Americké akcie v úvodu týdne podpořil zdravotnický sektor, index S&P 500 se vyšplhal na nové intradenní maximum
|

Americké akcie v úvodu týdne podpořil zdravotnický sektor, index S&P 500 se vyšplhal na nové intradenní maximum

Americkým akciím se v pondělí dařilo. Index S&P 500 překonal historický rekord, když se v průběhu obchodování dotkl 1 858,71 bodu, a na konci seance koketoval i s novým zavíracím maximem, v poslední minutě však sklouzl pod něj.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow zpevnil o 0,64 % na 16 207,14 bodu, S&P 500 připsal 0,62 % na 1 847,61 bodu, čímž předchozí zavírací maximum 1 848,38 z 15. ledna těsně nepřekonal, smazal však již kompletně letošní ztrátu. Technologický Nasdaq posílil o 0,69 % na 4 292,97 bodu a pohyboval se na 14letém vrcholu.

Americké akcie (24. února 2014)

Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem UnitedHealth, Nike a General Electric, ztrácely naopak firmy Microsoft, Verizon Communications a AT&T.

"Vidíme změnu v přístupu," říká Mark Freeman, investiční ředitel Westwood Holdings Group. "Trh je nyní ochotný se soustředit na pozitiva a zahodit negativa. V takovém prostředí má trh tendenci růst."

Přes tři procenta v pondělí připsala společnost eBay poté, co investor Carl Icahn zaslal jejím akcionářům otevřený dopis, v němž kritizuje vedení a znovu zdůrazňuje nutnost osamostatnění PayPal od eBay.

"Americké akcie mohou letos posilovat," tvrdí Drew Wilson, analytik z Fenimore Asset Management. "Tapering nebude mít na reálnou ekonomiku vliv. Netuším, co způsobí psychologicky, věřím však, že fundamentální oživení je skutečné a bude natolik silné, že psychologii trhu porazí."

V pondělí zveřejněná makrodata ve Spojených státech sice nenaplnila očekávání trhu, investoři však začínají být vůči negativním datům způsobeným špatným počasím imunní.

Akcie výrobce čipů TriQuint Semiconductor prudce zpevnily po zprávě, že firmu koupí za 1,6 miliardy USD konkurent RF Micro Devices. Maloobchodní prodejce oděvů Jos. A. Bank Clothiers zamířil vzhůru poté, co rival Men's Wearhouse zvýšil nabídku na jeho převzetí.

Wall Street podpořilo i víkendové svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. "Makroekonomická rizika střetu na Ukrajině se po odstranění prezidenta rozptýlila a obnovil se určitý klid," řekl agentuře Reuters Mark Luschini z filadelfské firmy Janney Montgomery Scott.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Předběžný index nákupních manažerů ve službách v únoru spadl na 52,7 bodu (leden: 56,7 bodu).
  • Index aktivity dallaského Fedu v únoru nečekaně spadl na 0,3 bodu (odhad: 3 body, leden: 3,8 bodu).
  • Index aktivity chicagského Fedu za leden: -0,39 bodu (odhad: -0,20 bodu, prosinec: 0,16 bodu).
  • Americký výrobce čipů Intel uzavřel víceleté smlouvy na dodávky svých procesorů Atom do mobilních zařízení firem Lenovo, Asus, Dell a Foxconn. Intel to oznámil na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně.
  • Společnosti s akciemi na burze po celém světě loni vyplatily na dividendách 1,03 bilionu USD. Vůbec poprvé tak výplata dividend překonala hranici jednoho bilionu USD; proti roku 2009 se částka vyplacená na dividendách zvýšila o více než 40 %. Napsal o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na analýzu společnosti Henderson Global Investors.
  • Bitcoinová burza MtGox přislíbila uživatelům, že znovu umožní výběry bitcoinů, slib však nesplnila. V reakci na to nejen znovu klesla cena kryptoměny, ale také podal rezignaci ředitel burzy Mark Karpeles. Cena bitcoinu na burze MtGox se přes noc propadla až na 150 dolarů. Na burze Bitstamp, která sídlí v Londýně, se bitcoin obchoduje za 560 dolarů.
  • Společnost WhatsApp, nejnovější akvizice Facebooku, na světovém veletrhu Mobile World Congress v Barceloně v pondělí oznámila, že "brzy", nejspíše ve druhé polovině letošního roku, plánuje zavést hlasové služby. Ředitel společnosti Jan Koum zároveň oznámil, že nově má aplikace již 465 milionů uživatelů, což je o patnáct milionů více, než měla minulý týden, kdy Facebook oznámil, že firmu koupí.
  • Carl Icahn v pondělí zaslal otevřený dopis akcionářům společnosti eBay. V něm uvádí, že se ředitel firmy John Donahoe dopustil několika "vážných chyb při vedení společnosti" a že ve správní radě dochází ke "střetu zájmů". Mimo jiné opět vyzval k odtržení divize PayPal. Závažné chyby ve vedení společnosti, které Icahn prý odhalil, by podle něj mohly ohrozit budoucnost eBay. "Jak je možné se zapojit do smysluplné diskuze o dlouhodobé hodnotě pro akcionáře, když ... se zdá, že ředitel spí, nebo hůře, je naivní či vědomě slepý k selhání zodpovědnosti a ničení hodnoty pro akcionáře?" uvádí Icahn v dopisu.

Ceny ropy stouply kvůli nadějím na růst poptávky

Světové ceny ropy se v pondělí zvýšily kvůli příznivým ekonomickým zprávám, které posílily naděje na růst poptávky. Ke zdražení ropy přispěly rovněž výpadky v dodávkách suroviny z Libye a Jižního Súdánu.

Kolem 21.45 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 75 centů na 110,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o téměř půl dolaru na 102,63 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

K růstu cen ropy přispěl výstup amerických akcií na nové rekordní maximum. Poptávku po ropě podpořila rovněž zpráva o překvapivém nárůstu podnikatelské důvěry v Německu na nejlepší úroveň za dva a půl roku.

Produkce ropy v Libyi a Jižním Súdánu byla zasažena pokračujícími nepokoji v těchto zemích. V Libyi se těžba o víkendu propadla na 230 000 barelů denně, zatímco v polovině loňského roku se blížila k 1,4 milionu barelů denně. Jižní Súdán nyní těží zhruba 170 000 barelů ropy denně, což představuje zhruba třetinu jeho celkové kapacity.

Dolar mírně oslabil kvůli poklesu obav ohledně Ukrajiny

Americký dolar v pondělí mírně oslabil vůči koši ostatních předních měn kvůli růstu zájmu investorů o rizikovější aktiva. K tomu přispělo očekávání, že Ukrajina získá finanční pomoc od západních zemí.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši dalších šesti hlavních světových měn, nepatrně klesl na 80,218 bodu. Euro zůstalo vůči dolaru bez větších změn na 1,3736 USD, napsala agentura Reuters.

"Situace kolem Ukrajiny se zřejmě trochu uklidňuje," uvedl analytik Thierry Albert Wizman ze společnosti Macquarie Limited. Úřadující ministr financí Ukrajiny Jurij Kolobov v pondělí oznámil, že by Ukrajina v letošním a příštím roce mohla potřebovat zahraniční pomoc v celkové výši 35 miliard dolarů. Dodal, že už požádal zahraniční partnery, především Polsko a Spojené státy, o rychlé poskytnutí úvěru.

Zdroj: Bloomberg
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
6. 12. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
6. 12. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
6. 12. 2019 14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
6. 12. 2019 14:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)