Proč Facebook neváhá vysázet na stůl až 19 miliard USD za operátora WhatsApp?
|

Proč Facebook neváhá vysázet na stůl až 19 miliard USD za operátora WhatsApp?

Největší internetová společenská síť Facebook oznámila, že za 16 miliard dolarů kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp. Informovala o tom agentura AFP. Z této sumy mají být čtyři miliardy dolarů vyplaceny v hotovosti a zbývajících 12 miliard v akciích Facebooku. Firma má také vyplatit tři miliardy dolarů v akciích zakladatelům a zaměstnancům WhatsApp v průběhu čtyř let od uzavření smlouvy.

Fúze a akvizice Facebook

Šlo by o jednu z největších akvizic v historii v rámci technologického sektoru. Microsoft například za Skype zaplatil polovinu nominální částky. (Níže nabízíme přehled největších akvizic v technologickém sektoru.)

"WhatsApp je jediná aplikace, která nás poráží, pokud jde o zapojení se uživatelů," uvedl jako jeden z důvodů obří akvizice Mark Zuckerberg, šéf Facebooku. "Stáváme se mobilní společností a WhatsApp je skvělou volbou - má přes 400 milionů uživatelů a ve svém oboru je jednička."

WhatsApp a konkurenti - počet aktivních uživatelů

V konferenčním hovoru Zuckerberg mimo jiné uvedl, že zpeněžení operátora ani případný pozitivní dopad do tržeb Facebooku nebyly zásadními faktory při rozhodování, zda do obchodu jít. Podobnými výroky Zuckerberg strašil analytiky ještě před IPO Facebooku. Konferenční hovor si můžete poslechnout ZDE.

V rámci trhu messagingu, tedy posílání si zpráv přes mobilní zařízení, byl navíc WhatsApp pro Facebook významnou konkurencí. Následující graf ukazuje situaci na americkém trhu.

WhatsApp a Facebook - jak často s nimi pracují Američané?

Ačkoli Facebook je globální fenomén, především v USA je vnímán jako spíše "americký". WhatsApp naopak, ač sídlí v Kalifornii, je symbolem mezinárodního sdílení zážitků, textů, fotek a videí. V neposlední řadě pak Facebook úlovkem "největší ryby v rybníku" posílil svou pozici mezi mladými štikami typu Snapchat, LINE nebo Kik, které mu dokázaly v posledních měsících ukousávat stále více popularity a uživatelů, kteří si posílají zprávy všude a o všem.

Analytici: Akvizice přiblíží Facebook mladým

WhatsApp umožňuje lidem posílat textové zprávy mezi mobily nejrůznějších značek prostřednictvím připojení přes internet a vyhnout se poplatkům účtovaným mobilními operátory. WhatsApp, jejíž název je odvozen od anglických výrazů pro aplikaci a pro otázku 'Co je nového?', založili ukrajinský přistěhovalec Jan Koum, který nedokončil vysokou školu, a bývalý student Stanfordovy univerzity Brian Acton. Oba podle listu Forbes pracovali v jiném internetovém gigantu Yahoo! a oba se ucházeli o práci ve Facebooku, avšak neúspěšně.

Akvizice, která odpovídá zhruba 11 % tržní hodnoty Facebooku, je dosud největší pro tuto společnost, ale i pro technologické giganty Google, Microsoft nebo Apple. Například Apple, jinak také nejhodnotnější značka na světě, nikdy neudělal obchod tohoto druhu za více než miliardu dolarů, napsala agentura AP.

Dohoda zajišťuje Facebooku přistup k novým uživatelům, včetně některých náctiletých, kteří se vyhýbají sociálním sítím hlavního proudu. Lidé jim říkají 'Facebook nikdy', tvrdí Jeremy Liew, partner ve společnosti Lightspeed. Analytička z výzkumného střediska eMarketer Cathy Boyleová pro britskou BBC uvedla, že služba má vedle základny mladších uživatelů pro Facebook význam i kvůli své popularitě v zahraničí - na mnoho zahraničních trhů podle ní pronikla hlouběji než Facebook.

Příliš drahý nákup?

Podle některých hlasů ale převzetí pravděpodobně posílí obavy, že Facebook a jiné technologické firmy začínají jít po nových slibných produktech a službách příliš horlivě. "Očekávám, že se kolem toho obchodu objeví velká skepse. Lidé o tom budou přemýšlet a řeknou si, o-ou, to za to zaplatili až tak moc?" tvrdí podle agentury AP Anthony Michael Sabino z americké Univerzity sv. Jana.

WhatsApp tvrdí, že jí počet aktivních uživatelů za pět let existence stoupl na 450 milionů a že v současné době registruje milion nových uživatelů denně. Podle médií ale není jasné, jak sama sebe zaplatí. Za její využívání nyní uživatelé platí roční poplatek jeden dolar, který účtuje až po prvním roce používání služby.

Spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a Koum uvedli, že WhatsApp bude dále fungovat nezávisle, a slíbili, že bude nadále bez reklam. To, jak bude společnost vydělávat peníze mimo roční poplatek, ale nesdělili. "Správnou strategií je nadále se soustředit na růst a produkt," prohlásil podle Reuters Zuckerberg.

Největší akvizice v technologickém sektoru

25 miliard dolarů

V září 2001 americká technologická společnost Hewlett-Packard oznámila, že převezme za zhruba 25 miliard dolarů svého konkurenta Compaq Computer.

16 miliard dolarů

Největší internetová společenská síť Facebook 19. února oznámila, že za 16 miliard dolarů kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp.

12,4 miliardy dolarů

V květnu 2012 koupila společnost Google firmu Motorola za 12,4 miliardy dolarů, což byla nejdražší akvizice v 15leté historii Googlu.

10 miliard dolarů

V srpnu 2011 oznámil výrobce počítačů Hewlett-Packard, že posílí výrobu softwaru koupí společnosti Autonomy za zhruba deset miliard dolarů.

8,5 miliardy dolarů

Tuto částku nabídl v květnu 2011 americký softwarový gigant Microsoft za koupi provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype. Byla to největší akvizice v historii Microsoftu. Skype v roce 2005 koupil provozovatel internetové aukční síně eBay za 3,1 miliardy dolarů. Ten pak v roce 2009 prodal většinový podíl ve firmě skupině finančních investorů za zhruba dvě miliardy dolarů a sám si nechal třetinu akcií.

7,4 miliardy dolarů

V dubnu 2009 byla ohlášena koupě počítačové firmy Sun Microsystems americkou softwarovou společností Oracle za 7,4 miliardy dolarů.

7,2 miliardy dolarů

V září 2013 bylo oznámeno, že divizi mobilních telefonů finské společnosti Nokia koupí za 5,44 miliardy eur softwarový obr Microsoft.

6 miliard dolarů

V květnu 2007 Microsoft oznámil koupi internetové reklamní společnosti aQuantive za zhruba šest miliard dolarů.

3,3 miliardy dolarů

Britský provozovatel internetového sázení a hazardních her PartyGaming se v červenci 2010 dohodl na spojení s rakouským konkurentem bwin za 3,3 miliardy dolarů. Spojením vznikla největší společnost v oblasti internetového sázení a hazardního hraní na světě s akciemi na burze.

3,2 miliardy dolarů

Letos v lednu bylo oznámeno, že americká internetová společnost Google koupí za 3,2 miliardy USD výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest.

3,1 miliardy dolarů

Google v dubnu 2007 oznámil, že koupí poskytovatele internetové reklamy DoubleClick za 3,1 miliardy dolarů v hotovosti.

2,9 miliardy dolarů

Letos v lednu oznámil americký gigant Google, že prodá nedávno koupeného výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo za 2,9 miliardy dolarů.

1,65 miliardy dolarů

Google v říjnu 2006 oznámil, že koupí za 1,65 miliardy dolarů americkou firmu YouTube, která umožňuje sdílení videa.

1,5 miliardy dolarů

V červenci 2002 oznámila americká internetová aukční a nákupní síť eBay, že koupí za zhruba 1,5 miliardy dolarů platební systém PayPal.

1,25 miliardy dolarů

V květnu 2005 čínská společnost Lenovo Group dokončila nákup divize osobních počítačů amerického počítačového koncernu IBM.

Zdroj: ČTK, CNN, MarketWatch, Reuters, Business Insider

Evropské akcie po smíšené seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami
Evropské akcie po smíšené seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami
18:00

Evropské akcie po smíšené seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování všemi směry, aby skončily vesměs v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 30. listopadu 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
14:30

Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti

Inovativní investiční platforma Portu české finanční skupiny WOOD & Company pokračuje v představování revolučních...
Investování Investiční strategie Děti
Majitel stáje F1 Racing Point chce podíl v automobilce Aston Martin
14:03

Majitel stáje F1 Racing Point chce podíl v automobilce Aston Martin

Kanadský miliardář Lawrence Stroll, který je majitelem stáje formule 1 Racing Point, připravuje nabídku na převzetí...
Evropské akcie Auta
USA: Propouštění zaměstnanců v listopadu mírně zpomalilo
13:44

USA: Propouštění zaměstnanců v listopadu mírně zpomalilo

Američtí zaměstnavatelé oznámili během listopadu úmysl propustit 44 569 lidí. V říjnu to bylo 50 275 lidí. Vyplývá to...
Americká ekonomika Pracovní trh
Ministryně: Italská vláda se vloží do propouštění v UniCredit
13:36

Ministryně: Italská vláda se vloží do propouštění v UniCredit

Italská vláda se vloží do plánů na rušení míst v největší italské bance UniCredit. Chystané personální škrty a...
Itálie UniCredit Evropské banky