo s klienty více komunikovat a informovat investory o pozicích a držených aktivech tak, aby mohli klienti monitorovat aktivity fondu. Zároveň některé fondy zavedly nové podmínky, které měly klientům usnadnit odchod. Zdaleka k tomu však nepřistoupily všechny, což chce AOI změnit.

Vnitřní fondy za stejných podmínek a kvalitní kontrola

Podle AOI by také fondy měly zveřejnit fondy pro zaměstnance, které nejsou přístupné ostatním investorům. V letošním roce dvě konzultační firmy snížily rating fondu BlueCrest Capital Management právě kvůli nedostatečným informacím o zaměstnaneckých fondech.

Zároveň by měly fondy klienty informovat o jakémkoli vyšetřování, kterému hedgeový fond čelí, ať už právním, nebo regulatorním. Zaměstnanecké fondy by navíc měly být zatíženy stejnými podmínkami co do stahování peněz jako oficiální fondy pro klienty.

Správní rady hedgeových fondů by podle návrhu AOI měly být tvořeny z většiny nezávislými řediteli, z nichž minimálně jeden by měl reprezentovat primárně zájmy klientů. Navíc by manažeři fondů měli umisťovat těžce prodejná aktiva ihned po nákupu na zvláštní účty a klienti by měli mít možnost z nich sami vybrat.

Server Zero Hedge zprávu komentuje následovně: "Upřímnou soustrast fondům, které posledních šest let nedokázaly překonat výkon akciových trhů - nejspíše bude tohle váš poslední rok. Ale podívejte se na to z té lepší stránky - v dnešním bezrizikovém centrálně plánovaném prostředí mají všechny hedgeové fondy zaručenou tichou a snad i bezbolestnou smrt, a vy tak budete mít možnost (na rozdíl od vašich zatím o trochu úspěšnějších kamarádů, kteří se stále budou stresovat a sázet na šťastný sedmý rok v řadě) se naučit nějakou dovednost, která bude v reálném světě skutečně i prospěšná, nebude to jen klikání na červené a zelené tlačítko."

Zdroj: Bloomberg, Zero Hedge

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran
Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD
17:03

Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin kolem 17.00 podle...
Bitcoin Kryptoměny
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
16:45

Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, když index PX stoupl o 0,55 % na 1 087,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
16:18

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
15:20

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
14:46

Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

Švédská firma Ericsson nečekaně - díky rostoucímu prodeji ve Spojených státech - zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo
14:30

USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,337 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání
13:52

Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu oznámil úspěch investičního plánu, kterým v roce 2015 komise...
Evropská unie Investice
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
13:35

Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet zlepšily svůj výhled zisku na letošní fiskální rok. Jejich zisk by mohl...
Spojené království Doprava Evropské akcie
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
13:17

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur

Rekordní pokutu 4,34 miliardy eur udělila ve středu Evropská komise společnosti Google. Americký internetový gigant...
Alphabet (Google) Evropská unie Americké akcie
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % (předchozí týden: +2,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. července po sezónním očištění údajů klesl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
12:55

Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent

Americké bance Morgan Stanley stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 2,27 miliardy dolarů a...
Morgan Stanley Americké akcie Americké banky