Důvěra finančních ředitelů v regionu CEE je nejvyšší od roku 2011
Důvěra finančních ředitelů v pěti největších zemích střední Evropy (Polsko, ČR, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko) je nejvyšší od roku 2011. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte mezi 580 respondenty. Také mezi samotnými tuzemskými finančními řediteli je v meziročním srovnání patrný nárůst optimismu.
Tento ukazatel je v Česku přes absenci 'velkých optimistů' na nejlepší hodnotě od počátku šetření. "Pozitivní finanční vyhlídky má nyní téměř polovina českých finančních manažerů (43 %), zatímco před více než rokem to byla jen třetina (32 %)," uvedl k výsledkům průzkumu vedoucí partner oddělení auditu v Deloitte Martin Tesař.
Před rokem měla negativní očekávaní, které se naplnilo, necelá pětina dotázaných. V aktuálním průzkumu recesi čeká pouze 1,6 % respondentů. Mírný růst ekonomiky (růst HDP v rozmezí 1,5 až 3 %) očekává 29 % finančních ředitelů.
"Ve většině kategorií lze vidět známky zlepšující se situace firem a náznaky toho, že podnikový sektor bude nadále motorem naší ekonomiky. Zároveň ale platí, že firmy a jejich finanční ředitelé se v minulých letech úspěšně adaptovali na podmínky nerostoucích a nestabilních trhů," upozornil ekonomický expert z Deloitte Luděk Niedermayer.
Pozitivní zprávou aktuálního průzkumu je rovněž to, že o více než polovinu ubylo českých finančních manažerů, kteří měli nepříliš optimistické očekávání o finančním růstu svých společností. Někteří manažeři sice stále vnímají vyšší externí finanční a ekonomickou nejistotu svých podniků, nicméně počet těch, kteří ji považují za vysokou, je nízký. V roce 2012 na podzim to bylo 3,7 % respondentů, v aktuální průzkumu 3,2 %.
Pro téměř čtyři pětiny finančních manažerů jsou nové úvěry pro jejich společnosti běžně dostupné. "Proti podzimu 2012 tak významně kleslo vnímání, že úvěry jsou obtížně dostupné," doplnil ředitel v oddělení auditu v Deloitte Petr Brich.